Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ilość godzin historii w klasie humanistycznej
     
Arkadiusz92
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 512
Nr użytkownika: 68.403

Arkadiusz
Zawód: Student
 
 
post 24/01/2011, 16:26 Quote Post

Ja jestem na profilu ścisłym i historię mam na podstawach. W 1 i 2 klasie miałem 2h, a w 3 klasie 1 h.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
anonim1525
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 305
Nr użytkownika: 67.931

M.
Stopień akademicki: Student Historii
 
 
post 24/01/2011, 16:39 Quote Post

2 godz w I klasie, 3 w II, no i 3 fakultetu w III.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Myrthis
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 68.443

Zawód: uczennica
 
 
post 24/01/2011, 17:08 Quote Post

Ja miałam w I 3 godz, teraz też mam 3 i godzinkę fakultetów. Niestety w III będę miała 2, ale też będą fakultety. Uważam, że to za mało i krew mnie zalewa, kiedy słyszę opowieści kuzynki, która była ostatnim rocznikiem z 4-letniego liceum i w każdej klasie miała po 6godz! Niesprawiedliwe dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 24/01/2011, 17:58 Quote Post

Ja w pierwszej klasie mam 3h, ale nie wiem, jak będzie w drugiej i trzeciej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Adrianjoz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 40.672

Zawód: Student
 
 
post 25/01/2011, 14:55 Quote Post

Jeśli lubicie historię to lekcje w liceum powinny być dodatkiem do waszych zainteresowaniem, a nie tworzyć korpus waszej wiedzy. Do matury z historii można się zresztą spokojnie przygotować mając te dwie,trzy godziny w tygodniu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Maarta
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 69.540

Marta
Zawód: Licealistka
 
 
post 25/01/2011, 16:40 Quote Post

Ja mam podobnie jak wy, w I-2 godziny, w II-3 i w III-4. Do tego dochodzą od drugiej klasy fakultety, ale dużo tego nie ma. Zdecydowanie za mało. Zrezygnowałabym z dwóch godzin fizyki i chemii na rzecz 6 - w sumie - godzin historii w I klasie. Z tych przedmiotów i tak nic nie wynoszę, chodzi tylko o to, żeby zaliczyć na jak najlepszą ocenę i zapomnieć, jak najszybciej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 25/01/2011, 16:55 Quote Post

Nie zapominajcie, że chodzicie do liceum ogólnokształcącego. Macie nauczyć się nie tylko historii a zdobyć trochę wiedzy i ogłady naukowej ogólnie. Historia jako hobby, czy przedmiot zdawany na maturze może być prowadzony w formie fakultetów albo kółka. A jeśli ktoś nie lubi biologii, chemii, matematyki to mógł nie iść do LO. Z drugiej strony nie powinno się ucinać godzin lekcji historii. Nie mniej ideą liceum jest to, że ma się zdobyć wiedzę ogólną, oczywiście nie sposób być z wszystkiego dobrym oraz do tego specjalizować się w jakiejś dziedzinie wiedzy w kontekście studiów akademickich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Maarta
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 69.540

Marta
Zawód: Licealistka
 
 
post 25/01/2011, 19:17 Quote Post

A gdzie miał iść niby? Z biologi nawet ocena celująca nie spowoduje, że przestanę uważać taki wymiar godzin tego przedmiotu za zdecydowanie zbyt duży. Humanistom zawsze mówi się, że historia, WOS, j.polski i łacina to nie wszystko, należy mieć orientację również w przedmiotach ścisłych. Ale najwyższy stopień lekceważenia historii przed ścisłowców jest już jak najbardziej przez wszystkich rozumiany. Powinien być nieco inny tok nauczania humanistów w kierunku ścisłym (oprócz matematyki-tu się nie da inaczej) - np. z fizyki czy chemii powinno się bardziej stawiać na ogólne poznanie, zrozumienie, a nie wkucie na sprawdzian. Żeby mieć 5 z tych przedmiotów trzeba się naprawdę postarać, a w sumie nic z tego nie wynika.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 25/01/2011, 19:45 Quote Post


QUOTE
A gdzie miał iść niby?

A bo ja wiem. smile.gif

QUOTE
Z biologi nawet ocena celująca nie spowoduje, że przestanę uważać taki wymiar godzin tego przedmiotu za zdecydowanie zbyt duży. Humanistom zawsze mówi się, że historia, WOS, j.polski i łacina to nie wszystko, należy mieć orientację również w przedmiotach ścisłych.

Bo widzisz słowo humanista oznacza kogoś kto jest wszechstronny, a nie kogoś kto nie lubi przedmiotów ścisłych. A orientację w przedmiotach ścisłych mieć należy, jeśli rości się prawo do tego aby być wykształconym. Tak samo ścisłowcy jak nazywasz pewną grupę osób muszą mieć elementarną orientację w przedmiotach "humanistycznych". A to czy ktoś posiada taką orientacją czy nie, to nie świadczy przecież o całej grupie, tylko o tej danej jednostce niezbyt dobrze.


QUOTE
Ale najwyższy stopień lekceważenia historii przed ścisłowców jest już jak najbardziej przez wszystkich rozumiany.

Nie ma się co przejmować. Poza tym powiedzmy szczerze, że z punktu widzenia naukowego historia jest mniej użyteczna od dajmy na to fizyki. Poza tym jest wielu ścisłowców, choćby na tym forum, którzy doskonale się orientują w historii. A nie da się ukryć tego, że szkolny koflikt humaniści-ścisłowcy jest troszkę niepoważny. Na poziomie akademickim inaczej to wygląda.

QUOTE
Powinien być nieco inny tok nauczania humanistów w kierunku ścisłym (oprócz matematyki-tu się nie da inaczej) - np. z fizyki czy chemii powinno się bardziej stawiać na ogólne poznanie, zrozumienie, a nie wkucie na sprawdzian. Żeby mieć 5 z tych przedmiotów trzeba się naprawdę postarać, a w sumie nic z tego nie wynika.

To już jest zależne od metod jakie przyjmuje nauczyciel. Poza tym wydaje mi się, że fizyki bynajmniej nie można się "kuć". Rzeczywiście wtedy nic nie będziesz z niej wiedziała. No i kto Ci każe mieć 5 z czegoś co nie lubisz ? Uczenie na siłę jest bez sensu bo to żadna nauka. Nie będę pisał o tym jakiego przedmiotu w szkole się nie uczyłem, bo jeszcze ktoś przeczyta i kiedyś w dyskusji wykorzysta przeciwko mnie. tongue.gif

Dla jasność ja na maturze zdawałem przedmioty uchodzące za "humanistyczne". Historię też oczywiście. wink.gif

PS. Mieszkam blisko Ostrowa. Możesz powiedzieć do którego LO chodzisz ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Myrthis
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 68.443

Zawód: uczennica
 
 
post 25/01/2011, 20:01 Quote Post

Popieram Maartę. Z chęcią wybrałabym jakieś profilowane liceum humanistyczne, ale w moim mieście ani w okolicach nie ma czegoś takiego, zaś moje LO ma bardzo przyzwoity poziom nauczania, niestety trzeba przełknąć przedmioty ścisłe. W tej chwili mam np. po 2 godz bioli i 2 godz chemii, a przecież z każdego z tych przedmiotów można by zabrać po jednej godz i przeznaczyć na historię, lub chociaż inny przedmiot humanistyczny. Rysowanie reakcji otrzymywania fenoli, czego u mnie w klasie nikt nie zdaje na maturze, uważam za stratę czasu. dry.gif

Odchodząc trochę od tematu, słyszeliście, że osoby zaczynające teraz podstawówkę będą miały w liceum specjalne bloki tematyczne? W wyniku tego tacy uczniowie będą kończyć w 3 klasie gimnazjum historię mniej więcej na etapie XIX wieku i kontynuować ją w 1 klasie liceum, bez wracania do wcześniejszych epok. Potencjalnym maturzystom z historii pozostaną jedynie fakultety, gdyż na 2 i 3 klasę nie przewiduje się żadnych godzin historii. Coś takiego już kilkakrotnie opowiadał mój nauczyciel od WOSu. Nie jestem pewna, czy ma to dotyczyć także klas humanistycznych, ale mówiąc o tym, nauczyciel nie robił wyjątków. Hmm, jak tu porównywać zakres materiału np. ze średniowiecza z programem z gimnazjum i liceum? confused1.gif Jeśli ten projekt rzeczywiście wejdzie w życie, obecnych uczniów podstawówki czekają ciężkie czasy (z punktu widzenia miłośników historii oczywiście). Czy ktoś się w tym szerzej orientuje? (jeśli już na forum istnieje dyskusja na ten temat to przepraszam za tego małego "offka") wink.gif

Ten post był edytowany przez Myrthis: 25/01/2011, 20:01
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 25/01/2011, 20:09 Quote Post


QUOTE
Odchodząc trochę od tematu, słyszeliście, że osoby zaczynające teraz podstawówkę będą miały w liceum specjalne bloki tematyczne? W wyniku tego tacy uczniowie będą kończyć w 3 klasie gimnazjum historię mniej więcej na etapie XIX wieku i kontynuować ją w 1 klasie liceum, bez wracania do wcześniejszych epok. Potencjalnym maturzystom z historii pozostaną jedynie fakultety, gdyż na 2 i 3 klasę nie przewiduje się żadnych godzin historii. Coś takiego już kilkakrotnie opowiadał mój nauczyciel od WOSu. Nie jestem pewna, czy ma to dotyczyć także klas humanistycznych, ale mówiąc o tym, nauczyciel nie robił wyjątków. Hmm, jak tu porównywać zakres materiału np. ze średniowiecza z programem z gimnazjum i liceum?  confused1.gif Jeśli ten projekt rzeczywiście wejdzie w życie, obecnych uczniów podstawówki czekają ciężkie czasy (z punktu widzenia miłośników historii oczywiście). Czy ktoś się w tym szerzej orientuje? (jeśli już na forum istnieje dyskusja na ten temat to przepraszam za tego małego "offka") wink.gif

Tak. To o czym piszesz jest częścią reformy edukacji 2012. Już chyba na forum gdzieś jest temat o tym. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Maarta
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 69.540

Marta
Zawód: Licealistka
 
 
post 25/01/2011, 20:17 Quote Post

QUOTE
o widzisz słowo humanista oznacza kogoś kto jest wszechstronny, a nie kogoś kto nie lubi przedmiotów ścisłych. A orientację w przedmiotach ścisłych mieć należy, jeśli rości się prawo do tego aby być wykształconym.

Rozumiem to i staram się jak najwięcej tej wiedzy przyswoić, jednak od czasu do czasu muszę ponarzekać na fizykę smile.gif
QUOTE
Poza tym powiedzmy szczerze, że z punktu widzenia naukowego historia jest mniej użyteczna od dajmy na to fizyki.

Jednak z pewnością historia jest bardziej przydatna w życiu fizykowi, niż fizyka na poziomie licealnym humaniście. Historia daje pewną świadomość, która jest niezbędna do funkcjonowania w społeczeństwie.
QUOTE
A nie da się ukryć tego, że szkolny koflikt humaniści-ścisłowcy jest troszkę niepoważny.
U mnie w szkole funkcjonuje to raczej w formie żartu. Natomiast nie lubię stosunku pewnych nauczycieli do humanistów - uważają, że jesteśmy gorsi, głupsi. I wcale tego nie ukrywają! Wynika to pewnie z tego, że dzisiaj na human idzie sporo ludzi, którzy trafili na niego przypadkiem. Nie jest jednak miło słyszeć taki osąd humaniście "z powołania".
QUOTE
Poza tym wydaje mi się, że fizyki bynajmniej nie można się "kuć". Rzeczywiście wtedy nic nie będziesz z niej wiedziała. No i kto Ci każe mieć 5 z czegoś co nie lubisz ?

Akurat od kucia z fizyki jestem daleka smile.gif A kto każe mi mieć 5 z przedmiotów ścisłych? Ambicja:)
QUOTE
PS. Mieszkam blisko Ostrowa. Możesz powiedzieć do którego LO chodzisz ?

Chodzę do II Liceum.
QUOTE
Z chęcią wybrałabym jakieś profilowane liceum humanistyczne, ale w moim mieście ani w okolicach nie ma czegoś takiego, zaś moje LO ma bardzo przyzwoity poziom nauczania, niestety trzeba przełknąć przedmioty ścisłe.
Co to, to nie. Ogólniak jest jedyną szkołą średnią w jakiej się widzę - licea profilowane mają odpowiednią opinię i poziom:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 25/01/2011, 20:21 Quote Post

Ta reforma jest oczywiście skandaliczna i irracjonalna.Z tego co się orientuję jest ona ślepym czerpaniem wzorów płynących zza naszej zachodniej granicy.Sęk w tym, że Niemcy z tej "reformy" już się pomału wycofują podczas gdy my radośnie w nią brniemy.
Co do modelu nauczania w Liceum Ogólnokształcącym.Od specjalizacji jest szkoła wyższa nie średnia.Ta ma za zadanie dać uczniowi ogólne wykształcenie, które to może być poszerzane podczas studiów.Tyczy się to zarówno tak zwanych "humanistów" jak i "ścisłowców"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 25/01/2011, 20:33 Quote Post

Marthinus
QUOTE
Co do modelu nauczania w Liceum Ogólnokształcącym.Od specjalizacji jest szkoła wyższa nie średnia.Ta ma za zadanie dać uczniowi ogólne wykształcenie, które to może być poszerzane podczas studiów.Tyczy się to zarówno tak zwanych "humanistów" jak i "ścisłowców"

Dokładnie tak. wink.gif
Maarta
QUOTE
Jednak z pewnością historia jest bardziej przydatna w życiu fizykowi, niż fizyka na poziomie licealnym humaniście. Historia daje pewną świadomość, która jest niezbędna do funkcjonowania w społeczeństwie.

Na poziomie licealnym to wszystko jest przydatne mniej więcej tak samo. Co to za człowiek, który się nie orientuje w podstawowych pojęciach fizycznych. Fizyka to nauka o przyrodzie, czyli wszystkim co nas otacza. Historia często z kolei opiera się na abstrakcyjnych pojęciach.

QUOTE
U mnie w szkole funkcjonuje to raczej w formie żartu. Natomiast nie lubię stosunku pewnych nauczycieli do humanistów - uważają, że jesteśmy gorsi, głupsi. I wcale tego nie ukrywają! Wynika to pewnie z tego, że dzisiaj na human idzie sporo ludzi, którzy trafili na niego przypadkiem. Nie jest jednak miło słyszeć taki osąd humaniście "z powołania".

Takie wytykanie jest dość prymitywne. Z drugiej strony profile humanistyczne to kompletna porażka w liceach.

QUOTE
A kto każe mi mieć 5 z przedmiotów ścisłych? Ambicja:)

No to możesz mieć pretensje tylko do siebie. wink.gif
QUOTE
Chodzę do II Liceum.

Słyszałem, że teraz poszło w górę. Ale chyba nadal rządzi I.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Maarta
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 69.540

Marta
Zawód: Licealistka
 
 
post 25/01/2011, 20:37 Quote Post

QUOTE
Słyszałem, że teraz poszło w górę. Ale chyba nadal rządzi I.

Chyba nie smile.gif Od kiedy pamiętam "2" było "pierwsze". Wg najnowszego rankingu - II LO 19 miejsce, I LO chyba 42 miejsce w Wielkopolsce.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej