Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Łuk Wschodni, Łuk wschodni na terenach japonii
     
Yurasss
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 34.212

Jerzy Jartym
Zawód: uczen
 
 
post 22/09/2008, 21:57 Quote Post

Jako, że odtwarzam japońskiego najemnika z 15 i 16 w. mam pytanie o łuk. Otóż rozmawiałem z panem który robi łuki bambusowe na temat następującej teorii.
Łuk mongolski mógł po przez migracje wojenne trafić do japonii i czy miał prawo się w ogóle zaakceptować. Chodzi mi tutaj również o inne łuki typu wschodniego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 22/09/2008, 22:20 Quote Post

Mógł, ale nie przyjął się. Rodzime formy (zresztą tez typu wschodniego, cokolwiek rozumie przez to wytwórca łuków) były zadomowione wcześniej, od VII w. Krótkich łuków refleksyjnych używano raczej sporadycznie i głównie do polowań.

BTW- japoński najemnik ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Yurasss
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 34.212

Jerzy Jartym
Zawód: uczen
 
 
post 23/09/2008, 14:37 Quote Post

Czyli to czego się spodziewałem... W każdym razie dzięki...

Off?
Ano najemnik.. można rzec Ronin choć ładniej brzmi Samuraj ;] (Nie czepiać się wiem jakie są różnice)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 23/09/2008, 15:09 Quote Post

QUOTE(Rado @ 22/09/2008, 23:20)
Mógł, ale nie przyjął się. Rodzime formy (zresztą tez typu wschodniego, cokolwiek rozumie przez to wytwórca łuków) były zadomowione wcześniej, od VII w. Krótkich łuków refleksyjnych używano raczej sporadycznie i głównie do polowań.

BTW- japoński najemnik ?
*


Rado z tego co mi się obiło o uszy to strzelanie z łuku było stawiane na równo z szermierką. A zanim zaczęto używać katan to łuk był na pierwszym miejscu. Prawda ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 23/09/2008, 15:57 Quote Post

Jak najbardziej (chociaż nie było to związane z użyciem katan a raczej bardziej ogólnie ze zmianami taktyki, lepszym uzbrojeniem ochronnym i położeniem nacisku na walkę "masową"). Początkowo było stawiane chyba nawet wyżej, a "koronnym" atrybutem wojownika był łuk, czego ślady widać zresztą do dziś, choćby podczas ceremonii sumo- mistrz wykonuje rodzaj tańca z łukiem- nie z mieczem. To w dużej mierze przepisy bakufu nadały szczególny status mieczowi, na dobrą sprawę już po okresie walk.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
m!chal
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 49.493

Zawód: uczen
 
 
post 20/10/2008, 21:16 Quote Post

Mam nadzieję, że pomoże Ci to w znalezieniu odpowiedniego łuku smile.gif
Zacznę jednak od krótkiego wstępu.
Łucznictwo było sztuką, którą pierwsi samuraje cenili ponad wszystko inne. Dla określenia swego wojskowego powołania stosowali nawet termin: Droga konia i łuku. Nazwa ta pochodzi jeszcze z czasów, gdy samuraje byli przede wszystkim kawalerzystami i walczyli jako konni łucznicy. Z upływem stuleci dokonały się dwie powolne przemiany:
głównym uzbrojeniem kawalerii stała się włócznia, a wielu samurajów zajęło się walką pieszą. Jednak umiejętne używanie łuku pozostało oznaką dobrze wyszkolonego, zdyscyplinowanego wojownika.
Łuk samurajski pozornie wygląda niezgrabnie, gdyż majdan (uchwyt) nie jest w nim umieszczony pośrodku, tylko w jednej trzeciej wysokości, co umożliwia używanie dużo potężniejszego łuku podczas jazdy. Łuk symetryczny musiałby być krótszy (i przez to słabszy), inaczej korzystanie z niego na koniu byłoby bardzo niewygodne. Drzewce zbudowane było ze starannie dobieranych warstw drewna liściastego i bambusa, owiniętych sznurem. Całość była dokładnie pokrywana laką dla ochrony przed wilgocią. Założenie cięciwy na taki łuk wymagało wspólnego wysiłku kilku ludzi, miał on więc ogromną siłę.
Poziom umiejętności samuraja łucznika stanowił wynik wieloletnich ćwiczeń. Od samurajów oczekiwano trafiania w niewielkie cele podczas jazdy w pełnym galopie.Umiejętność ta jest do dziś demonstrowana na festiwalach yamasame.
A teraz mała ciekawostka smile.gif
Stosowano wiele różnych typów strzał, a najbardziej niezwykłe z nich były strzały sygnalizacyjne, które miały przymocowane przy grocie duże drewniane gwizdki. W trakcie lotu gwizdek wydawał Świszczący odgłos. Wystrzeliwano je na początku bitwy, by zwrócić uwagę duchów kami na akty męstwa, jakie miały nastąpić w bitwie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
polandczyk039
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 326
Nr użytkownika: 51.971

Krystian
Zawód: Uczen
 
 
post 19/01/2009, 18:18 Quote Post

Czy ten "Japonski Luk Wschodni", to ten luk, taki dlugi, pokazywany w filmie "Shogun"? (Z ktorego strzelal miedzy innymi Pan Toranaga).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 20/01/2009, 3:39 Quote Post

Szczerze mówiąc film oglądałem jakieś... lekko licząc 20 lat temu także trudno mi się wypowiadać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
J@kub
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 38.655

Jakub Buzak
Zawód: student
 
 
post 24/01/2009, 14:21 Quote Post

Nie Toranaga...Tak to mniej więcej taki łuk
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 26/01/2009, 6:50 Quote Post

W książce z łuku strzela Buntaro... w filmie to zmienili ? smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Najaa
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 338
Nr użytkownika: 44.797

 
 
post 4/02/2009, 23:01 Quote Post

Co do nazewnictwa, nie wiem jak dokładnie, jak to jest podane w w literaturze, ale nazwę luk wschodni zarezerwował bym dla łuków koczowników Wielkiego Stepu - są to kompozytowe łuki refleksyjne. Dla łuki japońskiego można stosować nazwę łuk asymetryczny - jest to łuk kompozytowy, ale według mojej wiedzy nie jest to łuk refleksyjny - stąd to rozróznienie
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 4/02/2009, 23:39 Quote Post

No cóż- od IX wieku w górę nie masz racji. Tak daikyū jak i hankyū to łuki refleksyjne, choć rzeczywiście asymetryczne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Najaa
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 338
Nr użytkownika: 44.797

 
 
post 5/02/2009, 11:04 Quote Post

W takim razie za podstawę rozróżnienia obydwu tych łuków należało by wziąć ich konstrukcję Na Wielkim Stepie nie używano łuków asymertycznych, ich lęczyska były także krótsze. Jak długie były te łuki o których wspominasz Rando.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 5/02/2009, 13:27 Quote Post

To prawda, cechą charakterystyczną i unikalną długiego łuku japońskiego jest jego asymetryczność. Długość ? Od 212 do 245 cm.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
J@kub
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 38.655

Jakub Buzak
Zawód: student
 
 
post 11/02/2009, 9:16 Quote Post

A hankyū??Bo wymiary które podałeś to ewidentnie daikyū.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej