Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> ANDRZEJ ŁAPICKI, 1924 - 2012
     
Marek Zak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.880
Nr użytkownika: 72.286

Marek Zak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Korpomiś & Pisarz
 
 
post 21/07/2012, 20:45 Quote Post

Zmarł Andrzej Łapicki, świetny aktor i wielbiciel kobiet. W czarnych latach naszej historii, a więc 1947-56 oddał swój (piękny) głos kronice filmowej. Nigdy nie słyszałem, żeby przeprosił za to, że głos ten oddał komunie w swojej najgorszej postaci. Co o tym sądzicie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 21/07/2012, 21:01 Quote Post

O montazysta, dźwiekowiec, kamerzysta i reszta zespołu Kroniki przeprosiła? A jest za co? Aktor to zawód usługowy. Jak kelner.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 21/07/2012, 21:03 Quote Post

Pamiętam, jaki szok przeżyłem, gdy naście lat temu dowiedziałem się, że znienawidzony głos komentatora stalinowski gadzinówek należy do... Andrzeja Łapickiego. Mimo krańcowego zaskoczenia, jakoś się z tym jednak pogodziłem. Przeprosin od niego nie wymagałem - nie jestem aż tak naiwny, ale może jakichś kilku słów komentarza z jego strony należało oczekiwać. Cóż, trzeba chyba oddzielić kwestię jego aktorskiego kunsztu od nader mrocznych epizodów jego młodości, co nie znaczy, że należy zaciągnąć nad nimi zasłonę milczenia...R.I.P.
QUOTE(balum @ 21/07/2012, 21:01)
Aktor to zawód usługowy. Jak kelner.

...albo jak prostytutka. Możemy doszukiwać się najróżniejszych porównań wink.gif

Ten post był edytowany przez memex: 21/07/2012, 21:05
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
adamos2006
 

Crusader
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.518
Nr użytkownika: 19.582

Zawód: technik
 
 
post 21/07/2012, 21:16 Quote Post

O dziwo, mam w tej kwestii pogląd zbliżony do Baluma. Taki miał zawód i jeden jest lektorem w Shreku, a inny w PKF. Nie mam o to do niego pretensji, bo nie uważam takiego użyczania głosu za coś hańbiącego czy też przynoszącego ujmę na honorze. To nie była działalność przez którą cierpiałyby inne osoby, a człowiek rozumny powinien sobie wyrobić opinię o Kronice na podstawie jej treści, a nie miłego tembru głosu czytającego. A aktorem był świetnym. Gdybym miał wymienić tę jedną jego rolę, to szczególnie w pamięci utkwiły mi "Urodziny młodego warszawiaka" gdzie wcielił się w rolę ojca głównego bohatera...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 21/07/2012, 21:23 Quote Post

QUOTE(Marek Zak @ 21/07/2012, 20:45)
Nigdy nie słyszałem, żeby przeprosił za to, że  głos ten oddał komunie w swojej najgorszej postaci.

Owszem, przepraszał i oceniał te swoje wczesne "występy" jak najgorzej z moralnego punktu widzenia. Mnie to wystarczy. Niech spoczywa w pokoju [i]

Najbardziej zapadła mi w pamięć jego rola prucznika Gorczyńskiego (artyleria) w "Jarzębinie czerwonej".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 21/07/2012, 21:43 Quote Post

Requiescat in Pace,
Znakomity aktor polskiego filmu , niezapomniany Ketling-Hassling z Przygód pana Michała , uciekinier Piotr z Dziś w nocy umrze miasto , poeta z Wesela ect, ect, ect, .
Co do jego roli jako narratora w PKF , to cóż .....De mortuis nihil nisi bene , byl tez zolnierzem AK i uczestnikiem PW 44 .
 
Post #6

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 21/07/2012, 21:56 Quote Post

QUOTE(balum @ 21/07/2012, 21:01)
O montazysta, dźwiekowiec, kamerzysta i reszta zespołu Kroniki przeprosiła? A jest za co? Aktor to zawód usługowy. Jak kelner.
*


Widać Łapicki myslał inaczej niż ty...
Ciekawe, że np za okupacji władze Polskiego Państwa kelnerom nie zabraniały pracować, a aktorom w teatrach owszem. Widać nie znane wtedy było jeszcze podejście balumowskie, że to jeden .... i rozróżniano te kwestie, jeśli chodzi o zawody kelnera i aktora.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
monx
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.038
Nr użytkownika: 34.919

Zawód: prawnik
 
 
post 21/07/2012, 22:20 Quote Post

QUOTE(balum @ 21/07/2012, 21:01)
O montazysta, dźwiekowiec, kamerzysta i reszta zespołu Kroniki przeprosiła? A jest za co? Aktor to zawód usługowy. Jak kelner.
*



W zupełnosci popieram.
Bo rownie dobrze moznaby oskarzyc tak wybitnego rezysera jak Bergmann o współprace z nazistami, Clinta Eastwooda chociazby o propagandowe wspieranie amerykanskich "interwencji" w wielu rejonach swiata (polecam Wzgorze zlamanych serc"), Elia Kazana o organizacje czystek wsród branzy filmowej, Nikite Michałkowa o bycie artysta dworskim (i tabuny innych którym Bog poskapił talentu) . A w Polsce wsrod polskich noblistów co do ostatnich 3 sa wysuwane powazne oskarzenia.
A najczesciej jako pierwsze rzuca kamieniem osoby o małym talencie i wielkich ambicjach zgodnie z zasada zniszczyc tego kto za bardzo wybił sie ponad przecietnosc. A ze w Polsce to postawa powszechna to rzecz wiadoma.

Ten post był edytowany przez monx: 21/07/2012, 22:22
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 21/07/2012, 22:38 Quote Post

QUOTE(monx @ 21/07/2012, 22:20)
Bo rownie dobrze moznaby oskarzyc tak wybitnego rezysera jak Bergmann o współprace z nazistami,
A współpracował?
QUOTE
Clinta Eastwooda chociazby o propagandowe wspieranie amerykanskich "interwencji" w wielu rejonach  swiata (polecam Wzgorze zlamanych serc")
Clint sie kiedys wypowiadał na temat interwencji w Granadzie i popierał. I miał rację.
QUOTE(Monx)
(polecam Wzgorze zlamanych serc")
Ja też polecam. wink.gif Fajny film.
QUOTE
, Elia Kazana o organizacje czystek wsród branzy filmowej
Nikt nie oskarżał Kazana o organizację czystek
QUOTE
, Nikite Michałkowa o bycie artysta dworskim
Każdy wie, że to prawda.
QUOTE
A najczesciej jako pierwsze rzuca kamieniem osoby o małym talencie i wielkich ambicjach zgodnie z zasada zniszczyc tego kto za bardzo wybił sie ponad przecietnosc.
Nie pamiętam, żeby w kogolwiek z wymienionych wyżej rzucano kamieniami... tongue.gif

Ten post był edytowany przez emigrant: 21/07/2012, 23:24
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
monx
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.038
Nr użytkownika: 34.919

Zawód: prawnik
 
 
post 22/07/2012, 0:13 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 21/07/2012, 22:38)
QUOTE(monx @ 21/07/2012, 22:20)
Bo rownie dobrze moznaby oskarzyc tak wybitnego rezysera jak Bergmann o współprace z nazistami,
A współpracował?

Za BBC-sympatyk nazizmu który nie współpracował w wiekszym zakresie pewno dlatego ze nie miał wtedy takich mozliwosci. Nasz bohater tez tego nie krecił był raptem lektorem jakich jest wielu. Do tego grona dorzucamy Guntera Grassa i Benedykta XVI jesli uwazac go za filozofa.
CODE
Legendary Swedish director Ingmar Bergman has revealed that he was a great admirer of Adolf Hitler, only losing his enthusiasm for Nazism after the horrors of the concentration camps were uncovered.

The 81-year-old has spoken candidly to author Maria-Pia Boethius, whose book Honour and Conscience asks whether Sweden was genuinely neutral during World War II.

Bergman, maker of some of the world's most acclaimed films, has admitted that he was a Nazi sympathiser on previous occasions.


[ image: Bergman saw Hitler in 1936.
Bergman saw Hitler in 1936. "He electrified the crowd."
But he has now said he was impressed by the Nazi dictator after seeing him address a rally, reports the Swedish tabloid Expressen.

The young Bergman was on an exchange trip to Germany in 1936, staying with a Nazi family when he saw Hitler speak.

"Hitler was unbelievably charismatic. He electrified the crowd," said the Oscar-nominated film-maker.

Bergman describes his father as being ultra right-wing and his politics rubbed off on the whole family.

"The Nazism I had seen seemed fun and youthful," he admitted to the author. "The big threat were the Bolsheviks, who were hated."

The book also documents an attack by Bergman's brother and friends on a house owned by a Jew. The group daubed the walls with a swastika - the symbol of the Nazis.

But the director has confessed to being too cowardly to raise any objections.

image:
"I did not want to believe my eyes"
The maker of Fanny and Alexander and The Seventh Seal retained his admiration of Fascism right up to the end of the war.

"When the doors to the concentration camps were thrown open, at first I did not want to believe my eyes."

"When the truth came out it was a hideous shock for me. In a brutal and violent way I was suddenly ripped of my innocence."

Bergman officially retired for directing after the success of 1983's Fanny and Alexander - which won the best foreign film Oscar.
He continues to be an active writer and stage director.

QUOTE
QUOTE
Clinta Eastwooda chociazby o propagandowe wspieranie amerykanskich "interwencji" w wielu rejonach  swiata (polecam Wzgorze zlamanych serc")
Clint sie kiedys wypowiadał na temat interwencji w Granadzie i popierał. I miał rację.
QUOTE(Monx)
(polecam Wzgorze zlamanych serc")
Ja też polecam. wink.gif Fajny film.

W pierwszej czesci obozowej faktycznie fajny w drugiej czesci jak wchodzi kwestia poparcia polityki Reagana powiem szczerze zenujacy -oglada sie to jak tanie propagandowo proamerykanskie kino akcji klasy B/C. I nie tylko ja tak uwazam nawet przejrzałem sobie opinie uzytkowników na filmwebie. Nie wydaje mi sie ze ktos znany by teraz taki film o Iraku sklecił choc jak dobrze posmaruja
QUOTE
QUOTE
Elia Kazana o organizacje czystek wsród branzy filmowej

Nikt nie oskarżał Kazana o organizację czystek

E tam raptem o podanie sadowi kapturowemu nazwisk osób byłych kolegów partyjnych którym nalezy złamac zycie
QUOTE
QUOTE
A najczesciej jako pierwsze rzuca kamieniem osoby o małym talencie i wielkich ambicjach zgodnie z zasada zniszczyc tego kto za bardzo wybił sie ponad przecietnosc.

Nie pamiętam, żeby w kogolwiek z wymienionych wyżej rzucano kamieniami... tongue.gif

Za to Miłosza chyba nie chciano pochowac na katolickim cmentarzu w Polsce

Ten post był edytowany przez Sarissoforoj: 22/07/2012, 15:16
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.969
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 22/07/2012, 0:29 Quote Post

QUOTE(monx @ 22/07/2012, 0:13)
W pierwszej czesci obozowej faktycznie fajny w drugiej czesci jak wchodzi kwestia poparcia polityki Reagana powiem szczerze zenujacy -oglada sie to jak tanie propagandowo proamerykanskie kino akcji klasy B/C. I nie tylko ja tak uwazam nawet przejrzałem sobie opinie uzytkowników na filmwebie.


W drugiej części to nie jest wcale kino jakoś specjalnie proamerykańskie, ale klasycznie wojenne - z grupą żołnierzy jako wspólnotą. Analogicznie mógłbyś uznać za propagandową "9 Rotę" dlatego, że pokazani tam żołnierze w sytuacji skrajnej tworzą zgrany zespół. No właśnie - ktoś zrobił taki film obecnie - Rosjanie. I był to hicior - nie tylko w Rosji. A w tym roku - "Ósmy Sierpnia" - też dobre kino wojenne. biggrin.gif

Co do opinii w serwisach - na dwoje babka wróżyła. Na IMDB zwykle są dobre (http://www.imdb.com/title/tt0091187/reviews), a te które krytykują film koncentrują się na uproszczonym przedstawieniu elitarnej jednostki jaką są oddziały zwiadowcze Marine Corps. wink.gif

QUOTE(monx @ 22/07/2012, 0:13)
Za to Miłosza chyba nie chciano pochowac na katolickim cmentarzu w Polsce


Czy na pewno chodziło o dowolny cmentarz katolicki? wink.gif

Ten post był edytowany przez Baszybuzuk: 22/07/2012, 0:31
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
monx
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.038
Nr użytkownika: 34.919

Zawód: prawnik
 
 
post 22/07/2012, 0:33 Quote Post

QUOTE(Baszybuzuk @ 22/07/2012, 0:29)
QUOTE(monx @ 22/07/2012, 0:13)
W pierwszej czesci obozowej faktycznie fajny w drugiej czesci jak wchodzi kwestia poparcia polityki Reagana powiem szczerze zenujacy -oglada sie to jak tanie propagandowo proamerykanskie kino akcji klasy B/C. I nie tylko ja tak uwazam nawet przejrzałem sobie opinie uzytkowników na filmwebie.


W drugiej części to nie jest wcale kino jakoś specjalnie proamerykańskie, ale klasycznie wojenne - z grupą żołnierzy jako wspólnotą. Analogicznie mógłbyś uznać za propagandową "9 Rotę" dlatego, że pokazani tam żołnierze w sytuacji skrajnej tworzą zgrany zespół. No właśnie - ktoś zrobił taki film obecnie - Rosjanie. I był to hicior - nie tylko w Rosji. A w tym roku - "Ósmy Sierpnia" - też dobre kino wojenne. biggrin.gif

Co do opinii w serwisach - na dwoje babka wróżyła. Na IMDB zwykle są dobre (http://www.imdb.com/title/tt0091187/reviews), a te które krytykują film koncentrują się na uproszczonym przedstawieniu elitarnej jednostki jaką są oddziały zwiadowcze Marine Corps. wink.gif

QUOTE(monx @ 22/07/2012, 0:13)
Za to Miłosza chyba nie chciano pochowac na katolickim cmentarzu w Polsce


Czy na pewno chodziło o dowolny cmentarz katolicki? wink.gif
*




Ale tak gwoli scisłosci to kto głownie pisze na tym forum? Jaka nacja?

Ten post był edytowany przez monx: 22/07/2012, 0:33
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.969
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 22/07/2012, 0:37 Quote Post

Jakby to powiedzieć - IMDB był popularnym serwisem filmowym wykorzystywanym przez widzów z całego świata już dawno i ma mimo wszystko nieco większy przekrój nacji piszących recenzje niż filmweb. Trudno jest obronić tezę, że filmweb jest tutaj bardziej miarodajny. biggrin.gif

To może wróćmy do Łapickiego...

Ten post był edytowany przez Baszybuzuk: 22/07/2012, 0:38
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 22/07/2012, 0:46 Quote Post

QUOTE(monx @ 22/07/2012, 0:13)
Do tego grona dorzucamy Guntera Grassa i Benedykta XVI jesli uwazac go za filozofa.
A od kiedy Grass czy Benedykt byli sympatykami nazizmu?
QUOTE
Legendary Swedish director Ingmar Bergman has revealed that he was a great admirer of Adolf Hitler, only losing his enthusiasm for Nazism after the horrors of the concentration camps were uncovered.
Sam piszesz, że był sympatykiem nazizmu, to co się dziwisz tym, co go oskarżają?
QUOTE
I nie tylko ja tak uwazam nawet przejrzałem sobie opinie uzytkowników na filmwebie.
Aleś sobie autorytety filmowe znalazł... laugh.gif Film w swoim gatunku dobrze się dobrze ogląda. Relaxuje.
QUOTE
E tam raptem o podanie sadowi kapturowemu nazwisk osób byłych kolegów partyjnych  którym nalezy złamac zycie
A komu konkretnie złamał? I jakiemu sądowi kapturowemu?
QUOTE
Za to Miłosza chyba nie chciano pochowac na katolickim cmentarzu w Polsce
A co ma do tematu?

Ten post był edytowany przez emigrant: 22/07/2012, 0:49
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 22/07/2012, 7:20 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 21/07/2012, 22:56)
Ciekawe, że np za okupacji władze Polskiego Państwa kelnerom nie zabraniały pracować, a aktorom w teatrach owszem.

Nieprawda. Nie Państwa Podziemnego tylko konspiracyjnego ZASPu. I był to głupi zakaz. Dlaczego wystawienie pod okupacją Ślubów Panieńskich (tak, tak, i taki repertuar był wtedy grany) dla Polaków było be, a podawanie gestapowcom kawy ok? Dlaczego lepiej jak aktorka, zamiast grać Fredre, miała usługiwac Niemcom w kawiarni?
No i co z dżwiękowcem PKF? Czemu nikt sie nie domaga od niego przeprosin? Bo nie miał tak pieknego głosu jak Łapa?

Ten post był edytowany przez balum: 22/07/2012, 7:35
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej