Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Flaga francuska - jak to w końcu było?, historia barw narodowych Francji
     
kkkasia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 31.581

Zawód: uczeñ
 
 
post 24/04/2007, 18:02 Quote Post

Oczywistym jest, że niebiesko-biało-czerwone barwy Francji powstały w okresie rewolucji. Niebiesko-czerwone były barwy Paryża, biały to kolor monarchii. Ale spotkałam się z kilkoma wersjami ich powstania. Jan Baszkiewicz w "Historii Francji" wyd. Ossolineum pisze, że ich pomysłodawcą był La Fayette (miał on dać gwardii trójkolorowe kokardy w dniu przymusowej "przeprowadzki" króla do Paryża). Pamiętam jednak, że czytałam gdzieś, że stworzył je Ludwik, który po przybyciu do Paryża połączył swoją białą kokardę przy kapeluszu z dwukolorową kokardą gwardii. W jeszcze innej książce czytałam, że La Fayette przypiął królowi dwukolorową kokardę.

Może to śmieszne, ale zaintrygowała mnie historia francuskich barw. Z którą wersją można się spotkać najczęściej, która według Was jest prawdziwa?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Łamignat
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 42.038

Husband Jagi
Zawód: zbój
 
 
post 1/03/2008, 13:53 Quote Post

Wg mojej wiedzy, Ludwik XVI przypiął sobie trójkolorową kokardę do kapelusza po powrocie do Paryża z Wersalu, by zamanifestować solidarność ze społeczeństwem. Nie on był więc pomysłodawcą symbolu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
stabat
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 42.172

Stabat Mater
Zawód: student
 
 
post 13/03/2008, 12:01 Quote Post

Kokardy paryskie faktycznie miały barwy biało- czerwone, po nominacji Bailly'ego na mera Paryża i La Fayette'a na komendanta gwardii narodowej, Ludwik XVI przybył do Paryża 17 lipca 1789 r. i publicznie poparł powyższe nominacje, czemu dał wyraz przypinając sobie do kapelusza dwubarwne kokardy. La Fayette wprowadził między nie kolor biały (emblematyczna barwa króla) na znak zgody króla z narodem.
Jest to informacja, którą potwierdza chyba najwięcej źródeł na temat rewolucji francuskiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
zlotto
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 56
Nr użytkownika: 1.311

Stopień akademicki: mgr UAM
Zawód: historyk :)
 
 
post 19/01/2009, 17:59 Quote Post

Gazeta Warszawska ks. Łuskiny z dnia 12 VIII 1789 pisze, że tą trójkolorową kokardę wręczył Ludwikowi właśnie Bailly. Ten ją przypiął do kapelusza, co spotkało się z aplauzem, a symbolizować miało łączność monarchy (biel burbonów) z barwami Paryża (czerwony i niebieski).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej