Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
> Kamienne wały kultowe nie są słowiańskie, Łysiec, Ślęża, Góra Grodowa...
     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/10/2010, 15:47 Quote Post

Kończę właśnie czytać "Sacrum pogańskie - sacrum chrześcijańskie". Niektóre rzeczy były mi wcześniej znane, ale w trakcie lektury trudno mi się oprzeć wrażeniu, choć nie wyrażonemu tam wprost, że wątpliwe jest, by Słowianie usypywali wały kamienne wokół szczytów świętych gór.

Przed lekturą znałem już G. Domańskiego ("Ślęża w pradziejach i średniowieczu"), który przedstawił przekonujące dowody, że krąg kamienny na Ślęży to relikt kultury łużyckiej związany z grodem tej kultury (prawdopodobnie sąsiadujące Radunia i Góra Kościuszki podobnie). Ślężą zajął się w "Sacrum..." Rosik, ale o tym nie wspomina. Za to Sz. Orzechowski zdaje się w tym tomie zamykać dyskusję nad pochodzeniem takiegoż wału na Łyścu (świętokrzyska Łysa Góra). Owszem, prawdopodobnie był kultowy, ale stworzony przez kulturę przeworską wraz z okręgiem hutniczym u podnóża. Jakby tego było mało Cz. Hadamik dowodzi, że z kolei wał kamienny na Górze Grodowej w Tumlinie (kolejna z serii domniemanych świętych gór w paśmie świętokrzyskim) jest, owszem, słowiański, ale nie kultowy tylko czysto użyteczny - otaczał istniejący na szczycie gród kasztelański (ostatnio dokładniej to opisał w "Pierwsze wieki Kielc"). Nie koniec to, bo J. Cieślik wiarygodnie w tymże tomie (w przeciwieństwie do innego znanego mi artykułu D.A. Sikorskiego "Świątynie pogańskich Słowian - czyli o tym jak jest stworzono") poddaje w wątpliwość dotychczasowe ustalenia archeologów w sprawie słowiańskich ośrodków kultu na terenie Polski. Ich badania były pobieżne, datowania niepewne, wyniki nadinterpretowane, często nie opublikowano istotnych danych.

Czy tylko mnie w tej sytuacji ogarnęło zwątpienie? A. Kuczkowski niedawno ("Słowiańskie święte góry na terenie ziem polskich we wczesnym średniowieczu") wyznaczył typologię słowiańskich świętych gór, w której efektowną rolę odgrywał "typ ślężański" (z kamiennym wałem na szczycie). Wygląda na to, z przykładów "typu ślężańskiego" należy wykreślić czołowe Ślężę i Łysiec, a także Radunię, Górę Kościuszki i Górę Grodową a resztę (już choćby z samego tego tyko powodu) postawić pod dużym znakiem zapytania. Czyżby Słowianie jednak wcale nie byli ludem budującym kamienne wały wokół szczytów swych świętych gór?


Offtop przeniesiony do wątku Poparcie dla autochtonizmu...
moderator
 
User is offline  PMMini Profile Post #1


 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi
     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 21/10/2010, 18:13 Quote Post

Na tym czy była ciągłość użytkowania kurhanów czy ponad 1000-letnia przerwa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2



 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej