Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Hiszpańska wojna domowa - bibliografia
     
kaiiv
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 101.713

 
 
post 3/10/2018, 14:27 Quote Post

Witam. Szukam bibliografii na temat hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939). Interesują mnie głównie "zasoby" w języku polskim, ale jeśli ktoś z was użytkownicy, zna interesujące materiały w innych językach, to również proszę o przytoczenie w komentarzu. Z góry dziękuje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
michczu
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 102.423

Stopień akademicki: Obywatel
 
 
post 5/05/2019, 20:28 Quote Post

Jeśli jesteś za Republiką to może być
Lech Wyszczelski: «Bohaterowie stu bitew». Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1986. ISBN 83-03-01442-0. – opisany dość szczegółowo udział Brygad Międzynarodowych w tym polskich ochotników „dąbrowszaczaków"

Ten post był edytowany przez michczu: 5/05/2019, 20:29
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 6/05/2019, 11:05 Quote Post

QUOTE(michczu @ 5/05/2019, 21:28)
Jeśli jesteś za Republiką to może być
*


Czyli chodzi o to, żeby czytać książki napisane pod tezę wink.gif?
QUOTE
Lech Wyszczelski: «Bohaterowie stu bitew». Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1986. ISBN 83-03-01442-0. – opisany dość szczegółowo udział Brygad Międzynarodowych w tym polskich ochotników „dąbrowszaczaków"

Dość szczegółowo, a jak z obiektywizmem i prawdą? Np. na podstawie jakichś źródeł pisana?
Akurat posiadam Madryt 1936-1937 tego autora i jest tam z tym słabo. Zresztą kilka opinii z forum: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=17513&st=0 . Jest też tam dość dosadna o pracy Bohaterowie stu bitew:
QUOTE
to do kolekcji polecam jeszcze "Bohaterowie stu bitew" tegoż autora wydaną w 1986 roku...

już po 4 kartkach wstępu można się zrzy...to znaczy uśmiać po pachy...

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=17513&st=15

 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
michczu
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 102.423

Stopień akademicki: Obywatel
 
 
post 6/05/2019, 12:09 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 6/05/2019, 12:05)
QUOTE
to do kolekcji polecam jeszcze "Bohaterowie stu bitew" tegoż autora wydaną w 1986 roku...

już po 4 kartkach wstępu można się zrzy...to znaczy uśmiać po pachy...

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=17513&st=15
*


A przeczytał ów krytykant książkę, czy tylko polityczny wstęp? :/ Później jest już normalnie, dużo wojskowości, wydarzeń z linii frontu, są mapy, zdjęcia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 6/05/2019, 13:26 Quote Post

QUOTE(michczu @ 6/05/2019, 13:09)
QUOTE(wysoki @ 6/05/2019, 12:05)
QUOTE
to do kolekcji polecam jeszcze "Bohaterowie stu bitew" tegoż autora wydaną w 1986 roku...

już po 4 kartkach wstępu można się zrzy...to znaczy uśmiać po pachy...

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=17513&st=15
*


A przeczytał ów krytykant książkę, czy tylko polityczny wstęp? :/ Później jest już normalnie, dużo wojskowości, wydarzeń z linii frontu, są mapy, zdjęcia.
*


A nie wiem, ale jak rozumiem Ty przeczytałeś, więc jak sprawa wygląda pod kątem rzeczy o które pytałem?

QUOTE
Dość szczegółowo, a jak z obiektywizmem i prawdą? Np. na podstawie jakichś źródeł pisana?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.417
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 6/05/2019, 13:54 Quote Post

"Moja wojna w Hiszpanii" Sygmunt Stein - http://lubimyczytac.pl/ksiazka/242565/moja-wojna-w-hiszpanii
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
michczu
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 102.423

Stopień akademicki: Obywatel
 
 
post 7/05/2019, 14:50 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 6/05/2019, 14:26)
A nie wiem, ale jak rozumiem Ty przeczytałeś, więc jak sprawa wygląda pod kątem rzeczy o które pytałem?

QUOTE
Dość szczegółowo, a jak z obiektywizmem i prawdą? Np. na podstawie jakichś źródeł pisana?

*


Po każdym rozdziale są przypisy, a na koniec pełna bibliografia. Autor powołuje się m.in. na archiwa wojskowe i państwowe, prasę z okresu wojny hiszpańskiej, wspomnienia weteranów-międzynarodowców, inne książki o tematyce tego konfliktu oraz artykuły (również własne) napisane kilka lat wcześniej w czasopismach historycznych i wojskowych.
Autora (Lech Wyszczelski) można sprawdzić choćby na Wikipedii, to profesor i historyk wojskowości. Dostał nawet medal za zasługi już w 3RP.

Ten post był edytowany przez michczu: 7/05/2019, 14:51
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 7/05/2019, 17:03 Quote Post

QUOTE(michczu @ 7/05/2019, 15:50)
QUOTE(wysoki @ 6/05/2019, 14:26)
A nie wiem, ale jak rozumiem Ty przeczytałeś, więc jak sprawa wygląda pod kątem rzeczy o które pytałem?

QUOTE
Dość szczegółowo, a jak z obiektywizmem i prawdą? Np. na podstawie jakichś źródeł pisana?

*


Po każdym rozdziale są przypisy, a na koniec pełna bibliografia. Autor powołuje się m.in. na archiwa wojskowe i państwowe, prasę z okresu wojny hiszpańskiej, wspomnienia weteranów-międzynarodowców, inne książki o tematyce tego konfliktu oraz artykuły (również własne) napisane kilka lat wcześniej w czasopismach historycznych i wojskowych.
Autora (Lech Wyszczelski) można sprawdzić choćby na Wikipedii, to profesor i historyk wojskowości. Dostał nawet medal za zasługi już w 3RP.
*


Może w takim razie zapytam inaczej, bo widzę masz jakiś problem ze zrozumieniem co to znaczy w ogóle w książce obiektywizm i prawda, oraz o co chodzi z pytaniem o źródła.
Nie, nie chodzi z tym czy w książce są mapy, przypisy lub bibliografia, tylko jaka ta bibliografia jest i jak ją autor wykorzystał.

Jak pisałem wyżej autora znam, mam choćby jego książkę o walkach o Madryt (oraz kilka innych) i właśnie z mojego dotychczasowego doświadczenia wynika, iż on plus wydanie w okresie PRL równa się pisanie z punktu widzenia jednej strony. Teraz zresztą wydaje podobnie.
Także nie musisz mi go przedstawiać.

Stąd moje pytanie czy, skoro już dokładnie wymieniłeś, to owe np. archiwa wojskowe są tylko polskie, czy także innych krajów (czy wszystkich stron konfliktu lub których z nich). Czy prasa prezentuje gazety obu stron. Czy oprócz wspomnień walczących w brygadach są wspomnienia ich przeciwników. Z jakich krajów i czyjego autorstwa są książki (opracowania jak rozumiem) o tematyce tego konfliktu.
Przy czym nie musisz mi wszystkiego dokładnie wymieniać, wystarczy prosta informacja - czy autor zadał sobie trud zapoznania się z wizjami konfliktu i starć obu stron, próby porównania ich i wyciągnięcia własnych wniosków.

Czyli już nie opisuj wyglądu samej książki, iż ma np. okładkę, zdjęcia, spis treści i numerowane strony, tylko tak konkretnie, w jednym zdaniu - jest obiektywna, bo powstała na podstawie skonfrontowania źródeł przeciwników, czy nie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej