Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kolonie Austro-Węgier
     
eXmouth
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 35.069

 
 
post 26/09/2007, 16:20 Quote Post

Tak jak w temacie mam pytanie o kolonie Austro-Węgier. Z tego co zauważyłem na mapie to są chyba Ekwador i coś na N. Mój kolega ma dylemat jakie kolonie miały Austro-Węgry. Chciałbym mu powiedzieć ale nie wiem za bardzo na ten temat nic
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 26/09/2007, 16:26 Quote Post

Pamiętasz Szwejka? Był tam tekst:
"Mówili, że Austria ma jakieś kolonie na północy - wtrącił Szwejk. - Jakąś tam Ziemię Cesarza Franciszka Józefa czy coś takiego...
- Tylko bez polityki, moi panowie - rzekł żołnierz z eskorty. - Bardzo ryzykowne mówić dzisiaj o jakiejś Ziemi Cesarza Franciszka Józefa. Nie wymieniajcie nikogo, to będzie lepiej...
- No, to popatrzcie na mapę - odezwał się jednoroczny ochotnik - a przekonacie się, że naprawdę istnieje ziemia naszego Najmiłościwszego Monarchy, Franciszka Józefa. Według statystki jest tam wyłącznie lód, ale rozwożą go po świecie łamacze lodów, należące do praskich lodowni... Jedyną przeszkodą są Eskimosi, którzy uniemożliwiają prace naszym organom miejscowym.
- Gałgany te Eskimosy, nie chcą się uczyć języka niemieckiego. (...) Ministerstwo Oświaty zbudowało dla nich, kosztem wielkich ofiar, szkołę, a przy budowaniu jej zamarzło pięciu architektów.
- Murarze ocaleli - wtrącił Szwejk - gdyż mogli się ograć od zapalonych fajek. (...) Teraz poślą tam niezawodnie wojsko, żeby Eskimosów nauczyło moresu. Rzecz prosta, że walka z nimi będzie bardzo trudna. Najbardziej przeszkadzać będą naszemu wojsku tresowane białe niedźwiedzie."

Poza tym, za kolonię można uznać Bośnię.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
eXmouth
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 35.069

 
 
post 26/09/2007, 16:30 Quote Post

dzięki smile.gif ładnie przytoczyłeś fragment.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Jasnogród
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 859
Nr użytkownika: 50

 
 
post 26/09/2007, 19:18 Quote Post

Ekwador ? Jak najbardziej.Co to za mapa ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 6/10/2007, 9:31 Quote Post

Tak przypuszczam , że Cesarstwo Austro-Węgierskie, nie miało raczej własnych posiadłości kolonialnych! Jak, już to kilka eksterytorialnych placówek handlowych!
Mnie, też ciekawi, gdzie na mapie, Austro-Węgry, mają zaznaczone, swoje posiadłości kolonialne!

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 29/10/2007, 15:03 Quote Post

Ziemie Ekwadoru byly jedynie kolonia hiszpanska. I niczyja inna. A-W posiadaly zapewne kilka wydzielonych placowek handlowych w miastach chinskich i nic wiecej (w niemieckim Quingtao stacjonowal przed I wojna austro -wegierski krazownik).
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 29/10/2007, 19:26 Quote Post

Z tym, się zgodzę, że Austro-Węgry nie posiadały raczej swoich kolonii, na świecie. Ale nie zgodzę, się z tym, że Ekwador, był kolonią hiszpańską (kiedyś owszem, z tym się zgodzę), w czasie początków istnienia Cesarstwa Austro-Węgierskiego! - o którym zresztą mowa, w temacie. Chyba że mówimy, o okresie wcześniejszym, wtedy sie zgodzę.
Ale wydaje mi się, że Ekwador w tym okresie nie był już kolonia a niepodległym państwem. Jeżeli się, mylę to przepraszam.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.585
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 29/10/2007, 20:18 Quote Post

Drodzy Forumowicze!
Traktat ostatecznie sankcjonujący niepodległość dawnych południowoamerykańskich kolonii Hiszpanii podpisano dopiero w roku 1879, czyli w 12 lat po przekształceniu państwa Habsburgów w Austro-Węgry. Szerzej na ten temat możecie przeczytać w moim poście z 9 sierpnia ubiegłego roku, jaki odnajdziecie sięgając po poniższy link:
http://www.historycy.org/index.php?showtop...15&#entry285112
Wracając do kolonialnych planów Wiednia warto zwrócić uwagę na zainteresowanie Rakuszan budowanym w Egipcie Kanałem Sueskim, a tym samym poszukiwanie przez Austriaków placówek handlowych na szlaku wiodącym przez Kanał, co wiązało się m. in. z projektem zakupu strategicznie położonej wyspy Sokotry, jaką dzierżyli rezydujący w Zanzibarze władcy Omanu, a który to projekt zrodził się już w latach 50 XIX wieku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 4/11/2007, 14:48 Quote Post

QUOTE
Ale wydaje mi się, że Ekwador w tym okresie nie był już kolonia a niepodległym państwem. Jeżeli się, mylę to przepraszam.

Chodzilo mi o to, ze za wyjatkiem Hiszpanow nikt Ekwadoru nie kolonizowal (pomijajac problem wysp Galapagos, do ktorych roscili pretensje Brytyjczycy).

Co do zamiarow kolonizacyjnych A-W - to chyba najbardziej interesowaly ich mozliwosci rozszerzenia swego terytorium kosztem Turcji (a wiec Balkany).
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 4/11/2007, 14:52 Quote Post

QUOTE(Rian @ 4/11/2007, 14:48)
QUOTE
Ale wydaje mi się, że Ekwador w tym okresie nie był już kolonia a niepodległym państwem. Jeżeli się, mylę to przepraszam.

Chodzilo mi o to, ze za wyjatkiem Hiszpanow nikt Ekwadoru nie kolonizowal (pomijajac problem wysp Galapagos, do ktorych roscili pretensje Brytyjczycy).

Co do zamiarow kolonizacyjnych A-W - to chyba najbardziej interesowaly ich mozliwosci rozszerzenia swego terytorium kosztem Turcji (a wiec Balkany).
*



A Bośnia to nie kolonia?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 4/11/2007, 15:23 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 4/11/2007, 15:52)
A Bośnia to nie kolonia?
*



Polemizowałbym - był to sui generis protektorat raczej... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Konto Usuniete 13.04.15
 

Unregistered

 
 
post 31/12/2007, 9:03 Quote Post

Austria próbowała kolonizacji Nikobarów w 1778r jest na ten temat artykuł w angielskiej wikipedii Rosja miała Alaskę i Fort Ross w Kalifornii.
 
Post #12

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 31/12/2007, 12:44 Quote Post

QUOTE
Austria próbowała kolonizacji Nikobarów w 1778r jest na ten temat artykuł w angielskiej wikipedii


To bardzo ciekawa i interesująca informacja. Tylko jedno mnie zastanawia. Dlaczego Austriacy, wybrali akurat Nikobary? A nie np. próbowali zdobyć posiadłości na stałym lądzie?

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
lucasso2007
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 40.960

 
 
post 11/03/2008, 20:34 Quote Post

"Cesarstwo Austro-Węgierskie" - a cóż to za państwo? Austro-Węgry powstały w 1867 r. z w wyniku utworzenia dualistycznego państwa austriacko-węgierskiego, którego władcą był Franciszek Józef. Jego tytulatura jest dość długa, ale był cesarzem Austrii i królem Węgier jednocześnie. W osobie monarchy zatem połączone były dwa państwa, które posiadały pewien stopień samodzielności w wielu sprawach. Nie należy zapominać, że tendencje separastyczne i wyzwolenie się spod władzy Austrii obecne były w Węgrzech właściwie odkąd utraciły one niepodległość a priorytetową sprawą było właśnie utrzymanie ich w granicach państwa habsburskiego, czy też w posiadaniu Domu Habsburgów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 12/03/2008, 0:29 Quote Post

ale gdyby przyjąc, że Bośnia to kolonia, to oczywiście nie Cesarstwo, ale Austro-Węgry jak najbardziej, gdyz Bośnia była kondominum zarządzany przez Ministerstwo Finansów w centralnym rządzie K-u-K.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej