Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Masakry na Haiti w 1804 r.
     
Menelik II
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 84
Nr użytkownika: 101.811

 
 
post 31/08/2017, 22:42 Quote Post

"Musieliśmy zniżyć się do poziomu Francuzów – tych prawdziwych kanibali. Wojna za wojnę, zbrodnia za zbrodnię, zniewaga za zniewagę. Tak ocaliłem mój kraj. I pomściłem Amerykę."

"Ów akt niepodległości spiszę, mając za kałamarz czaszkę białego człowieka, używając jego krwi niczym atramentu, a za bibułę posłuży mi jego skóra. Piórem będzie mi bagnet."

Dessalines o masakrze.


Na forum praktycznie nie ma wątków poświęconych rewolucji haitańskiej, a szkoda, bo to bardzo ciekawy temat.

Między lutym, a 22 kwietniem 1804 z rozkazu Dessalinesa, samozwańczego cesarza Jakuba I, przeprowadzono w niepodległym od paru miesięcy kraju, czystkę etniczną na białej populacji Haiti. Łącznie wymordowano 3-5 tysięcy osób, łącznie z kobietami i dziećmi. Większość zamordowanych stanowili byli francuscy właściciele niewolników i ich rodziny. Oszczędzono jedynie nielicznych francuskich specjalistów (lekarzy czy rzemieślników), Polaków, Niemców, a także kobiety, które zgodziły się poślubić czarnoskórych.
Dessalines zdecydował się na masakrę, mimo, że niewiele wcześniej, zagwarantował pozostałej białej ludności wyspy bezpieczeństwo. Rzeź spotkała się z oporem wśród czarnej populacji Haiti; wielu Haitańczyków uchylało się od wykonania rozkazów. Desalines więc by więc pewność, że jego rozkazy zostały wykonane, podróżował z miejscowości do miejscowości i osobiście nadzorował masakry.

Rzezie ludności odbiły się negatywnie na dziejach Haiti. Świeżo co narodzone państwo, zostały pozbawione jakichkolwiek elit, co gorsza spowodowały one wzrost napięcia między mulacką, a czarną populacją Haiti. Na efekty nie trzeba było czekać: gdy dwa lata później, Dessalines został zamordowany, Haiti rozpadło się na cześć północną i południową. Ponadto masakra dostarczyła zwolennikom niewolnictwo w USA nowego argumentu ("widzicie co się dzieje, gdy niewolnicy dostają wolność"),

user posted image

Dessalines, vel cesarz Jakub I.



user posted image

Dessalines podczas rzezi. Rycina z 1806
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Rulez620
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 413
Nr użytkownika: 66.691

Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 30/01/2018, 16:40 Quote Post

Temat w Polsce znany jedynie w kontekście Legionu Dąbrowskiego, skierowanego do pacyfikacji powstania.
A szkoda.
Powstanie haitańskie i najbliższe lata po nim mają implikacje do dzisiaj (patrz podział na Haito i Dominikanę). Sam jego przebieg (a i wcześniejszego, już mniej udanego) to cikawe zagadnienie. Wiele miejsca, poświęcił mu Osterhamel w swojej Historii XIX wieku, co tylko podkreśla jej miejsce w kontekście globalnej historii i jej procesów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej