Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kult Powstania Warszawskiego
     
BrunetWieczorowaPora
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 92.134

Lew Tolstoj
Stopień akademicki: licencjat
Zawód: wychowawca
 
 
post 19/10/2015, 16:23 Quote Post

Temat dotyczacy waszego stosunku do Powstania Warszawskiego.
Mam tez szczegolne pytanie do narodowcow:

Czy narodowiec moze popierac kult Powstania Warszawskiego?

Czytajac Dmowskiego natknalem sie na wiele wskazowek z jego strony, w ktorych propaguje racjonalizm w dzialaniu politycznym. Moim zdaniem decyzja o rozpoczeciu PW racjonalna nie byla.

Pytanie kolejne do wszystkich. Czy warto budowac tozsamosc narodowa na kanwie wielkiej kleski?
Moim zdaniem nie. Czekam na Wasze opinie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Krakowskim_Targiem
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 97.953

 
 
post 19/10/2015, 16:34 Quote Post

Oczywiście, że nie warto budować tożsamości tylko na klęsce powstania. Tylko, że przecież nic takiego nie ma miejsca. Święto WP obchodzimy w dniu zwycięstwa, czyli rocznicy bitwy warszawskiej. Co do PW to zginęło w tym wydarzeniu tylu ludzi, że zawsze będzie wspominane. Nie wiem o co niby ma chodzić? cenzura na PW i zakaz wspominania ogo w mediach. Abstrahując od tego czy decyzja była słuszna czy nie. To żołnierze którzy wtedy walczyli nie mieli za bardzo wyboru i różnej maści epitety pod ich adresem to głupota.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
BrunetWieczorowaPora
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 92.134

Lew Tolstoj
Stopień akademicki: licencjat
Zawód: wychowawca
 
 
post 19/10/2015, 16:55 Quote Post

Ja nie mam rzadnych pretensji do pojedynczych zolnierzy - wrecz przeciwnie im nalezy sie szacunek.

Nie wiem skad jestes, ale ja mieszkam od urodzenia w Warszawie i tutaj Powstanie Warszawskie obroslo kultem niczym sanktuarium w Fatimie. Co druga osoba nosi tu koszulki z PW. Duzo osob sobie nawet dziara takie motywy. Jak jest rocznica Powstania to zbiera sie wiele tysiecy osob i odpalaja race. Malo kto tutaj swietuje 3 Maja, czy swieto Wojska Polskiego.


Polecam ciekawy artykul o bylym prezydencie Stalowej Woli, ktory mysli tak jak ja:

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,6812

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 20/10/2015, 9:13
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Krakowskim_Targiem
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 97.953

 
 
post 19/10/2015, 17:05 Quote Post

^^ Jakoś na 15 sierpnia w Warszawie organizowane są parady, które też nie małą uwagę przykuwają. Co do 3 Maja to w całej Polsce to święto ogranicza się do wywieszania flag. Nie wiem czego oczekujesz, ale nie wymażesz czegoś takiego z pamięci. Noszenie koszulek etc to raczej moda od taki przejaw hipsterstwa, coś jak chodzenie po mieście z kubkiem ze starbucksa.

Co do podjęcia decyzji, to cóż. Fajnie się to ocenia z perspektywy 70 lat, znając wiele faktów o których osoby decyzyjne nie miały pojęcia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
BrunetWieczorowaPora
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 92.134

Lew Tolstoj
Stopień akademicki: licencjat
Zawód: wychowawca
 
 
post 19/10/2015, 18:23 Quote Post

No wlasnie zrobila sie moda na Powstanie. Sam to przyznajesz.

W tym temacie mi bardziej chodzi o to czy PW powinno sie oddawac czesc, a jesli tak to w jaki sposob. Szczegolny przypadek jest z narodowcami. Widzimy, ze wiekszosc osob uwazajacych sie za narodowcow (szczegolnie kibole) szumnie upamietniaja PW, nosza ubrania upamietniajace, maluja graffiti, a nawet robia sobie tatuaze. Moim zdaniem jest to ssprzeczne z nauczaniem Romana Dmowskiego.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 20/10/2015, 9:12
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 19/10/2015, 18:36 Quote Post

Co do narodowcow, to zadam Ci pytanbie-czy narodowcy przylaczyli sie do powstania czy nie?


Co do czczenia PW, to ono sila rzeczy musi miec miejsce, szczegolnie w W-wie biorac pod uwage skale i znaczenie wydarzenia. Nikt nie czci decyzji PW (opinie w tej sprawie sa podzielone), tylko idee za ktore gineli powstancy.

Ten post był edytowany przez Rommel 100: 19/10/2015, 18:38
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
BrunetWieczorowaPora
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 92.134

Lew Tolstoj
Stopień akademicki: licencjat
Zawód: wychowawca
 
 
post 19/10/2015, 18:44 Quote Post

Chodzi o idealy Dmowskiego, ktore zostaly zapomniane.

obawiam sie, ze przez czcenie porazek zamiast myslenia racjonalnego w naszym narodzie po dzis dzien odzywa sie romantyczny mickiewiczowski heorizm, ktory ukazuje Polske jako Chrystusa Narodow i kaze jej byc honorowym nawet gdy juz wszyscy inni zapomnieli o honorze i bronic wszystkich, a szczegolnie slabszych przed mocniejszymi. Obawiam sie, ze to wlasnie ten romantyczny duch pchnal nas do irracjonalnej decyzji o pomocy Ukrainie przez ktora stracilismy bardzo wiele.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 20/10/2015, 9:14
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Krakowskim_Targiem
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 97.953

 
 
post 19/10/2015, 18:52 Quote Post

QUOTE(BrunetWieczorowaPora @ 19/10/2015, 18:33)
W tym temacie mi bardziej chodzi o to czy PW powinno sie oddawac czesc[U], a jesli tak to w jaki sposob. Szczegolny przypadek jest z narodowcami. Widzimy, ze wiekszosc osob uwazajacych sie za narodowcow (szczegolnie kibole) szumnie upamietniaja PW, nosza ubrania upamietniajace, maluja graffiti, a nawet robia sobie tatuaze. Moim zdaniem jest to ssprzeczne z nauczaniem Romana Dmowskiego.
*



Oczywiście, że powinno. Ludzie są tylko ludźmi to raz i błędna decyzja może się przytrafić każdemu to raz. Dwa cześć oddajemy nie dowództwu ale zwykłym żołnierzom czy zwykłym cywilom. Co do koszulek z PW to nie tylko kibole czy narodowcy takie noszą. Jak dla Ciebie to jest sprzeczne z naukami Dmowskiego, to żyjesz w wolnym kraju i możesz tego nie robić. Nie ma przymusu czczenia powstania. Jeżeli ludzie w Warszawie masowo chcą to robić to jest ich wolna wola.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 20/10/2015, 9:15
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Grapeshot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer
 
 
post 20/10/2015, 5:19 Quote Post

BrunetWieczorowaPora,
Temat „Czy Powstanie Warszawski Było Potrzebne”, ma tu 150 stron i każdy, kto chciał, opisał tam swój stosunek do sprawy Powstania. Jeśli to Ciebie interesuje, obczytaj zwyczajnie te 150 stron i dowiesz się tego o co pytasz. Możesz tam też coś dopisać, jeśli potrafisz pisać na temat. Nazywanie „kultem” polskiego obyczaju pamiętania o rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, świadczy o Twoim odchyleniu od ogólnie przyjętych wartości. To Twoje poglądy wyglądają mi na sekciarskie, kultowe. Pytanie skierowane do Narodowców, to może nie na tym forum. No i kolejne Twoje pytanie: „czy warto budować tożsamość narodową na kanwie wielkiej klęski?” To inaczej sformułowane wcześniejsze pytanie o kulcie.
No i ten podstawiony przez Ciebie Andrzej Szlęzak ze Stalowej Woli, który „myśli tak jak Ty”. Co on ma do sprawy Powstania? Nie chciał włączyć syren w tamtym dniu? Ja też nie włączam syren. Jego najbardziej udokumentowana działalność, w linkowanym artykule, to walka z Kościołem Katolickim. Czy taki temat chcesz tu też wprowadzić?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
BrunetWieczorowaPora
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 92.134

Lew Tolstoj
Stopień akademicki: licencjat
Zawód: wychowawca
 
 
post 20/10/2015, 8:29 Quote Post

QUOTE(Grapeshot @ 20/10/2015, 5:19)
BrunetWieczorowaPora,
Temat „Czy Powstanie Warszawski Było Potrzebne”, ma tu 150 stron i każdy, kto chciał, opisał tam swój stosunek do sprawy Powstania. Jeśli to Ciebie interesuje, obczytaj zwyczajnie te 150 stron i dowiesz się tego o co pytasz. Możesz tam też coś dopisać, jeśli potrafisz pisać na temat. Nazywanie „kultem” polskiego obyczaju pamiętania o rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, świadczy o Twoim odchyleniu od ogólnie przyjętych wartości. To Twoje poglądy wyglądają mi na sekciarskie, kultowe. Pytanie skierowane do Narodowców, to może nie na tym forum. No i kolejne Twoje pytanie: „czy warto budować tożsamość narodową na kanwie wielkiej klęski?” To inaczej sformułowane wcześniejsze pytanie o kulcie.


Juz tu pisalem. Nie chodzi mi tu o kwestie militarne tylko kwestie moralne i etyczne. Moim zdaniem nalezy pamietac o Powstaniu Warszawskim, ale w takim samym stopniu jak np. o Bitwie Warszawskiej. Nie ma sensu, zeby we wszystkich miastach Polski godzina W byla odpowiednio upamietniona, skoro Bitwa Warszawska nie jest. Dla innych regionow inne wydarzenia sa wazniejsze. Szczegolnie pisze to dlatego, ze jak dla mnie to byla nardowa kleska, ale od takich rozwazan jest juz ten drugi temat.

QUOTE(Grapeshot @ 20/10/2015, 5:19)
No i ten podstawiony przez Ciebie Andrzej Szlęzak ze Stalowej Woli, który „myśli tak jak Ty”. Co on ma do sprawy Powstania? Nie chciał włączyć syren w tamtym dniu? Ja też nie włączam syren. Jego najbardziej udokumentowana działalność, w linkowanym artykule, to walka z Kościołem Katolickim. Czy taki temat chcesz tu też wprowadzić?
*



Chodzilo mi, zeby ukazac mysl narodowa, ktora szarga wielu wspolczesnych narodowcow, a malo kto pamieta sedno nauki Dmowskiego. Postac Andrzeja Szlezaka, ktory zreszta uwaza sie za narodowca i organizuje darmowy przejazd autokarowy mieszkancom Stalowej Woli na Marsz Niepodleglosci wprost nawiazuje do idealow endeckich. Dmowski oprocz czegos co mozna nazwac realpolitk propagowal tez cos co mozna nazwac panstwem racjonalnym. Odnosnie swoich przekonan religijnych Dmowski byl deista i przez cale zycie pozostawal obojetny religijnie, jednak na krotko przed śmiercia nawrocil sie i postanowil powrocic na lono Kosciola katolickiego

Ten post był edytowany przez BrunetWieczorowaPora: 20/10/2015, 8:52
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.724
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 20/10/2015, 8:49 Quote Post

A wracając do kultu powstania warszawskiego i innych powstań w ogóle. Upamiętnianie ich ma moim zdaniem tylko sens gdy finalnym wnioskiem z nich płynącym będzie to, iż naszym obowiązkiem jest nigdy nie dopuścić do sytuacji gdy powstania będą potrzebne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
BrunetWieczorowaPora
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 92.134

Lew Tolstoj
Stopień akademicki: licencjat
Zawód: wychowawca
 
 
post 20/10/2015, 9:08 Quote Post

mapano w zupelnosci sie z Toba zgadzam. Tymczasem obecnie mamy sytuacje w ktorej tysiace warszawiakow (i nie tylko) nosi ubrania z emblematami PW, zbiera sie i odpala race, zeby upamietnic powstanie, a awet nie zna za bardzo historii jego przebiegu i jak do niego doszlo. Pewnie nawet nie znaja zbyt wielu bohaterow samego Powstania. Mowie tu szczegolnie o kibolach Legii i mieszkancow wielkich blokowisk oraz kamienic, czyli tzw. tluszczy.


Czcic pamiec - tak jak najbardziej, ale w sposob adekwatny do wydarzenia! A przede wszystkim z zachowana pamiecia o bohaterach i idei. Przy masowosci tracimy glebie, co uwazam za bardzo szkodliwe.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 20/10/2015, 9:18
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 20/10/2015, 9:24 Quote Post

Nie bede robil 24godzinnego czuwania aby edytowac i wywalac wszelkie offtopy.
Watek ma tylko dwie strony a juz musialem przeznaczyc na to edytowanie troche czasu.
Na temat Powstania Warszawskiego jest specjalny dzial - przypominam o tym !
Dyskutanci:
Jesli natrafie na post w ktorym bedzie chocby jedno zdanie nie na temat watka to post wylatuje a autor posta dostaje ostrzezenie za spamerstwo.

Moderator N_S

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 20/10/2015, 10:17 Quote Post

Masowosc symboli i "mitow" jest naturalnym zjawiskiem w spoleczenstwie.

Jak przesledzisz historie od czasow starozytnych, po obecne to zobaczysz to wyraznie.
Dla przykladu, Grecy odwolywali sie do mitow z Achillesem, Hektorem i Tezeuszem, choc jak dzis wiemy kultura achajska istniala, to w czasach klasycznych Grecy zrobili z tego mit.
Rzymianie odwolywali sie do mitu zalozycielskiego-wg. nich Rzymianie pochodza od Eneasza. Nie mowiac juz o triumfach i pomnikach dla zwycieskich wodzow.
Henryk VII Tudor odwolywal sie jako krol Anglii do mitu krola Artura.
Cromwell w wypaczony sposob do epoki Elzbiety I.
Rewolucjonisci francuscy do republiki rzymskiej itp. itd.
Jaki wniosek-ze spoleczenstwa zawsze potrzebowaly i potrzebuja symboli ktore ich jednocza. Mozna smialo powiedziec ze dzis ta "pustke" wypelnia PW, masowosc jest tu naturalnym porzadkiem.

A obchodzic mozesz sobie jak chcesz. Mozesz sobie wlaczyc wyklady naukowe o PW, mozesz odpalac race.

Fakt ze masa ludzi nie zna sie szczegolowo na tematyce PW tez nie powinno dziwic-zawsze "specow" jest mniej niz pozostalych.

Co to sa te "piekne idealy II RP"?
Odpowiedz w np. tym temacie:

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=82412

 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
BrunetWieczorowaPora
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 92.134

Lew Tolstoj
Stopień akademicki: licencjat
Zawód: wychowawca
 
 
post 20/10/2015, 10:59 Quote Post



Zanikanie wszelkich idei w dzisiejszym swiecie jest wszechobecna. Zastepuje ja masowosc, ktora spowodowana jest pustka ideowa zwyklych ludzi. W dzisiejszych czasach malo kto interesuje sie polityka, a jeszcze mniej osob czyta Dmowskiego. Z roku na rok rosnie warstwa ludzi, ktorzy maja wszystko w du.. Nie chodza na wybory, nie wiedza co sie dzieje na swiecie. Jedyne co ich interesuje to jak zarobic, a potem to przepic, przebalowac. Kiedys tego nie bylo...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej