Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Tomasz Gross, "Strach", znieważenie narodu polskiego?
 
Czy czujesz się znieważony ?
nie dotyczy bo nie należę do narodu polskiego [ 15 ]  [8.93%]
należę do narodu polskiego; książkę czytałem, nie czuję się zniewazony [ 23 ]  [13.69%]
należę do narodu polskiego; książki nie czytałem i mam ja w nosie [ 50 ]  [29.76%]
należę do narodu polskiego; książkę czytałem, czuję się zniewazony [ 20 ]  [11.90%]
należę do narodu polskiego; książki nie czytałem ale czuję się zniewazony [ 60 ]  [35.71%]
nie naleze do narodu polskiego; ksiazke czytalem ale nie widze zniwazania [ 0 ]  [0.00%]
Suma głosów: 168
Goście nie mogą głosować 
     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 11/01/2008, 20:39 Quote Post

Vitam

Krakowska prokuratura sprawdzi, czy Jan Tomasz Gross w swojej książce "Strach" obraża naród polski i pomawia go o udział w zbrodniach. Dziś książka Grossa, w której opisuje prześladowania Żydów przez Polaków po II wojnie światowej, trafiła na półki księgarń. (http://fakty.interia.pl/kraj/news/wszczeto-postepowanie-w-sprawie-strachu,1040802)

Postanowiłem - z prywatnej ciekawości - wspomóc prokuraturę i przeprowadzić analizę statystyczną, czy faktycznie naród czuje się zniewazony smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 11/01/2008, 20:45 Quote Post

Na początek cytat prasowy, aby go utrwalić zanim zniknie:
QUOTE(Der Dziennik)
Prokurator bada, czy Gross obraża Polaków


Czy Jan Tomasz Gross, który w swojej książce "Strach" pisał o prześladowaniu Żydów przez Polaków po II wojnie światowej, obraża naród polski i pomawia o udział w zbrodniach? Sprawdza to już krakowska prokuratura. Dziś "Strach" trafił na półki księgarń.

Jeśli śledczy dopatrzą się w książce nawoływania do waśni narodowościowych, Janowi Tomaszowi Grossowi będą grozić dwa lata więzienia. Wszystko przez śmiałe tezy, które padają w "Strachu".

Gross zarzuca bowiem Polakom antysemityzm. Przypomina pogromy Żydów po wojnie, między innymi kielecki z 1946 roku, gdy w ulicznych zamieszkach zginęło 37 Żydów. Przytacza też antyżydowskie rozruchy w Rzeszowie i Krakowie z 1945 roku.


"W obydwu miastach agresję polskiego tłumu wywołały pogłoski o mordowaniu dzieci chrześcijańskich <na macę>. W pierwszej fazie krakowskiego pogromu tłum zaatakował synagogę, w której Żydzi mieli podobno wyciągać krew z polskich dzieci, po czym agresja rozpełzła się po Kazimierzu i innych dzielnicach Krakowa" - pisze Gross.


"Podobnie jak w Rzeszowie i później w Kielcach, w gronie napastników w Krakowie byli żołnierze i milicjanci" - dodaje na łamach swojej książki.

Wspomnienia i źródła, na które powołuje się autor "Strachu, szokują. Tak, jak relacja Hani Zajdman, Żydówki rannej w zamieszkach w Krakowie. "Zaniesiono mnie do II Komisariatu MO, gdzie zatelefonowano po karetkę pogotowia. Było tam jeszcze pięć osób, między innymi jedna ciężko poraniona Polka. W karetce pogotowia słyszałam uwagi sanitariusza i żołnierza eskortującego, którzy wyrażali się o nas jako o żydowskich ścierwach, które muszą ratować, że nie powinni tego robić, żeśmy dzieci pomordowali, że trzeba by nas wszystkich powystrzelać" - opowiadała Zajdman w 1945 roku przed Żydowską Komisją Historyczną.

Prokuraturę zasypały listy i zgłoszenia od oburzonych książką ludzi. Śledczy przejrzeli również artykuły prasowe na temat "Strachu" i zdecydowali, że sprawę należy dokładnie zbadać. Jeśli po przeczytaniu książki stwierdzą, że Jan Tomasz Gross obraża Polaków, autor może spodziewać się przede wszystkim zarzutu nawoływania do waśni narodowościowych.

Mariusz Nowik

źródło: http://www.dziennik.pl/wydarzenia/article1...za_Polakow.html

A teraz moja refleksja:
Coś dziwnego dzieje się w Europie... Najpierw zamyka się Irvinga, teraz prokuratura jednego z państw członkowskich UE szuka przestępstwa w książce Grossa. Jak to w końcu jest w Europie z wolnością słowa, z wolnością badań, z wolnością postawienia tezy na podstawie przeprowadzonych badań?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 11/01/2008, 20:55 Quote Post

Vitam

Jak to w końcu jest w Europie z wolnością słowa, z wolnością badań, z wolnością postawienia tezy na podstawie przeprowadzonych badań? (Necrotrup)

Drogi Necrotrupie, jako że byłem od Ciebie szybszy o 6 minut (mój temat - 20:39, Twój - 20:45) smile.gif , więc proponuję:
1. Przenieść dyskusję do mojego
2. Zbadać pewną sprawę organoleptycznie, ankietą

http://www.historycy.org/index.php?showtop...=0&#entry343476
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
ak_2107
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 126
Nr użytkownika: 36.598

a. kowalski
Zawód: wolny
 
 
post 11/01/2008, 21:05 Quote Post

W cuda mozna wierzyc....albo nie.

Swietna, doskonale zorganizowana, na dodatek najprawdopodoniej
grosze kosztujaca promocja ksiazki pana Grassa.
Gratulacje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 11/01/2008, 21:41 Quote Post

Prior tempore, potior iure wink.gif
Temat dotyczy bardziej kwestii znieważenia Narodu bądź nie, natomiast ja patrzę na sprawę pod kątem wolności słowa i wolności publikowania wyników badań. Czy próba umieszczenia obu zagadnień w jednym temacie nie doprowadzi do offtopów?
Jak to nasi żurnaliści, jedni piszą tak, inni siak, a tak naprawdę pewnie żaden nie ma pojęcia o czym. Ja skorzystałem z doniesień Der Dziennika, wychodząc z założenia, że w kwestii prześladowania Żydów Niemcy będą najbardziej kompetentni. Wkleiłem tekst z Der Dziennika w tym temacie:
http://www.historycy.org/index.php?showtop...=0&#entry343542
Mowa tam o zarzucie nawoływania do waśni narodowościowych - czyli zapewne art. 256 kk - a nie o znieważeniu Narodu. Natomiast znieważenie Narodu.... Art. 257 penalizuje taki czyn, ale o ile został popełniony z powodu przynależności narodowej. Bo co nam jeszcze pozostaje? Art. 216 par. 1? A może nawet par. 2? Bo art. 137 kk penalizuje jedynie znieważenie godła, sztandaru, chorągwi, bandery flagi lub innego znaku państwowego.
Oj, karkołomne zadanie będzie mieć prokuratura....
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
magnus31
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 96
Nr użytkownika: 38.946

Zawód: nijaki
 
 
post 12/01/2008, 2:31 Quote Post

Moim zdaniem trzeba się rozliczyc z grzechów przeszłości. Uważam że Gross trochę przejaskrawia, ale idzie w dobrym kierunku gdyz przyjeło sie u nas zamiatanie pod dywan niechlubnych momentów w naszej historii. Mamy wielu bohaterów tamtego okresu Dąbek, Dąbrowski, Raginis< Maczek,polscy piloci, wielu Akowców i nikt nam tego nie może zabrać, natomiast ci ludzie nie mogą słuzyć w ukrywaniu takich Piaseckich czy odłamów NSZ czy szmalcowników bo wydaje mi sie że to naszych bohaterów obraża po śmierci. W Polsce nie pokochamy żydów i wszyscy to wiemy, ale żylismy razem 700 lat a to o czyms świadczy. Sadzanie żydów w odzielnych ławkach było złe, pogrom w Kielcach i Krakowie był zły a Jedwabne to już w ogóle jakis koszmar. Tak więc wyjaśnijmy z naszej strony co było złe a wtedy jak powiemy o denuncjacjach Polaków przez żydów po wkroczeniu Sowietów, policji żydowskiej niszczącej własny naród, mordach SB gdzie byli funkcjonariusze pochodzenia żydowskiego, którzy niejednokrotnie mieszkaja w Izraelu, świat podejdzie do tego zupełnie inaczej a przynajmniej ludzie zainteresowani tematem. Mamy również wiele przykładów wspaniałych dzięki Polakom pochodzenia żydowskiego jak np Korczak - jeżeli wszyscy wychowawcy byliby tacy dla mnie mogą być Zulusami nawet.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 12/01/2008, 3:07 Quote Post

Światem się nie przejmuj, świat będzie miał na głowie ważniejsze sprawy niż analizę stosunków polsko-żydowskich na przestrzeni dziejów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Ryszard Lwie Serce
 

الشيطان
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.405
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: magister iuris
Zawód: Mlot na Fiskusa
 
 
post 12/01/2008, 9:25 Quote Post

QUOTE
Tak więc wyjaśnijmy z naszej strony co było złe a wtedy jak powiemy o denuncjacjach Polaków przez żydów po wkroczeniu Sowietów, policji żydowskiej niszczącej własny naród, mordach SB gdzie byli funkcjonariusze pochodzenia żydowskiego, którzy niejednokrotnie mieszkaja w Izraelu, świat podejdzie do tego zupełnie inaczej a przynajmniej ludzie zainteresowani tematem.


Problem jest taki że nawet jak będziemy się samobiczować to nie mamy żadnej pewności że Zydzi zechcą zrobić to samo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Wróbel
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 90
Nr użytkownika: 20.632

Jose Maria Kutalaga
Stopień akademicki: Wszystkoznawca
Zawód: ?maturzysta?
 
 
post 12/01/2008, 12:34 Quote Post

Jedwabne, oczywiście zbrodnia okropna - jak każdy inny mord dokonany na Żydzie, Polaku czy obywatelu Zimbabwe, ale temat jest chyba o książce?
Więc jeśli chodzi o książkę - Nie mam pojęcia co na celu ma Gross - takimi publikacjami podsyca tylko w Polakach antysemityzm, który w tej chwili jest zjawiskiem (wg mnie) wymierającym.
Rozdrapywanie starych ran nikomu nie wychodzi na dobre, możemy całe setki lat pieklić się z Niemcami o wrzesień i obozy, z Rosjanami o Katyń i lata niewoli, z Czechami o wykastrowanie króla.... ale PO CO ??
Jedynym uzasadnieniem poczynań pana Grossa jest chęć zarobku, bo na czym pisarz może zarobić więcej, jak nie na książce wywołującej zamęt i rumor w mediach?
I na koniec - dlaczego wszyscy przyczepiają się do Polaków, których antysemityzm od lat 90 wyraża się głównie przez napisy na murach i okrzyki kiboli (a i to nie wszystkich klubów), kiedy w Kijowie po zmroku lepiej głośno nie mówić po polsku, w Berlinie można dostać glanem za słowiańskie rysy, zaś w Londynie słysząc nasz język chowają portfele i myślą " idzie banda alkoholików i złodziei".
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
snake24
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 40.032

 
 
post 12/01/2008, 22:09 Quote Post

Jestem tylko studentem historii i mój doktor powiedział,że jeżeli Gross napisał,takie a nie inne fakty to musiał sie liczyc z tym,że szereg historyków zbada bardzo skrupulatnie te doniesiania.Historia to nie bajki .Trzeba mieć konkretne dowody!!
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Ryszard Lwie Serce
 

الشيطان
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.405
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: magister iuris
Zawód: Mlot na Fiskusa
 
 
post 12/01/2008, 23:48 Quote Post

Problem jest w tym że łatwo udowodnić karkołomną tezę odpowiednio dobierając argumenty. Im dawniej tym łatwiej.

A co do profesorów historii - chcieliby mieć takie dochody z naukowych książek jak p. Gross ze swoich bredni.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 13/01/2008, 20:41 Quote Post

Problem uważam, szczerze powiedziawszy, za sztuczny. Czy IBM-owi zaszkodziły publikacje w rodzaju "IBM i holokaust"? Wątpię. Czy Polsce zaszkodzi publikacja Grossa? Wątpię. Sławę antysemitów mamy zresztą i tak na tyle ugruntowaną, że za wiele się do niej dodać nie da. Inną sprawą jest natomiast kwestia naszej wiedzy na temat stosunków polsko - żydowskich w pierwszych latach pookupacyjnych, i jeśli zajmować się powinniśmy książką Grossa, to raczej w kontekście czy wnosi coś nowego, a jeśli tak, to co.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 14/01/2008, 14:28 Quote Post



Problem z książką "Strach" polega na tym, że w czasie II wojny nie tylko Niemcy splamili się mordowaniem Żydów. Także Francuzi, Norwegowie, Holendrzy - w ogóle wszystkie nacje okupowane. Część Polaków też. Tylko że Niemcy kajali się za swe przewiny przez 50 lat, a u nas wszystko to było zamrożone przez komunę. Jakakolwiek dyskusja, jakiekolwiek rozliczenie - było niemożliwe. Teraz, w dwa pokolenia po zakończeniu wojny, nagle wszystko "roztajało" i znienacka stajemy oko w oko z nierozliczoną przeszłością. Rozliczenie burzy nasz sielski-anielski wizerunek Polaków pomagających Żydom. Owszem, zgoda, takich było sporo, ale jak wiadomo "łyżka dziegciu psuje beczkę miodu".

Jeśli ktoś czuje się obrażony czy znieważony przez Grossa - ma pełne prawo wystąpić na drogę sądową. Ale występowanie prokuratury z urzędu na mocy niejasnego paragrafu - to jest co najmniej pomyłka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 14/01/2008, 15:03 Quote Post



Teza, że książka Grossa nic wizerunkowi Polaka-żydożercy nie pomoże, jest niby słuszna. Niby. Bo owszem - kto miał w to wierzyć, ten by wierzył dalej, zapewne i bez tej książki. Problem jest inny. Otóż ta książka absolutnie nie pomaga w próbie zmiany tego stereotypu. Ledwo nasze rządy zaczęły odnosić jakieś sukcesy w walce z "polskimi obozami koncentracyjnymi", a tu nagle drukarnie opuszcza tomiszcze, które tak naprawdę te wszystkie zabiegi sabotuje. Oczywiście Gross nie pisze bezpośrednio o wojnie i obozach i absolutnie nie używa tego "magicznego" określenia. Jednakże odwraca uwagę od naszych sukcesów.
Tzw. w miarę kojarzący człowiek na zachodzie, słysząc ostatnimi czasy hasło "stosunki polsko-żydowskie", zapewne kojarzył sobie, że ostatnio polskie władze coś krzyczały przeciwko prasowym przekłamaniom, a Żydzi nawet to poparli. Czyli wątek zdecydowanie pozytywny. Teraz, gdy spada ta bomba Grossa, wspólne stanowisko polsko-żydowskie w sprawie obozów schodzi na dalszy plan. Wątek zdecydowanie pozytywny zostaje zastąpiony przez wątek zdecydowanie negatywny. To nie może pozostać bez wpływu na wizerunek Polski, Polaków i obraz stosunków polsko-żydowskich.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Nurglitch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.474
Nr użytkownika: 11.929

Piotr Smolañski
Zawód: Informatyk
 
 
post 14/01/2008, 16:24 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 14/01/2008, 13:03)
Wątek zdecydowanie pozytywny zostaje zastąpiony przez wątek zdecydowanie negatywny. To nie może pozostać bez wpływu na wizerunek Polski, Polaków i obraz stosunków polsko-żydowskich.


Wiesz, jak już ma się wizerunek psuć, to można na tym skorzystać. Jestem gorąco za tym, aby chłopaki z Gromu, w najlepszym stylu izraelskich sił specjalnych, zafundowały Szymonowi Morelowi wielokrotny 9mm wylew krwi do mózgu. Jeśli już nas mają nienawidzić, to niech to przynajmniej będzie za coś.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

8 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej