Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Spalona ziemia - P. Carell
     
Archanioł
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.262
Nr użytkownika: 15.241

Gabriel Szala
Zawód: prawnik
 
 
post 29/08/2018, 23:19 Quote Post

To drugie czytanie pracy niemieckiego dyplomaty. Pierwsze wrażenie potwierdzone - gorsza niż "Operacja Barbarossa". Trochę gorzej też mi się czytało. Tłumaczenie do poprawy. Ale moim zdaniem warto. Więcej na moim blogu.

https://gszala.com/2018/08/29/spalona-ziemia-paul-carell/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 30/08/2018, 0:17 Quote Post

QUOTE(Archanioł @ 29/08/2018, 23:19)
To drugie czytanie pracy niemieckiego dyplomaty. Pierwsze wrażenie potwierdzone - gorsza niż "Operacja Barbarossa". Trochę gorzej też mi się czytało. Tłumaczenie do poprawy. Ale moim zdaniem warto. Więcej na moim blogu.

https://gszala.com/2018/08/29/spalona-ziemia-paul-carell/



Występujący w recenzji zarzut tłumaczenia Heeresgruppe jako Grupa Wojsk może być dyskusyjny.

Zdaniem obodrzyty w przypadku tej książki tłumacz dokładniej i precyzyjniej niż zazwyczaj przełożył ten termin (zdarzały się przecież Heeresgruppe nie posiadające żadnej armii; ponadto funkcjonowały też Armeegruppe składające się z więcej niż jednej armii). Siatka nazewnicza związków operacyjnych w niemieckiej Heer była bardziej rozbudowana niż w WP czy wojskach innych państw.

PS:
- obie książki Paula Karla Schmidta (Paul Carell to pseudonim) nie mają nic wspólnego z solidnym naukowym opracowaniem, autor był dziennikarzem a nie historykiem - stąd lekki przyjazny dla czytelnika styl i wybiórcze oraz mocno nieobiektywne przedstawienie walk na Ostfroncie.
- Schmidt dyplomatą nie był, chociaż od uzyskaniu w 1940r awansu na obersturmbannführera - pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie przygotowywał codzienne przeglądy prasy.
https://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Carell



Ten post był edytowany przez obodrzyta: 30/08/2018, 0:55
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
redbaron
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.421
Nr użytkownika: 50.772

Jaroslaw Centek
Stopień akademicki: dr hab.
Zawód: historyk
 
 
post 30/08/2018, 7:43 Quote Post

QUOTE(obodrzyta @ 30/08/2018, 0:17)
Zdaniem obodrzyty w przypadku tej książki tłumacz dokładniej i precyzyjniej niż zazwyczaj przełożył ten termin (zdarzały się przecież Heeresgruppe nie posiadające żadnej armii; ponadto funkcjonowały też Armeegruppe składające się z więcej niż jednej armii). Siatka nazewnicza związków operacyjnych w niemieckiej Heer była bardziej rozbudowana niż w WP czy wojskach innych państw.

Dlatego w międzywojniu eksperci ją dostosowali Heeresgruppe = Grupa Armii, Armeegrupe = Grupa Operacyjna. Przyznaję, że o tym drugim nie wiedziałem i tłumaczyłem jako "Grupa Armijna", co wydaje się być rusycyzmem (armiejska gruppa).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Archanioł
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.262
Nr użytkownika: 15.241

Gabriel Szala
Zawód: prawnik
 
 
post 30/08/2018, 10:48 Quote Post

Bardzo dziękuję za uwagi.

QUOTE
Zdaniem obodrzyty w przypadku tej książki tłumacz dokładniej i precyzyjniej niż zazwyczaj przełożył ten termin (zdarzały się przecież Heeresgruppe nie posiadające żadnej armii; ponadto funkcjonowały też Armeegruppe składające się z więcej niż jednej armii). Siatka nazewnicza związków operacyjnych w niemieckiej Heer była bardziej rozbudowana niż w WP czy wojskach innych państw.


Ale w polskiej terminologii wojskowej funkcjonuje jako Grupa Armii i takie tłumaczenie jest poprawne.

CODE
Dlatego w międzywojniu eksperci ją dostosowali Heeresgruppe = Grupa Armii, Armeegrupe = Grupa Operacyjna. Przyznaję, że o tym drugim nie wiedziałem i tłumaczyłem jako "Grupa Armijna", co wydaje się być rusycyzmem (armiejska gruppa).


Jest, ale w pracy z okresu międzywojennego, też się z takim terminem spotkałem. Nie pamiętam dokładnie, gdzie (u Borzęckiego?).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej