Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polscy Wazowie - czy czuli się Polakami?
     
piorad
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 47.490

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 25/06/2011, 3:59 Quote Post

Zygmunt III bardziej pewnie czuł się szwedem, choc chyba bardziej chodzilo mu o to ze jako krol szwecji mógl byc wladca absolutnym a w RON nie mial takich praw, i to o to chodzilo o korone dziedziczna dlatego tak chcial do szwecji, z drugiej strony byl pare lat krolem szwecji ale jednak nie przebywal w szwecji tylko w naszym kraju, tutaj z Polski władal Szwecja i to pewnie i jego katolickie wyznanie sprawilo ze go abdykowano z tronu szwedzkiego. Polakami napewno juz na 100% czuli sie jego synoweie, zwłaszcza Władysław IV, to o nim pisano ze widywano go w stroju polskiej szlachty i który dbal o to zeby go w nim widywano. Władyslaw IV nie byl tez zadnym fanatykiem jak ojciec, wykazywał on podobne przekonania jak polska szlachta. Władek był juz nasz:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 25/06/2011, 9:06 Quote Post

Czołem!

QUOTE(piorad @ 25/06/2011, 4:59)
Zygmunt III bardziej pewnie czuł się szwedem, choc chyba bardziej chodzilo mu o to ze jako krol szwecji mógl byc wladca absolutnym a w RON nie mial takich praw, i to o to chodzilo o korone dziedziczna dlatego tak chcial do szwecji, z drugiej strony byl pare lat krolem szwecji ale jednak nie przebywal w szwecji tylko w naszym kraju, tutaj z Polski władal Szwecja i to pewnie i jego katolickie wyznanie sprawilo ze go abdykowano z tronu szwedzkiego. Polakami napewno juz na 100% czuli sie jego synoweie, zwłaszcza Władysław IV, to o nim pisano ze widywano go w stroju polskiej szlachty i który dbal o to zeby go w nim widywano. Władyslaw IV nie byl tez zadnym fanatykiem jak ojciec, wykazywał on podobne przekonania jak polska szlachta. Władek był juz nasz:)
*



Czy Szwecja na na przełomie XVI i XVII wieku była monarchią absolutną? Myślałem, że taka forma rządów pojawiła się za Karola XI i Karola XII...
Nie abdykowano, tylko zdetronizowano.
To Szwedzi byli nietolerancyjni, nie Zygmunt III, który nie był fanatykiem.
Czy przeczytałeś to, co napisałem o liście Władysława z 1632?
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 25/06/2011, 9:09 Quote Post

QUOTE
Władysław IV, to o nim pisano ze widywano go w stroju polskiej szlachty i który dbal o to zeby go w nim widywano

Z zabiegów PR nie ma co wysuwać wniosków o poczuciu narodowym. Tuska widziano w peruwiańskiej czapeczce. Jara w stroju góralskim. Jeden jest Peruwiańczykiem a drugi góralem podhalańskim?
QUOTE
wykazywał on podobne przekonania jak polska szlachta.
????
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Henrietta Anna
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 71.699

Zawód: student
 
 
post 25/06/2011, 13:34 Quote Post

QUOTE(piorad @ 25/06/2011, 3:59)
Władyslaw IV nie byl tez zadnym fanatykiem jak ojciec, wykazywał on podobne przekonania jak polska szlachta.
*



Zwłaszcza w kwestii wojny z Turcją czy organizacji floty...

Generalnie kwestia jest trudna do rozstrzygnięcia. O ile wiem, żaden z panów nie prowadził pamiętników. Zresztą, trochę rozważamy to poczucie przynależności narodowej w dzisiejszym rozumieniu.

Ustalmy może, jakie kryteria w ogóle bierzemy po uwagę. Język? Strój? Kulturę? Dbałość o interesy państwa? Wygląd dworu? Narodowość otoczenia? Jak je uszeregujemy?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 26/06/2011, 17:27 Quote Post

Czołem!

QUOTE(Henrietta Anna @ 25/06/2011, 14:34)
Język?
*



Wtedy wyjdzie na to, że każdy z nich był Polakiem. smile.gif Zresztą znali nie tylko polski...

CODE
Strój?


Też nie pasuje, patrz przypadek Władysława IV.

CODE
Kulturę?


A co dokładnie przez to rozumiesz?

CODE
Dbałość o interesy państwa?


To powinno cechować każdego władcę. smile.gif Poza tym najlepiej szło Zygmuntowi III, który był pierwszym Wazą, Szwedem na tronie Polski...

CODE
Wygląd dworu? Narodowość otoczenia?


A czy jest jakieś opracowanie dotyczące dworów poszczególnych Wazów? Bo ja kojarzę tylko odpowiednie rozdziały z książki Podhorodeckiego. I tu pewnie wyjdzie, że najmniej Polaków liczył dwór Jana Kazimierza, natomiast było więcej Francuzów i Niemców, choć pamiętam, że na dworze króla było jednak mniej cudzoziemców niż na dworze jego żony Ludwiki Marii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 26/06/2011, 17:48 Quote Post

QUOTE(Skrzetuski @ 24/06/2011, 13:41)
Czy bardzo dobrze dbali o interesy RON? Dyskusyjne...

Czyżbyś chciał wywołać kolejną burzliwą dyskusję o polskich Wazach? smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Henrietta Anna
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 71.699

Zawód: student
 
 
post 26/06/2011, 20:05 Quote Post

Zbierałam po prostu wszystko, czym kierowali się autorzy różnych postów (i wszystko, co mi samej przyszło do głowy) wink.gif. Bez ustalenia jakichś wspólnych kryteriów, wystopniowania ich znaczenia itd. wszystko bardzo łatwo zbacza na teren jałowych przepychanek.

Zakładam, że pytanie "czy czuli się Polakami" oznacza "czy identyfikowali się ze swoim państwem". Ponieważ jednak w braku odpowiednich świadectw musielibyśmy posłużyć się telepatią (zdaje się połączoną z silnym zakrzywieniem czasoprzestrzeni wink.gif), proponuję wypracować jakąś wspólną definicję, a dopiero potem zabrać się do dyskusji.

Pozdrawiam,
H.A.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 27/06/2011, 7:29 Quote Post

Gdyby Władysław objął tron moskiewski, zostałby Rusinem?
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Henrietta Anna
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 71.699

Zawód: student
 
 
post 27/06/2011, 10:26 Quote Post

QUOTE(balum @ 27/06/2011, 7:29)
Gdyby Władysław objął tron moskiewski, zostałby Rusinem?
*



A to właściwie a propos czego? wink.gif
Niewątpliwie byłoby to bardzo pożądane dla jego ewentualnych poddanych (rosyjskich, rzecz jasna).

Przepraszam, że tak uparcie nudzę z ustaleniem wspólnych kryteriów, ale dotychczasowa dyskusja właściwie kręci się w kółko na zasadzie zbijania kolejnych twierdzeń argumentem: "a jak to się ma do tego, czy czuł się Polakiem?".

Może spróbujmy odpowiedzieć na trochę naiwne pytanie: czy gdyby pod koniec swoich rządów ZIII, WIV lub JK otrzymał ofertę powrotu na tron szwedzki pod warunkiem porzucenia RON, zrobiłby to?
Zobaczmy, czy dokądkolwek nas to zaprowadzi... rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 27/06/2011, 10:30 Quote Post

QUOTE(Henrietta Anna @ 27/06/2011, 11:26)
QUOTE(balum @ 27/06/2011, 7:29)
Gdyby Władysław objął tron moskiewski, zostałby Rusinem?
*



A to właściwie a propos czego?

A propo uważania tego Niemco-Szweda za Polaka, dlatego że został królem polski.
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Henrietta Anna
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 71.699

Zawód: student
 
 
post 27/06/2011, 17:49 Quote Post

QUOTE(Skrzetuski @ 27/06/2011, 11:03)
Czołem!

QUOTE(Henrietta Anna @ 27/06/2011, 11:26)
Może spróbujmy odpowiedzieć na trochę naiwne pytanie: czy gdyby pod koniec swoich rządów ZIII, WIV lub JK otrzymał ofertę powrotu na tron szwedzki pod warunkiem porzucenia RON, zrobiłby to?
*



Pewnie tak.
*



No cóż, to w pewnym sensie rozstrzygałoby postawione w temacie pytanie- tylko coraz bardziej wydaje mi się, że jest ono zupełnie pozbawione sensu. Odnosimy do XVII w. pojęcia nam współczesne. Może rozsądnie byłoby zamknąć ten temat, a w jakimś innym ewentualnie odświeżyć dyskusje na temat Jana Kazimierza czy Władysława IV (bo ZIII jak dotąd ma się na forum wcale nieźle wink.gif)?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
maciur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 210
Nr użytkownika: 37.832

Ioannes Casimirus
Zawód: student
 
 
post 3/03/2014, 14:45 Quote Post

A ja chciałem jeszcze powrócić do Zygmunta... a konkretnie do stroju. Jak wiem Zygmunt najczęściej nosił się w stroju hiszpańskim - wiadomo, taka była wtedy moda. Ale ten strój noszono również na dworze cesarskim. I ciekawi mnie, czy szlachta polska, która pozostawała wierna swojemu tradycyjnemu strojowi nie miała pretensji do Zygmunta że nie chodzi w kontuszu? Czy nie zarzucała mu przez to, że jest pod, powiedzmy, wpływem kultury niemieckiej? Jest coś na ten temat w źródłach?
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej