Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Austriackie zdobycze Macieja Korwina
     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 22/07/2006, 18:57 Quote Post

Mam pytanie - jakie ziemie tak naprawdę zdobył Maciej Korwin na Habsburgach spośród ich ziem austriackich?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 22/07/2006, 19:49 Quote Post

Maciej Korwin jako król Wegier musiał stanąć przed problemem roszczeń cesarza Fryderyka III Habsburga do tronu węgierskiego. Te roszczenia brały się stąd, że w 1463 r. Maciej i Fryderyk podpisali układ w Sopronie i Wiener-Neustadt, w którym cesarz adoptował Macieja w zamian za obietnicę uzysaknia Węgier po jego bezpotomnej śmierci. Układ był zatem niekorzystny dla króla Węgier i dlatego Maciej dążył do wyeliminowania Habsburgów z Węgier. W latach 80, gdy Maciej miał krótką przerwę i nie musiał wojować z Jagiellonami wystąpił zbrojnie przeciwko Fryderykowi. Opanował Dolną Austrię, Wiedeń zajął w 1485 r., dalej część Styrii i Karyntii oraz przyjął tytuł księcia austriackiego. Podjął także próby sięgnięcia po koronę cesarską, ale chyba źle przeliczył swoje siły na zamiary.
Tyle przynajmniej pisze w Słowniku władców Europy średniowiecznej, Poznań 1998.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Strategos temu Anatolikon
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 96
Nr użytkownika: 62.882

 
 
post 14/12/2013, 21:57 Quote Post

Na mapie podbojów Macieja Korwina, nie widzę Sekesfehervaru, który był dosł. Białym Stołecznym Grodem. Traktat z Habsburgami był podpisany w Sopronie (i Wiener-Neustadt). Mam wątpliwości, czy Sekesfehervar był siedzibą króla i ośrodkiem jego władzy, czy tylko miejscem koronacji i nekropolią królewską (jak np francuskie Reims/Saint Denis czy duńskie Roskilde).
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 14/12/2013, 22:34 Quote Post

Witam.

Oooo, temat o moim szwagrze smile.gif .


EDYCJA: Nie widziałem jak stary to temat.

Tutaj mapka (mam jeszcze dwie, ale nie chcą wejść w jednym poście):

Ten post był edytowany przez Boczek 75: 14/12/2013, 22:35
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Strategos temu Anatolikon
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 96
Nr użytkownika: 62.882

 
 
post 14/12/2013, 23:37 Quote Post

Ciekawa jest ta mapa postępów ekspansji tureckiej. Takiej nie widziałem...
Wrócę do mojego podwątku. Czy to w Sekesfehervarze był ośrodek decyzyjny za Korwina?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 15/12/2013, 0:56 Quote Post

Przede wszystkim prawidłowa węgierska pisownia - Székesfehérvár, łac. Alba Regia, po polsku Białogród albo Stołeczny Białogród. Dlaczego miałby być Białogród zdobyczą w wyniku paktu z Habsburgami? Chyba główną rezydencją, o ile o czymś takim można mówić, był znów Visegrad.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Strategos temu Anatolikon
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 96
Nr użytkownika: 62.882

 
 
post 16/12/2013, 10:28 Quote Post

1) Wg pisowni węgierskiej - to Visegrád, a jest różnica w wymowie á i a.
2) Nie użyłem sformułowania, że Székesfehérvár był zdobyczą w wyniku paktu z Habsburgami.

Z Wikipedii -
QUOTE
W roku 1323 miasto obrał sobie za siedzibę król Węgier Karol Robert, który wzniósł w mieście zamek, stanowiący od tej pory rezydencję kolejnych królów Węgier. Za panowania króla Zygmunta Luksemburskiego stolicę przeniesiono do Budy, ale król Maciej Korwin znów rezydował w Wyszehradzie i przebudował pałac Karola Roberta w stylu renesansu. Rolę stolicy Wyszehrad utracił dopiero po najeździe tureckim, kiedy to zamek wraz z miasteczkiem u jego stóp zostały zniszczone - po dwukrotnym oblężeniu w latach 1529 i 1543.


Ten post był edytowany przez Strategos temu Anatolikon: 16/12/2013, 10:30
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 16/12/2013, 14:28 Quote Post

Dobrze, i teraz mamy sobie omawiać notkę z wiki o czymś innym niż materia tematu... Przypomnę, jest wyrażnie sformułowany "austriackie zdobycze Macieja Korwina". Czy może znalazłeś na wikipedii, że Królewski Białogród leżał w Austrii i postanowiłeś podzielić się wrażeniami?

Ps.

CODE

Wg pisowni węgierskiej - to Visegrád, a jest różnica w wymowie á i a.


Że nie przeszkadzały Ci różnice w wymowie po węgiersku "s" i "sz" to dziwne. Mniejsza z tym, temat jest wyraźnie sformułowany.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Bohun(27luty1664r.)
 

Unregistered

 
 
post 20/02/2016, 13:43 Quote Post

[I][FONT=Courier]Hmm,wydaje mi sie,ze moge lekko udzielic glosu... Otoz Korwin w 1485 roku zajal Wieden,dokad przeniosl nawet swoja stolice. Po jego smierci w 1490 roku nabytki austriackie odpadly od Krolestwa Wegier. Ich zasieg dobiegal do jakichs 60 km wglab Austrii. Opanowano rowniez duza czesc Czech.
 
Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej