Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najlepsza kawaleria, najlepsza piechota
     
Dragonknight
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 2.490

 
 
post 10/12/2004, 21:01 Quote Post

Nalerzy wziasc pod uwage okres, w ktorym dane formacje wystepowaly. Spartanscy hoplici dali niezlego lupnia w wojnach z persja, falanga, poki trzymala linie i nie byla otoczona, mogla byc naprawde zabojcza, czego przykladem sa Termopile, gdzie Grecy wygraliby, gdyby nie zdrada. A co do legionów z czasów wojen punickoch ... Hannibal pokazał ile są warte tongue.gif Prawda jest taka, że Spartanie ćwiczyli całe życia, także w praktyce nawet jeśli nie było akurat wojen. Zreszta Rzym wygrywał przewagą liczebną ( w czasach wojen punickich), a Spartanie liczyli na wyszkolenie i morale.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 13/12/2004, 9:59 Quote Post

QUOTE
A co do legionów z czasów wojen punickoch ... Hannibal pokazał ile są warte

Kwestia taktyki. Legiony były dowodzone wtedy przez (z regóły) polityków, a nie wyszkolonych dowódców. Górowały napewno organizacją i uzbrojeniem nad siłami Hannibala.

QUOTE
Spartanscy hoplici dali niezlego lupnia w wojnach z persja

Trzeba pamiętać, że w wielu wypadkach, poza wojnami z Dariuszem i Kserksesem (nie tylko, ale upraszczam), Sparta była sojusznikiem Persji przeciw Atenom smile.gif

QUOTE
falanga, poki trzymala linie i nie byla otoczona, mogla byc naprawde zabojcza, czego przykladem sa Termopile

Fakt. Nawet mniej liczni wojowie Antiocha Wielkiego trzymali się równo (już przy zmienionym troche krajobrazie) w Termopilach póki nie zaatakowano od tyłu ich obozu.
Falanga tego samego władcy (sarrissoforaj) pod Magnezją trzymała szyk nawet w okrążeniu, aż do rozerwania jej od środka.

Pozdro
www.adiutrix.prv.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Ikswonarab
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 24

 
 
post 24/12/2004, 23:59 Quote Post

piechota - legioniści
kawaleria - kawaleria germańska Cezara i mauretańska Luzjusza Kwietusa
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 27/12/2004, 19:18 Quote Post

QUOTE(Ikswonarab @ Dec 25 2004, 12:59 AM)
piechota - legioniści
kawaleria - kawaleria germańska Cezara i mauretańska Luzjusza Kwietusa
*



co do piechoty - zgoda..choć piszę to z ciężkim sercem, ale trzeba być w miarę : obiektywnym

co do jazdy - co do Germanów mieszane uczucia.....ale nie numer 1, Maurowie (Numidowie?) Luzjusza?? za co?? za tłumienie rebelii w Międzyrzeczu?? czy za operacje w Armenii??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 28/12/2004, 22:41 Quote Post

Jeśli chodziłoby o Numidów, to byli nieźli. Niedość, że sprawiali niezłe kłopoty jako sprzymierzeńcy Kartaginy to jako sojusznicy Rzymu byli nieocenieni. Pozatym wyrżneli dwa legiony Cezara, a to coś.
Pozdro
www.adiutrix.prv.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
kuba15
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 1.793

 
 
post 6/01/2005, 21:33 Quote Post

piechota-legioniści ok I i II wiek ne i morze jeszcze falanga macedońska Aleksandra Wielkiego
kawaleria- hmmm jak nie można słoni to chyba postawie na katafraktów
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 7/01/2005, 12:18 Quote Post

Jacy katafrakci??? Z którego okresu???
Strasznie dużo osób uogólnia (nie tylko w tym temacie).
Pozdro
www.adiutrix.prv.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 12/01/2005, 12:55 Quote Post

Tak na marginesie chciałbym dodać, że zapraszam wszystkich chętnych do odtwarzania realiów armii rzymskiej do Legio I Adiutrix. Grupa odtwarza realia z 120 r ne. tel. 0 698 617 012 , teodor.archeo@interia.pl

Pozdro
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 12/01/2005, 12:58 Quote Post

Nie wiem, czy w tym temacie jest na to miejsce. Niektórzy podali falangę jako tą najlepszą piechotę. Co sądzą o tej pokazanej w "Aleksandrze"? Niezła bajka jak dla mnie (jeśli chodzi o taktykę). Przy takim rozegraniu taktycznym jak tu pod Gaugamelą, to bitwa trwałaby może z 20 min.

Pozdro
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Pyrrus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 3.011

 
 
post 13/01/2005, 9:45 Quote Post

Najlepsza piechota: legiony Juliusza Cezara
kawaleria: katafrakci partyjscy
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
g.koper
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 3.025

 
 
post 13/01/2005, 20:37 Quote Post

najlepsza piechota to legiony rzymske a najlepszaą kawalerią mieli macedończycy
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 14/01/2005, 10:39 Quote Post

Jak to Macedończycy? Hetairowie to najlepsza kawaleria? A to czemu? Byli dobrze wyposarzeni i wyćwiczeni, ale największe sukcecy odnosili za Filipa II i Aleksandra III (szczególnie jest to kwestja dowódcy w przypadku tego ostatniego) dzięki taktyce, a nie wyjątkowości z tego co pamiętam.
Pozdro

www.adiutrix.prv.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Imperator Caesar Marcus Aurelius
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 85
Nr użytkownika: 3.096

 
 
post 20/01/2005, 19:22 Quote Post

QUOTE(Argyraspid @ Nov 30 2004, 02:50 PM)
Legiony rzymskie po reformie 102r. p.n.e., no i także katafrakty, ale partyjskie. Ogólnie mówiąc prawie trafiłes w moje upodobania. blink.gif

Spotkałem się z nazwą Clibanari, do tej pory sądziłem że to inna nazwa katafrakt, najwidoczniej myliłem się, mógłbys wytłumaczyć czym różniły sie od katafrakt, bo jak wiem (obie kawalerie) pochodziły od Partów huh.gif
*


Clibanari to poprostu ciężej opancerzeni Katafrakci.


Natomiast co do najlepszej piechoty to ciężkozbrojni Hoplici spartańscy, od urodzenia szkoleni i wychowywani tylko w jednym celu - do wojny i zwycięstwa. Jest to jednostka najlepsza jednak w starciu z ciężką kawalerią atakującą na flankach lub od tyłu nie ma szans. Dlatego by hoplici mogli mieć przewagę na polu walki potrzebowaliby potężnej kawalerii typu Katafrakci, zabespieczając przed okrążeniem oraz flanki trzon ciężkozbrojnych Hoplitów.......

Co do najlepszej kawalerii to sa to oczywiście Katafrakci i ich cięższa odmiana Clibanari która szarżą zmiata wroga jak pancerny walec...... Choć nawet tak ciężka jednostka miałaby problem ze spartańska falangą najeżoną długimi dzidami gdyby atakowała ją frontalnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Argyraspid
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 86
Nr użytkownika: 2.403

 
 
post 20/01/2005, 19:59 Quote Post

Czy wiesz może jak bardzo Clibanarii różnili się od Katafrakt huh.gif , może znasz jakąś polską książkę o tych formacjach?
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Imperator Caesar Marcus Aurelius
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 85
Nr użytkownika: 3.096

 
 
post 20/01/2005, 20:24 Quote Post

No niestety książki o różnicach między Katafraktami a Clibanarii nigdzie nie mogę żadnej znaleźć, a mam na nią ogromny apetyt.... Słyszałem że jest jakaś książka z serii Osprey poświęcona jeżdzie późnorzymskiej i tam są ponoć opisani Katafrakci i ich uzbrojenie ale niestety nie mogę nigdzie jej dorwać. Z tego co słyszałem choć nie jestem pewien na 100% to Katafrakci nosili pancerze łuskowe, kolczugę chroniącą uda oraz chełm, nagolenniki, manica na ręce z ochroną dłoni. Uzbrojeni byli w miecz, włócznię, sztylet i czasami tarczę, mięli także łuki z których mogli nękać wroga przed szarżą. Koń był także w pełni okryty pancerzem. Natomiast Clibanarii nie posiadali łuków prawdopodobnie mięli za to tarcze.... Reszta uzbrojenia także była podobna..... Także większych różnic niestety nie znam.... Możliwe że Clibanarii posiadali cięższy pancerz ochraniający tors jeźdźca niż sam pancerz łuskowy......
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

10 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej