Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czy husyci sami siebie zniszczyli, Wydzielone z tematu o najlepszym dowódcy
     
Dan23
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.198
Nr użytkownika: 5.531

 
 
post 5/02/2011, 0:55 Quote Post

ignorant (łc. ignorans, -ntis ‘niewiedzący’ od ignorare ‘nie znać, nie wiedzieć’) osoba niemająca podstawowej wiedzy z danej dziedziny, nieznająca się na czymś.

Hasło opracowano na podstawie „Słownika Wyrazów Obcych” Wydawnictwa Europa, pod redakcją naukową prof. Ireny Kamińskiej-Szmaj, autorzy: Mirosław Jarosz i zespół. ISBN 83-87977-08-X. Rok wydania 2001

Ten post był edytowany przez Dan23: 5/02/2011, 18:54
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 5/02/2011, 17:13 Quote Post

Panowie, kulturalniej już nie potraficie rozmawiać? Pyskówki z personalnymi przytykami oraz dyskusje o literaturze fantasy urządzajcie sobie gdzie indziej, nie zaś w dziale merytorycznym forum historycznego. Za całokształt otrzymujecie solidarnie po ostrzeżeniu - w razie wątpliwości służę wyjaśnieniami via PM.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 5/02/2011, 17:33 Quote Post

Taaa ..Temat wielce ciekawy a dwu Szanowanych przez moja skromną userkosc , za wiedzę Kolegów tylko sobie uszczypliwości prawi confused1.gif
Ad rem ,
Husyci nie zniszczyli się sami , winne były następujące czynniki :
Rewolucja Czeska była zbyt narodowa , by we wrogim niemieckim papieznickim świecie przetrwać , to co udało się Wielkiemu Marcinowi Lutrowi , nie mogło się udać Braciom Czechom w morzu niemczyzny , mówiąc kolokwialnie brak było myśli uniwersalnej .
Husytyzm jako ruch religijny może by i przetrwał ale jego antyniemieckosc , wykluczla jego możliwości " eksportowe " , za wyjątkiem Korony , ale cóż Polacy z neofickim królem nie mogli sobie pozwolić na całkowite i pełne poparcie Husytów ( opozycja antyhusycka tez nie próżnowała ).
Sami przeciw wszystkim ? trochę za dużo jak na ten dzielny i bojowy naród sleep.gif
Kalisznicy uratowali wszystko co się dało , i chwała im za pakty z Bazyleji i Jihlawie -
 
Post #18

     
Elowrzud
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 67.174

Tomek Karnicki
 
 
post 8/02/2011, 20:52 Quote Post

QUOTE
Kalisznicy uratowali wszystko co się dało , i chwała im za pakty z Bazyleji i Jihlawie -


Czy ja wiem mi się wydaje że przez Lipany i ruch umiarkowanych zaprzepaścili wiele umiarkowani dążyli do szybkiego pokoju i byli częściowo pewnie za Luksemburgiem na tronie. Taboryci bez tych buntowników pewnie nadal by pluli na krucjaty papiestwa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 8/02/2011, 21:28 Quote Post

QUOTE
Kalisznicy uratowali wszystko co się dało
Takie stwierdzenie wskazuje na to, ze sytuacja była raczej niewesoła, skoro trzeba było ratowac co się dało...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 9/02/2011, 1:13 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 8/02/2011, 21:28)
QUOTE
Kalisznicy uratowali wszystko co się dało
Takie stwierdzenie wskazuje na to, ze sytuacja była raczej niewesoła, skoro trzeba było ratowac co się dało...
*


A kto twierdzi ze była wesoła ?
wojna na granicach , wojna miedzy katolikami czeskimi ( tez byli ) a Braćmi Czeskimi z drugiej , różnice wewnętrzne w obozie Husyckim , krzyżowcy i pojedyncze rajzy z kazdej strony , drożyzna , blokada ekonomiczna etc, etc ....
 
Post #21

     
Elowrzud
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 67.174

Tomek Karnicki
 
 
post 23/02/2011, 17:50 Quote Post

Przed Lipanami Krzyżowcy i tak nadal żyli w strachu przed Husytami myślę że by im się udało dopełnić ich postulaty gdyby Polska pomogła im zająć śląsk tak jak miała to zrobić. A gdyby nie zdrajcy z ich obozu myślę że jeszcze długo by naśmiewali się z "papieżników"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej