Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Euro!, Czy Polacy potrzebują tej monety?
     
NELSON
 

kot bojowy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 922
Nr użytkownika: 20.599

Zawód: EMIGRANT
 
 
post 21/02/2010, 18:51 Quote Post

QUOTE(komar47 @ 21/02/2010, 19:09)
>>Polski kryzys nie dotknął w dużym stopniu<<

Jest faktem, że w wyniku kryzysu płace polskich pracowników, wynoszące (w przeliczeniu) 1000 euro miesięcznie w połowie 2008 roku, spadły do około 600 euro miesięcznie w połowie 2009 roku. Wyłącznie w wyniku spadku wartości złotówki.
W tych samych proporcjach spadła wartość oszczędności Polaków, liczona w euro.

Prawda, że kryzys ledwie musnął Polskę?

To właśnie było główną przyczyną, dla której kurorty Słowacji w roku 2009 opustoszały. Bo dla Polaków, którzy je tłumnie odwiedzali, wszystko stało się nagle o 40% droższe.
*


Cos te 40% to chyba przesada?
W 2008 euro zapikowalo w kierunku 3 zlotych.Ile czasu to trwalo?To nie byl chyba naturalny stan, liczac od chwili wprowadzenia euro kiedy kosztowalo ono prawie 5 zl?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
General Belgrano
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 887
Nr użytkownika: 73.261

Zawód: BANITA
 
 
post 18/06/2012, 10:35 Quote Post

Pogłębiający się kryzys w Strefie Euro ciśnie na usta pytanie: czy Euro powinno byc wprowadzone również w Polsce ? Ja jestem przeciw. A wy ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.217
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 18/06/2012, 10:42 Quote Post

Witam!
QUOTE(General Belgrano @ 18/06/2012, 11:35)
Pogłębiający się kryzys w Strefie Euro ciśnie na usta pytanie: czy Euro powinno byc wprowadzone również w Polsce ? Ja jestem przeciw. A wy ?
*


Mnie tam ze złotówką dobrze... rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 18/06/2012, 11:19 Quote Post

Przy obecnym stanie rzeczy już każdy oprócz niepoprawnych euroentuzjastów (eurotomanów tongue.gif ) widzi, że wprowadzenie tej waluty w Polsce to byłby samobój. Nawet chyba zlikwidowano Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro w Polsce.
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Galvatron
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 132
Nr użytkownika: 69.232

 
 
post 18/06/2012, 11:49 Quote Post

Rząd już dawno postanowił, że NIE będzie Euro przed zakończeniem kryzysu, więc cały temat jest trochę bezcelowy. Niemniej kryteria konwergencji i tak warto spełnić, bo jest to zwyczajnie korzystne dla gospodarki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Piast anonim
 

Młody Lisek dla odmiany
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.749
Nr użytkownika: 55.424

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 18/06/2012, 12:12 Quote Post

300ml ludzi żyje w strachu przed tym co stanie się w kraju 10mln takie to jest te euro.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Ossee
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.501
Nr użytkownika: 65.050

 
 
post 18/06/2012, 15:32 Quote Post

Dlatego należy dążyć do ścisłej unii fiskalnej i politycznej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 18/06/2012, 16:06 Quote Post

CODE
Dlatego należy dążyć do ścisłej unii fiskalnej i politycznej.

Ale to właśnie zacieśnianie Unii fiskalnie i politycznie doprowadziło do tego co mamy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Galvatron
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 132
Nr użytkownika: 69.232

 
 
post 18/06/2012, 17:50 Quote Post

QUOTE(Piast anonim @ 18/06/2012, 12:12)
300ml ludzi żyje w strachu przed tym co stanie się w kraju 10mln takie to jest te euro.
*


Raczej taka jest współczesna gospodarka - powiązania powodujące nieunikniony efekt domina. Niestety jak dotąd niczego lepszego nie wymyślono. W czasach Wielkiego Kryzysu, i kilku innych tąpnięć, jakoś nie trzeba było wspólnej waluty.

Ten post był edytowany przez Galvatron: 18/06/2012, 17:51
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Ossee
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.501
Nr użytkownika: 65.050

 
 
post 18/06/2012, 19:04 Quote Post

CODE
Ale to właśnie zacieśnianie Unii fiskalnie i politycznie doprowadziło do tego co mamy.


Nie. Do obecnych problemów doprowadził BRAK ścisłej unii politycznej i fiskalnej przy unii monetarnej - a także, fakt, że Grecja potrzebuje innych stóp procentowych niż Niemcy - ale w sytuacji jednego budżetu i rządu byłoby to jednak znacznie mniejszym problemem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.217
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 18/06/2012, 19:07 Quote Post

QUOTE(Ossee @ 18/06/2012, 20:04)
Nie. Do obecnych problemów doprowadził BRAK ścisłej unii politycznej i fiskalnej przy unii monetarnej - a także, fakt, że Grecja potrzebuje innych stóp procentowych niż Niemcy - ale w sytuacji jednego budżetu i rządu byłoby to jednak znacznie mniejszym problemem.
*


Jasne. Podobnie, jak bez niego, za to tylko z bezcłowym i bezwizowym ruchem, na przykład smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 18/06/2012, 19:23 Quote Post



QUOTE
Nie. Do obecnych problemów doprowadził BRAK ścisłej unii politycznej i fiskalnej przy unii monetarnej
Lub też po prostu obecność tej unii monetarnej. Według mnie dużo lepsze rozwiązanie. Na pewno najgorszy dla gospodarki jest układ obecny, ale nie chciałbym, żeby mój kraj oddawał niepodległość po to, żeby rynki się lepiej miały.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 18/06/2012, 19:25 Quote Post

CODE
Raczej taka jest współczesna gospodarka - powiązania powodujące nieunikniony efekt domina.

Oczywiście się mylisz, gdyby Grecji nie było w unii walutowej nikt by nie lamentował a my byśmy mieli tanie wakacje w Atenach. Grecja jest zbyt małą gospodarką aby samodzielnie wywołać tego typu perypetie.
CODE
W czasach Wielkiego Kryzysu, i kilku innych tąpnięć, jakoś nie trzeba było wspólnej waluty.

A teraz trzeba?
Jak można utrzymać wspólną walutę przy stałych stopach procentowych, przy rożnych gospodarkach, które defakto są oddzielne, mają oddzielne budżety, oddzielne inflacje i powinny mieć oddzielne sposoby walki z tego typem problemami. Zaciśnienie Unii fiskalenj defkto musi doprowadzić do dążenia do jednego budżetu, jednej stopy naliczania inflacji a zatem i jednego rządu który tym wszystkim ma władać. Nie wchodząc w to czy jest to dobre czy złe, jest to po prostu nierealne. Chyba że wprowadzimy do akcji bagnety...
CODE
Lub też po prostu obecność tej unii monetarnej. Według mnie dużo lepsze rozwiązanie. Na pewno najgorszy dla gospodarki jest układ obecny, ale nie chciałbym, żeby mój kraj oddawał niepodległość po to, żeby rynki się lepiej miały.

Lepiej się mieć nie będą, bo niby jakim cudem? Wyobraźmy sobie że zakładam biznes, sprzedaje sąsiadom jakiś produkt. Sąsiad bankrutuje, w normalnej sytuacji tracę tylko jednego klienta, w sytuacji w której jestem uzależniony od sąsiada wspólnym budżetem ciągnie on na dno i mnie za sobą.
CODE
Nie. Do obecnych problemów doprowadził BRAK ścisłej unii politycznej i fiskalnej przy unii monetarnej - a także, fakt, że Grecja potrzebuje innych stóp procentowych niż Niemcy - ale w sytuacji jednego budżetu i rządu byłoby to jednak znacznie mniejszym problemem.

Wyobrażasz sobie stworzenie Stanów Zjednoczonej Europy? To jest nierealne, w USA pokojowo nie doszło do zjednoczenia, podobnie jak w ZSRR i Państwach satelickich. To po pierwsze, po drugie po co? Uważasz że polityk z kraju Basków zarządzałby dobrze gospodarką twojego kraju?

Ten post był edytowany przez misza88: 18/06/2012, 19:28
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Agaton
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 169
Nr użytkownika: 56.858

Stopień akademicki: student
 
 
post 18/06/2012, 19:36 Quote Post

Zdecydowanie należy, pozostać przy walucie narodowej przemawia za tym obecna sytuacja ekonomiczna na świecie, poza tym jestem sentymentalny a złotówki to dla mnie jeden z elementów polskości.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Ossee
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.501
Nr użytkownika: 65.050

 
 
post 18/06/2012, 19:47 Quote Post

CODE
Jasne. Podobnie, jak bez niego, za to tylko z bezcłowym i bezwizowym ruchem, na przykład


Jasne, ale powrót do Europy Ojczyzn jest obecnie jeszcze mniej prawdopodobny niż Stany Zjednoczone Europy - a szkoda, bo stan obecny jest najmniej satysfakcjonujący. Poza tym - cóż złego w europejskiej federacji?
Daleki jestem od apokaliptycznych wizji w stylu zalewu Europy przez Żółte Zagrożenie czy coś w tym stylu, ale jedno nie ulega wątpliwości - państwo federacyjne byłoby realnie silniejsze...



CODE
Lub też po prostu obecność tej unii monetarnej. Według mnie dużo lepsze rozwiązanie. Na pewno najgorszy dla gospodarki jest układ obecny, ale nie chciałbym, żeby mój kraj oddawał niepodległość po to, żeby rynki się lepiej miały.


To nie byłoby "oddawanie niepodległości żeby rynki miały się lepiej" - tylko suwerenna decyzja narodów Europy - stworzenia wspólnego państwa Europejczyków które mogłoby zadbać o interesy swoich obywateli lepiej niż Polska czy Słowenia... Przypominam, że globalne PKB UE jest większe od globalnego PKB USA!

CODE
Wyobrażasz sobie stworzenie Stanów Zjednoczonej Europy?


Łaj nat?

CODE
w USA pokojowo nie doszło do zjednoczenia,

confused1.gif
Jak to nie?


CODE
podobnie jak w ZSRR


A to akurat efekt rosyjskiej wojny domowej - a nie jakichśtam "planów zjednoczeniowych" - zupełnie inna sytuacja!


CODE
po drugie po co?





Żeby móc lepiej bronić interesów Europejczyków - m.in gospodarczych.



CODE
Lepiej się mieć nie będą, bo niby jakim cudem?


Ano takim, że mielibyśmy JEDEN rynek obligacji, JEDEN budżet i JEDEN rząd. Bankructwo takiego giganta jest znacznie mniej prawdopodobne niż kolaps Grecji. Kto sobie wyobraża plajtę USA?

CODE
Uważasz że polityk z kraju Basków zarządzałby dobrze gospodarką twojego kraju?

confused1.gif


CODE
Zdecydowanie należy, pozostać przy walucie narodowej przemawia za tym obecna sytuacja ekonomiczna na świecie,


I właśnie dlatego zawarcie nowego traktatu tworzącego Stany Zjednoczone Europy z jednym budżetem, jednym rządem i jedną armią jest najlepszym sposobem na to, żeby zmienić "sytuację ekonomiczną na świecie".

Ten post był edytowany przez Ossee: 18/06/2012, 19:49
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

8 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej