Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> LWP - nowi żołnierze wyklęci?
     
BlackJack
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 79
Nr użytkownika: 90.874

Jacek
Zawód: technik hotelarstwa
 
 
post 14/03/2016, 22:06 Quote Post

A temat propo wywiadu, który ukazał się w magazynie "Polska Zbrojna" z były historykiem z IPN, a obecnym dyrektorem Centralnego Archiwum Wojskowego, który powiedział, że żołnierze 1 i 2. Armii WP "nie są Wojskiem Polskim" oraz "że nie są częścią naszego oręża':

QUOTE
"Naszą chlubą jest oczywiście okres I wojny, wojna z bolszewikami, boje o Lwów z Ukraińcami i Wilno z Litwinami, czas międzywojnia. II wojny światowej już tak jednoznacznie nie można ocenić. Nie myślę rzecz jasna o 2 Korpusie gen. Andersa, Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, AK czy NSZ-ecie, ale ze względu na wojsko, chciałem powiedzieć polskie, ale powinienem jednak powiedzieć ludowe Wojsko Polskie, które powołał Stalin w maju 1943 roku. Trudno mi uznać tę formację za część historii naszego oręża.

(…) Nie chciałbym, żeby główną polską uczelnię wojskową zdobiły sowieckie czołgi, a siedziba naszego archiwum mieściła się przy ulicy Czerwonych Beretów! Bo wiem, kim był ich współtwórca i patron gen. Rozłubirski! Polska ma jedną tradycję komandosów – to cichociemni i żołnierze gen. Sosabowskiego! Im należy się nasza pamięć!

Pogodzenie dwóch tradycji – LWP i Wojska Polskiego jest niemożliwe. "



http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/...-niezastrzezone

Ponadto ukazała się informacja o usuwanie polskich żołnierzy z frontu wschodniego z izb pamięć jednostek wojskowych:

QUOTE
"MON: historycy ocenią izby pamięci w jednostkach wojskowych

- Program przeglądu izb pamięci pod kątem zawartości, jakie treści są tam przedstawiane i promowane wobec żołnierzy, zaczyna być wdrażany - poinformował wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski.

Wiceminister przekazał, że przegląd ma objąć wszystkie sale tradycji w jednostkach w skali całego kraju. - Będziemy szli krok po kroku, województwo po województwie, jednostka po jednostce - wskazał Wojciech Fałkowski.

- Życzliwie i spokojnie oglądając izby pamięci, ale rugując stamtąd treści, które promują bohaterów reżimu komunistycznego, siewców terroru i osoby, które niczym specjalnym się nie zasłużyły i nie powinny być tam przedstawiane - wyjaśnił.

- Pierwszych efektów będziemy się spodziewali na początku lata. Za trzy, cztery miesiące - podkreślił Fałkowski.

Dodał, że przeglądu będą dokonywali specjaliści - historycy i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej. Oni też, w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej, będą proponowali zmiany.

- To akcja pod auspicjami ministra obrony narodowej, nadzorowana z resortu obrony, ale nie sterowana ręcznie. To będą robili specjaliści, którzy się znają na tematyce, którzy potrafią dobrze, wnikliwie, merytorycznie ocenić zawartość izb - zaznaczył."



http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/159...kach-wojskowych

Widać całkiem "dobra zmiana" w historii, chce zatrzeć jakikolwieik ślad o Wojsku Polskim na froncie wschodnim walczącym z Niemcami w laatch 1943-45. Tworzymy w tej chwili nowych żołnierzy wyklętych lub żołnierze zapomnianych... sad.gif

Ten post był edytowany przez BlackJack: 14/03/2016, 22:13
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
monx
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.038
Nr użytkownika: 34.919

Zawód: prawnik
 
 
post 14/03/2016, 22:15 Quote Post

Wiesc gminna wsrod emerytow wojskowych niesie ze byłym oficerom LWP chca policzyc rok słuzby ze wskaznikiem 0,7 % zamiast 2.6 %.
Przynajmniej w rezultacie sadownictwo miedzynarodowe teraz to na pewno nie bedzie narzekac na brak spraw z Polski a trzeba dodac ze koszty zastepstwa ustalaja tam srogie wink.gif .

Ten post był edytowany przez monx: 14/03/2016, 22:28
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 14/03/2016, 22:38 Quote Post

QUOTE
rugując stamtąd treści, które promują bohaterów reżimu komunistycznego, siewców terroru i osoby, które niczym specjalnym się nie zasłużyły i nie powinny być tam przedstawiane - wyjaśnił.
Jak dla mnie spoko, nie mam nic do zwykłych żołnierzy bo ich żal w każdej wojnie ale to, ze są jeszcze pomniki i ulice im. czerwonych to hańba. Co do wywiadu to raczej powiedizałbm: dowództwa armii, dywizji, brygad 1 i 2 armii nie są częścią naszej tradycji ale żołnierze to żołnierze i oni nie powinni ponisić konsekwencji zmian politycznych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
BlackJack
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 79
Nr użytkownika: 90.874

Jacek
Zawód: technik hotelarstwa
 
 
post 14/03/2016, 22:46 Quote Post

QUOTE(Prawy Książę Sarmacji @ 14/03/2016, 23:38)
QUOTE
rugując stamtąd treści, które promują bohaterów reżimu komunistycznego, siewców terroru i osoby, które niczym specjalnym się nie zasłużyły i nie powinny być tam przedstawiane - wyjaśnił.
Jak dla mnie spoko, nie mam nic do zwykłych żołnierzy bo ich żal w każdej wojnie ale to, ze są jeszcze pomniki i ulice im. czerwonych to hańba. Co do wywiadu to raczej powiedizałbm: dowództwa armii, dywizji, brygad 1 i 2 armii nie są częścią naszej tradycji ale żołnierze to żołnierze i oni nie powinni ponisić konsekwencji zmian politycznych.
*



Jakich przepraszam "pomniki czerwonych i ulice"? 1. Armia Wojska Polskiego, pomniki poświęcone kościuszkowców czy 2. Armii WP to są "ci wredni czerwoni"? Przecież nie ma u nas pomników Ubeków, więc nie rozumiem przyklaskiwanie usuwanie polskich żołnierzy z pamięci..
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 14/03/2016, 22:59 Quote Post

QUOTE(BlackJack @ 14/03/2016, 22:46)
QUOTE(Prawy Książę Sarmacji @ 14/03/2016, 23:38)
QUOTE
rugując stamtąd treści, które promują bohaterów reżimu komunistycznego, siewców terroru i osoby, które niczym specjalnym się nie zasłużyły i nie powinny być tam przedstawiane - wyjaśnił.
Jak dla mnie spoko, nie mam nic do zwykłych żołnierzy bo ich żal w każdej wojnie ale to, ze są jeszcze pomniki i ulice im. czerwonych to hańba. Co do wywiadu to raczej powiedizałbm: dowództwa armii, dywizji, brygad 1 i 2 armii nie są częścią naszej tradycji ale żołnierze to żołnierze i oni nie powinni ponisić konsekwencji zmian politycznych.
*



Jakich przepraszam "pomniki czerwonych i ulice"? 1. Armia Wojska Polskiego, pomniki poświęcone kościuszkowców czy 2. Armii WP to są "ci wredni czerwoni"? Przecież nie ma u nas pomników Ubeków, więc nie rozumiem przyklaskiwanie usuwanie polskich żołnierzy z pamięci..
*


Hanki Sawickiej, Świerczewskiego, Armii Ludowej jeszcze są gdzieniegdzie pomniki rosyjskich generałów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 15/03/2016, 0:11 Quote Post

Bicie piany. Za każdym razem jak coś takiego jest wspomniane jakiś oburzony otwiera naowy temat. A to już było wałkowane. Najczęściej wtedy także wychodzi nierozumienie zagadnienia albo samej wypowiedzi. tu mamy to samo w pierwszym poście.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.389
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 31/07/2016, 15:41 Quote Post

Na wyzwolonych ziemiach Polski następowały przymusowe wcielenia do armii, a po wojnie zdarzało się, że dezerterowały całe oddziały.
https://www.rebis.com.pl/pl/book-janczarzy-...,HCHB06411.html
Kto wówczas tworzył zręby LWP i nie mam namyśli oficerów, ale zwykłych żołnierzy ??
Ale, skoro służyli w wojsku podporządkowanym Moskwie, to musieli być zdrajcami, komunistami itd...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.204
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 31/07/2016, 15:49 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 31/07/2016, 16:41)
Kto wówczas tworzył zręby LWP i nie mam namyśli oficerów, ale zwykłych żołnierzy  ??
Ale, skoro służyli w wojsku podporządkowanym Moskwie, to musieli być zdrajcami, komunistami itd...
*


Bo to prosta wersja dla prostego umysłu wink.gif Tak, jak jeszcze parę dekad temu AK to były zaplute karły reakcji, a PSZ zdrajcy na rzecz Zachodu rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 31/07/2016, 16:15 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 31/07/2016, 15:41)
Kto wówczas tworzył zręby LWP i nie mam namyśli oficerów, ale zwykłych żołnierzy.

Zwykli żołnierze nigdy nie tworzą wojska, tylko wypełniają go swoja masą jako mięso armatnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 31/07/2016, 16:30 Quote Post

Widze, ze nabijacze licznika postow znalezli sobie nastepne miejsce do popisu.
Nawet naczelna gadula Forum przytomnie zauwazyl:
QUOTE
Bicie piany. Za każdym razem jak coś takiego jest wspomniane jakiś oburzony otwiera naowy temat. A to już było wałkowane. Najczęściej wtedy także wychodzi nierozumienie zagadnienia albo samej wypowiedzi. tu mamy to samo w pierwszym poście.

Wlasnie ... "A to bylo juz walkowane" ...
A wiec przypomne gdzie to bylo walkowane:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=112819
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=111242
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=14080
A wiec:
temat watka jest konkretny i dotyczy okreslonych tendencji dnia dzisiejszego, dotyczacych okreslonej grupy weteranow.
I na tym sie koncentrujemy.

Moderator N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.251
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 1/08/2016, 11:42 Quote Post

Nie wiem czy piszę w temacie bo w trakcie II wś nigdy nie było oficjalnie przymiotnika "ludowy" przy jednostkach organizowanych na wschodzie przy ACz, więc gdybym jednak się pogubił proszę o likwidację tego postu.

Myślę ze nie tyle żołnierze LWP to nowi wyklęci co zapomnieni. Ale powoli to się zmieni. W grupach reko coraz liczniej entuzjaści biorą się za rekonstruowanie umundurowania jednostek 1 i 2 AWP, coraz większa jest świadomość że gros tych armii to ludzie którzy mieli świadomość że być może to jedyna szansa wrócić do Polski jakakolwiek byłaby w przyszłości zamiast pozostać w Kazachstanie czy Workucie w przypadku pierwszym a drugim to spora część szeregowych AK-owców plus pobór na ziemiach było nie było wyzwolonych spod niemieckiej okupacji. Zresztą polecam artykuł: http://www.magnum-x.pl/artykul/powstanie-o...ojska-polskiego

 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.265
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 15/08/2016, 18:22 Quote Post

Aktualny minister ON powiedział: "Wciąż w Polsce czekamy na powrót narodowego sumienia do tych, którzy mają obowiązek czcić bohaterów, którzy polegli za ojczyznę. Tych z 1920 r., tych z Wału Pomorskiego i zdobycia Berlina, tych, którzy polegli w katastrofie smoleńskiej. Chwała bohaterom"
(cyt. za: Macierewicz na Powązkach: "Nigdy żaden polski żołnierz nie zapomni o ofierze krwi prezydenta Lecha Kaczyńskiego", wytłuszczenie moje)
Rozumiem, że ma na myśli odwołując się do niedawno wydanych publikacji "wojsko Berlinga i Żymierskiego" tudzież "janczarów Berlinga".
Jak to się ma do wypowiedzi dla "Polska Zbrojna" dyrektora CAW, że "II wojny światowej już tak jednoznacznie nie można ocenić. Nie myślę rzecz jasna o 2 Korpusie gen. Andersa, Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, AK czy NSZ-ecie, ale ze względu na wojsko, chciałem powiedzieć polskie, ale powinienem jednak powiedzieć ludowe Wojsko Polskie, które powołał Stalin w maju 1943 roku. Trudno mi uznać tę formację za część historii naszego oręża. Ale nawet z LWP musimy wydobyć to, co może być dzisiaj dla nas powodem do dumy, np. historie płk. Ryszarda Kuklińskiego i ks. Jerzego Popiełuszki, przymusowo wcielonego do armii w ramach represji wobec polskiego duchowieństwa. Przez ten pryzmat jesteśmy w stanie ukazać prawdziwy charakter LWP."
(cyt. za: Akta niezastrzeżone)
Na marginesie, rozumiem, że Batalionów Chłopskich obok AK i NSZ nie wymienił przez przypadek.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Pomorski Wilk
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 493
Nr użytkownika: 98.859

Pepper
Stopień akademicki: Mgr in¿.
Zawód: In¿ynier
 
 
post 3/09/2016, 9:24 Quote Post

Czy można bohaterami nazwać żołnierzy LWP, którzy na terenie Polski dezerterowaliby tylko po to, żeby włączyć się do partyzantki antykomunistycznej?
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Miro P
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.414
Nr użytkownika: 97.341

 
 
post 3/09/2016, 9:45 Quote Post

QUOTE(Pomorski Wilk @ 3/09/2016, 10:24)
Czy można bohaterami nazwać żołnierzy LWP, którzy na terenie Polski dezerterowaliby tylko po to, żeby włączyć się do partyzantki antykomunistycznej?
*


Można byłoby ich nazwać tylko dezerterami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.265
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 26/03/2017, 18:28 Quote Post

Pan dyrektor w niedawnym głośnym nieco wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" o (L)WP:
"- Mógłbym panią zanudzać historiami, jak wyglądał kult Ludowego Wojska Polskiego. Tu, niedaleko nas, stały sowieckie czołgi. Postawiono je za czasów szefowania MON przez Bronisława Komorowskiego. Macierewicz kazał tę stałą plenerową wystawę zlikwidować. Nie może być sal pamięci poświęconych generałom: Jaruzelskiemu, Kieniewiczowi, Żymierskiemu. Teraz są pospiesznie zmieniane. Jak pani pójdzie do garnizonu Warszawa, to historia zaczyna się w 1918 r., a kończy w 1939 r., a potem to plejada sowieckich generałów, aż do 1990 r. Ja się z tym nie zgadzam.
- 45 lat chciałby pan wyciąć z historii.
- Nie uznaję LWP za wojsko polskie. Może to się pani wydać radykalne, choć nie jest.
- Generał Roman Polko i wielu innych świetnych żołnierzy kształciło się i służyło w wojsku przed 1989 r.
- Według mnie nie służyli w polskim wojsku, tylko w sowieckim. Generał Polko już mnie za to krytykował. To jest charakterystyczny sposób rozmawiania. Pani też to zastosowała, przeszła na indywidualne historie.
- A da się inaczej?
- Zdaję sobie sprawę, że można było służyć w niepolskim wojsku i jednocześnie być człowiekiem przyzwoitym. Ale nie możemy powiedzieć, że w związku z tym, że w LWP służyli Kukliński, Polko czy Gągor, że to było polskie wojsko. Nie było. To tak samo, jak w ocenach historycznych różnych innych formacji wojskowych. Mogę podać skrajne. To, że w Armii Czerwonej czy w Wehrmachcie służyli przyzwoici ludzie, nie oznacza, że były to dobre armie.
- Porównuje pan LWP do Wehrmachtu i Armii Czerwonej?
- Pokazuję skrajne przykłady. Literatura historyczna zalana jest opowieściami o dobrych SS-manach.
- Myślę, że wielu żołnierzy LWP, w tym gen. Mirosław Hermaszewski, wyzwie pana na pojedynek.
- Hermaszewski to akurat fatalny przykład, członek WRON, organizacji, którą rządy PO uznały za „związek przestępczy o charakterze zbrojnym”. Wiem, że on mówi, że został zapisany bez swojej wiedzy i zgody.
- Właśnie.
- Fajnie, tylko że tu w archiwach są protokoły posiedzeń WRON. Może pani poczytać, są dostępne. Mam uznać, że skoro Hermaszewski był pierwszym Polakiem w kosmosie, to WRON i LWP były czymś pozytywnym. Wojsko polskie tworzyli generałowie Anders, Sosnkowski, Kopański, żołnierze Armii Krajowej, podziemia niepodległościowego. Nie można pożenić tych dwóch tradycji. Generał Anders kiedyś powiedział w Radiu Wolna Europa: nie mówmy o tradycji oręża polskiego tam, gdzie formacje zakładał wróg Polski, Związek Sowiecki. Zdaję sobie sprawę, że tylko mniejszość nie uważa LWP za wojsko polskie. Swoją drogą bardzo ciekawą sprawą jest, dlaczego tak się dzieje.
"
(cyt. za: Cały wywiad z panem dyrektorem prof. Sławomirem Cenckiwiczem!)
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej