Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 1 DPanc - przewiezienie/ewakuacja (?) króla
     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 30/08/2017, 20:25 Quote Post

QUOTE(szperaczka @ 30/08/2017, 19:28)
Ten ktoś pochodził z terenu naszej dzisiejszej Wielkopolski, przed wojną nie był żołnierzem, nie był też (chyba, z tego co mi wiadomo) nigdy jeńcem. Nikt z żyjących nie wie (a z nieżyjących nie zapisał), jak ten ktoś trafił do Dywizji Maczka.


Powyższa informacja upewnia tylko obodrzytę co do jego hipotezy.

Obowiązkowa służba w Wehrmachcie była niestety standardem dla młodych mężczyzn z Wielkopolski po 1939r.
Prawo okupanta traktowało ich w tym zakresie, tak samo jak innych obywateli Rzeszy Niemieckiej.

Prawdopodobieństwo trafienia w czasie wojny z Wielkopolski do Wielkiej Brytanii inaczej niż za pośrednictwem brytyjskiego obozu jenieckiego - było znikome.

Po pewnym czasie od ewakuacji z Rosji na Bliski Wschód, Armii Polskiej w ZSRR z gen. Andersem, uzupełnienia do stanu etatowego 1-szej Dywizji Pancernej z tego kierunku skończyły się.
Dlatego też większość żołnierzy trafiających jako uzupełnienia do 1-szej Dywizji Pancernej w okresie 1944-45, pochodziło właśnie z brytyjskich obozów jenieckich.

Sytuacja w Polsce po wojnie nie skłaniała do szczerych wspomnień i informowaniu o służbie w Wehrmachcie.

PS - dużo wyjaśniłoby ustalenie dokładnej daty wizyty króla Piotra II w 1-szej Dywizji Pancernej.
Zdjęcia z wizyty króla Piotra II zostały określone w NAC na okres 1943-44, bez dokładnej datacji.




 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 30/08/2017, 20:46 Quote Post

Standartem służba w WH dla Polaków z Wielkopolski to nie była. Choć nie była rzadkością to jednak procentowo znacznie mniej powołano niż na Pomorzu czy Śląsku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 30/08/2017, 21:16 Quote Post

QUOTE(czarny piotruś @ 30/08/2017, 20:46)
Standartem służba w WH dla Polaków z Wielkopolski to nie była. Choć nie była rzadkością to jednak procentowo znacznie mniej powołano niż na Pomorzu czy Śląsku.



W Wielkopolsce 23.10.1939r utworzony został Wehrkreis XXI tworząc na tym terenie normalną "krajową" administrację wojskową.
Sieć "powiatowych komend uzupełnień" (Musterungsbezirk) była na tym terenie mocno rozbudowana.
http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliede.../Gliederung.htm
(proszę kliknąć Wehrkreis XXI, a potem gliderung zum 1.August 1941 -> pełna lista "PKU" w terenie)

Czy tylko poborowi narodowości niemieckiej byli powoływani do służby wojskowej przez tak liczne Musterungsbezirk?

PS - moja rodzina (ale nie obodrzyta) od kilkuset lat mieszka w Wielkopolsce, wiec mogę nie być do końca obiektywny w tej tematyce...

Ten post był edytowany przez obodrzyta: 30/08/2017, 21:20
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.850
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 30/08/2017, 22:15 Quote Post

QUOTE
Zdjęcia z wizyty króla Piotra II zostały określone w NAC na okres 1943-44, bez dokładnej datacji.

Na zdjęciu jeśli mnie wzrok nie myli widzę czołg Churchill, a z tego co pamiętam czołgi piechoty nie wchodziły w skład dywizji pancernej, tylko 16. brygady.
Co prawda musiałbym poszukać, ale w takim razie zdjęcie najprawdopodobniej nie jest z 1. Dywizji i nie z lat 1943-1944, bo Churchille o ile pamiętam zostały zdane w 1942.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 31/08/2017, 1:53 Quote Post

Ale 16-ta Brygada Pancerna wchodziła w skład 1-szej Dywizji Pancernej w okresie pomiędzy 25.02.1942r a 21.09.1943r.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
szperaczka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 102.241

Zawód: tlumacz, nauczyciel
 
 
post 31/08/2017, 7:36 Quote Post

QUOTE(obodrzyta @ 30/08/2017, 21:25)
Obowiązkowa służba w Wehrmachcie była niestety standardem dla młodych mężczyzn z Wielkopolski po 1939r.
Prawo okupanta traktowało ich w tym zakresie, tak samo jak innych obywateli Rzeszy Niemieckiej.

Prawdopodobieństwo trafienia w czasie wojny z Wielkopolski do Wielkiej Brytanii inaczej niż za pośrednictwem brytyjskiego obozu jenieckiego - było znikome.

Po pewnym czasie od ewakuacji z Rosji na Bliski Wschód, Armii Polskiej w ZSRR z gen. Andersem, uzupełnienia do stanu etatowego 1-szej Dywizji Pancernej z tego kierunku skończyły się.
Dlatego też większość żołnierzy trafiających jako uzupełnienia do 1-szej Dywizji Pancernej w okresie 1944-45, pochodziło właśnie z brytyjskich obozów jenieckich.

Sytuacja w Polsce po wojnie nie skłaniała do szczerych wspomnień i informowaniu o służbie w Wehrmachcie.



zupełnie nie wpadłam na ten trop, dziękuję

Taaak, o tym, że po powrocie do Polski po wojnie nie opowiadano dużo, to wiem. Takie osoby i tak miały, delikatnie mówiąc, mocno pod górkę za to, że były w ogóle u Maczka.
Podobno wracali naookoło przez Warszawę (przesłuchania).
Nie wiemy natomiast, kiedy ta osoba trafiła na wojnę. Wróciła w 1946.

Wśród pamiątek po tej osobie jest też kufer, z którym ten ktoś wrócił z wojny lub też który przysłano za tą osobą pocztą, jest tam napisane farbą na zewnętrznej stronie wieka pełne imię i nazwisko (prawdziwe) tego kogoś oraz adres pocztowy (poprawny) i dopisek w nawiasie (Polska).

Jako że nie chcę upubliczniać wszystkich danych rodziny, zdjęć itd, jeżeli nie macie nic przeciwko, prześlę Wam zdjęcia zdjęcia i nazwisko osoby na pw, może cos pomożecie
Widze, że macie bardzo szczegółową wiedzę i pomogliście znaleźć jakiś trop, bo my z tym nie umieliśmy sobie poradzić całe lata.

Czy obodrzyta, czarny piotruś i wysoki mają skrzynki pw na tym forum (bo wiem, ze to nie jest obl;igatoryjne przy zakłądaniu konta). Jeśli tak, czy mogę podesłać dane/zdjęcia?
edit:
pytałam rodziny, moge podac tu i zdjęcia, i nazwisko
zaraz wrzucę


Tu zdjęcia i nazwisko: https://photos.app.goo.gl/JE8GgCQ3mIHnFKKD3
na jednym czołgu jest rosyjski napis
gdzieś tez jednak znalazł się numer czołgu (PL 53)(nie wiem, czy był to ten sam czołg)
widać, że te zdjęcia były robione przez różnych fotografów,na zdjęciach nie zapisano żadnych dat
Zauważyliśmy też, ze na jednym zdjęciu jest wydrapana klamra na pasku. Tak się zastanawiamy, kto i po co mógł ją wydrapać...

Ten post był edytowany przez szperaczka: 31/08/2017, 8:37
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.259
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 31/08/2017, 9:01 Quote Post

PL, nr 53 i koło na charakterystycznej skrzyni wieżowej dla Sherman Firefly to kolejno: standardowe dla pojazdów 1DPanc oznaczenie narodowe, nr to taktyczne oznaczenie 24Pułku Ułanów z 10BKPanc wchodzącej w skład 1DPanc zaś koło to oznaczenie 3 szwadronu. Zdjęcia zrobione zostały w okresie od jesieni 1944 na kontynencie, bo dopiero od tego czasu możemy mówić o obecności M4A1(76) Sherman IIA (a te często widzimy na zdjęciach) we wszystkich trzech pułkach pancernych 1DPanc.

QUOTE(wysoki @ 30/08/2017, 23:15)
QUOTE
Zdjęcia z wizyty króla Piotra II zostały określone w NAC na okres 1943-44, bez dokładnej datacji.

Na zdjęciu jeśli mnie wzrok nie myli widzę czołg Churchill


Takie gąski miał tylko jeden czołg w służbie PSZ na Zachodzie smile.gif . Wzrok Cię nie myli.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
szperaczka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 102.241

Zawód: tlumacz, nauczyciel
 
 
post 31/08/2017, 9:12 Quote Post

a czy ten czołg:

https://photos.app.goo.gl/OEtNPeMnuquPpXEG2

https://photos.app.goo.gl/ilwVkpQ7TVQK7jC92

i ten czołg: https://photos.app.goo.gl/H3Udsy89GvBCe0Ym1

to nie ten sam chyba?
czy ten sam?
nie znam się zupełnie?
na innych czołgach na tych zdjęciach są też inne napisy (cyfry), ale pod takim kątem, ze nawet na powiększeniach nie udało mi się tego odczytać
i dlaczego napis jest po rosyjsku?
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.259
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 31/08/2017, 9:20 Quote Post

Na wszystkich 3 zdjęciach są 3 różne czołgi. Na pierwszym to M4A1(76) Sherman IIA, na drugim Sherman Firefly a na trzecim zachowany M4A4 Sherman V. Jesienią 1944 akurat wszystkie 3 pojazdy mogły należeć do tego samego szwadronu. Rosyjski napis - nie mam pojęcia, drogi uzupełnień zostały już omówione, sporo kresowiaków trafiło do dywizji. Na pewno napis nie był żadną prowokacją polityczną, szybko by zniknął. Tak sobie myślę, napisy pisane kredą pojawiły się gdy Polacy walczyli na terenie Holandii na całych kadłubach czołgów (i nie tylko), ludność cywilna to robiła smile.gif może akurat ten napis jest dziełem wyzwolonego przymusowego pracownika zza wschodu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
szperaczka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 102.241

Zawód: tlumacz, nauczyciel
 
 
post 31/08/2017, 9:27 Quote Post

Hmm, ten rosyjski napis nie wygląda na wykonany kredą, jest zbyt równy i "elegancki", jakby zrobiony od szablonu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.259
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 31/08/2017, 9:30 Quote Post

Tak, masz rację.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.850
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 31/08/2017, 9:35 Quote Post

QUOTE(obodrzyta @ 31/08/2017, 2:53)
Ale 16-ta Brygada Pancerna wchodziła w skład 1-szej Dywizji Pancernej w okresie pomiędzy 25.02.1942r a 21.09.1943r.
*


Tak, faktycznie kiedy brygadę włączono w skład dywizji nadal miała Churchille.
Dla pewności spojrzałem do pracy J. Tyma 1 Dywizja Pancerna. Organizacja i wyszkolenie - 16. Brygada Czołgów zaczęła zdawać te czołgi 28 maja 1942 i w grudniu na pewno już żadnego nie posiadała.
Także na pewno zdjęcie błędnie opisane co do daty. Jeśli to miało dotyczyć dywizji to może to być tylko w sumie marzec-maj 1942.


Czołgów jest faktycznie więcej niż 1, ale zastanawia mnie ten rosyjski napis jaki ma być na jednym z czołów. Czy chodzi o pojazd na zdjęciu w drugim rzędzie od góry, drugim od lewej?
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.259
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 31/08/2017, 9:40 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 31/08/2017, 10:35)
Czy chodzi o pojazd na zdjęciu w drugim rzędzie od góry, drugim od lewej?


Tak
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.850
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 31/08/2017, 9:50 Quote Post

QUOTE(Gajusz Mariusz TW @ 31/08/2017, 10:40)
QUOTE(wysoki @ 31/08/2017, 10:35)
Czy chodzi o pojazd na zdjęciu w drugim rzędzie od góry, drugim od lewej?


Tak
*


No to nie jest napis po rosyjsku.
W rosyjskim nie ma "R", bo rosyjskie "r" pisze się "P". Nie jest to też litera "ja", bo ją pisze się odwrotnie - "Я".

Napis na mój gust nie jest też na czołgu, tylko na wiezionej skrzynce, i wygląda tak - 3 MOR HE, czyli pewnie jest po angielsku i brzmi - 3 pociski typu High Explosive (HE) do moździerza (MORtar).
Ale tu się nie znam, więc warto aby się wypowiedział ktoś bardziej obeznany z napisami na skrzynkach amunicyjnych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
szperaczka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 102.241

Zawód: tlumacz, nauczyciel
 
 
post 31/08/2017, 9:52 Quote Post

aaaa, no na to bym nie wpadła, z tą amunicją
myślałam, że to coś w rodzaju "zmorje" po rosyjsku
Ale faktycznie, o "R" (odwróconym) nie pomyślałam.
Czyli wychodziłoby na to, że mimo różnych czołgów osoba ta byłą stale w jednym pułku, nie była np. przerzucana (nawet nie mam pojęcia, czy takie przerzucanie jest formalnie możliwe.

Ten post był edytowany przez szperaczka: 31/08/2017, 9:55
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej