Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> JOZEF ZYCINSKI X, 1948 - 2011
     
mishi93
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 67.568

 
 
post 11/02/2011, 1:36 Quote Post

Witam!
Dziś zmarł Arcybiskup Życiński. Postać niewątpliwie kontrowersyjna... Dla jednych konserwatysta z zasadami, natomiast dla drugich tow. Filozof.
Wiele można pisać o tej osobistości, jednak wszystko wyjdzie w komentarzach...
Ja jednak raczej jestem zwolennikiem 2 teorii, iż arcybiskup był osobą 'aktywną' w PRL. Opieram swą opinię na publikacjach Cenckiewicza i pewnego księdza (przepraszam, nazwisko mi wypadło!). Był osobą potrzebną GW i całej grupie ITI, co jeszcze bardziej wg mnie uwiarygadnia tezę, iż współpracował (jak wiemy, źródła TVNu nie są czyste).

Zapraszam do dyskusji!
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 11/02/2011, 1:39 Quote Post

Nie zgadzałem się z jego wyborami politycznymi. Niech Mu ziemia lekką będzie...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
yulian
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 245
Nr użytkownika: 34.880

Stopień akademicki: wyzszy
 
 
post 11/02/2011, 2:29 Quote Post

Ja mimo wszystko ceniłem sobie jego książki i kulturę intelektualną. Możliwe, że grzeszył wcześniej współpracą ze służbami, ale dla tych książek byłbym skłonny mu to wybaczyć. Jego wybory polityczne mi nie imponowały, ale wiedza filozoficzna tak.

Poza tym hierarchowie kościelni, popierani przez obóz skrajnie konserwatywny, też się umoczyli - przykład abp. Wielgusa, agenta "Grey". I tak samo o. Konrad Hejmo, agent "Henryk" i "Dominik".

"Kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem..."
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 11/02/2011, 2:37 Quote Post

QUOTE(yulian @ 11/02/2011, 2:29)
Ja mimo wszystko ceniłem sobie jego książki i kulturę intelektualną. Możliwe, że grzeszył wcześniej współpracą ze służbami, ale dla tych książek byłbym skłonny mu to wybaczyć. Jego wybory polityczne mi nie imponowały, ale wiedza filozoficzna tak.

Poza tym hierarchowie kościelni, popierani przez obóz skrajnie konserwatywny, też się umoczyli - przykład abp. Wielgusa, agenta "Grey". I tak samo o. Konrad Hejmo, agent "Henryk" i "Dominik".

"Kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem..."
*



Nawet nie wiedziałem, że donosił...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 11/02/2011, 7:25 Quote Post

Nie sądźcie, albowiem sami będziecie sądzeni!
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 11/02/2011, 9:30 Quote Post

Jaki klerykał i znawca Biblii sie odezwał!
Trochę zbyt świeżo, "Narcybiskup" już na sadzie Najwyższego...
Obawiam sie, ze Michnik i jego kohorta znowu zrobią hucpę wokół tej postaci, pogrzebu itd.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 11/02/2011, 9:45 Quote Post

Rozumiem, że w Rydzykowych redakcjach na tą wieść otwarto butelki z gazowanym mszalnym, by należycie uczcić zaśnięcie w Panu politycznego wroga.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 11/02/2011, 9:55 Quote Post

QUOTE(alcesalces1 @ 11/02/2011, 9:45)
Rozumiem, że w Rydzykowych redakcjach na tą wieść otwarto butelki z gazowanym mszalnym, by należycie uczcić zaśnięcie w Panu politycznego wroga.
*


Niewiele, jak widać, rozumiesz...I jak zwykle, nawet taki temat chcesz zamienić w pyskówkę...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 11/02/2011, 10:11 Quote Post

Wymiar intelektualny ks. biskupa jest oczywiście poza wszelka dyskusją. Tu należy mu się hołd, podobnie jak za działalność charytatywną oraz o inne starania. Choć nie był z tej samej opcji co ja, doceniałem przynajmniej, że nie był taki zażarty jak bp. Pieronek, który nb. wczoraj był jednym z celebransów podczas mszy za śp. Lecha Kaczyńskiego i ofiary tragedii smoleńskiej w katedrze na Wawelu. Widzieć go jak siedział naburmuszony pod baldachimem nad grobem św. Stanisława - bezcenne. Tym bardziej, że wiedział, iż pod kościołem przygotowane są już transparenty, z którymi pójdziemy pod Krzyż Katyński. Teraz po śmierci bp. Życińskiego został sam i na pewno u jest ciężko.
Co zaś do współpracy bp. Życińskiego z SB, to jak wynika z dokumentów trwała ona tylko 14 lat i definitywnie skończyła się w 1990 r. Z tego co pamiętam, to poza faktem rejestracji i wyrejestrowania nic o niej nie wiemy, bo jego akta gdzieś "wyparowały". Nb. z kronikarskiego obowiązku trzeba zaznaczyć, iż bp. Życiński stanowczo zaprzeczał, by miał coś wspólnego TW o pseudonimie "Filozof".
Pokój jego duszy i niech spoczywa w spokoju.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 11/02/2011, 10:39 Quote Post

QUOTE(krakowiak @ 11/02/2011, 10:11)
Wymiar intelektualny ks. biskupa jest oczywiście poza wszelka dyskusją.
Co rozumiesz pod wymiar intelektualny?
QUOTE
Co zaś do współpracy bp. Życińskiego z SB, to jak wynika z dokumentów trwała ona tylko 14 lat i definitywnie skończyła się w 1990 r.
Ładne: tylko...
QUOTE
Pokój jego duszy i niech spoczywa w spokoju.
Niech.

Ten post był edytowany przez emigrant: 11/02/2011, 10:39
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 11/02/2011, 11:27 Quote Post

Podobno o umarłych dobrze lub wcale , a gdyby taka zasadę zastosować należałoby zlikwidować Forum sleep.gif
Nie mogę Abp Życińskiego oceniać jako duchownego ( nie moja parafia ), ale mogę jako polityka ( a był nim niewątpliwie , mimo iż do żadnego stronnictwa nie należał )nie zgadzałem się z jego poglądami i opiniami , miał jednak pełne prawo głosić swoje zdanie , choć w świetle jego agenturalnej przeszłości .... zastanawia mnie na ile głosił je z przekonania na ile by chronić siebie i sobie podobnych .
 
Post #11

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 11/02/2011, 11:29 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 11/02/2011, 11:27)
Nie mogę Abp Życińskiego oceniać jako duchownego ( nie moja parafia ), ale mogę jako polityka ( a był nim niewątpliwie , mimo iż do żadnego stronnictwa nie należał )]

Ciekawe, że GW nigdy nie przeszkadzało, jak biskup Życiński mieszał się do polityki...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 11/02/2011, 11:29 Quote Post

QUOTE(godfrydl @ 11/02/2011, 9:30)
Jaki klerykał i znawca Biblii sie odezwał!
Trochę zbyt świeżo, "Narcybiskup" już na sadzie Najwyższego...
Obawiam sie, ze Michnik i jego kohorta znowu zrobią hucpę wokół tej postaci, pogrzebu itd.
*


Odezwał się ... klerykał i znawca Biblii smile.gif
QUOTE
Co zaś do współpracy bp. Życińskiego z SB, to jak wynika z dokumentów trwała ona tylko 14 lat i definitywnie skończyła się w 1990 r. Z tego co pamiętam, to poza faktem rejestracji i wyrejestrowania nic o niej nie wiemy, bo jego akta gdzieś "wyparowały".

Podobnie ma się kwestia z żyjącym arcybiskupem Wielgusem, z kronikarskiego obowiązku dodam, trwało 1967-1990, trochę więcej akt się zachowało smile.gif - aczkolwiek nie ma własnych opracowań księdza arcybiskupa. Nomen omen, odrobinę śmieszą mnie teksty o Kościele w stylu prof. IPN Jana Żaryna - w końcu kontaktom na linii władze PRL/służby - duchowieństwo sprzyjało też to, że wiele decyzji (od pozwolenia na budowę kościoła po nominacje biskupów ordynariuszy) zależało od placet odpowiedniego sekretarza.

Ten post był edytowany przez szapur II: 11/02/2011, 11:30
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 11/02/2011, 11:32 Quote Post

Może to trochę naiwne, ale dobrze mu z oczu patrzyło. Zdarzało mi się widywać go kilkakrotnie na KUL. Jeśli chodzi o jego poglądy polityczne, to wiadomo że zwolennikom innych opcji zawsze będzie nie w smak, iż nie popierał jedynej słusznej partii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 11/02/2011, 11:35 Quote Post

Świeć Panie nad jego duszą.


Na pewno intelektualistą był niebagatelnym, jednak powiem tylko tyle, że budziło to we mnie duże zdziwienie, gdy arcybiskup stawał się dyżurną tubą propagandowa pewnego środowiska.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej