Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
13 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> PAWEL WIECZORKIEWICZ, 1948 - 2009
     
Kamaz73
 

Pancerny Inseminator
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.187
Nr użytkownika: 22.254

Robert
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: zolnierz zawodowy
 
 
post 8/04/2009, 3:31 Quote Post

Z nieukrywanym żalem i smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Mojego Profesora Pawła Piotra Wieczorkiewicza, człowieka niebanalnego tak w poglądach jak i w zachowaniu. Był jednym z najwybitniejszych pracowników tego instytutu ostatnich lat. Każdy kto go pamięta z wykładów musiał zauważyć że był człowiekiem obleganym przez studentów i przy okazji jego wykładów sala wykładowa była zapakowana na amen. Ja jednak wspominać będę go szczególnie w związku z pewnym objazdem historycznym do Gdańska gdzie poza sprawami czysto naukowymi miałem okazję poznać Pana Profesora na stopie ... bardziej swobodnej. Nigdy nie zapomnę jego pasji dotyczącej marynistyki i innych spraw... tam tego. Był człowiekiem cierpliwym ( chociaż nie do przesady) i niezmiernie zawalonym robotą którą sam sobie tworzył. O ile wiem ... nie pozostawił po sobie żadnych dzieci, jedynie żonę, której w tym miejscu przesyłam moje najszczersze kondolencje ( proszę wybaczyć... piszę te słowa z USA gdzie takie informacje nie są popularyzowane, stąd opóźnienie).
Kończąc studia historyczne w IH UW miałem przyjemność być jego magistrem i skutecznie obronić swą pracę magisterską pisaną na temat który ... Panu Profesorowi nie leżał ( wolał bym zajął się tematyką broni pancernej stąd żenił mnie ciągle na studiach z Guderianem smile.gif ... no ale ja uparty czasami jestem, o zgrozo).
Pragnę zaznaczyć że do kanonu jego prac należą pozycje sowietologiczne, marynistyczne i o tematyce politycznej jak i militarnej. Miał wiele ciekawych koncepcji wynikających z bogatej wiedzy specjalistycznej zaś jego pracownia to istna mini biblioteka. Kapitalnie znał przynajmniej dwa języki obce... rosyjski i francuski.
Miał liczne , częto kontrowersyjne poglądy ale ... zapoznanie się z nimi uważam za jeden z ważnych treningów intelektualnych dla każdego historyka gdyz pytania które stawiał częto zmuszały do wysiłku intelektualnego by poukładać sobie pewne sprawy. Co do kwestii formalnych miał bardzo dobry styl pisania prac historycznych nie nudzący czytelnika ale ... przebijał sam siebie jako wykładowca. Był wręcz stworzony do wykładania co czynił w sposób niezwykle spokojny cechujący ludzi o stałych poglądach, pewnych swych racji.
Polska historia straciła wybitną postać, która mogła dokonać jeszcze wielu pozytywnych rzeczy ku pamięci kolejnych generacji.
Ja osobiście polecam:
" Historia polityczna Polski 1935- 1945"
" Kto rzadził Polską?" ( współautor)
" Historia Rosji" ( współautor z Ludwikiem Bazylowem)
" Łańcuch śmierci"
" Historia wojen morskich t 1,2"
" Kampania 1939 roku" ( praca powstała pod wrażeniem pracy Pana Leszka Moczulskiego z lat 60-tych pod którego wpływem był chyba zawsze, szczególnie na odcinku oceny politycznej).

Cześć Jego Pamięci. Na szczęście mógł o sobie napisać ... non omnis moriar.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 21/04/2009, 11:57 Quote Post

Muszę napisać,że przykrą niespodziankę sprawił mi "Mówią Wieki", nie informując o śmierci Profesora ani jednym słowem. Nie chcę się tu dopatrywać zamierzonego działania określonych sił, ale...mam wrażenie, że niektórych ludzi nie wpuszcza się na salony.
QUOTE
Polecam artykuł-wywiad z prof. Wieczorkiewiczem pt. Napiszmy historię Polski od nowa. Ukazał się w Rzeczpospolitej (sob.-niedz. 28-29 MARCA 2009) w ramach PlusMinus na str.A28. Bardzo ciekawy, choć z pewnością kontrowersyjny. Pokazuje jasno, że profesor miał otwartą głowę i podejście do badań historycznych godne prawdziwego uczonego.

http://www.rp.pl/artykul/2,283042_Napiszmy...__czesc_1_.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 21/04/2009, 19:04 Quote Post

Bardzo ciekawy i polemiczny zarazem.Moze masz cos wiecej?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 22/04/2009, 7:15 Quote Post

http://www.rp.pl/artykul/19469,283043_Napi..._czesc_2__.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 9/03/2010, 14:35 Quote Post

W Wikipedii są linki do niektórych wywiadów i artykułów nieodżałowanego Profesora:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pawe%C5%82_Wieczorkiewicz
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Delwin
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.951
Nr użytkownika: 30.421

 
 
post 10/03/2010, 9:30 Quote Post

Prof. Wieczorkiewicz zakładał jak pamiętam, że my wspólnie z Niemcami pobijemy ZSRR (Niemcy z uwago na ciepłe uczucia do Polski zadowolą się tymczasowo jedynie Gdańskiem i "autostradą", odpuszczając nam faktyczną okupację zwaną dla niepoznaki zabezpieczeniem transportów dla FW) a potem alianci pobiją Niemcy a my się "wymiksujemy" w dogodnym momencie i wyjdziemy na swoje. Problem zaczyna się w momencie kiedy to jednak ZSRR wygrywa na FW jak w realu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
mate21
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 830
Nr użytkownika: 17.255

Zawód: poszukiwacz prawdy
 
 
post 29/01/2012, 22:47 Quote Post

QUOTE
QUOTE
Jednocześnie Wieczorkiewicz to postać tragiczna. Człowiek o antysowieckich przekonaniach za czasów PRL wstąpił do PZPR. Pełnił nawet funkcję II sekretarza POP na Wydziale Historii. Wytykano mu to później wielokrotnie. Myślę jednak, że ten epizod jego życia najbardziej bolał jego samego.

Być może to właśnie ten epizod sprawił, że w 1989 roku postanowił, że już nigdy nie będzie kierował się koniunkturalizmem i nigdy nie będzie ukrywał swoich poglądów. Postanowił nie stosować taryfy ulgowej wobec komunizmu.


W którymś z wywiadów umieszczonych na youtube prof. Wieczorkiewicz opowiadał trochę o swojej przeszłości, także o wspomnianej rzeczy. Prof. stwierdził, że bez sensu byłoby rzucanie legitymacji partyjnej w latach 80 kiedy wszystko się sypało, czy też w stanie wojenny, wychodził z założenia, że będąc partyjną osobą być może uda się komuś pomóc w tym trudnych czasach. Pisanie, że to postać tragiczna jest trochę na wyrost, to nie była postać tragiczna jak w przypadku Jasienicy. Poza tym inny wybitny historyk prof. Krawczuk był w czasach PRLu ministrem kultury i jakoś chyba mało kto formułuje wobec niego zarzut. Jeśli chodzi o drugą część wypowiedzi to może i lepiej, że prof. Wieczorkiewicz wolał się skoncentrować tylko na tym na czym się najlepiej znał.
Chyba wczoraj natrafiłem na youtube na kilku częściowy wykład prof. Wieczorkiewicza o historii Polski od czasów zaborów do 1943 r., to co czasem uderzało w sformułowaniach prof. stawianie odważnych hipotez, pytań, chyba jako jeden z nielicznych historyków nie opowiadał się za oficjalną wersją katastrofy gibraltarskiej, do tego to o czym pisze przedmówca odnośnie rozważania innej koncepcji polityki zagranicznej II RP końca lat 30.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 29/01/2012, 23:05 Quote Post

QUOTE(mate21 @ 29/01/2012, 22:47)

W którymś z wywiadów umieszczonych na youtube prof. Wieczorkiewicz opowiadał trochę o swojej przeszłości, także o wspomnianej rzeczy. Prof. stwierdził, że bez sensu byłoby rzucanie legitymacji partyjnej w latach 80 kiedy wszystko się sypało, czy też w stanie wojenny, wychodził z założenia, że będąc partyjną osobą być może uda się komuś pomóc w tym trudnych czasach.
.
.
.
Chyba wczoraj natrafiłem na youtube na kilku częściowy wykład prof. Wieczorkiewicza o historii Polski od czasów zaborów do 1943 r., to co czasem uderzało w sformułowaniach prof.  stawianie odważnych hipotez, pytań, chyba jako jeden z nielicznych historyków nie opowiadał się za oficjalną wersją katastrofy gibraltarskiej, do tego to o czym pisze przedmówca odnośnie rozważania innej koncepcji polityki zagranicznej II RP końca lat 30.
*


Nie wiem czy ten wywiad miałeś na myśli:
http://www.youtube.com/watch?v=QtqjirBsras
W kazdym razie polecam, jak i inne wywiady z cyklu "Pod prąd"...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
mate21
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 830
Nr użytkownika: 17.255

Zawód: poszukiwacz prawdy
 
 
post 30/01/2012, 0:29 Quote Post


QUOTE
QUOTE(mate21 @ 29/01/2012, 22:47)

W którymś z wywiadów umieszczonych na youtube prof. Wieczorkiewicz opowiadał trochę o swojej przeszłości, także o wspomnianej rzeczy. Prof. stwierdził, że bez sensu byłoby rzucanie legitymacji partyjnej w latach 80 kiedy wszystko się sypało, czy też w stanie wojenny, wychodził z założenia, że będąc partyjną osobą być może uda się komuś pomóc w tym trudnych czasach.

Chyba wczoraj natrafiłem na youtube na kilku częściowy wykład prof. Wieczorkiewicza o historii Polski od czasów zaborów do 1943 r., to co czasem uderzało w sformułowaniach prof.  stawianie odważnych hipotez, pytań, chyba jako jeden z nielicznych historyków nie opowiadał się za oficjalną wersją katastrofy gibraltarskiej, do tego to o czym pisze przedmówca odnośnie rozważania innej koncepcji polityki zagranicznej II RP końca lat 30.



Nie wiem czy ten wywiad miałeś na myśli:
http://www.youtube.com/watch?v=QtqjirBsras
W kazdym razie polecam, jak i inne wywiady z cyklu "Pod prąd"...


Chodziło mi raczej o dłuższą audycję rozpoczynającą się w podanym linku:
http://www.youtube.com/watch?v=fqAbl1x2HBI ale dzięki za podany link, co prawda widziałem polecany wywiad i tak na dobrą sprawę czasami uda się znaleźć coś dotyczącego prof. Wieczorkiewicza.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Furio Camillo
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 162
Nr użytkownika: 82.826

Furio Camillo
Stopień akademicki: wysoki
Zawód: alchemik
 
 
post 3/08/2013, 11:44 Quote Post

Minęło ponad trzy lata od śmierci profesora Pawła Piotra Wieczorkiewicza.
Kontrowersyjnego naukowca, znawcy Rosji, mającego krytyczne zdanie o Powstaniu Warszawskim,
generale Andersie, polskich błędach wojskowych września 1939. Powiedział: "Irvingowi należy czapką buty czyścić za wiedzę". Był zwolennikiem tezy jakoby Polska w 1939 powinna przyjąć niemieckie propozycje sojuszu.

Jakie są wasze refleksje na temat dorobku i wpływu tego profesora na stan obecnej myśli historycznej w Polsce?
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 3/08/2013, 11:51 Quote Post

Tu masz tematy dotyczące profesora Wieczorkiewicza:
http://www.historycy.org/index.php?act=Sea...eczorkiewicz%2A
Ocena postaci uczonego i jego dorobku była dyskutowana w każdym właściwie wątku...

Ten post był edytowany przez emigrant: 3/08/2013, 11:51
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Furio Camillo
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 162
Nr użytkownika: 82.826

Furio Camillo
Stopień akademicki: wysoki
Zawód: alchemik
 
 
post 3/08/2013, 12:05 Quote Post

W sumie z twoją wypowiedzią w tych wszystkich tematach jest tylko 34 posty.
Moim zdaniem ten profesor popełniał wiele błędów(którz jest od nich wolny) ,mylił się ale też na wile spraw otworzył wielu ludziom oczy. Dla mnie najbardziej kontrowersyjną tezą jest sojusz Polski z Rzeszą. Pamiętam, że w podręczniku już wtedy mnie to zastanawiało, oczywiście było to przedstawione nieco wyrywkowo bez pełnego oglądu sytuacji. Temat o książce Zychowicza już jest.
Chodziło mi o ogólne tezy odnośnie jego dorobku nie tylko tzw. "sensacyjnego" ale np. wydanie przy jego współautorstwie Historii Rosji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Furio Camillo
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 162
Nr użytkownika: 82.826

Furio Camillo
Stopień akademicki: wysoki
Zawód: alchemik
 
 
post 3/08/2013, 12:06 Quote Post

Przepraszam za błędy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 3/08/2013, 12:18 Quote Post

Profesor swoimi wypowiedziami i poglądami wzbudzał kontrowersje. W znakomitej jednak większości były one oparte na świetnej znajomości źródeł. Myślę, że choć nie wszystkie, to jednak większość jego poglądów będzie uznawana z czasem. Szczególnie, jeśli chodzi o te dotyczące DWS.
I jeszcze jedno- takie postacie bardzo są potrzebne nauce. Nawet, jeżeli z czasem" okazuje się, że nie mieli racji, przewietrzają środowisko, co mu wychodzi na zdrowie. Nie ma nic gorszego w nauce, jak zasklepienie "na wieki" w raz ustalonych poglądach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Napoleon7
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.975
Nr użytkownika: 58.281

 
 
post 3/08/2013, 16:14 Quote Post

QUOTE
Był zwolennikiem tezy jakoby Polska w 1939 powinna przyjąć niemieckie propozycje sojuszu.

Profesor Wieczorkiewicz lubił "wkładać kij w mrowisko" - prowokować. I tą tezę przez niego zgłoszoną raczej tak bym traktował. Natomiast wstrzymałbym się z wypowiedziami typu, że "był zwolennikiem...".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

13 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej