Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Konfederacja Barska a dwór saski
     
blondie
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 76.793

Stopień akademicki: college girl
Zawód: student
 
 
post 11/02/2012, 0:01 Quote Post

Pracuję sobie na źródłach do matury i natknęłam się na problem, którego niestety nie potrafię samodzielnie rozstrzygnąć dry.gif Wydaje mi się, że niewystarczająco znam ówczesne konfiguracje polityczne i sytuację międzynarodową.

Chodzi o depeszę Francoisa Duranda (poseł francuski w Wiedniu) do Etienne'a Choiseula (fran.minister spraw zagranicznych 1758-1770) z roku 1770 w sprawie wsparcia dla konfederatów barskich.

Durand podkreśla w tej depeszy, że deklaracje kanclerza Kaunitza ws. pomocy dla konfederacji zakładają warunki, które Generalność musiałaby spełnić, aby takie wsparcie ze strony europejskiego mocarstwa uzyskać (warunkiem jest rozszerzenie się ruchu, przyłączenie większej ilości działaczy). Zrozumiałam też, że Durand oddala roszczenia pomocowe konfederatów " < w ten sposób nie zaangażowałbym wcale Francji >", ale zachowuje rolę sprzymierzeńca. Wynika też z tego dokumentu, że wobec Stanisława Augusta Francuzi stosują politykę ostrożną, taktyczną i przewidują, że w obliczu buntu i niemocy urzędu, "narażony na niezadowolenie Rosji", sam abdykuje.

Pytanie 1: Czy postawę Francji w stosunku do konfederacji barskiej należy rozumieć w ten sposób, że chciała ona politycznie zachować swoistą pozycję incognito (wobec Rosji)?

Bo z jednej strony mamy Dumourieza i pomoc militarną, a z drugiej strony dyplomatyczne uniki [cyt: "ani zwolennikom, ani zadeklarowanym przeciwko Stanisławowi Augustowi konfederatom, ani dworowi saskiemu, nikt nie zdoła powiedzieć, że to my sprzeciwiamy się ogłoszeniu wakansu tronu"].

Pytanie 2: Jaką rolę odgrywał dwór saski w polityce konfederacji?
Chodziło o ewentualną możliwość wykorzystania wojny domowej do przejęcia tronu? Dwór austriacki w źródłach dot. konfederacji pojawia się często. Np. w nocie marszałka Michała Paca do Dumourieza znalazłam taki wątek: <" (...) zniszczenie rzekomej królewskości sprawi, iż dwór wiedeński przestanie się niem interesować, a zarazem tak głośny czyn pozyska dla Generalności wszystkich niezdecydowanych jeszcze patriotów..."> Dwory mocarstw mogły na różne sposoby zyskać, bądź stracić na detronizacji/lub abdykacji Poniatowskiego w tamtym momencie, ale nie wiem, jak rozumieć te źródła.

Jak rozumieć podejrzenia Paca o złych zamiarach dworu wiedeńskiego wobec konfederacji, i jednoczesne układanie się Francji z Kaunitzem w tej sprawie?

Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi wink.gif
-----
nie wiem, czy w dobrym dziale forum piszę, ale z racji, że to konf.barska dałam do stosunków pol-ros

Ten post był edytowany przez blondie: 11/02/2012, 0:07
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
blondie
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 76.793

Stopień akademicki: college girl
Zawód: student
 
 
post 15/02/2012, 18:51 Quote Post

O.K. rozumiem już co miał dwór saski do polityki konfederacji, ale skąd podejrzenia złych zamiarów, skoro np. w manifeście gravaminum (nie mam pewności, czy dobrze przytaczam) przeciwko Czartoryskim i tak samo w akcie detronizacji Poniatowskiego, rządy Wettyna III są wychwalanym modelem???

Ten post był edytowany przez blondie: 15/02/2012, 18:52
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej