Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> ANDRZEJ WAJDA, 1926 - 2016
     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 25/08/2009, 6:47 Quote Post

Zastanawia mnie czemu Andrzej Wajda jest uznany za najlepszego reżysera w kraju. Obejrzałem większość jego filmów i mam o nich nie najlepszy mniemanie. Lotna – nudziarskie ośmieszanie naszej kawalerii, Kanał – film wieje straszliwą nudą, Pan Tadeusz i Zemsta, nakręcone chyba tylko dla przyciągnięcia do kin wycieczek szkolnych. Katyn w końcu, jak można nakręcić film o tej zbrodni w taki sposób, iż w ogóle nie wzrusza widza? Popioły – ośmieszenie idei walki zbrojnej, która u Żeromskiego jest przejawem patriotyzmu bohaterów. Jedynie Wesele da się oglądać – ale Wyspiański był tak świetnym autorem, iż chyba nawet Wajda nie mógł zepsuć wydźwięku jego dzieła. Wątek założyłem pod wpływem dyskusji o świetnym filmie Kurosawy, który mym zdaniem słusznie zdobył Oskara, wydzierając go ponoć z rąk kolejnego filmu Wajdy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 25/08/2009, 7:20 Quote Post

Mi sie "Pan Tadeusz"jak i "Zemsta" podobaly,ale arcydzielami bym tego nie nazwal.Swietna byla moim zdaniem ekranizacja "Ziemi Obiecanej"."Katynia" niestety nie widzialem,co do innych filmow calkowicie sie zgadzam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
yrus
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 375
Nr użytkownika: 20.444

 
 
post 25/08/2009, 8:16 Quote Post

No cóż, większości filmów Wajdy nie trawię. O ile jeszcze taki "Pan Tadeusz" był laurkowo-cukierkowo-miły, o tyle ostatnie "dzieła" ("Katyń", "Tatarak") są już perfidnym bazowaniem na opinii o wielkości "mistrza".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 25/08/2009, 8:27 Quote Post

Ja osobiście nie przepadam za twórczością Wajdy. Może jedynie "Ziemia Obiecana" mi się podobała. Reszta to nudziarskie komunałki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Dziadek Jacek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.413
Nr użytkownika: 53.918

 
 
post 25/08/2009, 8:57 Quote Post

Mnie "Pan Tadeusz" zniesmaczył końcówką pokazującą patriotyczny zryw jak jakąś burdę prymitywnego, pijanego motłochu. To w zestawieniu wspaniałego nastroju obrazów w tle i recytowanych fragmentów pozostawiło niemiły niesmak.
Po Lotnie i Popiołach podobne wrażenie - może musiał się podlizać WADZY i trochę zakpił. Na Katyń, w obawie podobnych odczuć nie poszedłem. Zachęciłem jednak do pójścia moje dorosłe już dzieci wcześniej z nimi dyskutując na ten temat.
Wesele "da się oglądać – ale Wyspiański był tak świetnym autorem, iż chyba nawet Wajda nie mógł zepsuć wydźwięku jego dzieła".
Można wspomnieć jeszcze o "Człowieku z marmuru, i z żelaza". Uważam je za prawie dokumentalne filmy, zrobione w czasie trwania zdarzenia, prawie z rozpędu. Byliśmy tym nastrojem tak "naładowani", że inaczej ten film nie mógł być przez Wajdę zrobiony a przez nas przyjęty.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 25/08/2009, 9:07 Quote Post

QUOTE
Mnie "Pan Tadeusz" zniesmaczył końcówką pokazującą patriotyczny zryw jak jakąś burdę prymitywnego, pijanego motłochu. To w zestawieniu wspaniałego nastroju obrazów w tle i recytowanych fragmentów pozostawiło niemiły niesmak.
Po Lotnie i Popiołach podobne wrażenie - może musiał się podlizać WADZY i trochę zakpił

Mi też filmy Wajdy wydają się anty patriotyczne
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Zbrojny
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 324
Nr użytkownika: 56.959

Jan
Zawód: Uczen
 
 
post 25/08/2009, 9:08 Quote Post

QUOTE(mariusz 70 @ 25/08/2009, 6:20)
Mi sie "Pan Tadeusz"jak i "Zemsta" podobaly,ale arcydzielami bym tego nie nazwal.Swietna byla moim zdaniem ekranizacja "Ziemi Obiecanej"."Katynia" niestety nie widzialem,co do innych filmow calkowicie sie zgadzam.
*




To obejrzyj sobie "Katyn", na Youtube - ja tak wlasnie obejrzalem "Katyn". No a tak apropos Katynia, to coz... film jak film - nic specialnego. Natomiast najbardziej z jego tworczosci, podobal mi sie "Pan Tadeusz".
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 25/08/2009, 9:10 Quote Post

Dzieki za informacje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 25/08/2009, 9:20 Quote Post

QUOTE
Można wspomnieć jeszcze o "Człowieku z marmuru, i z żelaza". Uważam je za prawie dokumentalne filmy, zrobione w czasie trwania zdarzenia, prawie z rozpędu. Byliśmy tym nastrojem tak "naładowani", że inaczej ten film nie mógł być przez Wajdę zrobiony a przez nas przyjęty.

No tak, w tamtych czasach to się zupełnie inaczej oglądało. Tak sie składa, że ze dwa lata temu obejrzałem "Człowieka z marmuru" kolejny raz i wydał mi się nudnawym gniotem. W roku 1981 byliśmy zachwyceni, że można było w ogóle taki film zobaczyć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 25/08/2009, 9:33 Quote Post

Mi się podobały "Popioły", przynajmniej były porządne sceny batalstyczne jak szarża pod Somosierrą. "Kanał" też dał się oglądać, jak dla mnie najlepszy film o PW, nie licząc oczywiście "Eroiki". Za to "Katyń" i różni "Ludzie" są dla mnie gniotami do nieogladania. Szczególnie ten pierwszy był za bardzo przesycony patosem.
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 25/08/2009, 9:33 Quote Post

Pamietam jak sie cala rodzina wybralismy na "Czlowieka z zelaza".Faktycznie do kina sie nie mozna bylo dopchac,a bilety ojciec chyba ze stoczni zalatwil.Do tego Janda pracowala w filmie w sklepie w mojej dzielnicy.Byly emocje,byly.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
yrus
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 375
Nr użytkownika: 20.444

 
 
post 25/08/2009, 9:37 Quote Post

QUOTE(gregski @ 25/08/2009, 10:20)
. Tak sie składa, że ze dwa lata temu obejrzałem "Człowieka z marmuru" kolejny raz i wydał mi się nudnawym gniotem. W roku 1981 byliśmy zachwyceni, że można było w ogóle taki film zobaczyć.
*


Od zawsze "Człowiek z marmuru" wydawał mi się gniotem, ale w 1981 nawet mnie jeszcze w planach nie było (jestem z '87) biggrin.gif
Snadź nie czuję ducha epoki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
El Gran Capitán
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 257
Nr użytkownika: 31.618

Mateusz
Zawód: Licealista 1. klasy
 
 
post 25/08/2009, 9:47 Quote Post

Ja zobaczyłem niedawno po raz pierwszy "Człowieka z marmuru" i wcale nie wydał mi się gniotem. Wręcz przeciwnie - wciąż aktualna, świetna, opowieść o zmaganiach jednostki z systemem.
Dziwne że nikt nie wspomniał tu jeszcze słynnego "Kanału". To jest czysty majstersztyk, wstrząsający, wzruszający, dający do myślenia. Złota Palma w pełni zasłużona.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Ambioryks
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 57.567

Stopień akademicki: magister
Zawód: animator kultury
 
 
post 25/08/2009, 9:56 Quote Post

Częściowo zgadzam się z autorem tematu - tzn. co do nudy wielu jego filmów. Ale np. "Pan Tadeusz" mi się podobał. "Człowieka z marmuru" i "Człowieka z żelaza" również uważam za dobre filmy.
W każdym razie Oscara za "całokształt twórczości" uważam za nieporozumienie - zwłaszcza ze względu na "Lotną" i "Kanał", a także kłamliwy "Popiół i diament".
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Zbrojny
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 324
Nr użytkownika: 56.959

Jan
Zawód: Uczen
 
 
post 25/08/2009, 10:16 Quote Post

Co do filmu "Kanal", to jak mozna powiedziec, ze nie jest on wzruszajacy??? Przeciez wystarczy sobie przypomniec te sceny, jak na przyklad jedni z bohaterow tego filmu juz widza swiatlo, mysla ze tam juz sie konczy kanal i nagle ta facetka widzi, ze tam jest krata. No i ten gosciu sie jej pyta, czy daleko jeszcze? A on nie przytomny i nie widzi (scena z 3:17 :
http://www.youtube.com/watch?v=yYrGfsxkxsU&feature=related ).
Tam jest duzo smutnych i poruszajacych scen, ktore chwytaja za serce.
Albo na przyklad ta scena (od 5:17) :
http://www.youtube.com/watch?v=yYrGfsxkxsU&feature=related


Piekny film.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

10 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej