Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Gustaw Ferdynand Von Tempski, bohater i awanturnik
     
Rbit
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 119
Nr użytkownika: 3.388

 
 
post 18/08/2005, 16:38 Quote Post

Gustaw Ferdynand von Tempski (1828-68)

Nieznany dziś w Polsce bohater, który z Prus, przez Amerykę Środkową dotarł do Kalifornii, a stamtąd do Australii i Nowej Zelandii.

Podróżnik, żołnierz, ale również utalentowany pisarz.

Podkreślał swe polskie pochodzenie, choć do dziś wielu uważa go za Niemca.

Zginął w walce z Maorysami pod Te Ngutu-o-te-manu.

Coś więcej o nim, ale po angelsku z Wikipedii

Ciekawa postać. Szukam wszelkich wiadomości na jego temat. Zapraszam również do dyskusji.

Wyglądał tak:

user posted image

user posted image

user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Eumenes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 4.431

Zawód: student
 
 
post 18/08/2005, 17:07 Quote Post

Najbardziej zafascynowało mnie Te Ngutu-o-te-manu. Oto ilustracja tej bitwy.bitwa
To musiała być znana bitwa skoro tyle obrazków, a szabla Tempskiego to jakiś skarb:szabla.
Strona o tym człowieku:von Tempsky- Soldier of Fortune.
Nie ma co, to prawdziwy polski awanturnik smile.gif.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
piotpal
 

W Służbie Ich Królewskich Mości: Qltury i Nauki
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 7.889

Piotr P.
Zawód: student
 
 
post 15/01/2006, 20:53 Quote Post

Ja mieszkam na ziemiach byłych Prus. Więc mam pytanie: gdzie właściwie urodził się Gustaw Ferdynand Von Tempski? Nie mogę tego znaleźć w angielskiej Wikipedii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.585
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 23/03/2006, 21:04 Quote Post

Pytania do Rbita, Eumenesa i Jacka von Tempskiego!
Co z polskością łączyło Waszego bohatera oprócz swojsko brzmiącego nazwiska? W jaki sposób podkreślał on swe polskie korzenie? Czy jego śmierć w odległej Nowej Zelandii znalazła odzwierciedlenie w polskojęzycznej prasie z tamtego okresu? I wreszcie pytanie najważniejsze - Czy dowody na polskiego ducha owej postaci są wystarczająco mocne, by mówić o nim jako o Polaku? Czy nawet ewentualne nawiązywanie przezeń do polskiej przeszłości własnej rodziny upoważnia, by nazywać go naszym Rodakiem?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Rbit
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 119
Nr użytkownika: 3.388

 
 
post 5/05/2006, 17:10 Quote Post

Dane o Polskości Tempskiego podałem za: J. Retinger "Polacy w cywilizacjach świata", Gdańsk 1991r.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.585
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 25/06/2006, 10:06 Quote Post

Drodzy Forumowicze!
Powracam znów do problematyki identyfikacji narodowej bohatera niniejszego tematu. Czynię tak za sprawą odnalezionego przeze mnie w Sieci artykułu. Wynika z niego, iż autorzy z Nowej Zelandii i Australii uważają pana Gustawa za Polaka, gdyż o polskich korzeniach jego rodziny wspominała w swych dziełach wnuczka bohatera walk z Maorysami, literatka Armine von Tempsky. Autor artykułu twierdzi jednak, iż sam dziadek pisarki uważał się za... Niemca! Wobec faktu, iż, jak się zdaje, żadna z osób dyskutująca w niniejszym temacie nie dotarła do żadnych zapisków czynionych ręką pana Gustawa, kwestia identyfikacji narodowej Tempskiego pozostanie nadal nierozstrzygnięta. Czy uważał się za Polaka? Jeśli tak, to jak rozumiał swoją polskość? Był Niemcem? A może Prusakiem? Nie było wtedy narodowości pruskiej, ale Prusy miały swoją odrębność państwową - nawet Bismarcka uważa się bardziej za Prusaka niż po prostu za Niemca. Być może jednak z Tempskim było tak jak z Fryderykiem Niezsche, który zrażony do Niemców jako takich pielęgnował w sobie pamięć o polskich korzeniach rodziny (choć wielu historyków niemieckich nadal usiłuje wykluczyć jego polskie pochodzenie, to przecież od kwestii czysto biologicznych ważniejszy jest sam fakt określenia przez daną osobę swojej tożsamości - skoro autor "Tako rzecze Zaratustra" uważał się za Polaka, to dla nim po prostu był).
Oto link do rzeczonego artykułu:
http://www.wspolnota-polska.org.pl/index.php?id=pwko20
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Danziger23
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 19.447

 
 
post 27/06/2006, 19:22 Quote Post

Witam!

Nazywam sie Tempski. Moje korzeni pochodzą z ziemi pomorskiej. Mój pradziadek Antoni v.Tempski urodził się w Milwińskiej Hucie do majątku mojej rodziny należał: Podjazy oraz Milwińska Huta.
Może dzięki temu portalowi znajdę dalekkich kuzynów smile.gif
Pozraviam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
ADA_13
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 20.419

Adela Siewierska
Zawód: medyczny
 
 
post 13/08/2006, 20:13 Quote Post

QUOTE(Danziger23 @ 27/06/2006, 21:22)
Witam!

Nazywam sie Tempski. Moje korzeni pochodzą z ziemi pomorskiej. Mój pradziadek Antoni v.Tempski urodził się w Milwińskiej Hucie do majątku mojej rodziny należał:  Podjazy oraz Milwińska Huta.
Może dzięki temu portalowi znajdę dalekkich kuzynów smile.gif
Pozraviam!
*


Witam! Ja rowniez pochodze z Tempskich. Moj dziadek to Teofil von Tempski z Tepcza. Moze to jest polaczenie z Gustawem. Ja wiem dosc duzo, ale o rodzinie w Poblociu tez w pomorskim
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Danziger23
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 19.447

 
 
post 5/10/2006, 0:03 Quote Post

Witam to znowu ja...
Miłość do złocistego trunku to nas łączy...hehe
tak na poważnie....
Odnalazłem moje drzewo genealogiczne

Benedykt Zdun ur. około 1500r
Właściciel Tempcz "B"
.................................
Fabian Zdun Tempski ur. ok 1540 w Tempczu
żona: Anna Zzestkowska
.........................................
bartłomiej Zdun Tempski ur.ok.1575 r. opłaca w 1600r. podatek z całośći Tempcza
...............................................................
Jakub Tempski ur. 1590 r.
Właściciel Tempcz "b"
żona:Barbara Wyszecka
.............................................................
Jakub Tempski ur w Tempczu około 1660 r. zmarł 1718
właściciel: Wyszecino "G"
żona Teresa Kowalik Dąbrowska z Dąbrówki
............................................................
Jakub Tempski ur.1685 zmarł 10.05.1775r.
Właściciel Milwino "C" /1736 - 1766/
brał udział w wyborze Stanisława Augusta (nawiasem mówiąc jestem ciekawy na kogo głosował)
żona: Anna Bach Żelewska córka: Jakuba i Marianny Ustarbowskiej ślub: Luzino 31.03.1724 r.
................................................................
Michał Tempski ur w Milwinie 1742 r.
Właściciel Anteli "C" Milwino od 1771 r.
żona: Marianna Kaszewska, ślub Kożyczkowo 4.01.1971
....................................................................
Antoni Tempski ur.10.01.1778 w Milwinie, zmarł w Podjazach 6.3.1865 r.
Właściciel Podjazy Anteil "D"
I żona . ur 1791 zmarła 31.12.1811 / córka Anna zmarła 1811
II żona Caroline v. Koss ur. 1798 zmarła 4.2.1855 r
.........................................................
Antoni Jan Tempski ur. Robakowo 4.06.1817
własność: podjazy "D"
żona Apolonia von Gruchała ur Czarna Dąbróka 1822r
slub: 14.04.1846r Czarna Dąbrówka/pfarre Bernsorf/
II żona Carolina v. Tempska, ślub: 1864 w Kożyczkowie
.........................................................
Antoni Jakub Tempski ur. w Podjazach w 15.07.1855r.,
zmarł w Dabrówce w dniu 16.02.1902 r.
I żona Matylda v. Schymerowska, ur 1853 r. w Dąbrówce,
II żona Julianna Wicon
.................................................
Antoni Tempski ur 6.04.1890 r w Milwińskiej Hucie,
zmarł w Stuthofie w roku 1942.
żona Helena Freitag urodzona 7.2.1895 r zmarła 1.4.1978 r.
..........................................................
po drodze mój dziadek i ojciec....na końcu ja ostatni z tej lini, z tym nazwiskiem co włada j.polskim.

Co Gustava....pewnie jest moim krewnym:) Zdecydowanie jednak bliższy nie tylko na względy krwi jest mój pradziadek, który teraz patrzy na mnie z zdjęcia nad biurkiem, który poswięcił się sprawom Polonii Wolnego Miasta Gdańska, za co przyszło mu zapłacić cenę najwyższą w 1942 w żuławskiej fabryce śmierci.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Jacek von Tempski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 13.889

Jacek von Tempski
 
 
post 19/01/2007, 12:37 Quote Post

Problematyka narodowosci Gustawa von Tempskiego ?
W latach 1600-1650, odlam rodziny Gustawa, przenosi sie z Pomorza na Slask (Sa Slaskimi - Baronami powiazanymi z rodzinami: Von Grunfeld, Von Richthofen, Von Tschirnhaus, Von Salza, Von Nostitz, Von Lest, Von Sydow, etz.).
Dziadek Gustawa - August Wilhelm Friedrich von Tempsky, urodzil sie w Glogowie (Glogau, Schlesien), pod koniec lat 1700 zasiedlal tereny w Glogau, Bunzlau, Schlesien, Preussen.
(Czesc tej rodziny od ca. 1800-1810, byla wlascicielami - J. G. Calve`schen Buchhandlung oraz Wydawnictwa i Drukarni w Czeskiej Pradze, Lipsku i Wiedniu (1810-1860), dzisiaj Wydawnictwo "Tempsky", prosperuje juz tylko w Wiedniu. Jeden z tych -Tempskich - Carl Friedrich Rudolph urodz w roku 1821, byl rownierz botanikiem, (odkrywca) rodzaju kapusty farmowej, od jego nazwiska nazwanej <Tempskya>).
August Wilhelm Friedrich; byl oficerem Armii Pruskiej (August v. Tempsky -Kgl. Preuß. Forstrat.).
W roku (20.07.1797) w Bunzlau (Slask) rodzi mu sie syn, ojciec Gustawa: Julius Louis von Tempsky, tak jak ojciec byl oficerem Armii Pruskiej (Kgl. Preuß. Oberstlt.)(Opisywany jako adiutant ksiecia Lichtensteinu).
Bzw. okolo 1818, Julius zostaje przeniesiony na Pomorze do Gdanska (Bzw. w tym czasie poznaje przyszla zone: Line von Studnitz) (Na Pomorzu Gdanskim miejscowosc Studnitz <Studzienice> znajduje sie okolo 10-kilom. od Tempcza). Lina pochodzila od slaskich Von Studnitzow i byla corka majora pruskiej zandarmerii - Hansa Heinriecha von Studnitz, stacjonujacego w 1819 in Marienwerder.
Nastepnie, Julius stacjonuje w Kaliningradzie (Königsberg), (Od 1812 Armia Pruska wspomaga Rosjan w walce z Napoleonem a w Braniewie miejscowil sie Sztab Dowodzenia Wojska Pruskiego).
W Kaliningradzie pozostaje prawdopodobnie do roku 1850, pozniej mieszka na Pomorzu i Slasku.
W roku 1823 (w Königsberg) rodzi sie brat Gustawa: Benno von Tempsky - Oficer Armii Pruskiej.
No i w (15.02.1828) in Braunsberg (Braniewo) (wikipedia podaje Kaliningrad),(Polskie - Braniewo, oddalone jest o okolo 20.00 kilometrow od Kaliningradu), rodzi sie Gustavus Ferdinand von Tempsky, niemiecki akt urodzenia, brak polskich korzeni.
Bzw. Wychowuje sie poczatkowo u rodziny na Pomorzu: Danzig und Westpreußen, potem na Slasku.
Nastepnie zostaje wyslany do Niemieckiej Szkoly Wojskowei in Potsdam, dalej do Szkoly Kadetow w Berlinie (lista Sächsische Kadetten des Adels 1713 do 1920 - Lipsk, Verzeichnis von J. Höser). W 1845 Gustaw sluzy w regimencie ojca (jako oficer - Preussischer Leutnant). Do marca roku 1846, Gustav sluzy w trzecim pruskim regimencie piechoty stacjonujacym w Kaliningradzie.
W marcu 1846 pozuca sluzbe w wojsku i udaje sie do Ameryki Poludniowej, londuje w San Juan del Norte, (Wojsko nie bylo jego powolaniem, choc istnieja inne poglady na ten temat, jedna z teorii australijskich historykow glosi, iz Gustaw jako 19-letni oficer brau udzial w spisku przygotowujacym rewolucje i ze jedynie jego arystokratyczne powiazania ochronily go od plutonu egzekucyjnego), we wrzesniu roku 1846 wyrusza jako (pruski kolonista) do Bluefieldz in Nicaragua (Mosquito Coast of Central America), tam zakochuje sie w corce brytyjskiego gubernatora: Emilie Ross Bell urodzonej w roku 1834.
Tempski jest Policjantem Kolonii (Pruskiej), Celnikiem Brytyjskim, odnosi slawe jako dowodzacy w walkach kolonistow z nikaraguanczykami i hiszpanami, (istnieja poglady ze Tempsky zajmowal sie dodatkowo handlowaniem Hebanem) na malzenstwo z Emilie, mlody baron ma za malo pieniedzy. W 1849 udaje sie do San Francisco szukac zlota.
W lipcu 1850 przybywa do San Francisco, plynac przez Costa Rica, Nicaragua i Mexico.
W roku 1850 (24-25.07.1850) figuruje na liscie meksykanskiego statku "Camilla" cumujacego w porcie - San Francisko Bay. Do roku 1853 przebywa w Californi, jest osobistym ochraniarzem Johna Suttera "Krola Kaliforni" (King of California), nastepnie uczestniczy w poscigu za meksykanskim bandyta Joaguinem Murietta.
W roku 1853, nie znajdujac ogromnej slawy i fortuny powraca do milosci w Bluefieldz.
W latach 1853-55 ustanawia rekord - pokonuje konno droge ponad 5000-tys. kilometrow w czasie okolo 18-tu miesiecy (od San Francisco przez Mexsico, Guatemala, San Salwador, Honduras do Nicaragua). Z Emilia zeni sie w roku 1855, a w roku 1856 in Nicaragua rodzi mu sie pierwszy syn Randal. W 1857 powraca do Europy (Scotland, London, Berlin, Preussen).
W 1858 in Glasgow, Lenark, Scotland rodzi mu sie drogi syn: Louis von Tempski, ojciec pisarki Ethel Armine von Tempski.
Gustaw pragnie zostac badaczem innych kultur, przyrodnikiem, geografem, wielkim odkrywca, artysta.
W tym roku w Londynie publikuje ksiazke "Mitla" na temat kutury Ameryki Srodkowej (ARTIST, GEOGRAF, AUTHOR – “MITLA” LONDON 1858 Tempsky, Gustav Ferdinand von. Załączony obrazek - MITLA. A NARRATIVE OF INCIDENTS AND PERSONAL ADVENTURES ON A JOURNEY IN MEXICO, GUATEMALA, AND SALVADOR IN THE YEARS OF 1853 TO 1855. WITH OBSERVATIONS ON THE MODES OF LIFE IN THOSE COUNTRIES - BY G. F. VON TEMPSKY - EDITED BY J. S. BELL - London, Longman, Brown, Green, Longmans, & Roberts, 1858. xv, [1], 436 p. col. front., illus., plates (part col., 1 double) plan, fold. Map. 22cm. Mexico -- Description and travel. Guatemala -- Description and travel. El Salvador -- Description and travel. F1213 .T28. sag T24.), (Podobno za egzemplarz "Mitli", po wojnie, placono w Nowej Zelandii do 3000-tys. Funtow).
W 1858 Wyrusza do Australii w sierpniu 1858 przybywa do Melbourne i udaje sie do Bendigo gdzie mieszka siostra jego zony Emilli, tam rodzi mu sie corka Lina. W Australii bez duzego powodzenia szuka zlota.
W styczniu 1860 jest projektodawca lub zostaje nominowany do prowadzenia wypraw naukowych "Wyprawy Transkontynentalnej" (Australia, Afryka und South America) Jednak w ostatniej chwili nominacje otrzymuje Robert O´hara Burke cieszacy sie duzym poparciem arystokracji angielskiej. (Gustaw v. Tempski musi sie czuc oszukany, zalamany, urazony w swej ambicji, zly na (niemiecka) arystokracje, ktora nie udzielila mu dostatecznego wsparcia aby otrzymac nominacje i obiac dowodzenie wyprawami, podobno glownym problemem dla anglikow bylo uczynienie cudzoziemca kierownikiem wyprawy, Tempskiemu proponowano stanowisko zastepcy kierownika na co sie nie zgodzil).
Z Australii w roku 1862 plynie do Nowej Zelandii.
W marcu 1862 laduje w Auckland in New Zeeland, szuka zlota i pracuje jako specjalny korespondent dla gazety Daily Southern Cross (Coromandel Penisula).
Bedac w Nowej Zelandii wstepuje do armii kolonialnej i w roku 1868 ginie w walkach z Maori (08.09.1868, Waihi, Near, Haviera, Neu Zealand).
Oprocz "Mitli" Gustav napisal pamietnik z wojny w nowej zelandii "Memoranda of the New Zealand Campaign in 1863 and 1864", praca ta znajduje sie w Turnbull Library in New Zealand.
W Australii i New Zealand byl znany jako (Polak), artysta, geograf, zolnierz, etz.
Do dzisiaj znany jest jego noz mysliwski "Von Tempski Bowie Knife".
Jako pierwszy w New Zealand (zapoczatkowal) poslugiwanie sie automatycznym olowkiem kreslarskim (niemieckim).
Uznac go mozna za bohatera Nowej Zelandii, ktorego nazwano polakiem.
(Gustav osobiscie uwazal sie za niemca).
(A jesli chodzi o opisane przez Armine Lathrop-Ball von Tempski, Polskie Tradycje w jej rodzinie, jest to raczej fikcja literacka, slyszec mogla jedynie opowiesci ojca, babci, wojka, ktorzy o swych dawnych korzeniach nie posiadali pelnych wiadomosci), (np: do dnia dziesiejszego wielu ludzi w Nowej Zelandii uwaza ze Polska lezy w Niemczech).
Osobiscie uwazam ze, pra...pradziadowie Gustava pozostali Germanamii i polskosci nigdy nie przyjeli, jedynie polsko brzmiace nazwisko. Pochodzili prawdopodobnie z Tempcza lub Wyschetzina, natomiast sam Gustav Ferdinand von Tempsky - byl Niemcem! i przypisywanie polskosci do jego osoby jest bledne (nie prawdziwe).

Pozdrowienia.
Jacek von Tempski

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek

Załączony/e plik/i
Dodany plik  Unbenannt.bmp ( 557.88k ) Liczba pobrań: 392
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Danziger23
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 19.447

 
 
post 22/01/2007, 13:57 Quote Post

Masz absolutną rację...to co napisałeś jest obecne w tradycji mojej rodziny, wiem skad pochodzę ze strony ojca. Wiem, że moi przodowie ze strony matki są związani z Kociewiem i Pomorzem od wieków.
Mam świadomość, że róznię sie pochodzeniem od nowych Pomorzan i nowych Gdańszczan. Jestem autochtonem.
Trudno mi być Polakiem, choć się stram myśleć i czuć jak Polak.
Niejednokrotnie jak spotykam złych ludzi na mojej drodze (Polaków z rdzennie Polskich dzielnc lub potomków kresowiaków)(chorobiwie zwracam uwagę na ludzi skąd pochodzą) odnajduję w sobie inność narodową, cieszy mnie to, że potrafie np. biegle mówić po niemiecku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Jacek von Tempski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 13.889

Jacek von Tempski
 
 
post 26/02/2007, 1:16 Quote Post

Serdecznie pozdrawiam cala rodzine - Tempskich.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Tempus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 36.071

Krzysztof Tempski
Zawód: Stolarz
 
 
post 19/10/2007, 22:19 Quote Post

Witam jestem Krzysztof. Pochodze z szlachty Tempskich mozliwe ze wiekszosc z was to moi krewni poniewaz jestem spokrewniony z rodzinami mieszkajacymi w tępczu. dokladnie nie moge powiedziec z jakimi bo tym zajmuje sie moj dziadek. Mam jednak pytanie. czy jest moze jakis artefakt ktory jest przekazywany z pokolenia na pokolenie? jesli tak to chciałbym go miec.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Rus_Varangian
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 38.883

Zawód: student
 
 
post 16/12/2007, 18:29 Quote Post

Jestem ciekawy skąd masz informacje o tym, że v. Tempscy byli Freiherren(1000-1550)
Jest to jeden z najstarszych niemieckich tytułów szlacheckich, oznaczający barona, pochodzący od zbitki słów Frei-wolny+herren-ludzie, powiązania z baronami śląskimi mało szczęśliwe- Herman von Salza-Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego, pełnił swój urząd 1210-1239 i von Richthofen, urodzony we Wrocławiu- "Rote Baron", as lotnictwa w I wś, uznawany za bohatera w III Rzeszy,


Sam pochodzę od v. Tempskich i szukam spowinowaconych-Albert von Tempski-kierownik szkoły w Łobżenicy-dziadek mojej
babci
Adolf von Tempski-(miejsce urodzenia-Gdańsk)nauczyciel w Sierakowicach, żona Marta Gdaniec, ojciec rzeczonego Alberta.



 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
kroton69
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 44.337

Rafal
Zawód: uczen
 
 
post 22/02/2009, 21:22 Quote Post

Ja nie należę do rodziny, ale wiem że do Tępskich należał również i Grabuwek opis dworu w książce Edwarda Obertyńskiego "Gawędy o Starej Gdyni" str. 12-13
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej