Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zawisza Czarny
     
Maciek2466
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 85.649

 
 
post 29/11/2013, 20:25 Quote Post

Witam wszystkich. Specjalnie zarejestrowałem się na forum, ponieważ coś mnie zaintrygowało. Ostatnio na lekcji historii, mój nauczyciel wspominając o bitwie pod Grunwaldem, wspomniał Zawiszę Czarnego. Powiedział, "To był rycerz idealny, ale dzisiaj wiemy, że robił rzeczy, za które dziś nie wyszedłby z więzienia". Wie ktoś może, co miał na myśli ? Nie chciał mówić dalej o tym, "bo takich rzeczy nie mówi się na lekcjach". Szukałem w internecie, aż w końcu doszedłem do jednego z tematów na tym forum, ale dalej nie dostałem odpowiedzi. Wiecie, o co mogło mu chodzić ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 29/11/2013, 20:46 Quote Post

QUOTE(Maciek2466 @ 29/11/2013, 20:25)
Witam wszystkich. Specjalnie zarejestrowałem się na forum, ponieważ coś mnie zaintrygowało. Ostatnio na lekcji historii, mój nauczyciel wspominając o bitwie pod Grunwaldem, wspomniał Zawiszę Czarnego. Powiedział, "To był rycerz idealny, ale dzisiaj wiemy, że robił rzeczy, za które dziś nie wyszedłby z więzienia". Wie ktoś może, co miał na myśli ? Nie chciał mówić dalej o tym, "bo takich rzeczy nie mówi się na lekcjach". Szukałem w internecie, aż w końcu doszedłem do jednego z tematów na tym forum, ale dalej nie dostałem odpowiedzi. Wiecie, o co mogło mu chodzić ?
*


A próbowałeś zapytać się o to indywidualnie po lekcjach?
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Maciek2466
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 85.649

 
 
post 29/11/2013, 20:50 Quote Post

Również mi nie powiedział, dlatego myślę, że mógł po prostu żartować, żeby wzbudzić moją ciekawość.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 29/11/2013, 22:26 Quote Post

Jeśli to miał być żart to ja się nie poznałem wink.gif, no ale liczymy jednak na pana nauczyciela, może poza szkołą nie będzie się bał zdradzić tej strasznej tajemnicy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
asceta
 

uczestnik krucjaty
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.936
Nr użytkownika: 15.122

Zawód: prawnik
 
 
post 30/11/2013, 23:01 Quote Post

QUOTE(Maciek2466 @ 29/11/2013, 20:25)
Witam wszystkich. Specjalnie zarejestrowałem się na forum, ponieważ coś mnie zaintrygowało. Ostatnio na lekcji historii, mój nauczyciel wspominając o bitwie pod Grunwaldem, wspomniał Zawiszę Czarnego. Powiedział, "To był rycerz idealny, ale dzisiaj wiemy, że robił rzeczy, za które dziś nie wyszedłby z więzienia". Wie ktoś może, co miał na myśli ? Nie chciał mówić dalej o tym, "bo takich rzeczy nie mówi się na lekcjach". Szukałem w internecie, aż w końcu doszedłem do jednego z tematów na tym forum, ale dalej nie dostałem odpowiedzi. Wiecie, o co mogło mu chodzić ?
*



Na przykład brał udział w pojedynkach, w których zabił swoich przeciwników lub ich uszkodził. Za to poszedłby dzisiaj do więzienia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 30/11/2013, 23:29 Quote Post

QUOTE
Za to poszedłby dzisiaj do więzienia.

Tylko w tym przypadku mamy coś jeszcze gorszego,
QUOTE
wiemy, że robił rzeczy, za które dziś nie wyszedłby z więzienia
wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
asceta
 

uczestnik krucjaty
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.936
Nr użytkownika: 15.122

Zawód: prawnik
 
 
post 1/12/2013, 1:31 Quote Post

No tak, ale kilku nieboszczyków w kilku pojedynkach, kilka wymierzonych kar po 15 lat, kara łączna dożywocie.... Nie wyszedłby z więzienia. Aczkolwiek mam podejrzenie, że historykowi chodziło o coś innego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 1/12/2013, 12:11 Quote Post

Ale należało by sprawę rozpatrywać w świetle ówczesnego prawa, dzisiaj owszem ale wówczas nie popełniał przestępstwa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
szuba44
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 290
Nr użytkownika: 48.921

andrzej szuba
Stopień akademicki: magister
Zawód: inzynier
 
 
post 1/12/2013, 17:54 Quote Post

Tak sie złożyło ze w latach 60-tych, dyrektor Szkoly Podstawowej w Krakowie nr.26 zorganizował spotkanie z pisarzem K.Bunschem. Byl to wyśmienity pisarz, który napisał wiele książek historycznych np.Dzikowy Skarb. Bylem wówczas w 6 klasie i zadałem pytanie właśnie o Zawisze Czarnego. K.Bunsch opowiedział jak doszło do napisania książki o Zawiszy. Dostal zamówienie z MON i zaczął zbierać materiały. Z początku nie wyglądało to najciekawiej bo rycerz ten wyglądał na kondotiera - najemnika. Jednakże po dłuższym zbieraniu materiałów wyłonił sie człowiek niezwykły. Byl fenomenalnym zapaśnikiem/rycerzem, który w pojedynkach rycerskich nie miał sobie równych. Wygrał pojedynek z Janem z Aragonii, wówczas najlepszym rycerzem świata chrześcijańskiego. Jednocześnie tez Zawisza Czarny był jak na owe czasy człowiekiem wykształconym.Umiał czytać i pisać, znal łacinę. Z uwagi na inteligencje i obycie pełnił tez funkcje dyplomatyczne. Zginał w walce z Turkami bo nie chciał opuścić żołnierzy gdy przysłano po niego lodź aby sie przeprawił na druga stronę Dunaju.
Wracając do K.Bunscha zapamietalem ze bardzo poważnie i życzliwie potraktował to spotkanie z zebrana wówczas smarkaternia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 1/12/2013, 18:09 Quote Post

QUOTE
rycerz ten wyglądał na kondotiera - najemnika. Jednakże po dłuższym zbieraniu materiałów wyłonił sie człowiek niezwykły. Byl fenomenalnym zapaśnikiem/rycerzem, który w pojedynkach rycerskich nie miał sobie równych. Wygrał pojedynek z Janem z Aragonii, wówczas najlepszym rycerzem świata chrześcijańskiego. Jednocześnie tez Zawisza Czarny był jak na owe czasy człowiekiem wykształconym.Umiał czytać i pisać, znal łacinę. Z uwagi na inteligencje i obycie pełnił tez funkcje dyplomatyczne. Zginał w walce z Turkami bo nie chciał opuścić żołnierzy gdy przysłano po niego lodź aby sie przeprawił na druga stronę Dunaju.
A co przeszkadza jedno w drugim i trzecim?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 1/12/2013, 22:48 Quote Post

QUOTE(asceta @ 1/12/2013, 2:31)
No tak, ale kilku nieboszczyków w kilku pojedynkach, kilka wymierzonych kar po 15 lat, kara łączna dożywocie.... Nie wyszedłby z więzienia. Aczkolwiek mam podejrzenie, że historykowi chodziło o coś innego.
*


Nie wiem na ile orientuje się w tych sprawach ten nauczyciel (pomijając kwestię o co mogło mu chodzić) ale nawet kara dożywocia przewiduje możliwość ubiegania się o przedterminowe zwolnienie. Nie wiem też czy zabicie kogoś w pojedynku było by na pewno zabójstwem kwalifikującym się do wyroku dożywocia wink.gif.
QUOTE
Ale należało by sprawę rozpatrywać w świetle ówczesnego prawa, dzisiaj owszem ale wówczas nie popełniał przestępstwa.

Toż przecież tak to właśnie ujął pan nauczyciel, "robił rzeczy, za które dziś nie wyszedłby z więzienia".

A tak reasumując bez podpowiedzi pana nauczyciela raczej nie zbliżymy się do odpowiedzi o co mogło mu chodzić...
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Grimzon
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 85.059

 
 
post 1/12/2013, 23:30 Quote Post

A czy dzisiaj bokserzy lub zawodnicy MMA idą do więzienia za uszkodzenie przeciwnika podczas walki? Nie raz wśród bokserów były śmiertelne zejścia na skutek ciosów otrzymanych podczas walki.

Więc za pojedynki nie zostałby skazany.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.144
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 1/12/2013, 23:34 Quote Post

Kończąc ten uroczy wątek w dziale merytorycznym, dzisiaj pojedynki są zakazane, chodziło wyraźnie o czyn, za jaki dziś byłby skazany.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
rapahandock
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.376
Nr użytkownika: 78.749

Igor Moraczewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: archiwista
 
 
post 2/12/2013, 15:39 Quote Post

Ew. mogło chodzić o wiek małżonki wspomnianego rycerza, tylko że na ten temat za wiele to nie wiadomo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
szuba44
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 290
Nr użytkownika: 48.921

andrzej szuba
Stopień akademicki: magister
Zawód: inzynier
 
 
post 14/12/2013, 20:28 Quote Post

QUOTE(rapahandock @ 2/12/2013, 16:39)
Ew. mogło chodzić o wiek małżonki wspomnianego rycerza, tylko że na ten temat za wiele to nie wiadomo.
*



W książce którą napisał K.Bunsch było wspomniane jak poznał swoja małżonkę. Otóż wyratował ja spod kopyt powozu, podczas jakiejś uroczystości w Krakowie. Jak widać był obdarzony nadzwyczajnym refleksem. Co do niektórych niezbyt mądrych uwag moich przedmówców to przypominam ze dzisiaj żołnierze z naszego kraju służą na misjach zagranicznych walcząc z Al-Kaida. Wówczas to byli Turcy, którzy wdzierali się już do Europy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej