Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Konflikty zbrojne w epoce brązu: stanowiska
     
russ10
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 49
Nr użytkownika: 12.844

Zawód: student
 
 
post 2/10/2007, 19:11 Quote Post

Witam

W ramach pracy na proseminarium chcę się zająć konfliktami zbrojnymi w epoce brązu bądź na przełomie neolitu i epoki brązu. Wszystko zależy od tego czy uda mi się znaleźć odpowiednie stanowiska.

Dlatego chciałem się zapytać, czy są Wam znane stanowiska archeologiczne z tego okresu, w których natrafiono na pozostałości po konfliktach zbrojnych? Głównie chodzi mi o Pomorza Zach., ale jeżeli tam nic nie ma to może zachodnia albo centralna Polska?

Poprzednio zajmowałem się wojnami we wczesnym neolicie i tam udowadniałem, że wojna u przedpaństwowców to był rytuał. Teraz myślę, aby pokazać przejście od wojen rytualnych do podbojów, ale nie wiem, czy zaakceptują mi to jako problem badawczy...

I jesxcze czy do takiego zagadnienia znajdę jakąś literaturę, ew. czy ktoś może coś polecić... Na pewno zerknę do prac B. Fergusona, ale nie ma tego dużo...

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
pita
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 112
Nr użytkownika: 12.039

piotrek
Zawód: student
 
 
post 29/11/2007, 0:17 Quote Post

ciekawi mnie jak Ci wyszła ta praca udowadniająca rytualny charakter wojen neolitu? Jakoś mi to nie podchodzi.
Świetnym przykładem konfliktu o charakterze rytualnym z okresu paleolitu jest jaskinia Maszycka ale neolitycznych nie znam, możesz więc powiedzieć czym się sugerowałeś dla potwierdzenia swojej tezy i jaki był ostateczny wniosek tzn czy uogólniał czy odnosił sie do konkretnych wybranych przykładów?

książki taktują ogólnikowo o interesującym Cię okresie np
Encykopedia Historyczna Świata, Tom I Prehistoria, J.K. Kozłowski
Wielka Historia Świata, Tom II, red J Śliwa

nazwiska które padną moga Ci pomóc w dalszych poszukiwaniach
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Woj
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.891
Nr użytkownika: 25.745

Stopień akademicki: posiadam
Zawód: historyk
 
 
post 29/11/2007, 7:42 Quote Post

QUOTE(pita @ 29/11/2007, 0:17)
książki taktują ogólnikowo o interesującym Cię okresie np
Encykopedia Historyczna Świata, Tom I Prehistoria, J.K. Kozłowski
Wielka Historia Świata, Tom II, red J Śliwa
*



Tam wiele nie znajdziesz. Gdy chodzi o prehistorię, to raczej:
Jean Guilaine, Jean Zammit,The Origins of War: Violence in Prehistory
Keith F. Otterbein, How War Began.
Przy czym epoka brązu to już pierwsze cywilizacje. Nie bardzo więc widzę problem, to tu akurat informacji o wojnach jednak jest całkiem sporo!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
russ10
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 49
Nr użytkownika: 12.844

Zawód: student
 
 
post 29/11/2007, 8:53 Quote Post

Witam

Co do mojej poprzedniej pracy to poniżej zamieszczam link do pdf'a. Zapraszam do lektury i może napisania jakiejś recenzji krótkiej.

Wojny w neolicie

Co zaś się tyczy obecnie popełnianej pracy to skonkretyzowałem problem badawczy na udowodnieniu, iż w epoce brązu wojny dalej miały charakter rytualny, jednak tym razem ściśle zawężyłem przestrzennie badania do Pomorza Zachodzniego.

IMHO był (i jest smile.gif ) to dosyć specyficzny region. Znajduje się on w dość dużej odległości od centrów cywilizacyjnych tj. Grecja czy też centrów metalurgicznych jak Siedmiogród. Zresztą widać to w ciągłości wielu neolitycznych zachowań i trendów.

@Woj: Dzięki za literaturę. Ciekawe tylko jak będzie z dostępęm do niej, bo jakoś wątpię żeby była w każdej bibliotece...

Ze swojej strony przeglądalem już setki stron katalogowych i udało mi się znaleźć wiele ciekawych pozycji pośrednio zachaczających o ten temat. Wystarczy wymienić nazwiska Ostoja-Zagórski, Wesołowski czy Hamling.

Myślę, że sobie poradzę i jak będą chętni to podzielę się wynikami mojej pracy (jakoś na początku przyszłego roku).

Wszelkie sugestie mile widziane.

Pozdrawiam

 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Tukulti
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 36.358

Zawód: student archeo/hist
 
 
post 3/12/2007, 23:07 Quote Post

QUOTE
Co do mojej poprzedniej pracy to poniżej zamieszczam link do pdf'a. Zapraszam do lektury i może napisania jakiejś recenzji krótkiej.

Wojny w neolicie


Link niestety nie działa.
Sam jestem ciekaw treści tej pracy, także jeśli jest możliwość ponownego wrzucenia pliku na serwer będę niezmiernie wdzięczny.

Pozdrawiam,
Tukulti
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
russ10
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 49
Nr użytkownika: 12.844

Zawód: student
 
 
post 4/12/2007, 0:17 Quote Post

Hmm.. nie wiem dlaczego nie działa... u mnie jest ok...

Ale wrzuciłem plik na rapida:

Wojny w neolicie

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
daniel.arch
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 39.077

Zawód: archeolog
 
 
post 21/12/2007, 10:19 Quote Post

Witaj russ10

Chyba nie tylko ja mam wątpliwości co do pomysłu wojen rytualnych w neolicie. Bardzo duże uproszczenie. Teraz chcesz udowodnić, że z czasem wojny te przeradzają się w wojny związane z podbojami, a nie masz na to dowodów. Jeżeli w ten sam sposób doszedłeś do pierwszego wniosku, tj. wojen rytualnyc, to gratuluję Ci warsztatu merytorycznego.

A tak w ogóle "rytualne wojny neolityczne" jakoś niewspółgrają mi z charakterem kultur archeologicznych... Jest co najwyżej kilka, względnie kilkanaście zabytków z terenu Polski przypominających broń, ale mających raczej wymiar kultowy, czy raczej religijny.

Myślę,że bez głębszych studiów archeologicznych daleko nie zajedziesz.
Pozdro
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
russ10
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 49
Nr użytkownika: 12.844

Zawód: student
 
 
post 21/12/2007, 12:27 Quote Post

Nie wiem czy czytałeś moją pracę, ale nie dotyczyła ona ściśle jakiegoś regionu geograficznego ale ogólnie konfliktu w społecznościach przedpaństwowych. Opisywała kilka zagadnień mogących pomóc w wyjaśnieniu tego zagadnienia (chciałem zauważyć, że to referat, a nie magisterka).

QUOTE
Jest co najwyżej kilka, względnie kilkanaście zabytków z terenu Polski przypominających broń, ale mających raczej wymiar kultowy, czy raczej religijny.


Czy tym samym nie przyznajesz mi racji?

W większości (jeśli nie wszystkich) znanych obecnie kulturach plemiennych konflikty nie mają charakteru podbojów. Czasami mają charakter łupieżczy, ale zazwyczaj jest to powiązane z wierzeniami i rytuałami. Wystarczy wspomnieć o znanych tańcach wojennych indian- wbrew pozorom nie występował on tylko u Indian północnoamerykańskich ale też u Maorysów. Przytaczać jeszcze trzeba przypadek Yanomami gdzie przez wiele lat walczono w zemście. Do tego dochodzi zbieranie skalpów, rytualny kanibalizm itd.

Plus kultura Azteków. Już państwowców, ale tam dalej wojna traktowana byłą jako źródło jeńców, których składano w ofierze bogom i po to tworzono zależności poddańcze z innymi plemionami.

Teraz odnośnie pracy dot. epoki brązu.

Koncepcja mojej pracy się trochę zmieniła. Chcę zająć się charakterem wojen w epoce brązu i postarać się je scharakteryzować. Zastanowić się czy wpływ na ewentualne zmiany mogły mieć kultury ościenne (Pomorze długo zachowało tradycje sznurowe, a potem było w zasięgu wpływu tak kultury łużyckiej jak i kręgu nordyjskiego). Czy zachodziły istotne zmiany klimatyczne itp. Czy istnieją ślady rytualnego traktowania broni jak np. składanie jej w ofierze (skarby bagienne) itd.

Pozostaje jeszcze kwestia co rozumiemy pod pojęciem wojny-war a co warfare, ale to już na osobną pracę.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
niedoszłymagister
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 44.772

tomasz wlodarczyk
Stopień akademicki: brak
Zawód: brak
 
 
post 27/06/2008, 23:27 Quote Post

tą pracę także chciałbym w przyszłości poczytać!
jak mógłbym je obie nabyć?czekam aż się odezzwiesz
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
niebieski1933
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 42.802

Zawód: Archeolog
 
 
post 2/05/2009, 12:22 Quote Post

Mam parę pytań co do podjętego przez Ciebie tematu. Mianowicie, o jaki okres epoki brązu Ci ściślej chodzi. Czy Twoja praca ma związek bardziej z początkami epoki brązu i tyczyć ma się kultur późno sznurowych,unietyckiej itp i to tam starasz się dostrzec przejścia charakteru wojny z rytualnego do podbojowego (wojny o podłożu ekonomicznym i terytorialnym)? Chciałbym jeszcze, po uściśleniu zakresu chronologicznego, abyś podał interesujące Cię kultury czy tez może zjawiska, na których chciałbyś oprzeć swoją teorię. Jeżeli to kultury wczesno brązowe na pomorzu zachodnim to jestem bardzo ciekaw wyników Twojej pracy. Polecam pracę J. Czebreszuka "Sztylety krzemienne na pomorzu zachodnim", która świetnie obrazuje być może przeżytki tego rytualnego charakteru wojny w późnym neolicie i początkach epoki brązu. Z kolei jeśli masz na myśli środkową bądź też późną epokę brązu, to faktycznie zasługuje na uwagę fakt mieszania się wpływów nordyjskich z łużyckimi, składanie broni do zbiorników wodnych. Z drugiej strony, jakiś czas temu powstała praca, która zahacza o Twój temat, mianowicie - J. Fogel - "Siły zbrojne kultury łużyckiej". Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
russ10
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 49
Nr użytkownika: 12.844

Zawód: student
 
 
post 2/05/2009, 12:35 Quote Post

Witam. Nie spodziewałem się, że ktoś jeszcze ten temat odgrzebie smile.gif Sprawa w sumie jest już zamknięta. Była to praca proseminaryjna, która i tak miała zupełnie inny charakter niż to początkowo planowałem. Wprawdzie problemem tym dalej się zajmuję, ale z zupełnie innej perspektywy. Co do pracy Fogla to ją znam (i inne też) i mam do niej bardzo krytyczny stosunek. Dziękuję za zainteresowanie, ale temat raczej do zamknięcia.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej