Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
9 Strony « < 6 7 8 9 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Przynaleznosc etniczna Kultury Łuzyckiej
     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 2/07/2010, 15:49 Quote Post

QUOTE(Marthinus @ 2/07/2010, 6:03)
Zamieszczone fragmenty pokazują że książka jest nie poważna oparta na inwencji własnej autora bez żadnych przesłanek źródłowych czy archeologicznych.Jest to jednak nieuniknione jeśli na siłę chce się napisać pracę potwierdzającą tezę na temat której owych wiarygodnych przesłanek najzwyczajniej w świecie brak.
*




to generalnie rzecz biorąc bzdurotezy sześcienne i hiperidiotyzmy wacko.gif blink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #106

     
cack1913
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 448
Nr użytkownika: 33.837

 
 
post 2/07/2010, 16:08 Quote Post

QUOTE(wojtek k. @ 2/07/2010, 11:05)

Napisałeś, że podobno ludność kultury łużyckiej miała podobną strukturę genetyczną [?] co Słowianie i że podobno miała inną strukturę genetyczną [?] co Germianie. A do tego dopisałeś, że istnieje stosowna literatura, która to potwierdza! Otóż, napisałeś nieprawdę! Nikt nie jest w stanie określić w oparciu o badania genetyczne, kto był / jest Słowianinem czy Germaninem, a do tego nie zostały przeprowadzone jakiekolwiek badania genetyczne przedstawicieli ludności kultury łużyckiej.
*



Nie pisałem o badaniach aDNA ludności łużyckiej. Zapoznaj się z metodologię badan genetycznych wykorzystujących metody molekularne, wówczas zrozumiesz o czym napisałem.

Ponadto badnia genetyczne prowadzi się także na cechach morfologicznych (np. poszukaj prace o genetycznych badania sosny, porostów- morfologia igieł a metody molekularne w taksonomii tych roslin itp.). Napisałem podobno, bo niektórzy badacze zjawisk archeologicznych podważają ustalenia współczesnej genetyki (ostatnio zmarłych nie wymieniam).
Przeczytaj wskazane w moim poście opracowania w poddaj je krytyce! Masz do tego prawo, jak każdy. Nie krytykuj mnie tylko Autorów ustaleń!

W swoim poście wskazałem tylko na to, jak rozumują badacze wymienionych dyscyplin, prowadząc komparatystykę dia- i synchroniczną. Tak oni myślą. I co ja mam z tym wspólnego?

Po lekturze prac streściłem poglądy ich Autorów następująco:

"...To są Słowianie i taka mają (mieli) strukturę genetyczną. Czy do nich podobną maja przedstawiciele k. łużyckiej? Podobno tak. Tak twierdzi kilka osób badających podobieństwa genetyczne (biologiczne) tych grup (Ci których prace wskazałem). Czy przedstawiciele k. łużyckiej maja podobna strukturę do ludów germańskich? Podobno nie. Do innych? Raczej są oddaleni bardziej od nich!" A więc wiem to z lektury wskazanych prac.

Jak Ci się nie podoba nazwa Słowianie (bo etnos, kultura, źródła pisane i ich krytyka itp) to można stosować terminologię: populacje ze średniowiecza, których strukturę zbadano, mają ją bardzo podobną do populacji, które w epoce żelaza chowały zmarłych na cmentarzyskach, o których archeolodzy mówią, że są to cmentarzyska ludności kultury łużyckiej, cokolwiek to znaczy. Jak się ten zwrot jeszcze Tobie nie podoba, to można opisać chronologie tych populacji datami C14?

Zarzucasz mi kłamstwa, więc sprawdziłem: dokładnie w jednej ze wskazanych prac było napisane tak:

"jest wysoce prawdopodobne, że ludność pochowana w grobach szkieletowych kultury łużyckiej należała, procesualnie do kontinuum populacji, z których wywodzi się polska, a więc niewątpliwie słowiańska ludność okresu wczesnego średniowiecza."

Dalej oczekuje tylko dyskusji merytorycznej, bo wykazałem już poczucie humory chyba w dostatecznym stopniu, o czym napisał welesxxi!

 
User is offline  PMMini Profile Post #107

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 2/07/2010, 17:24 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 2/07/2010, 10:03)
vapnatak
Kolega Marthinus popełnił drobny lapsus, ponieważ chodzi tutaj o artykuły internetowe.

*



Ahh rzeczywiście pisanie postów o 7 rano jest jednak niebezpieczne, chociaż wartości merytorycznej to oczywiście w niczym nie zmienia



Marlon:
"to generalnie rzecz biorąc bzdurotezy sześcienne i hiperidiotyzmy"


Słowa bzduroteza sześcienna i hiperidiotyzm to jak rozumiem takie słowo wytrych które jednak bardzo dobrze wpisuje się w to co napisałem poprzednio.Szkoda że użytkownik który ma ponad 3000 postów dopuszcza się takich rzeczy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #108

     
pawelboch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.472
Nr użytkownika: 33.982

Pawel
 
 
post 2/07/2010, 18:50 Quote Post

QUOTE(Marthinus @ 2/07/2010, 18:24)
Marlon:
"to generalnie rzecz biorąc bzdurotezy sześcienne i hiperidiotyzmy"


Słowa bzduroteza sześcienna i hiperidiotyzm to jak rozumiem takie słowo wytrych które jednak bardzo dobrze wpisuje się w to co napisałem poprzednio.Szkoda że użytkownik który ma ponad 3000 postów dopuszcza się takich rzeczy.
*


Nie po to Marlon składał wnioski do biur patentowych na całym świecie na ten neologizmy, żeby ich teraz nie używać wink.gif To jest taki jego trejdmark, jak makdonald czy bosz, z tym się nie dyskutuje :]
pzdr., PB
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #109

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 2/07/2010, 19:10 Quote Post

Ale z drugiej jednak strony, chyba zgodzicie się ze mną, że Marlonowe neologizmy tutaj wyjątkowo pasują, by oddać sens merytoryczny linków. smile.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #110

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.084
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 2/07/2010, 19:23 Quote Post

Zanim zacznie się kolejny flejm nie wiadomo o co wyjaśnijcie sobie kto o czym właściwie pisał, bo ja ani nie wiem jaką właściwie pozycję komentował Marthinus i czy w sumie chwalił czy ganił, ani czy Marlon odnosił się do tej wypowiedzi, czy rzeczonej pozycji. Dziękuję za uwagę smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #111

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 2/07/2010, 19:30 Quote Post

Nie no, ganił neologizmami teksty. smile.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #112

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 2/07/2010, 19:39 Quote Post

Mój komentarz dotyczył zamieszczonych przez Vapnataka fragmentów artykułów w poście numer 98 - Na marginesie dodam że drugi link przynajmniej mi nie otwiera się.
Marlon moją wypowiedź nazwał( o ile dobrze zrozumiałem) "bzdurotezą szześcienną" i "hiperidiotyzmem" na co dałem odpowiedź.
W gwoli ścisłości nie mam w nawyku używania takich słów w stosunku do innych użytkowników na publicznym Forum.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #113

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 2/07/2010, 19:46 Quote Post

Zamieszanie. Marlon owszem cytował Twoją wypowiedź w sprawie moich komentarzy, ale chyba miał na myśli właśnie owe linki co to wczoraj cack1913 strzelił w jednej ze swych wypowiedzi. Nie wiem, ja to tak odebrałem, zresztą pewnie się niebawem pojawi i sam to zweryfikuje. smile.gif Natomiast jeszcze raz powiadam, jego neologizmy alias bzduroteza i hiper... coś tam, zwykle irytujące, tutaj zagrały właściwą rolę w sprawie tych nieszczęsnych linków. wink.gif Proponuję jednak zejść na właściwy tor rozważań.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #114

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 2/07/2010, 21:00 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 2/07/2010, 14:50)
QUOTE(welesxxi @ 2/07/2010, 14:37)
Nie, nie mylmy oryginalnej Zadrugi Jana Stachniuka i jego filozofii kulturalizmu ze współczesnymi promującymi neonazizm pseudokontynuacjami typu NS Zadruga, czy Zakon Zadrugi "Północny Wilk".

No to skąd ta nazwa?

vapnatak
*



Zależy która nazwa. Zadruga była rodzajem południowosłowiańskiej wspólnoty. Stachniuk zaczerpnął ją więc z historii. Współczesne ruchy z Zadrugą w nazwie nawiązują do tradycji Stachniuka jednak bardzo wyrywkowo i ich ideologia jest zupełnie inna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #115

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 2/07/2010, 21:15 Quote Post

QUOTE(welesxxi @ 2/07/2010, 22:00)
Współczesne ruchy z Zadrugą w nazwie nawiązują do tradycji Stachniuka jednak bardzo wyrywkowo i ich ideologia jest zupełnie inna.

Tak, o Stachniuku przeczytałem dzisiaj nieco i o "jego" Zadrodze. Natomiast te "drugie Zadrogi", to te, o których wypowiedział się wcześniej kmat? To trochę kontrowersyjne jednak.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #116

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.084
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 2/07/2010, 22:40 Quote Post

W kwestii tej stronki Białczyńskiego pozostaje mi tylko podpisać się ręcamy i nogamy pod stwierdzeniem marlona, nie wiem po kiego czorta cack podał to cuś to razem ze Slavia Antiqua et co., z deczka różny ciężar gatunkowy.

CODE
Tak, o Stachniuku przeczytałem dzisiaj nieco i o "jego" Zadrodze. Natomiast te "drugie Zadrogi", to te, o których wypowiedział się wcześniej kmat? To trochę kontrowersyjne jednak.


A gdzie tu jakieś kontrowersje, kolejni dziarscy chłopcy machający prawą łapką do słoneczka, żeby 5 piw zamówić.

W kwestii kultury łużyckiej za wiele materiału porównawczego nie będzie, ale szkielety z poprzedzających kultur powinno się dać opracować. Coś mi się kojarzy że czaszki trzcinieckie nawet były podobne do słowiańskich, ale o etnosie za wiele to raczej nie powie. Na dziś po mojemu można stwierdzić, że mamy z grubsza ciągłość zasiedlenia od kilku tysięcy lat, populacja jest mniej więcej ta sama. W ciągłość "etnolingwistyczną" wątpię, ale to inny temat.
 
User is offline  PMMini Profile Post #117

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 3/07/2010, 1:19 Quote Post

przepraszam ale chyba nie całkiem precyzyjnie zacytowałem wypowiedź Marthinusa. Moje jak zwykle aroganckie komentarze dotyczyły Białczyńskiego i jego guru z Czchowa czy skądś tam. Interesuję się nieco genetyką populacyjną zaś moja siostra zrobiła doca z genetyki mitochondrialnej w Cambridge u gostka z Noblem i na prawdę się na tym zna. Te wypociny z linków to bzdury i tyle.


Genetykę populacyjną i genealogiczną jak to próbowałem wykazać w najpierw sporze a następnie dzikiej kłótni z Welesemxx można próbować wykorzystywać w badaniach etnogenetycznych ale ostrożnie. Kompletną fantastyką jest twierdzenie, że istnieją geny w jakiś bezpośredni mityczny wręcz sposób związane z konkretnym językiem. To jakiś horror po prostu...


QUOTE
nie mam w nawyku używania takich słów w stosunku do innych użytkowników na publicznym Forum



nie odnoszę się do jakiegokolwiek użytkownika ani w ogóle osoby tylko do konkretnych zapisów pretendujących naukowości a co gorsza uznawanej jak widać za źródło wiedzy. Oczywistym jest, iż jakiekolwiek tak diachroniczne jak tym bardziej synchroniczne związki pomiędzy etnosami a genami mają charakter czysto statystyczny i są najczęściej skutkiem stabilizacji osadniczej oraz izolacji zwłaszcza przy stosunkowo małej gęstości zaludnienia
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #118

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 3/07/2010, 9:03 Quote Post

A to w takim razie jestem zmuszony przeprosić Marlona za to nieporozumienie.Zacytowałeś moją wypowiedź a nie zamieszczone fragmenty stąd moja reakcja.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #119

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 4/07/2010, 13:59 Quote Post

QUOTE(kmat @ 2/07/2010, 23:40)
A gdzie tu jakieś kontrowersje, kolejni dziarscy chłopcy machający prawą łapką do słoneczka, żeby 5 piw zamówić.

No niby taaak, ale wiesz sam jak to zwykle bywa z takimi organizacjami, a w zasadzie kto się do nich chętnie podpina. A fama idzie w świat, choć mają zupełnie inne intencje.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #120

9 Strony « < 6 7 8 9 > 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej