Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wojskowość bizantyńska, Opinie, pytania, przemyślenia
     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 5/02/2008, 19:55 Quote Post

Nie wiedziałem, że Turcy Seldżuccy używali takich osłon na twarz. Ma ktoś więcej informacji nat ten temat?
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
rozan
 

V ranga
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 636
Nr użytkownika: 3.261

Lukasz Rozycki
Stopień akademicki: doktor
 
 
post 7/02/2008, 13:20 Quote Post

QUOTE
Pojawiają się i w armii Komnenów, a potem stapiają się z resztą ciężkozbrojnej jazdy.



Bardzo dyskusyjne stwierdzenie. Katafrakci jako jednostka w armii Komnenów nie zaistnieli, starania Manuela do odtworzenia systemu temowego nie sięgnęły aż tak daleko, a centralny rząd nie stać było na utrzymanie takiego korpusu. Zgadza się że w armii Komnenów, a następnie Paleologów, pojawia się ciężka jazda nawiązująca tradycją do katafraktów ale nawet McBride odradza stosowanie nomenklatury średnio bizantyńskiej.


Katafrakci Fokasa na początku nie należeli do tagmaty, a rekrutowani byli na tych samych zasadach co ciężka piechota z tego okresu (kilka działek stratiockich zrzucało się na wyekwipowanie jednego jeźdźca). Przypisanie ich do tagmaty zdaje się być pomysłem z czasów Bazylego II (w jednym z traktatów wspomina o tym generał Uranos- wcześniej brak jest takich informacji).
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
mieszkoch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 973
Nr użytkownika: 37.201

mieszko ch.
Zawód: bezrobotny zawodowy
 
 
post 7/02/2008, 19:50 Quote Post

Do kolegi POlopa. Założyłem był na temat greckiego ognia osobny topic. Zapraszam.
Marzoboroula to broń miotana. po angielsku (z takich żródłe korzystam to heavy javelin). Nie jestem ekspertem i prosze nie szydzić, jeśli zrobiłem błąd.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 2/03/2008, 22:01 Quote Post

Nie mogłem się oprzeć przed wstawieniem tej "ślicznusiej" rekonstrukcji.
Starcie jeźdźca wschodniorzymskiego z jeźdźcem sasanidzkim. Bitwa pod Dara- 530 rok.
user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
hobilarzy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 42.726

lukasz h.
Zawód: uczen
 
 
post 13/03/2008, 12:41 Quote Post

Armia bizantyjska była doskonale uzbrojona.Dlatego też dziwię się że wpadło w sidła kryzysu confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
kondzislaw
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 43.285

Konrad P.
Zawód: uczen
 
 
post 23/03/2008, 17:01 Quote Post

Jestem historykiem-amatorem, więc proszę, nie krytykujcie mnie za tą wypowiedź.

Chciałbym wiedzieć, jaka była wojskowość bizantyjska w czasie 395-476. Też mnie trochę zastanawiało, co się stało z legionami rzymskimi, które stacjonowały na terenie późniejszego Bizancjum do 395r.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Maciaz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 263
Nr użytkownika: 21.486

 
 
post 24/03/2008, 10:54 Quote Post

QUOTE(kondzislaw @ 23/03/2008, 17:01)
Jestem historykiem-amatorem, więc proszę, nie krytykujcie mnie za tą wypowiedź.

Chciałbym wiedzieć, jaka była wojskowość bizantyjska w czasie 395-476. Też mnie trochę zastanawiało, co się stało z legionami rzymskimi, które stacjonowały na terenie późniejszego Bizancjum do 395r.
*


A co się miało stać? Legiony trwały dalej przynajmniej do bitwy pod Jarmukiem w VII wieku, o której wiemy, że została stoczona z Arabami jeszcze w systemie Legionowym. Legiony istniały tyle, że w mieszanym składzie. Zarówno wśród szeregowych legionistów jak i oficerów liczny był element germański (trudno stwierdzić, czy przeważał), który występował również np. w czasach Walensa (Goci) jako federati w liczbie całych plemion. Armia nadal dzieliła się na Limitanei i Comitanses- nie wiele się tu zmieniło od czasów reform Galiena i Konstantyna Wielkiego. Limitanei rozproszono na granicach. Główne zadanie polegało na odpieraniu ataków wroga, a gdyby siły były znaczne, miały dać czas na przybycie posiłków. Comitanses stanowiły główną część armii. To właśnie one przychodziły na pomoc wojskom strzegącym granic, gdyby siły wroga okazały się zbyt niebezpieczne. Oddziały te często składały się z barbarzyńców. Oczywiście wraz z najazdami barbarzyńców wzrastała w legionach liczba jazdy, by w końcu stać się główną formacją armii rzymskiej (od czasów Galiena, który sformował equites specjalną armię rezerwową złożoną z jeźdźców).
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
BjoernGW
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 46.968

 
 
post 11/07/2008, 19:09 Quote Post

Witam,
chciałbym się dowiedzieć o uzbrojenie oraz znaczenie Gwardii Wareskiej w Bizancjum. Ciężko znaleźć w literaturze wzmianki o tej formacji. Jedynie Pan Piwowarczyk pisze w swojej książce o Gwardii. Jakie były stroje wojsk polowych. Był podział na Czerwonych polowych i niebieskich miejskich(chodzi o płaszcze)?
Pozdrawiam, z góry dzięki za odpowiedź
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
rozan
 

V ranga
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 636
Nr użytkownika: 3.261

Lukasz Rozycki
Stopień akademicki: doktor
 
 
post 15/07/2008, 20:00 Quote Post

Proponuję zajrzeć do Blondala którym dysponuje większość bibliotek uniwersyteckich.



QUOTE
A co się miało stać? Legiony trwały dalej przynajmniej do bitwy pod Jarmukiem w VII wieku, o której wiemy, że została stoczona z Arabami jeszcze w systemie Legionowym. Legiony istniały tyle, że w mieszanym składzie. Zarówno wśród szeregowych legionistów jak i oficerów liczny był element germański (trudno stwierdzić, czy przeważał), który występował również np. w czasach Walensa (Goci) jako federati w liczbie całych plemion. Armia nadal dzieliła się na Limitanei i Comitanses- nie wiele się tu zmieniło od czasów reform Galiena i Konstantyna Wielkiego. Limitanei rozproszono na granicach. Główne zadanie polegało na odpieraniu ataków wroga, a gdyby siły były znaczne, miały dać czas na przybycie posiłków. Comitanses stanowiły główną część armii. To właśnie one przychodziły na pomoc wojskom strzegącym granic, gdyby siły wroga okazały się zbyt niebezpieczne. Oddziały te często składały się z barbarzyńców. Oczywiście wraz z najazdami barbarzyńców wzrastała w legionach liczba jazdy, by w końcu stać się główną formacją armii rzymskiej (od czasów Galiena, który sformował equites specjalną armię rezerwową złożoną z jeźdźców).


Prawda ale tylko połowiczna wink.gif
Maurycjusz w Strategikonie o legionach wspomina tylko raz i to przy okazji wspominek z przeszłości. Skład etniczny też nie był tak zróżnicowany jak zwykła przyjmować starsza literatura przedmiotu, komendy w armii bizantyńskiej były wydawane jednak w dwóch językach (greka łacina) co świadczyło o "rzymskim" charakterze tego wojska, a nie "bizantyńskim".
Pamięć o legionach została jednak zachowana aż do X wieku kiedy to odnajdujemy wzmianki o insygniach i nazwach które zatraciły swoje pierwotne znaczenie (część temów zyskała swoje nazwy od legionów które tam stacjonowały).
Polecam popularnonaukowe prace Haldona (dla historyków amatorów, innych należy odesłać do poważniejszych prac takich jak Treadgold czy Haldon publikujący poza serią Ospreyów)
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Antoniuss
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 268
Nr użytkownika: 42.953

Sir Xarthras 87
Stopień akademicki: Magister militum
Zawód: Stra¿nik na stra¿y
 
 
post 16/08/2008, 17:39 Quote Post

A teraz wyjątkowo ja mam jedno pytanie... Specjalizuję się wprawdzie w wojskowości i w Bizancjum, ale nie w wojskowości bizantyjskiej... Czy moglibyście przybliżyć mi nieco formację Katefraktów? Wiem że byli ciężką, zawodową chłopską jazdą do walki z piechotą i stąd brak tarcz (zazwyczaj) i dobrze opanceżone konie, ale w sumie na tym moja wiedza się kończy... Jak długo byli stosowani? Jak się zminiali w ciągu wieków, czyli od III wieku do swojego końca i w jakich bitwach odegrali decydującą rolę? Czy mogli rywalizować (lub ich następcy) z jazdą łacinników?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
BjoernGW
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 46.968

 
 
post 23/09/2008, 13:24 Quote Post

Jest niestety problem, ponieważ jestem miłośnikiem historii- amatorem i nie mam dostępu do bibliotek, przynajmniej tych, gdzie mógłbym znaleźć informacje. Jedyne źródło to internet. Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Ambioryks
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 57.567

Stopień akademicki: magister
Zawód: animator kultury
 
 
post 3/11/2009, 17:35 Quote Post

QUOTE
Legiony trwały dalej przynajmniej do bitwy pod Jarmukiem w VII wieku

Czyli że do połowy VII w. żołnierzy Bizancjum można nazywać legionistami? A później już nie?
I mam pytanie: czy po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego żołnierze wschodniorzymscy używali umundurowania i zbroi takich, jakie były charakterystyczne wcześniej dla Rzymu? A jeśli nie, to kiedy wycofano się z tego uzbrojenia? Bo jestem ciekaw, do jakiego właściwie okresu można mówić o stereotypowych legionistach - w czerwonych koszulkach, zbrojach płytowych, z gladiusami, pilum i prostokątnymi tarczami z zagiętymi bokami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Gazda Leon
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 58.606

Zawód: leñ
 
 
post 4/11/2009, 19:59 Quote Post

A jeszcze wracając do pierwszych postów w wątku... W armi rzymskiej używano "łuku greckiego" (gastrafetes) - rodzaj kuszy opieranej o ziemię i o brzuch, napinanej rękoma. Anna Komnena z tego co wiem, była zdziwiona zastosowaniem naciągu korbowego, a co za tym idzie, zwiększeniem siły takiej kuszy. Z kuszy strzelano krótkimi, ciężkimi bełtami, zaś z gastrafetes strzałami...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
rozan
 

V ranga
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 636
Nr użytkownika: 3.261

Lukasz Rozycki
Stopień akademicki: doktor
 
 
post 16/11/2009, 23:28 Quote Post

QUOTE
I mam pytanie: czy po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego żołnierze wschodniorzymscy używali umundurowania i zbroi takich, jakie były charakterystyczne wcześniej dla Rzymu? A jeśli nie, to kiedy wycofano się z tego uzbrojenia? Bo jestem ciekaw, do jakiego właściwie okresu można mówić o stereotypowych legionistach - w czerwonych koszulkach, zbrojach płytowych, z gladiusami, pilum i prostokątnymi tarczami z zagiętymi bokami.


Odpowiedź jest prosta: nie bo już w czasach późnego Cesarstwa armia nie wyglądała w ten sposób, trudno więc mówić o jej recepcji w Bizancjum.

Jeśli zaś idzie o termin "legionista" to traktaty do VII wieku używają tego słowa jako określającego "starożytną" armię rzymską. Siły, które stanęły pod Jarmukiem, były wynikiem ewolucji legionów, po inwazji arabskiej armia bizantyńska przeszła drastyczne reformy, na których temat nadal trwają naukowe spory. Te reformy zmieniły tak drastycznie armię, że od tej pory jest nazywana armią temową.

To tyle w wielkim skrócie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Gazda Leon
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 58.606

Zawód: leñ
 
 
post 23/11/2009, 19:06 Quote Post

Do czasu oczywiście upadku wojskowego systemu temowego, umocnienia togmaty i sił armi najemnej...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej