Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Hyksosi, najeźdźcy Egiptu a królowie tebańscy, Co Hyksosi wnieśli w cywilizację Egiptu?
 
Kim byli ? Jak zajęli Egipt ?
Najazd plemion hyksoskich na Egipt rozpoczął cały cykl wojen o wyzwolenie się ludności Egiptu spod ich niewoli.Wraz z ich najazdem Egipt stracił niepodległość na prawie 150-lat.Ale czy był to jedynie najazd barbarzyńców semickich? [ 17 ]  [29.31%]
Może była to zasadnicza zmiana w dziejach imperium egipskiego? [ 19 ]  [32.76%]
Czy to co wnieśli Hyksosi do państwa nad Nilem spowodowało dalszy jego rozkwit? [ 15 ]  [25.86%]
Czy przyczyniło się do upadku państwa nad Nilem ? [ 7 ]  [12.07%]
Suma głosów: 58
Goście nie mogą głosować 
     
Keftiu
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 129
Nr użytkownika: 51.151

 
 
post 16/12/2008, 12:32 Quote Post

A co to znowu? Macie Nubijczyków za jakiś "ciemnych" ? wink.gif Znajdowane już w grobowcach czasów Starego Państwa ozdoby i przedmioty codziennego użytku pochodzące z Nubii są wykonane pięknie. Porównywalnie ze sztuką egipską. A jak tylko "powinęła się noga" faraonom Średniego Państwa i w Egipcie rozpanoszyli się Hyksosi, co się dzieje w Nubii? Z miejsca rozwija się wspaniała kultura Kerma. Nubijczycy nie byli jakimś tam zdziczałym plemieniem...co to to nie!
pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
rowi
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 329
Nr użytkownika: 47.585

Robert W.
Zawód: analityk
 
 
post 16/12/2008, 23:26 Quote Post

to faraon przeszkadzał im się wcześniej rozwijać a jak przyszli Hyksosi to im było lżej ?

a tak w ogóle, jak jesteś takim fanem, to masz może jakieś namiary/linki coby zobaczyc na obrazku jak wyglądali ówcześni Nubijczycy (Kermijczycy?), troche mnie ciekawią...

bo taki egipcjanin to każdy wie jak wyglądał, a tak sobie porównamy...

pozdr
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Keftiu
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 129
Nr użytkownika: 51.151

 
 
post 17/12/2008, 8:38 Quote Post

Fanem nie jestem, ale mają prawo do obrony, nie? wink.gif

1. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu ma bardzo dobrą stronę,
2.W Muzeum Archeologicznym w Gdańsku jest zrekonstruowana "wioska" nubijska, oraz Nubijczyk, którego foto może uda mi się tu wkleić,(i trochę drobnej biżuterii)

Żeby się czegoś dowiedzieć o Nubii, trzeba przejść na inny wątek, bo ten dotyczy Hyksosów i nie mogę się tu rozpisywać o Nubijczykach smile.gif

Hyksosi pozwolili im złapać "wiatr w żagle".. wink.gif
Przypuszcza się, że Nubia sprzymierzyła się z Hyksosami przeciw władcom tebańskim.



Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
rowi
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 329
Nr użytkownika: 47.585

Robert W.
Zawód: analityk
 
 
post 17/12/2008, 10:52 Quote Post

noo, dzięki, pieekna głowa
choć na bardzo wojowniczych to mi nie wyglądają (no chyba ze kogo zjeść...smile.gif , i to oni mieli by być lepszymi łucznikami od samych Egipcjan ?
nie wierze,
stawiam na czerwone ! (zawszeć to bliżej białego)

a ten "sojusz" z Hyksosami to pewne czy tylko takie dywagacje ?
bo mnie interesuje dość "pobyt" Hyksosów w Egipcie i to ciekawy przyczynek jest.

a jeśli - tak już przypadkiem - oprócz Nubijczyków jesteś "fanem" i reszty Afryki to może wiesz coś i o Libijczykach, toż to kolejnie sąsiedzi Egipcjan a i Hyksosó w swoim czasie, czy oni rzeczywiście "biali" byli (tzn włosy bardziej) czy coś myle ?

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Keftiu
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 129
Nr użytkownika: 51.151

 
 
post 17/12/2008, 12:32 Quote Post

Czy byli lepsi "na łuki" czy "na dzidy", dziś już się nie sprawdzi..
wink.gif Ale byli uważani za dobrych wojowników, a poza tym egipskie wojsko dopiero zacznie się uczyć (od Hyksosów) powozić rydwanem strzelając równocześnie z łuku...
Jeśli chodzi o sojusz.. jest to tylko przypuszczenie, wiąże się z identyfikacją faraona, a było mu Szeszi, którego pieczęcie znaleziono w Kerma. Jeśli to ta sama osoba co Salitis i Szarek (panujący w Memfis), to przypuszczenie może przeobrazić się w fakt. Narazie nie słyszałam, aby były jakieś odkrycia w tej kwestii.
Libijczycy, Azjaci - szukaj w postach Rovana, (wątki: Handel i Polityka zagraniczna władców Średniego Państwa) smile.gif
pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Syllia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 51.740

Sylwia O
Zawód: uczen
 
 
post 17/12/2008, 12:46 Quote Post

Przez to że nie zakładali własnej administracji Hyksosi wnieśli bardzo duży wkład w dziedzinie techniki, głównie w wojskowości, wprowadzając zaprzęgi konne - rydwany,z powyższym zrewolucjonizowało to sposób prowadzenia działań wojennych, naśladowany później przez władców Nowego Państwa, ale cóz i tak zostali wyparci.. dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
rowi
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 329
Nr użytkownika: 47.585

Robert W.
Zawód: analityk
 
 
post 17/12/2008, 16:33 Quote Post

...wyparci
a wiadomo kiedy i gdzie (się wynieśli) ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Rovan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 234
Nr użytkownika: 39.022

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 17/12/2008, 20:18 Quote Post

Ahmose zajął Awaris w 18/19 roku panowania. Wyparci z Delty Hyskosi schronili się w Szaruhen w południowej Palestynie. Wojska egipskie zdobyły to miasto po trzyletnim oblężeniu w 22 roku panowania Ahmose.
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 18/12/2008, 7:38 Quote Post

Byc lepszym materialem na wojownika,a miec lepsza armie i wygrywac wojny to dwie zupelnie rozne sprawy.Facet ktory od pokolen nabiera wiaderkiem wody do kanalow raczej jako indywidualista bedzie gorszy od pasterza(umiejetnisc obrony stad przed rabusiami i zwierzetami)czy mysliwego.Dlatego tak szanowano nubijskich najemnikow. Wcale to nie znaczy ze rolnik wtloczony w szeregi sprawnej armii nie bedzie sprawnie walczyl .Co do wyzszosci kultury nubijskiej nad egipska to dyskusja jest smieszna,nie pisalem ze nubijczycy to dzikusy w owym czasie ,tylko ze byli spoleczenstwem slabiej rozwinietym.Jeszcze jedna sprawa dotyczaca Hyksosow bo o nich jest temat-owa awantura o hipopotamy.Sprawa wbrew pozorom nie jest blacha bo wywolala wojne z Tebami.Wladca Hyksosow Apep I protestowal u wladcy Teb Taa II przeciw polowaniom na te zwierzeta,praktykowanym w Gornym Egipcie.Hipopotam byl jedna z ziemskich personifikacji Seta czczonego przez Hyksosow.Sprawa miala wiec aspekt religijny choc mogla byc zwyklym pretekstem politycznym.Taa II nie wyszedl na tych hipopotamach najlepiej,bo to jego zwloki z dziura w czaszce po hyksowskiej siekierce mozemy dzisiaj ogladac.Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
rowi
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 329
Nr użytkownika: 47.585

Robert W.
Zawód: analityk
 
 
post 18/12/2008, 12:22 Quote Post

QUOTE
Ahmose zajął Awaris w 18/19 roku panowania. Wyparci z Delty Hyskosi schronili się w Szaruhen w południowej Palestynie. Wojska egipskie zdobyły to miasto po trzyletnim oblężeniu w 22 roku panowania Ahmose.


no i ich wybili czy dalej uciekli ? czy coś na ten temat wiadomo ?
gdzieś słyszałem (już nie pomnę) że skierowali sie na południe, w kierunku zat. Akaba M.Czerwonego, by mieć dostęp do surowców i morza (Palestyna dostawała się w ręce Egiptu więc nie była dla nich) ;

a w ogóle, jeśli chodzi o ich pochodzenie, czy mogli być Amorytami (w czasach podboju Egiptu sprzymierzeńcy Hammurabiego) - ich styl rządzenia, raczej w miastach wtapianie się w elity, by na to wskazywał ?

a co do Ahmose=Jahmes - czyż i nie tak czasem w literaturze (tzn necie..wink.gif go nazywają ?

w jednym z artykułów K.Kęcieka (Kęcka?-pewno znasz tego autora) w Przeglądzie (w razie co mogę dodać link) o Egipcie wyczytałem co nieco o słówku "mos/mes" :
tłumaczone jako "dziecko" lub "urodzić" jest częste składowe imion faraonów
np. Totmes=zrodzony przez Boga Tota lub Ramzes=...przez Ra itp

to w przypadku JAHMES - mielibysmy Jah-mes = zrodzony przes Boga JAH ..we może ?

czy coś wiadomo o postawie Żydów w Egipcie w tym czasie ?
wszak musieli być już wtedy silną tam nacją po niedawnych (50-100 lat?) za/rządach patryjarchy Józefa (musiał więc zarządzać jakby z ramienia Hyksosów?) a jeszcze przed czasami Mojżesza ?
tak jakby rosła ich potęga (kosztem mi. wypędzenia Hykasów?)

pozdr
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Keftiu
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 129
Nr użytkownika: 51.151

 
 
post 18/12/2008, 13:34 Quote Post

jah oznacza również księżyc.
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.084
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 18/12/2008, 14:25 Quote Post

Keftiu

QUOTE
jah oznacza również księżyc.


Po egipsku? Rzecz ciekawa, bo spotykałem się z sugestiami, że hebrajski monoteizm wyewoluował właśnie z kultu lunarnego.

rowi

QUOTE
no i ich wybili czy dalej uciekli ? czy coś na ten temat wiadomo ?
gdzieś słyszałem (już nie pomnę) że skierowali sie na południe, w kierunku zat. Akaba M.Czerwonego, by mieć dostęp do surowców i morza (Palestyna dostawała się w ręce Egiptu więc nie była dla nich) ;


40 lat na pustyni? wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
rowi
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 329
Nr użytkownika: 47.585

Robert W.
Zawód: analityk
 
 
post 18/12/2008, 15:56 Quote Post

40 lat...
nie minęło wink.gif

mówimy wszak o Hyksosach a nie Izrealitach, nie wiem skąd ten przekąs...
i nie na pustyni ale w dolinie-prawie depresji- (dziś na granicy Izrael-Jordania) prowadzącej do M.Czerwonego do Akaby/Eljatu
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Rovan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 234
Nr użytkownika: 39.022

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 18/12/2008, 20:20 Quote Post

QUOTE
(...)
to w przypadku JAHMES - mielibysmy Jah-mes = zrodzony przes Boga JAH ..we może ?
(...)

Ciekawa próba tłumaczenia smile.gif - niestety zupełnie nietrafiona.

Keftiu ma rację - Jah to po egipsku księżyc zaś imię Jahmes oznacza "Narodził się księżyc"
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Keftiu
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 129
Nr użytkownika: 51.151

 
 
post 18/12/2008, 21:24 Quote Post

Otarłam się również o sugestie, mające na celu powiązanie jah z księżycem, bogiem i Totem (jako bóstwem księżyca), i dopatrywaniem się w tym połączeniu innej genezy imienia Jahwe. Być może chodzi o znalezienie dowodów, że kult Jahwe jest starszy niż się przypuszcza?( pierwsze wzmianki - listy z Amarny i Stela Merenptaha )
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej