Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
71 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Izrael i Palestyna, Konflikt i próby pokojowe
 
Co Twoim zdaniem powinno się wydarzyć względem Zachodniego Brzegu Jordanu:
Tereny te powinny być włączone do Państwa Izrael [ 40 ]  [27.97%]
Tereny te powinny pozostać Autonomią Palestyńską [ 13 ]  [9.09%]
Tereny te powinny być włączone do Jordanii [ 7 ]  [4.90%]
Powinno zostać utworzone niezależne państwo Palestyna [ 74 ]  [51.75%]
Nie mam zdania/Trudno powiedzieć [ 9 ]  [6.29%]
Suma głosów: 143
Goście nie mogą głosować 
     
buchos
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 78
Nr użytkownika: 28.947

 
 
post 22/01/2009, 9:29 Quote Post

Interesuje mnie wasza opinia na temat Autonomii Palestyńskiej a dokładnie Zachodniego Brzegu Jordanu, oraz jego położenia względem państwa Izrael oraz Królestwa Jordanii.

Czy Jordania to takie coś w stylu państwa Palestyńskiego,czy to zupełnie inna bajka. Jakie rozwiązanie kwestii zachodniego brzegu Jordanu powinno wchodzić w kwestię rozwiązania konfliktu.

Proszę o poważne potraktowanie tematu, oraz odpowiedzi wraz z uzasadnieniem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
pawel76
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.142
Nr użytkownika: 51.860

 
 
post 22/01/2009, 10:58 Quote Post

Może rozwiązaniem problemu Zachodniego Brzegu Jordanu byłby rozbiór tego tworu przez Jordanie,Syrię,Izrael. Coś jak rozbiory Polski.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 22/01/2009, 13:05 Quote Post

Czytałem, coś w necie, że Izrael planuje oddać Strefę Gazy Egiptowi. Wtedy Egipt wziąłby na siebie uspokojenie Hamasu w Gazie. Natomiast co do Zachodniego Brzegu Jordanu ? hmmm...podobna polityka wydaje się mieć sens, czyli należałoby oddać go Jordanii ewentualnie cześć Syrii i część Jordanii. Z drugiej jednak strony to czy wtedy nie doszłoby do jeszcze większych kłopotów ? Palestyńczycy jak zawsze wrogo nastawieni do Izraela mogliby mieć ułatwiony dostęp do broni. Sytuacja na bliskim wschodzie jest niestety taka, że czegokolwiek by nie zrobiono i tak będzie źle.
Ja tylko ze swojej strony mogę współczuć narodowi palestyńskiemu. sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
pawel76
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.142
Nr użytkownika: 51.860

 
 
post 22/01/2009, 17:15 Quote Post

Kolega Cartaphilus napisał:,,Ja tylko ze swojej strony mogę współczuć narodowi palestyńskiemu,,.
A ja się pytam czy jest naród palestyński?
Bo ja nazwałbym ich no właśnie jak?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 22/01/2009, 18:22 Quote Post

czy Jordania pali się do Zachodniego Brzegu? A Egipt do Gazy?

Jordania owszem zamierzała pierwotnie anektować te ziemie, ale cała sprawa palestyńska wyszła im na tyle bokiem, że urządzili im "czarny wrzesień".
Egipt nie może sobie poradzić ze swoimi Braćmi Muzułmańskimi, którzy w porównaniu z Hamasem to harcerze.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 22/01/2009, 18:23 Quote Post

QUOTE(pawel76 @ 22/01/2009, 17:15)
Kolega Cartaphilus napisał:,,Ja tylko ze swojej strony mogę współczuć narodowi palestyńskiemu,,.
A ja się pytam czy jest naród palestyński?
Bo ja nazwałbym ich no właśnie jak?
*



określenie "naród palestyński" zaczerpnąłem z TV. Natomiast jest jak najbardziej kwestią dyskusyjną jaką grupę ludzką można nazwać narodem a jaką nie. Różni ludzie mają tu różne poglądy. Moim skromnym zdaniem można by było ich nazwać narodem, chociaż niektórzy pewnie się ze mną nie zgodzą nazywając ich po prostu Arabami.
Co do kwestii narodu są na pewno jakieś definicje, ale na pewno nie każdy się z nimi zgodzi. Kwestia bardzo dyskusyjna i rodząca kolejne pytania np. o to czy istnieje naród śląski czy nawet amerykański.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 22/01/2009, 20:04 Quote Post

QUOTE
czy Jordania pali się do Zachodniego Brzegu? A Egipt do Gazy?

Oczywiście, że nic z tego nie będzie. Musiałby najpierw Allach Egipcjanom rozum odebrać. Żadnych profitów z tego by nie mieli, stworzyliby tylko wiecznie ropiejącą ranę na ciele swojego, nie tak znowu zdrowego, kraju. Poza tym pragnę zauważyć, ze, chociaż Arabowie programowo są wściekli na Izrael to Palestyńczyków maja też serdecznie dosyć. Nikt nie chce tych "trouble maker'ów" u siebie. Ot, podesłać trochę kasy i sprzętu, aby dokuczali Izraelowi i mieli jakieś zajęcie i to wszystko. No i jeszcze płacząc nad ich smutnym losem można próbować ugrać coś dla siebie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 22/01/2009, 23:23 Quote Post

Otóż to.
Jordania zrzekła się swoich praw do Zachodniego Brzegu jakoś tak w okolicach Camp David albo i wcześniej, Egipt Gazę też sobie odpuścił dawno temu, to i po co mielioby brać sobie znowu na głowę ten problem?

Z Zachodniego Brzegu to pewnie państwo palestyńskie w końcu będzie, tylko pytanie - kiedy?

A w kwestii "narodu palestyńskiego" - IMHO takowy już jest, tylko jeszcze bez własnego niepodległego państwa - bo jest grupa ludności, która czuje odrębność od innych, już ukształtowanych "narodów państwowych" - nie są Jordańczykami, Syryjczykami, Egipcjanami ani Izraelczykami. Podobnie zresztą jak Kurdowie, też nie mający własnego państwa.
 
Post #8

     
krill
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 72
Nr użytkownika: 48.163

Adam Onowski
Zawód: student
 
 
post 25/01/2009, 2:51 Quote Post

Hmm, Izrael czeka ciężki los kiedy ropa się skończy na bliskim wschodzie, nie będzie takiego parcia na to, by kontrolować sytuację na Bliskim Wschodzie. Z punktu widzenia dobra Polski powinniśmy chyba popierać Izrael, ponieważ Izrael, Polska, USA, UK i kilka innych krajów jadą na tym samym wózku.
Sam naród palestyński ukształtował się właśnie przez ten konflikt z Izraelem, w ogóle narody arabskie dopiero się kształtują, do tej pory byli poprostu Arabami mieszkającymi w tym czy innym arabskim kraju a świadomość odrębności np. Jemeńczyka od Saudyjczyka jest znikoma; ta ludność czuje się przede wszystkim muzułmańskimi arabami a nie przedstawicielem narodu np. syryjskiego.

A do kogo powinna należeć autonomia? Jestem osobiście zwolennikiem granic osadzanych o naturalne granice wyrzeźbione przez naturę (góry, rzeki, morza), tym sposobem, Palestyna powinna moim zdaniem przypaść Izraelowi, natomiast Izrael winien szanować prawa ludności muzułmańskiej tam zamieszkującej na równi z innymi i zrezygnować z wyznaniowego charakteru państwa żydowskiego.

A na koniec niech Arabowie w końcu pozwolą archeologom kopać w ruinach Świątyni. Co im zależy?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 25/01/2009, 12:37 Quote Post

QUOTE("krill")
Hmm, Izrael czeka ciężki los kiedy ropa się skończy na bliskim wschodzie

Że co?
Raczej wtedy to Arabom nie będzie do śmiechu, bo oni żyją wyąłcznie z handlu ropą; jak to się skończy to już ine będzie za co kupwoac najnowszych zabawek militarnych i nie tylko... i trza nbędzie wrócić do korzeni, znaczy do koczowniczego trybu życia i napadania na karawany...
 
Post #10

     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 25/01/2009, 21:45 Quote Post

1. Nie da się podzielić Zachodniego brzegu pomiędzy Syrię i Jordanię, bo... Syria nie graniczy z Zachodnim Brzegiem.
2. Oddanie Zachodniego Brzegu Jordanii - nie wchodzi w grę, bo:
a) W 1988 Jordania zrzekła się praw do tych terenów na rzecz OWP
cool.gif Po doświadczeniach roku 1970 - Jordania nie chce mieć na swoim terytorium kolejnego miliona zdesperowanych Palestyńczyków
3. Postawa Egiptu wobec strefy Gazy, już od roku 1979 (od Camp David) - świadczy, że Egipt jej nie chce (w rozmowach z 1979 Egipt naciskał na zwrot Synaju, ale o Gazie nie wspominał ani słowem).
4. Jedyny odpowiedni scenariusz - to ten z roku 2000, który odrzucił Arafat, tzn. oddanie większości Zachodniego Brzegu pod kontrolę palestyńską oraz utworzenie państwa palestyńskiego składającego się ze Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Drwal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 470
Nr użytkownika: 40.655

Stopień akademicki: Nierob smierdzacy
Zawód: len patentowy
 
 
post 25/01/2009, 22:06 Quote Post

Najlepiej i najskuteczniej było by zlikwidować państwo Izrael ale to nie w chodzi w rachubę... Bo z tymi biednymi Palestyńczykami to jak z nami za rozbiorów...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 26/01/2009, 11:08 Quote Post

QUOTE
Najlepiej i najskuteczniej było by zlikwidować państwo Izrael ale to nie w chodzi w rachubę... Bo z tymi biednymi Palestyńczykami to jak z nami za rozbiorów...

Państwa Izrael nie da się zlikwidować. Ewentualna próba dokonania tego - zakończyłaby się wymazaniem z mapy świata całego Bliskiego Wschodu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 26/01/2009, 14:55 Quote Post

QUOTE
Najlepiej i najskuteczniej było by zlikwidować państwo Izrael ale to nie w chodzi w rachubę...

Bzdura!
Wtedy to dopiero by się zaczęło jakby się Araby z nudów za łby wzięli. Tylko istnienie Izraela trzyma ich mniej więcej razem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Drwal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 470
Nr użytkownika: 40.655

Stopień akademicki: Nierob smierdzacy
Zawód: len patentowy
 
 
post 26/01/2009, 18:24 Quote Post

a przed powstaniem Izraela to bardzo się tłukli miedzy sobą? Poza tym państwo to powstało w bardzo podejrzany sposób i moim skromnym zdaniem poniekąd bezprawnie (coś jakby nam na Hel zjechali cyganie kupili tam trochę ziemi po czym ogłosili się państwem...)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

71 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej