Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
13 Strony « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Horus i Jezus
     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 3/02/2008, 18:15 Quote Post

Nie wrzucajmy apokryfów odrazu do kosza. Przecież to też są ewangelie tylko że nie są włączone do kanonu. Chociaż nie do końca.

Przed kanonem z IV wieku kiedy ostatecznie ogłoszono co jest natchnione a co nie. To wiele apokryfów wcześniej były uważane za natchnione np. Didache. Też niektóre mają nawet zgodność histotyczną jak pamiętam.

No i na tym kanonie Biblii z IV wieku odrzucono część. I właśnie może kosciół sie mylił? wkońcu wiele apokryfów było uważane za świete pisma.

Mówicie że nigdzie w Biblii nie ma wzamianki o trzech królach. Ależ one są w ewangeliach, tylko że w tych apokryficznych. I widocznie kiedyś były uznawane za święcie i przez wieki wrosło to w świadomość ludzi i tradycje, mimo że późniejszy kanon odrzucił wiele ewangelii, w tym gdzie jest wzmianka o królach. Ale nie zapominajmy to nie byli dosłownie królowie, tylko mędrcy jacy wtedy byli na tamtejszych terenach.


Czy Jezus faktycznie istniał, to myśle że tak. Choć wątpie w Jego boskość, choć uważam go za wielkiego człowieka.

Niewiele może na temat Horusa i Jezusa napisałem. Ale chciałem napisać tutaj te kilka rzeczy jakie wyczytałem od was czytając. Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #46

     
stejak
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 120
Nr użytkownika: 16.857

Bartek
Stopień akademicki: z
Zawód: LICEUM
 
 
post 4/02/2008, 0:40 Quote Post

Drogi BLyy napisz w których ewangeliach apokryficznych pisze o trzech królach .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #47

     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 4/02/2008, 19:09 Quote Post

QUOTE(stejak @ 4/02/2008, 0:40)
Drogi BLyy napisz w których ewangeliach apokryficznych pisze o trzech królach .
*



Chociażby ormiańska "Ewangelia Dzieciństwa", tam jest wzmianka.

Można też CHYBA znaleźć ale nie jestem pewien bo te tylko na necie znalazłem. Więc jak ktoś chce to niech poszpera:

EwHbr (fragment z Seduliusza Szkota); ProtEwJk 21; PsMt 16; ŁacEwDz 24,89-30,95; EwDzArab 7n; EwGruz 9n,14, EwArm 5,10; 11; 28,5, ŻJ gr 5; EwJ 9,1-6, EwBarn 6n (ostatni fragment nie tłumaczony)






A w Biblii jest wzmianka o trzech królach.

Mt 2,1-12
"1 A kiedy Jezus urodził się w Betlejem, w Judei, za dni króla Heroda, mędrcy przybyli ze Wschodu do Jerozolimy 2 i pytali: "Gdzie jest ten narodzony Król Judejczyków? Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon". 3 Kiedy król Herod dowiedział się [o tym], przestraszył się, a za nim cała Jerozolima. 4 Zebrawszy wszystkich arcykapłanów i uczonych tego ludu, pytał ich, gdzie się ma Mesjasz urodzić. 5 A oni mu powiedzieli: "W Betlejem, w Judei. Tak bowiem jest napisane za pośrednictwem proroka: 6 "A ty, Betlejem, ziemio Judy, wcale nie najmniejsze jesteś wśród wiodących [miast] Judy, bo z ciebie wyjdzie Przewodnik, który paść będzie mój lud, Izraela"". 7 Wtedy Herod przebiegle zaprosił mędrców i wypytał ich starannie o czas pokazania się gwiazdy. 8 Odsyłając ich do Betlejem, powiedział: "Gdy tam przyjdziecie, dokładniej się zapytajcie o to Dziecko i jeśli znajdziecie, donieście mi, abym i ja poszedł oddać Mu pokłon". 9 Po wysłuchaniu króla odeszli. Wówczas gwiazda, którą zobaczyli na Wschodzie, prowadziła ich dalej, aż doszedłszy stanęła nad [miejscem], gdzie było Dziecko. 10 Widok tej gwiazdy napełnił ich bardzo wielką radością. 11 Gdy weszli do mieszkania, zobaczyli Dziecko z Maryją, Jego matką. Wtedy upadłszy oddali Mu pokłon, a po otwarciu swych szkatuł złożyli Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. 12 Potem, ponieważ we śnie zostali uprzedzeni, by nie wracali do Heroda, inną drogą odeszli do swego kraju."



 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #48

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 4/02/2008, 19:57 Quote Post

A od kiedy mędrzec=król?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #49

     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 4/02/2008, 20:24 Quote Post

QUOTE(indigo @ 4/02/2008, 19:57)
A od kiedy mędrzec=król?
*



Jeśli jesteś historykiem z zawodu czy z zamiłowania to powinieneś wiedzieć że KRÓL nie musi znaczyć dosłownie że są to królowie.

Poza tym jak jesteś wierzący i czytałes Biblie to powieneś też wiedzieć że nie należy wszystkiego rozumieć dosłownie. Czasem trzeba troche pogłówkować by coś zrozumieć. Nawet ateista wie o tym.


Skoro jak wedlug ciebie ci mędrcy to nie ci co powinni być. A pisze tak w Biblii to pewne rzeczy mnie niepokoją:
- Jeśli to nie ci co powinni przyjść do Jezusa to kto? dwa razy jacyś za kazdym razem inni goście ofiarowywali mu to samo, kadzidło, mirre i złoto? A może do każdego Jezusa który narodził sie w Betlejem, miał matke Maryje i którego obawiał sie Herod przychodzili Ci królowie/mędrcy/magowie?
TROCHE LOGIKI!

Poza tym w wielu źródłach używa sie tych trzech sformuowań, jak Królowie/Mędrcy/Magowie. Nawet w tej zakichanej i nie zawsze prawdomównej wikipedii o tym pisze ( nie korzystałem z niej jakby co).


W Biblii jest mowa o trzech królach/mędrcach/magach. Jak i w wielu apokryfach. Więc
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #50

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 4/02/2008, 20:55 Quote Post

QUOTE
Jeśli jesteś historykiem z zawodu czy z zamiłowania to powinieneś wiedzieć że KRÓL nie musi znaczyć dosłownie że są to królowie.


Zaiste - logika na najwyższym poziomie. A dlaczego autor Ewangelii miałby napisać o królach, że byli to mędrcy? Bądź co bądź królowie mieli dużo wyższy status społeczny niż mędrcy i Ewangalista mógł jeszcze bardziej wzmocnić przekaz, że o to narodził się Pan i Władca Świata skoro już u narodzenia dary składają mu sami królowie. A tu proszę - nie uczynił tego.

QUOTE
- Jeśli to nie ci co powinni przyjść do Jezusa to kto? dwa razy jacyś za kazdym razem inni goście ofiarowywali mu to samo, kadzidło, mirre i złoto? A może do każdego Jezusa który narodził sie w Betlejem, miał matke Maryje i którego obawiał sie Herod przychodzili Ci królowie/mędrcy/magowie?


Jakie dwa razy?? confused1.gif

QUOTE
Poza tym w wielu źródłach używa sie tych trzech sformuowań, jak Królowie/Mędrcy/Magowie.


To podaj proszę te źródła wraz z cytatami skoro bronsiz tej tezy. Poza tym zwróć uwagę, że apokryfy powstawały wiele lat po spisaniu pierwszych kanonicznych Ewangelii i jeśli się na nich opierasz jesteś skazany na większe niż w przypadku "kanonu" ryzyko omyłki. W końcu apokryfy nie bez podstawy zostały wyłączone z z kanonu Biblijnego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #51

     
Lemonka
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 136
Nr użytkownika: 28.342

Stopień akademicki: coraz bli¿ej
Zawód: studentka
 
 
post 4/02/2008, 21:21 Quote Post

Obejrzałam ów film i jak dla mnie fakt, że wielu bogów ma wspólne cechy z Jezusem, może świadczyć o tym, że i tak wszyscy wierzą w tego samego Boga, tyko inaczej go nazywają. biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #52

     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 4/02/2008, 22:45 Quote Post

INDIGO"Zaiste - logika na najwyższym poziomie. A dlaczego autor Ewangelii miałby napisać o królach, że byli to mędrcy? Bądź co bądź królowie mieli dużo wyższy status społeczny niż mędrcy i Ewangalista mógł jeszcze bardziej wzmocnić przekaz, że o to narodził się Pan i Władca Świata skoro już u narodzenia dary składają mu sami królowie. A tu proszę - nie uczynił tego."

Czyli mam rozumieć że wszystko co jest w Biblii napisane rozumiesz dosłownie? Nie dziwię sie że chociaż jestem ateistą że kościół kiedyś zakazał czytania Biblii.

"Jakie dwa razy?? confused1.gif"
No bo skoro tam pisze o trzech Królach/Magach/Mędrcach, ale niech będzie Ci Mędrcach w sensie dosłownym, to przyjżyjmy sie faktom:

-To skoro Mędrcy zanieśli mu złoto, kadzidło i mirrę, to znaczy że to samo co Ci Królowie.
-Królowie przyszli do tego samego Jezusa, Syna Maryi który narodził sie w Betlejem, ofiarowując mu te rzeczy, znowu to samo co Mędrcy.
-Królowie podążali za gwiazdką Betlejemską, i znowu o dziwo Mędrcy też za nią wędrowali.
-Odwiedzieli Królowie Jezusa, mesjasza, którego obawiał sie Herod, to samo co Mędrcy.

Zbyt dużo podobieństw. Właściwie nic ich nie różni poza słowem Król i Mędrzec. Wiec to są te same osoby.

Jeszcze raz mówie Biblie nie zawsze należy rozumieć dosłownie. Więc o to mi chodziło z tymi dwoma razy. To są te same osoby.




"To podaj proszę te źródła wraz z cytatami skoro bronsiz tej tezy. Poza tym zwróć uwagę, że apokryfy powstawały wiele lat po spisaniu pierwszych kanonicznych Ewangelii i jeśli się na nich opierasz jesteś skazany na większe niż w przypadku "kanonu" ryzyko omyłki. W końcu apokryfy nie bez podstawy zostały wyłączone z z kanonu Biblijnego."

Z tego co wiem to napisałem źródła. Wystarczy poszukać i przeczytać wszystkie. Chociaż myśle że wszystkich nie podałem, bo więcej nie znalazłem, ale bede szukał. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #53

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 4/02/2008, 22:56 Quote Post

QUOTE
Czyli mam rozumieć że wszystko co jest w Biblii napisane rozumiesz dosłownie? Nie dziwię sie że chociaż jestem ateistą że kościół kiedyś zakazał czytania Biblii.


A czy stwierdziłem, że dosłownie? Poza tym ciągle nie wskazałeś konkretnej przesłanki, że mędrcy=królowie. Równie dobrze ja mogę powiedzieć, że mędrcy to magowie. Bo i źródła i tradycja też o takich wspominają. No i co z tego? Nic. Jedyne kanoniczne źródło wymienia tylko i aż mędrców.
A "cięte riposty" zostaw sobie na inną okazję. Chyba, że chcesz prowadzić dyskusję w taki sposób, ale to już nie na tym Forum.

QUOTE
-To skoro Mędrcy zanieśli mu złoto, kadzidło i mirrę, to znaczy że to samo co Ci Królowie.
-Królowie przyszli do tego samego Jezusa, Syna Maryi który narodził sie w Betlejem, ofiarowując mu te rzeczy, znowu to samo co Mędrcy.
-Królowie podążali za gwiazdką Betlejemską, i znowu o dziwo Mędrcy też za nią wędrowali.
-Odwiedzieli Królowie Jezusa, mesjasza, którego obawiał sie Herod, to samo co Mędrcy.


Ciągle nic z tego nie rozumiem. Gdzie w Biblii jest napisane o rozróżnieniu na króli i mędrców? Biblia wymienia tylko i wyłącznie mędrców. I nie ma podstaw sądzić by za nimi kryli się jacyś bliżej niezidentyfikowani królowie. Królowie są jedynie efektem przeinaczenia Ewangelii, późniejszą "mityczną" naroślą, ubarwiającą narodzenie Jezusa. Jeśli sądzisz inaczej - podaj argumenty na rzecz tej tezy.

QUOTE
Z tego co wiem to napisałem źródła. Wystarczy poszukać i przeczytać wszystkie


Teza -> uzasadnienie. Skoro twierdzisz, że źródła mówią o królach to je przedstaw. Przy okazji napisz kiedy one powstały i z jakich środowisk się wywodzą.
Wychodzisz z założenia, że mędrcy to tak naprawdę królowie, tylko jakimś dziwnym trafem zostali opisani właśnie jako mędrcy. Na jakiej podstawie tak twierdzisz?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #54

     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 5/02/2008, 1:01 Quote Post

QUOTE(indigo @ 4/02/2008, 22:56)
QUOTE
A czy stwierdziłem, że dosłownie? Poza tym ciągle nie wskazałeś konkretnej przesłanki, że mędrcy=królowie. Równie dobrze ja mogę powiedzieć, że mędrcy to magowie. Bo i źródła i tradycja też o takich wspominają. No i co z tego? Nic. Jedyne kanoniczne źródło wymienia tylko i aż mędrców.
A "cięte riposty" zostaw sobie na inną okazję. Chyba, że chcesz prowadzić dyskusję w taki sposób, ale to już nie na tym Forum.



QUOTE
Ciągle nic z tego nie rozumiem. Gdzie w Biblii jest napisane o rozróżnieniu na króli i mędrców? Biblia wymienia tylko i wyłącznie mędrców. I nie ma podstaw sądzić by za nimi kryli się jacyś bliżej niezidentyfikowani królowie. Królowie są jedynie efektem przeinaczenia Ewangelii, późniejszą "mityczną" naroślą, ubarwiającą narodzenie Jezusa. Jeśli sądzisz inaczej - podaj argumenty na rzecz tej tezy.




QUOTE
Teza -> uzasadnienie. Skoro twierdzisz, że źródła mówią o królach to je przedstaw. Przy okazji napisz kiedy one powstały i z jakich środowisk się wywodzą.
Wychodzisz z założenia, że mędrcy to tak naprawdę królowie, tylko jakimś dziwnym trafem zostali opisani właśnie jako mędrcy. Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

*



Znalazłem uzasadnienie o tym dlaczego raz nazwali ich Królami, a raz Mędrcami.

Stary Testament, Psalm 71.
71
1 Psalm na Salomona.
2 Boże, daj sąd twój królowi, a sprawiedliwość twoją synowi królewskiemu, aby sądził lud twój w sprawiedliwości, a ubogich twych w rozsądku!
3 Niech przyjmą góry pokój dla ludu, a pagórki sprawiedliwość!
4 Będzie sądził ubogich z ludu i wybawi synów ubogich, a poniży ciemiężyciela.
5 I będzie trwał ze słońcem i przed księżycem, na pokolenie i pokolenie.
6 Zstąpi jak deszcz na runo i jak krople na ziemię kapiące.
7 Wzejdzie za dni jego sprawiedliwość i obfitość pokoju, póki nie zginie księżyc.
8 I będzie panował od morza aż do morza, i od rzeki aż do krańców okręgu ziemi.
9 Przed nim będą padać Etiopowie, a nieprzyjaciele jego ziemię lizać będą.
10 KRÓLOWIE TARSISU I WYSPY PRZYNIOSĄ DARY, KRÓLOWIE ARABÓW I SABY PRZYWIOZĄ UPOMINKI.
11 I będą mu się kłaniać wszyscy królowie ziemi; wszystkie narody będą mu służyć. -
12 Albowiem wyzwoli ubogiego od możnego, i nędznego, który nie miał pomocnika.
13 Oszczędzi ubogiego i nędzarza, a dusze ubogich ocali.
14 Od lichwy i nieuczciwości wykupi dusze ich, a imię ich będzie we czci u niego.
15 I będzie żył, i dadzą mu ze złota Arabii, i będą zawsze kłaniać się dla niego, cały dzień będą go błogosławić. -
16 I będzie utwierdzenie na ziemi, na wierzchu gór, podniesie się nad Liban urodzaj jej, i rozkwitną się z miasta jako zioła polne.
17 Niech będzie imię jego na wieki błogosławione, przed słońcem trwa imię jego! I będą w nim błogosławione wszystkie pokolenia ziemi, wszystkie narody wielbić go będą.
18 Błogosławiony Pan, Bóg Izraela, który sam czyni dziwy!
19 I błogosławione imię majestatu jego na wieki; i będzie napełniona majestatem jego wszystka ziemia. Stań się! Stań się!
20 Skończyły się pieśni Dawida, syna Jessego.

Pod wpływem tego tekstu nazwano ich Królami. Od proroctw ze Starego Testamentu.

A tekst Mt 2, 1-12 jaki podałem wcześniej. To jest tam mowa o Mędrcach, których można również tłumaczyć jako Magach (magoi w greckim tłumaczeniu).

Jeśli poczułeś sie urażony to przepraszam, ale łatwo sie niestety denerwuje, postaram sie pochamować. Mam nadzieje że to co napisałem przekona Cię, lub chociaż po częśći.Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #55

     
Crassus
 

Pater Patriae
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 7.891

Marcus Licinius Crassus Dives
Stopień akademicki: Optimates
Zawód: triumvir
 
 
post 7/02/2008, 11:51 Quote Post

Przekaz ewangeliczny w dużym stopniu opiera się na proroctwach Starego Testamentu i Psalmach. Fragment ten z pewnością powstał inspirowany właśnie tym psalmem. I z uwagi na to że z jednej strony mamy proroctwo a z drugiej przekaz na tym proroctwie oparty to trudno ocenić kim byli owi mędrcy/królowie gdyż takiego wydarzenia po prostu nie było.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #56

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 7/02/2008, 17:43 Quote Post

QUOTE
Pod wpływem tego tekstu nazwano ich Królami. Od proroctw ze Starego Testamentu.

A tekst Mt 2, 1-12 jaki podałem wcześniej. To jest tam mowa o Mędrcach, których można również tłumaczyć jako Magach (magoi w greckim tłumaczeniu).


A i właśnie. Mędrców nazwano królami niezależnie od przekazu Ewangelicznego, tzn. wcześni chrześcijanie zapewne połączyli obie figury i tak powstała dziwna mieszanka, gdy 6 stycznia obchodzimy święto Trzech Króli, a Ewangelia o nich w ogóle nie wspomina.

QUOTE
I z uwagi na to że z jednej strony mamy proroctwo a z drugiej przekaz na tym proroctwie oparty to trudno ocenić kim byli owi mędrcy/królowie gdyż takiego wydarzenia po prostu nie było.


Aż tak kategorycznie bym nie stwierdzał, że takiego wydarzenia nie było. Bo niby jak to stwierdzić?
A sam nie byłbym taki pewien czy rzeczywiście Ewangeliści opisując wizytę owych mędrców inspirowali się Psalmami. Moja wątpliwość wynika z tego, iż Ewangeliści gdsziekolwiek widzieli jakieś podobieństwo do wydarzeń czy symboliki starotestamentowej nie omieszkali o tym wspomnieć słowami " a stało się tak by wypełniły się słowa Pisma...". Takie nawiązanie miało legitymizować posłannictwo Jezusa i autentyczność jego boskiej natury. A tu proszę - żadnego nawiązania nie mamy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #57

     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 7/02/2008, 19:38 Quote Post

Można ich nazwać albo Męrdcami, albo Magami, albo Królami.

Wyjaśniłem wcześniej dlaczego Królami. Masz wszystko wyjaśnione. Czarno na białym. Masz fakty.

Mędrcami/Magami nazywano też ludzi którzy znali sie na astrologii.

A ci trzej wędrowcy napewno znali sie na astrologii. I to nie podlega żadnej wątpliwości. Stąd ich można nazwać Mędrcami.

Ci trzej wędrowcy znający sie na astrologii mogli być Królami. Wkońcu jak przyszli do małego Jezusa, nie zdradzali swoich imion, niczego, nie zdradzili swej tożsamości. Więc mogli ich nazwać Mędrcami.

Więc Ewangelia Mateusza o nich wspomina, tylko że nazywa ich Mędrcami, ponieważ nie zdradzili swej tożsamości. Wiec jak można było inaczej nazwać ludzi którzy znali sie na astrologii i nic o nich poza tym niewiedziano? Ty byś potrafił ocenić kim jest człowiek jak pierwszy raz go widzisz i nic Ci nie zdradza?

Poza tym czy Mateusz był przy narodzinach Jezusa że takie rzeczy wie?

Wiec Ewangelia o nich wspomina.

Możesz w to niewierzyć że jest mowa o Królach, ale kościół wie lepiej na czym opiera sie ich religia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #58

     
Crassus
 

Pater Patriae
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 7.891

Marcus Licinius Crassus Dives
Stopień akademicki: Optimates
Zawód: triumvir
 
 
post 8/02/2008, 8:50 Quote Post

Jeżeli poważnie myslisz że byli królami to gratulacje!!

Załózmy ze wydarzenia z szopki rzeczywiście sie wydarzyły. Widziałeś kiedyś trzech króli na raz poza wieczerzą u Wierzynka smile.gif? I co podróżowali samotnie. Władcy trzech państw podróżowali do Judei aby być przy narodzinach jakiegoś dzieciaka? A co na to ich poddani. tylko mi nie mów że Ci władcy nie musieli się liczyć ze swoimi poddanymi. Wyobraź sobie scene na dworze któregoś z nich.
- Mój zarządco, wyruszam teraz do Judei ma się tam urodzić władca świata i chce być przy jego urodzinach. Jedzie ze mną dwóch znajomych. Wyruszamy w podróż bez orszaków, będziemy sobie szli sami. Wróce za dwa miesiące.

ABSURD!!!

Z punktu widzenia historycznego relacja Mateusza nie ma żadnego znaczenia źródłowego, gdyż po prostu nie miał do tych informacji źródeł.

Z punktu widzenia literaturoznawczego również tego wydarzenia nie było, gdyż dorabianie etapów dziecięcych w ówczesnej biografistyce było na porządku dziennym. Z reguły dodawano im jakieś nadzwyczajne cechy.

Nie mówiąc o tym że Herod nie przeprowadzał spisu ludności bo i po co

Natomiast narodzenie Jezusa w Betlejem jest równie prawdopodobne jak i moje w tamtym miejscu. Łukaszowi i Mateuszowi zależało po prostu na tym aby wypełnila się przepowiednia Micheasza
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #59

     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 8/02/2008, 12:41 Quote Post

Drogi Crassusie ja w to też nie wierze że to faktycznie miało miejsce, tak wogóle jestem ateistą. Ale omawiam tylko to co jest w Biblii, a nie głosze że to musiało mieć miejsce w historii smile.gif Bo przecież historia nawet niezna przypadku mordowania noworodków przez Heroda, tylko w Biblii o tym pisze. Poprostu chodzi mi o sam symbol trzech Króli/Mędrców/Magów.

Ja słyszałem ze to mogli być wyznawcy zaratuszanizmu (niewiem czy dobrze napisałem), albo ich kapłani którzy czekali na swego Mesjasza i sie doczekali.

Poza tym to jest rozmowa na inny temat, bo tutaj sie rozmawia o podobieństwie Horusa do Jezusa i na odwót. Więc chciałem tylko stwierdzić że Królowie występują w Biblii. Jak ktoś chce kontynuować rozmowe i trzech Królach/Mędrcach/Magach to niech założy nowy temat i da tutaj linka. Pozdrawiam

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #60

13 Strony « < 2 3 4 5 6 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej