Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Importy rzymskie na ziemiach polskich
     
Romansword
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 78.015

PRB
Zawód: student
 
 
post 11/05/2012, 1:01 Quote Post

Witam. Jestem tutaj po raz pierwszy i proszę mi wybaczyć, jeśli temat jest nie na miejscu.
Interesuje mnie tematyka importów uzbrojenia rzymskiego na ziemiach polskich, a konkretniej na terenach obejmowanych przez kulturę przeworską. W poszukiwaniach opierałem się do tej pory głównie na pozycji Kaczanowskiego z 1992 (Importy uzbrojenia rzymskiego na obszarze europejskiego Barbaricum), a konkretniej na zestawieniach znajdujących się na końcu tej pozycji. Korzystałem też z bogatej bibliografii w poszukiwaniu innych, starszych pozycji dotyczących tematu. W samym "Importach (...)" wymienione są, jako rzymskie, miecze inkrustowane, a także egzemplarze z napisami łacińskimi wykonanymi punctim i odciskami stempla. Pojawia się też jeden należący do ringknaufschwerter. Niestety o pozostałych mieczach autor pisze, że są trudne do odróżnienia od barbarzyńskich naśladownictw (zarówno jeśli chodzi o typologię jak i technologię produkcji). Wspomniane są też znaleziska kolczug (a raczej niewielkich fragmentów) oraz pojedyncze znaleziska innego typu.
Starsze prace jak np. Majewskiego również nie wyczerpują tematu. Ostatnio natrafiłem na znalezisko z Grzybowa, o którym pisze K. Garbacz (Sprawozdania Archeologiczne, t. 47, 211-219, 1995). Znaleziono tam trójskrzydełkowe grociki strzał, zaklasyfikowane jako rzymskie. I tutaj zaczynają się pytania.
Czy takie grociki, jak te z Grzybowa, znaleziono gdzieś jeszcze? Czy są jakieś (z pewnością, ale jakie) znaleziska rzymskich mieczy i pochew nowsze niż te wymienione w "Importach (...)"? Co z grotami broni drzewcowej?
Liczę, że ktoś bardziej obeznany napisze coś więcej na ten temat. Nie chodzi mi o jakieś referaty oczywiście, tylko głównie o nakierowanie na stanowiska lub literaturę. Chociaż za wszelkie inne uwagi również serdecznie dziękuję smile.gif

Ten post był edytowany przez Romansword: 11/05/2012, 1:05
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 11/05/2012, 8:34 Quote Post

Witam,
Zwróć uwagę przede wszystkim na pracę Marcina Biborskiego oraz Bartosza Kontego - tam też dalsza literatura.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 11/05/2012, 8:55 Quote Post

Nie czytałem jeszcze, ale chyba warto byłoby przejrzeć pod tym kątem "Non sensistis gladios".
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
numi5
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 336
Nr użytkownika: 71.695

Marian Rewinski
Zawód: nauczyciel
 
 
post 11/05/2012, 19:06 Quote Post

Jerzy Kolendo "Nowe znaleziska importów rzymskich z ziem Polski I. Seria Corpus der römischen Funde im Europäischen Barbaricum." Suplement – tom 1.
Wydawca: Instytut Archeologii UW, 1998
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 11/05/2012, 19:43 Quote Post

QUOTE(welesxxi @ 11/05/2012, 8:55)
Nie czytałem jeszcze, ale chyba warto byłoby przejrzeć pod tym kątem "Non sensistis gladios".
*



Również nie czytałem niemniej wnioskując z tytułu jak i z samych zainteresowań profesora Głoska podejrzewam, że jest poświęcona przede wszystkim mieczom średniowiecznym.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej