Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> GERARD LABUDA, 1916 - 2010
     
Kaczmarek
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 364
Nr użytkownika: 53.244

Marek Kaczmarek
Zawód: emeryt
 
 
post 1/10/2010, 16:03 Quote Post

Z przykrością przeczytałem dzisiaj na stronie UAM w Poznaniu, że
1 października 2010 zmarł Prof. zw. dr hab. Gerard Labuda


Oto oficjalny komunikat:

"1 października 2010 r. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i cała nauka polska poniosły olbrzymią stratę. Nasza akademicka społeczność pogrążyła się w żałobie na wieść o śmierci prof. zw. dr hab. Gerarda Labudy, wybitnego uczonego w dziedzinie historii średniowiecznej, wychowawcy wielu pokoleń polskiej młodzieży i wieloletniego Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W osobie Pana Profesora utraciliśmy nie tylko znakomity autorytet naukowy, ale przede wszystkim wielkiego przyjaciela Poznania i Polski. Profesor Gerard Labuda, doktor honoris causa sześciu polskich uczelni, na zawsze pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci jako człowiek bezgranicznie miłujący naukę, prawy, szlachetny i niezwykle skromny."

Smutno rozpoczął się dla wielu ten nowy rok akademicki!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Samuel Łaszcz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.202
Nr użytkownika: 57.477

 
 
post 1/10/2010, 16:08 Quote Post

94 lata - piękny wiek.
user posted image
user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 1/10/2010, 16:16 Quote Post

Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci na wieki wieków.
Niech Spoczywa w Pokoju!
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 1/10/2010, 17:02 Quote Post

Szkoda wielka - już nie będzie więcej takich tekstów, jak Jego autorstwa, ani wielkich polemik...
 
Post #4

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 1/10/2010, 17:31 Quote Post

strasznie przykra wiadomość i wielka ogromna strata. To był Ostatni z Wielkich polskiej mediewistyki. Miejmy nadzieję, że znajdą się historycy, którzy będą kontynuowali Jego dzieło. No i wydawcy będą się potrafili znaleźć w tej sytuacji czego zabrakło np spuściźnie Henryka Łowmiańskiego....
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Shephard
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 75
Nr użytkownika: 655

 
 
post 1/10/2010, 18:59 Quote Post

Może polska historia ruszy teraz do przodu.

Ten post był edytowany przez Shephard: 1/10/2010, 18:59
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 1/10/2010, 19:00 Quote Post

Faktycznie to wielka strata dla polskiej nauki, ale w końcu każdy kiedyś umrze. Niech spoczywa w pokoju.
Shephard->możesz rozwinąć swoją myśl bo nie rozumiem w czym ci Labuda przeszkadzał?

Ps. temat przeniosłem do bardziej odpowiedniego działu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 1/10/2010, 19:20 Quote Post

Przykra wiadomosc, bo czesto wracam do "Dziejow Zakonu Krzyzackiego w Prusach",pracy ktora napisal wspolnie z M.Biskupem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 1/10/2010, 20:47 Quote Post

Cóż olbrzymia strata dla całego środowiska historycznego.Pomimo swojego wieku profesor Labuda praktycznie cały czas pozostawał aktywny zawodowo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 1/10/2010, 21:29 Quote Post

Bodajże w tym roku zmarł J. Bardach, teraz przyszedł czas na G. Labudę - odchodzą wielcy fachowcy w swoich dziedzinach.
Cześć Jego Pamięci! Niezależnie od tego co pisał i sądził, to takie sprawy jak powstanie państwa polskiego, bitwa pod Legnicą czy reakcja pogańska posunął znacznie do przodu. I to tylko niektóre z jego pól działań.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 1/10/2010, 22:00 Quote Post

Korzystałem z pracy Labudy podczas pisania mojej pracy proseminaryjnej na III roku. Jeszcze dość niedawno jeden z wykładowców na mojej uczelni mawiał, że Labuda i Łowmiański są przekonani, że coś jest prawdą i tak ma być. Może to i prawda, ale zabrakło nam wielkiego naukowca polskiej historii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 1/10/2010, 23:38 Quote Post

Pojawiały się takie głosy, że studia nad epoką pierwszych Piastów zostały zdominowane i inni nie są w stanie się przebić, tylko trochę moim zdaniem wynikały z tego, że np. prof. Labuda zajmował się tą problematyką przez dobrze ponad pół wieku, trudno komukolwiek było na tyle opanować znajomość źródeł literackich, żeby próbować polemiki, trochę zaczęło się to zmieniać wraz z wpływem nowych trendów metodologicznych i kwestii interpretacji danych archeo, pojawiły się nowe nazwiska. Niemniej wciąż śp. Pan Profesor odgrywał sporą rolę w środowisku mediewistów.
Na mnie największe wrażenie zrobiły... jego tomiki z serii Dzieje Narodu i Państwa Polskiego, które przeczytałem będąc w późnej podstawówce, pierwszy - "Pierwsze Państwo Polskie", drugi - "Korona i infuła", później prace naukowe, z których jakoś szczególnie wbiły mi się smile.gif - Mieszko II, Kraków 1992 i Studia nad początkami państwa polskiego, t. I-II - to, co zawsze podziwiałem, to odwoływanie się Profesora w pierwszej kolejności do źródeł.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 2/10/2010, 8:06 Quote Post

Ja również bardzo się wczoraj zmartwiłem tą smutną nowiną. Nie dalej jak dwa tygodnie temu recenzowałem jeden z jego ostatnich artykułów dotyczący jego ukochanych i będących oczkiem w głowie Kaszubów.
Na mnie zawsze największe wrażenie robiła skrupulatność studiów Profesora. Teraz, przy całym szacunku dla reszty mediewistów, nie często się ją spotyka. Co do publikacji, to odkrywam od nowa Jego "Fragmenty dziejów Słowiańszczyzny Zachodniej". Krytykowane przez wielu co prawda, ale trzeba przyznać, że po zebraniu w całość w wydaniu z 2002 r. budzą szacunek!

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 2/10/2010, 20:45 Quote Post

Śp. Profesor Gerard Labuda był dla mnie najwybitniejszym polskim mediewistą.
Pracę naukową zaczynał jeszcze przed II Wojną Światową i swoją pracą naukową spinał trzy epoki polskich badań nad średniowieczem. Zawsze bardzo skropulatny i erudycyjny był wzorem dla młodszych mediewistów. Jego publikacje mają jeszcze jedną zaletę, Profesor posługiwał się bardzo komunikatywnym językiem, zawsze stosował klarowną argumentację. Jako autor prac naukowych i popularnonaukowych nigdy nie szedł na łatwiznę, we wszystkich Jego dziełach widać było włożoną ogromną pracę. Jak dobrze pamiętam, napisał łącznie ponad 600 prac (książek, artykułów, recenzji).

Odszedł Mistrz, cześć Jego pamięci!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Boemius
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 67.441

 
 
post 2/10/2010, 20:52 Quote Post

Słuszny zapewne osąd o tym człowieku ,że był najwybitniejszym w swej specjalizacji.Smutna to wieść jak wybitni ludzie odchodzą , ale przybliżyli nas do prawdy o czasach w których się specjalizowali.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej