Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kulisy zabójstwa Andrzeja Węgierskiego
     
arkadiusz bednarczyk
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 405
Nr użytkownika: 32.229

Arkadiusz Bednarczyk
 
 
post 21/09/2008, 10:36 Quote Post

Po śmierci Karola Roberta Elżbieta Łokietkówna stara się zapewnić swoim synom panowanie w różnych częściach Europy - między innymi swojemu synowi Andrzejowi zaręczonemu z dziedziczką Neapolu Joanną. W 1345 r. mimo wydanej przez papieża Klemensa VI zgody na koronację Andrzeja koroną neapolitańską syn Elżbiety Łokietkówny zostaje uduszony przez nieznanych spiskowców. Jak myslicie dlaczego?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Biruta
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 47.416

 
 
post 7/10/2008, 13:10 Quote Post

Czytałam, że było to zabójstwo na zlecenie samej Joanny, niechętnej temu małżeństwu (Andrzej był mężem Joanny). Przyczyn tego należy upatrywać w odwiecznej rywalizacji obu odgałęzień Andegawenów o koronę neapolitańską. Joanna była wnuczką Roberta, który podobno kazał otruć brata, prawowitego dziedzica korony neapolitańskiej. Potomkom tegoż dostała się korona węgierska po Arpadach(był żonaty z córką ostatniego Arpada), a Robertowi Neapol. Stąd wojny Ludwika Węgierskiego z Neapolem.

Szczerze przyznaję się jednak, że o tym czytałam bardzo dawno temu i mogłam coś pokręcić w szczegółach, ale ogólne zarysy sprawy są zgodne z prawdą. Chyba że ktoś inny zna inną wersję wydarzeń.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 24/08/2012, 0:08 Quote Post

Właściwie to Joannie nigdy nie udowodniono udziału w morderstwie męża. Ponoć morderstwo na Andrzeju zostało dokonane w celu nie dopuszczenia do koronowania go na króla Neapolu, ponieważ Joanna dzierżyła już władzę królewską samodzielnie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej