Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> BRONISLAW GEREMEK, 1932 - 2008
     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 25/04/2007, 1:08 Quote Post

Zgodnie z doniesieniami prorządowej gazety "Dziennik" Geremek straci mandat. Jak piszą: "Prof. Bronisław Geremek, były szef dyplomacji, były lider opozycji demokratycznej, nie złożył w terminie oświadczenia lustracyjnego. I - zgodnie z polskim prawem - od 19 kwietnia nie jest już posłem do Parlamentu Europejskiego".
Aczkolwiek mam nadzieję, że przynajmniej w Strasburgu nie dadzą się zwaryjować...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Paweł z Krosna
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 62
Nr użytkownika: 30.433

Pawel Olszanski
Stopień akademicki: mastor
Zawód: wolny murarz
 
 
post 25/04/2007, 2:37 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 24/04/2007, 18:08)
Zgodnie z doniesieniami prorządowej gazety "Dziennik" Geremek straci mandat. Jak piszą: "Prof. Bronisław Geremek, były szef dyplomacji, były lider opozycji demokratycznej, nie złożył w terminie oświadczenia lustracyjnego. I - zgodnie z polskim prawem - od 19 kwietnia nie jest już posłem do Parlamentu Europejskiego".
Aczkolwiek mam nadzieję, że przynajmniej w Strasburgu nie dadzą się zwaryjować...
*


Nie sądze, że to było przeoczenie. To przecież stary wyga. Raczej chodzi o manifestacje antylustracyjną. Czy mandat jest dla prof. Geremka taki ważny?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 25/04/2007, 3:18 Quote Post

Zgadzam się z Pawłem- Gieremek nie przegapiłby tego rodzaju sprawy. W celowe działanie uwierzę o wiele szybciej. Od tego czy będzie miał mandat czy nie o wiele ciekawsze moim zdaniem jest to jak zachowa się zarówno Polska jak i UE (jako podmioty w sporze)- czy prawo państwowe zyska pierwszeństwo nad unijnym. Jakikolwiek niebyłby wynik z pewnością będzie ważnym precedensem. Osobiście nie zazdroszczę braciom Kaczyńskim sytuacji w której się znaleźli- trudno o salomonowy wyrok w tej sprawie, zwłaszcza z ich pozycji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 25/04/2007, 7:01 Quote Post

QUOTE(Rado @ 25/04/2007, 3:18)
Od tego czy będzie miał mandat czy nie o wiele ciekawsze moim zdaniem jest to jak zachowa się zarówno Polska jak i UE (jako podmioty w sporze)- czy prawo państwowe zyska pierwszeństwo nad unijnym. Jakikolwiek niebyłby wynik z pewnością będzie ważnym precedensem. Osobiście nie zazdroszczę braciom Kaczyńskim sytuacji w której się znaleźli- trudno o salomonowy wyrok w tej sprawie, zwłaszcza z ich pozycji.
*



nie wiem czy będzie jakikolwiek spór.

Art. 13 pkt. 3 Aktu z dotyczącego wyboru członków Parlamentu Europejskiego w powszechnych wyborach bezpośrednich (Dz.U. z 2004 poz. 864/10 z późn. zm.) głosi:

QUOTE
3. Gdy prawo Państwa Członkowskiego zawiera wyraźny przepis dotyczący utraty mandatu członka Parlamentu Europejskiego, mandat ten wygasa zgodnie z tym przepisem. Właściwe władze krajowe informują o tym Parlament Europejski
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 25/04/2007, 7:47 Quote Post

W świetle cytatu Anakina, to faktycznie mandat może stracić. Rzecz jasna - dla nikogo nie ma to absolutnie znaczenia, iż przed Kampanią do Europarlamentu Geremek takie oświadczenie juz składał. Jeżeli litera prawa mówi, iz trzeba takowe oświadczenie składać dajmy na to 4 x, to trzeba to wykonać błyskawicnie, i szlus. Twórcy tego ułomnego prawa mieli nadzieję, że wreszcie komuś (z opozycji rzecz jasna),uda się być może w końcu zapomnieć złożyć, i wtedy będzie doceniony (vide: niedawna afera z Gronkiewicz - Waltz).

pzdr.
 
Post #5

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.521
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 25/04/2007, 8:08 Quote Post

Po prostu farsa.

Geremek wbrew prawu będzie się teraz lansował na "cierpiącego za miliony". Nie dosyć, że ciężko mu będzie znaleźć poparcie w samej PO (która w gruncie rzeczy jest za lustracją), ale wywoła kolejną międzynarodową aferę, która da dowód różnym "El Pais" czy "Le Soir", że jesteśmy istnym zaściankiem Europy tkwiącym w brudach komuny.
Nie rozumiem idei działania człowieka, który uchodzi za ikonę przemian demokratycznych w Polsce, a jednocześnie nie ma elementarnego szacunku wobec prawa swojej wolnej ojczyzny. Geremek kładzie na szali swój autorytet - jak dla mnie w sposób bezsensowny i nietrafiony. Mógł przecież wybrać inny, bardziej legalny sposób polemiki z lustracją. Wybrał jednak najbardziej konfrontacyjnie. Czyżby chciał w ten sposób powrócić do czynnej polityki w kraju? Wobec tego, że nikomu innemu złożenie deklaracji nie przeszkadzało, to nie widzę innej motywacji w jego postępowaniu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 25/04/2007, 9:02 Quote Post

Dla mnie pan profesor Geremek już od dawna nie uchodzi za ikonę walki z komuną...

Anakin mnie ubiegł, bo miałem napisać to samo - o żadnym konflikcie prawa unijnego z prawem krajowym nie ma mowy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
tuxman
 

Hetman Polny imć Onufry Zagloba w służbie Forum!
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 4.809

 
 
post 25/04/2007, 12:29 Quote Post

No i cóż teraz nasz "drogi Bronisław" pocznie?
Czy będzie płakał jak mu zabiorą przepustkę do gmachów w Brukseli?
A miało być tak fajnie.

Utraty mandatu szczerze współczuję...

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 25/04/2007, 13:27 Quote Post

QUOTE(tuxman @ 25/04/2007, 12:29)
No i cóż teraz nasz "drogi Bronisław" pocznie?
Czy będzie płakał jak mu zabiorą przepustkę do gmachów w Brukseli?
A miało być tak fajnie.
*



Tuxmana zaślepiła... niechęć.
Wszak gmachy Brukseli nadal moga być dla Geremka otwarte jak zostanie społecznym asystentem jakiegolkwiek innego europarlamentarzysty, np... żeby daleko nie szukac... Urszuli Krupy? rolleyes.gif

a swoją drogą czy Geremek nie kandydował na jednego z wiceprzewodniczących Parlamentu?

I cytat dnia:
QUOTE
"przez całe życie wspólnie zwalczaliśmy stalinizm z panem Geremkiem".
powiedział... Daniel Cohn-Bendit. Gdzie Cohn-Bandit walczył ze Stalinizmem? Na ulicach Paryża w 1968?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Paweł z Krosna
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 62
Nr użytkownika: 30.433

Pawel Olszanski
Stopień akademicki: mastor
Zawód: wolny murarz
 
 
post 25/04/2007, 14:28 Quote Post

QUOTE(Anakin @ 25/04/2007, 6:27)
I cytat dnia:
QUOTE
"przez całe życie wspólnie zwalczaliśmy stalinizm z panem Geremkiem".
powiedział... Daniel Cohn-Bendit. Gdzie Cohn-Bandit walczył ze Stalinizmem? Na ulicach Paryża w 1968?
*



Cytat ubawił mnie setnie.
A Geremka rozumiem. Sam mam dość fałszywych strażników cudzej moralności. Z drugiej strony "dura lex, sed lex". Przynajmniej ma odwagę powiedzieć co myśli i działać w zgodzie ze swoimi poglądami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 25/04/2007, 14:47 Quote Post

postawa jak postawa. Oceny oczywiście będą zróznicowane. Wiele ostatnio osób przy różnych okazjach demonstruja "obywatelskie nieposłuszeństwo". Niestety często chyba nie rozumiejąc tego pojęcia.

W przypadku Geremka problem jest poważniejszy, bo z jednej strony mówi, że podjął decyzje "w płeni świadomy konsekwencji". A następnie przytacza pełno różnych wątpliwości co do możliwości odebrania mu mandatu lub ewentualnie do podstaw prawnych takiego odebrania. Na końcu, że jeżeli jednak mu odebrą (to w końcu jest świadomy czy nie co się stanie) to będzie to niesprawiedliwe.

Martwię się więc tym, że nasz czołowy statysta polityczny nie bardzo wie jakie jest uwarunkownaie proawne materii w któryym pracuje. I w zasadzie jest to trochę już straszne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.521
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 25/04/2007, 15:30 Quote Post

Rozumiem, że Geremek jest przeciwny lustracji.

Ale, żeby robić z tego raban na cały Parlament Europejski, pławić się w pochlebstwach ludzi, którzy o sytuacji w PRL, jak obecnej RP nic nie wiedzą, zasłaniać się mandatem demokratycznym... to mi to przypomina Targowicę...
Oczywiście służalcy Moskwy mieli zupełnie inne cele niż Geremek - ale środki jak widać te same...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 25/04/2007, 22:38 Quote Post

Moje pierwsze wrażenie - Geremek pragnący pokazać motłochowi, że motłoch nie jest godzien domagać się od niego oświadczeń.
I to wrażenie do tej pory się nie zmieniło.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Paweł z Krosna
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 62
Nr użytkownika: 30.433

Pawel Olszanski
Stopień akademicki: mastor
Zawód: wolny murarz
 
 
post 25/04/2007, 23:34 Quote Post

Cytuję za Wyborczą:
"- Może ja powinienem zrobić to za innych i powiedzieć, że nie może być takiego prawa w moim kraju - powiedział Geremek.

Eurodeputowany dodał, że nie złoży nowego oświadczenia lustracyjnego, gdyż zrobił to przed trzema laty kandydując do Parlamentu Europejskiego."
Jak widać nie jest przeciwny lustracji jako takiej, tylko jako narzędzia w walce politycznej. Ileż razy w końcu trzeba udowadniać, że się nie jest koniem?

Zresztą podobnie postąpił Mazowiecki:
www.gazeta.plhttp://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,4090425.html

"B. premier Tadeusz Mazowiecki w zeszłym tygodniu wysłał list do prezydenta. - Zwrócił w nim uwagę, że już kilkakrotnie składał oświadczenie lustracyjne - wyjaśnia "Gazecie" Bartłomiej Broda, asystent premiera. - Nie jest też pewien, czy podlega lustracji, bo nie zajmuje stanowiska urzędniczego. Ustawa lustracyjna budzi liczne kontrowersje i szef czeka na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego - dodaje Broda."

Lustracja to narzędzie walki politycznej, a nie proces "oczyszczenia" społeczeństwa. Przecież wszystko zależy kto, jak i po co lustruje.
Oczyszczenie byłoby gdyby którykolwiek z rządów zdecydował się na pełne ujewnienie teczek z dostępnością dla każdego. I wtedy moglibyśmy zobaczyć, że dziennikarz X donosił a polityk Y sprzedawał. I na tym można by opierać swoje decyzje polityczne czy ekonomiczne
A tak ciągle mamy spektakl, reżyserowany przez NICH.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 26/04/2007, 0:47 Quote Post

No cóż- prawo jest prawem. Mimo mojej sympatii do obu panów nie widzę powodu do ich stawiania się ponad nim. Być może ich akcja przyniesie pozytywne rezultaty- tego nie wiem- ale akurat od tych osób oczekiwałbym czegoś innego niż publiczne okazywanie lekceważenia prawu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

7 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej