Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> IRENA SENDLEROWA, 1910 - 2008
     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 12/05/2008, 9:30 Quote Post

Odeszła jedna z najpiękniejszych postaci naszych dziejów. Jestem poruszony i zasmucony.

http://wiadomosci.onet.pl/1746957,11,1,1,item.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Ryszard Lwie Serce
 

الشيطان
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.405
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: magister iuris
Zawód: Mlot na Fiskusa
 
 
post 12/05/2008, 9:35 Quote Post

Miałem do Niej ogromny szacunek. Czuję żal za odchodzącymi czasami. W których liczyły się takie słowa, jak Bohaterstwo i Poświęcenie, a nie tylko pieniądz i oportunizm.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 12/05/2008, 10:34 Quote Post

Naprawdę rzadko zdarzają się ludzie jej formatu i charakteru. Dla mnie właśnie tacy ludzie są wyznacznikiem tego czegoś, co chciałbym nazywać "Polskością"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 12/05/2008, 14:50 Quote Post

Ciekawe, że nigdzie nie wspomina się o fakcie jej przynależność do PZPR do 1968 r.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Igor1981
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 11.306

 
 
post 12/05/2008, 14:52 Quote Post

QUOTE(alcesalces1 @ 12/05/2008, 14:50)
Ciekawe, że nigdzie nie wspomina się o fakcie jej przynależność do PZPR do  1968 r.
*


Wielu ludzi należało do PZPR. Wielu wielkich ludzi było w PZPR bo przecież nie wszyscy z PZPR byli źli.
Po co więc o tym wspominać?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 12/05/2008, 15:11 Quote Post

A ja nie widzę powodu, żeby to przemilczać. Mi nasuwa się pytanie - dlaczego osoba, która dała dowód ogromnego poświęcenia dla drugiego człowieka, należała do organizacji, będącej narzędziem realizacji interesów Związku Radzieckiego, wprowadzającej w Polsce zbrodniczy system?
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Igor1981
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 11.306

 
 
post 12/05/2008, 15:30 Quote Post

Skąd masz taką informację, że była w PZPR?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 12/05/2008, 15:53 Quote Post

QUOTE(alcesalces1 @ 12/05/2008, 16:11)
A ja nie widzę powodu, żeby to przemilczać. Mi nasuwa się pytanie - dlaczego osoba, która dała dowód ogromnego poświęcenia dla drugiego człowieka, należała do organizacji, będącej narzędziem realizacji interesów Związku Radzieckiego, wprowadzającej w Polsce zbrodniczy system?
*



A ja myślę iż ten temat był wałkowany nie raz i chyba jasne jest, że bycie szeregowym członkiem wcale nie równało się być komuchem. Zresztą rok wystąpienia/wyrzucenia pani Sendler z partii świadczy wielce na jej korzyść.

Z innych ciekawostek - wielcy patrioci z NSZ ponoć wydali na Sendler wyrok śmierci w 1944.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Kon-dzia
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.746
Nr użytkownika: 12.898

Konrad
 
 
post 12/05/2008, 16:09 Quote Post

QUOTE
Z innych ciekawostek - wielcy patrioci z NSZ ponoć wydali na Sendler wyrok śmierci w 1944.

W czasie wojny też była związana z lewicą; należała do PPS-u. Niektórym to wystarczało.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
marcin29
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 44.506

marcin
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 12/05/2008, 18:42 Quote Post

Była wspaniałym człowiekiem,jej ojciec był PPSowcem,był represjonowany za udział w Rewolucji 1905 roku,ona sama działała w PPS od lat 30 min. działała przeciw antysemickim ekscesom ONR oraz antysemickim dekretom OZN

http://lewica.pl/?id=16434
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 12/05/2008, 20:31 Quote Post

QUOTE
Z innych ciekawostek - wielcy patrioci z NSZ ponoć wydali na Sendler wyrok śmierci w 1944.

Kto wie, może z jakiś powodów uważali ją za kolaborantkę? Takie moje przypuszczenie, tym uzasadnione, że niestety często zdarzało się, że jedna organizacja brała agentów drugiej organizacji za zdrajców. I wówczas dobrze się działo, jeśli kończyło się tylko na ogoleniu głowy dziewczynie, która chodziła z Niemcami i np. szpiegowała dla AK, ale GL oczywiście nie mogło mieć o tym pojęcia - albo w drugą stronę.

No i moja mała refleksja - Irena Sendler, ojciec Żelazek, Jan Karski, a dla wielu z nas także Jan Paweł II. Komitet Noblowski czekał, aż zamkną oczy wszyscy Polacy godni Pokojowej Nagrody Nobla, aż się doczekał...
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 12/05/2008, 20:35 Quote Post

Nie przesadzaj, jeszcze nic straconego. Zawsze Naród może wydać z siebie kogoś, kto na taką nagrodę zasłuży. A jak nie, to zrobi się jak przy piłce nożnej - naturalizuje się kogoś zasłużonego z szansą na nagrodę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Beniamin Pogoda
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 333
Nr użytkownika: 41.490

Beniamin Pogoda
Stopień akademicki: (-)
Zawód: lekarz
 
 
post 12/05/2008, 22:40 Quote Post

QUOTE(alcesalces1 @ 12/05/2008, 18:23)
(...) Pani Sendlerowa wcześniej była działaczką PPS, w PZPR, była od "zjednoczenia" (...) dlaczego przez tyle lat należała do partii komunistycznej (...)

Trzeba by Ją samą zapytać. Ludzie idą w życiu na rozmaite wątpliwe kompromisy, bo trzeba przeżyć, a żyć jest trudno. Za to z pewnością istnieje ogromna niewspółmierność pomiędzy ratowaniem trzech tysięcy dzieci a przynależnością do partii komunistycznej. Ktoś, kto dokonał tego samego, co Pani Irena Sendlerowa, mógłby Ją za to osądzać (jeśliby zechciał). Polska była bodaj jedynym krajem w Europie, gdzie za pomoc Żydom groziła rozwałka nie tylko ratującemu, ale całej jego rodzinie. Co wobec tego znaczy szeregowe członkostwo w PZPR? A norweski komitet Noblowski - no cóż... W ub. roku przyznali nagrodę jakiemuś politykowi... Hemingway słusznie mówił o swym literackim Noblu z lekceważeniem, o jakiejś "szwedzkiej nagrodzie". Pokojowy Nobel to niestety też tylko jakaś tam "nagroda norweska". Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata i nasz polski Order Uśmiechu to prawdziwe wyróżnienia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 20/10/2009, 16:42 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 12/05/2008, 21:31)

No i moja mała refleksja - Irena Sendler, ojciec Żelazek, Jan Karski, a dla wielu z nas także Jan Paweł II. Komitet Noblowski czekał, aż zamkną oczy wszyscy Polacy godni Pokojowej Nagrody Nobla, aż się doczekał...


Patrząc na niektórych laureatów tejże nagrody to może i lepiej, że stało się tak, jak jest?
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.265
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 21/10/2017, 15:19 Quote Post

Biografia Sendlerowej nie ukazuje prawdy prostej i dlatego spotka się z krytyką
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej