Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
20 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Największy wódz wszechczasów
     
Sobiepan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 259
Nr użytkownika: 869

 
 
post 26/04/2004, 16:31 Quote Post

Hmm, Napoleon? Jakos nie utkwil mi w pamieci pomiedzy innymi jego pokroju, byc moze za malo go znam. Dla mnie najwieksi wodzowie wszech czasów, pod względem militarnym to :

1. Aleksander Wielki, jego podboje miały znaczące i korzystne dla kultur sródziemnomorskich i azjatyckich wpływy. happy.gif

2. Czyngis Chan- nie próbujcie tego sami laugh.gif

3. no niech będzie Napoleon, mały wielki człowiek który odmienił spojrzenie na pola bitew , choć wkrótce stało się to jeszcze raz i pozostaje w niezmienionej formie po dziś dzień.

Wśrod Polaków:

1. huh.gif ciężko wybrać, jest kilka takich postaci, choćby nawet Czcibor którego zwycięstwo obroniło zalążek państwa polskiego....geniuszem pokonał pewnego siebie i doświadczonego wroga. dry.gif

2. Aleksander Józef Lisowski, nigdy nie przegrał !!!!!! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

3. Karol Chodkiewicz;

Chociaż ja sam najchętniej dołączyłbym do tego panteoniku hehe. happy.gif Zresztą kto by nie chciał, ciekawe czy taka sława i wyróżnianie się wśród innych im dokuczała. Np czy bali się ze zostaną otruci, bedą na nich zamachy itp. W dzisiejszych czasach stara się przeciez o to by wladze a szczegolnie wojskową rozlozyc na kilku dowodcow, sojusze itp. Moze kiedys tez jacys pomniejszy rangą oficerowie czyli sie pokrzywdzeni iz cala gloria splywa na wladców i wielce znanych wojownikow choc nie zawsze to oni przyczyniali sie do ostateczej klęski wroga...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Boruta
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 90
Nr użytkownika: 970

 
 
post 30/04/2004, 10:25 Quote Post

Jesli oceniac co kto osiagnal, to bez watpienia Czyngis Chan i na tym polu nikt nie moze sie z nim rownac. Jeslibysmy natomiast chcieli porownywac umiejetnosci to nie sadze zeby dalo sie wyroznic jednego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Krzysio
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 981

 
 
post 7/05/2004, 18:17 Quote Post

Wg mnie najwybitniejszym wodzem był Sir William Wallace, który mimo że jego wojska były słabo uzbrojone potrafił przeciwstawić się Anglikom. Zdarzały mu się przerane m.in. pod Falkirk, ale mimo to uważam że to najwybitniejszy wódz w historii. Jest to również moja ulubiona postać historyczna
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Sobiepan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 259
Nr użytkownika: 869

 
 
post 7/05/2004, 18:31 Quote Post

Ja tez podziwiam Wallace'a jak zreszta wspomnialem darze sympatia kzdego kto walczylo wolnosc i niepodleglosc wlasnego narodu, natomiast nie uznalbym go za wodza wszechczasow, a nawet nie za najwybitnijszego przywodcę sredniowiecza. Otoz zauwaz ze jego dzialania nie mialy znacznego wplywu na dzieje europy czy swiata. Oczywiscie dzieki niemu Szkocja cieszy sie nawet dzis suwerennoscia natomiast nie wprowadzil zadnych innowacji, nie zostawil w sztuce wojennej niczego co zostalo by potem powielone przez innych. Jego cel byl szczytny ale metody walki malo oryginalne.

Jako jeden z nielicznch co prawda potrafił umotywowac (chyba ze przesadzone jest to np w filmie) narod szkocki do walki i oporu. Bitwy wtedy nie byly przyjemne nawet dla obserwującego, a jak wiadomo zolnierze angielscy wyposazeni i pewnie dowodzeni byli lepiej, przez wyszkolonych i doswiadczonych ludzi.
Byc moze moje przekonanie co do jego malego wplywu wywartego chocby na anglii wynika z tego i z jest on ciągle postacią mało poznaną i legendarną. Ja przynajmniej nie mialem o nim nic w szkole, a w zadko ktorej ksiazce czy stronei internetowej mozna znalezc cos na temat jego dzialan i legendarnego juz przydomka czy symbolu jakim sie stal w Szkocji. Mozna by go porownywac z innymi np. z ksiażętami pomorskimi;

Nie znam odpowiednikow Wallace'a z tej samej epoki lub nic nie przychodzi mi do glowy. Jest to natomiast dobry temat na zupelnie nowy post o ile taki jeszcze nie istnieje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Barkida
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 1.074

Stopień akademicki: mgr
Zawód: stroiciel
 
 
post 22/05/2004, 13:00 Quote Post

1. Aleks Wlk.

2.Hannibal

3.Czyngis Chan

4.Nie darze go wielką sympatią ale trzeba przyznać : Napoleon I B.

5.Andrzej Lepper tongue.gif ph34r.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Peter-Durrandir
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Nr użytkownika: 1.099

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 27/05/2004, 21:24 Quote Post

Hmm nie uwazam zeby wywyzszać jakiegokolwiek wodza kosztem innego, bo raczej niezbyt - w koncu nie wiadomo co by dokonal Aleksander Wielki dysponując potencjałem Francji Napoleona
Daje liste mysle najwybitniejszych:
Aleksander Wielki
Scypion Afrykański - genialny uczeń swojego wroga
Pompejusz Wielki szczególnie za piratów
Gajusz Juliusz Cezar
Rainald z Dassel i Chrystian z Moguncji za rozgromienie armii rzymskiej w bitwie pod Tusculum za Barbarossy przy pomocy jakis 10 razy mniejszych sił niz przeciwnik
Jan Sobieski - za Chocim i Wieden
Napoleon Bonaparte
[/b]
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 7/06/2004, 19:42 Quote Post

Najlepsi wodzowie, w grupach :
1. Aleksander Wielki, Napoleon Bonaparte i Hannibal
2. Scypion Afrykanski, Belizariusz, Fryderyk Wielki
3. Czyngis Chan, Eugeniusz Sabaudzki, Aleksander Suworow
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Ulrika
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 127

 
 
post 10/06/2004, 20:07 Quote Post

Najlepszym wodzem jest Cezar, a tuż za nim Aleksander Wielki. Wielcy byli również wodzowie muzułmańscy. Z nich największy był kalif Omar.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Husarz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 791
Nr użytkownika: 1.222

 
 
post 26/06/2004, 18:45 Quote Post

Czyngis Chan - na taki obszar taka niewielka armia, nie przyjazny teren, nieznany wróg

dobrzy byli tez nasi jak np.: Żółkiewski czy Jan III Sobieski
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 27/06/2004, 17:55 Quote Post

Starożytność - Epaminondas
Średniowiecze - Dżyngis Chan
Wczesna nowożytność - Gustaw Adolf
Nowożytność - Napoleon
Okres wojenny i międzywojenny - Guderian
Współczesność - Mosze Dajan
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Elvert
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 899

 
 
post 10/07/2004, 21:41 Quote Post

1.Chyngis-chan - stworzył najwieksze imperium w histori
2,Aleksander Wielki
3.Pyrrus
4.Napoleon Bonaparte
5.Orchan i Murad I - stworzyli podwaliny państwa tureckiego
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
bax
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 2.037

 
 
post 4/11/2004, 14:16 Quote Post

Jest w czym wybierać, różne okresy historii, różna skala działań, różne rozmiary zwyciestw, ja nie pokuszę sie o wskazanie tego jedynego, ale podam pare przykladów (niekoniecznie z dziedziny militarystyki):
1. SWIAT - Dariusz Perski, Aleksander Wielki, Hannibal, Cezar, Oktawian, Attyla, Czyngis Chan, Fryderyk Barbarossa, Sulejman Wielki, Hernan Cortes, Francisco Pizarro, Ludwik XIV, Gustaw Adolf, Jerzy Waszyngton, Napoleon, Simon Bolivar, Jackson Lee, Petain, Hitler, Rommel, Stalin, Żukow, Yamamoto, etc...

2. POLSKA- Jan Zamojski, Stanisław Koniecpolski, Stefan Batory, Jan Sobieski, Karol Chodkiewicz, Stefan Czarnecki, Bolesław Chrobry, Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Władysław Anders, etc...
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 17/12/2004, 19:09 Quote Post

Napoleon Bonaparte, Juliusz Cezar, i może z takich "nowszych" Piłsudzki (może nie był wodzem idealnym...) i Hitler. Mimo wszystko stawiam też na niego.

Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Cezar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 2.637

Micha³
 
 
post 21/12/2004, 17:38 Quote Post

Dla mnie bezapelacyjnie - Juliusz Cezar i Napoleon Bonaparte. Chyba nie musze wymieniać czemu właśnie oni bo to jest jasne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 21/12/2004, 18:17 Quote Post

Jeny ! Oczywiście zapomniałam jeszcze o Aleksandrze Wielkim ! Wybacz, o Wodzu ! biggrin.gif

Pozdrawiam smile.gif

user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

20 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej