Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Broń "chemiczna" i "biologiczna", Zarazy, zatruwanie itp.
     
MP-ror
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 61
Nr użytkownika: 5.187

Stopień akademicki: in¿ynier
Zawód: informatyk
 
 
post 28/04/2005, 16:45 Quote Post

Czy znacie przypadki, gdy zdobyto jakieś miasto albo chociaż twierdzę stosująć broń "chemiczną" lub "biologiczną" ? Chodzi mi o takie sprawy jak wywołanie zarazy, zatrucie wody i tym podobne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Avallah
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 6.313

Zawód: student
 
 
post 15/05/2005, 17:02 Quote Post

Ja natomiast słyszałem o tym jak Persowie pokonali Egipcjan biorąc na ręce koty (które Egipcjanie uznawali za święte)i zaszturmowali na miasto.Egipcanie odrzucili broń nie chcąc skrzywdzić świętych stworzeń i poddali miasto praktycznie bez walki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
bravado
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 94
Nr użytkownika: 5.375

Zawód: student
 
 
post 16/05/2005, 17:49 Quote Post

biologiczna to ładowanie trupów na katapulty i wystrzeliwanie za mury obronne/np dzuma,ospa/ lub tez zatruwanie rzek.. tylko, ze to czestsze bylo zdecydowanie w okresie sredniowiecznym, Rzymianie starali sie walczyc w miare godnie
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Barret_PL
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 176
Nr użytkownika: 5.978

Zawód: uczen
 
 
post 16/05/2005, 19:22 Quote Post

Uzycie broni chemicznej, lub biologicznej to bardzo radykalne wyjscie. Jakis czas temu czytalem obszerny artykul poswiecony tego typu uzbrojeniu. Jej uzycie wiaze sie zawsze z nieuniknionymi, bardzo duzymi stratami wsrod cywilow. Nie mam pewnosci, ale wydaje mi sie, ze broni chemicznej, czy biologicznej nie uzyto na wieksza skale przy zdobywaniu miast i twierdz. Ale wg. mnie atak terrorystyczny bronia tego typu na jakies miasto to tylko kwestia czasu. Z tym, ze to juz raczej oddzielna sprawa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Adaś
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 60
Nr użytkownika: 5.319

Stopień akademicki: licencjat ;-)
Zawód: student
 
 
post 18/05/2005, 13:13 Quote Post

QUOTE(bravado @ May 16 2005, 07:49 PM)
Rzymianie starali sie walczyc w miare godnie
*



Nic podobnego...raczej chcieli zachować miasto "zdrowe" dla zdrowego rabunku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Lord Argaill
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 7.785

Zawód: uczen
 
 
post 10/07/2005, 19:26 Quote Post

Uzywanie w katapultach pocisków z robalami, mrówkami, pajakami. Szpieg w twierdzy mógł zatruc wodę...ale musiał to zrobic szybko i spierniczac z twierdzy a to by było podejrzane. Dlaczego szybko? Bo podczas oblęzenia studnia była pod strazą.
Jezeli mnie pamiec nie myli to w Egipcjaninie Sinuhe uzywano sztuczek z robakami w dzbanach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Tengu
 

III ranga
***
Grupa: Moderatorzy
Postów: 273
Nr użytkownika: 1.910

Stopień akademicki: doktor
Zawód: historyk
 
 
post 10/07/2005, 20:54 Quote Post

Taką broń stosowali Chińczycy już w IV w . pne. Np. używali miechów którymi wpompowywali trujące substancje roślinne do tuneli wrogów, którzy oblegali miasta. Chińczycy stosowali także trucizny do przygotowania bomb i granatów. Wiele receptur takich broni opisano w dziele Yang Wanli "Poemat o morskich okrętach z napędem łopatkowym" z 1161 r. i " Podręczniku artylerii ognistego smoka", z 1412 r. W Europie takie sposoby prowadzenia walki stały się znane dopiero w XVI w. i czasem je stosowano. Opisał je jako pierwszy w 1540 r. Vanoccio Biringuccio w książce "Pirotechnia".
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 7/11/2005, 9:48 Quote Post

Dość często w starożytności szczególnie na wschodzie, zatruwano rzeki, czy też źródełka, fosy etc.
Znaną dość rzeczą w Egipcie, było umieszczanie w murach, kryptach itp. "tajnych" miejscach, gdzie były ukryte tajne, cenne rzeczy, całego "stada" skarabeuszy. Ech, mieli chłopaki pomysły wink.gif
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej