Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Enigma: nazistowska matematyczna zagadka,
     
skiper
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 53
Nr użytkownika: 12.313

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/09/2006, 20:46 Quote Post

Być może angielscy kryptolodzy pzypisują sobie rozkodowanie enigmy, z tego względu, że to własnie oni doprowadzili do tego, że zaszyfrowane informacje można było odczytywać znacznie szybciej i z tego względu szybciej reagować na bieg wydarzeń. sleep.gif Nie ulega wątpliwości, że to nasi złamali enigmę, ale dobiero w Anglii odkodowane meldunki miały jako taką wartość...
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
MPJ 78
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 362
Nr użytkownika: 19.636

Marek Piotr Jagie³³o
Stopień akademicki: mgr. ekonomii
 
 
post 8/09/2006, 21:40 Quote Post

Najzabawniejsze jest to że nasze własna armia używała maszyn szyfrujących nieporównanie prostszych od Enigmy. Kiedy już w Angli przeprowadzono testy, wojskowi zgłupieli, kiedy okazało się że odczytanie wiadomości przesyłanych przez nas zajmuje tylko 1/3 tego czasu co odczyt szyfru Enigmy. Wymusiło to zmodyfikowanie maszyn szyfrujących na wzór Enigmy.
Co do Anglikow to nic dziwnego że umniejszają nasz wkład w II WŚ, jakoś muszą rekompensować sobie małość własnych osiągnięć i lewe układy z Hitlerem( Monachium).

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 9/09/2006, 2:29
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Marcin R.
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 467
Nr użytkownika: 15.023

Stopień akademicki: magister historii
 
 
post 9/09/2006, 20:03 Quote Post

Były dwa rodzeje Enigmy. Trzy- i czerobębenkowa. Ta ostatnie została złamana samodzielnie przez Anglików w 1943 r. Chodziło o szyfry U-bootwaffe Triton, nazywany przez Anglików Shark. Wprowadzenie nowej Enigmy zablokowało Anglikom możliwość odczytywania depesz U-bootów. Złamanie tego szyfru zajęło wiele miesięcy i było jednym z punktów zwrotnych w Bitwie o Atlantyk. Przypisując sobie złamanie kodu Enigmy, sądzę, że Anglicy mają tą na myśli. Ale mogli by też wspominać więcej o naszych zasługach...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
SYQUS
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 23.396

Zawód: student
 
 
post 28/10/2006, 11:17 Quote Post


1) wywiady: angielski i francuski pracowali nad rozszyfrowaniem Enigmy bezskutecznie, kiedy Polscy kryptolodzy zdołali odczytac juz setki raportow nie tylko Abwehry ale takze Luftwaffe, Kriegsmarine i SS..
2)każda z wyzej wymienionych organizacji miała swoje typy szyfrów..kazdy z nich posiadal ogromna ilość kluczy ( do 39r Polska ekipa poslugiwala sie ponad 82 tys. kluczy! Cyklometry i Bomby kryptograficzne)
3)troche szczescia mieli Polacy ale należy się uznanie bo rozwój matematyki stal u nas na naprawde wysokim poziomie..ponadto ekipie: Rejewskiemu. Zygalskiemu i Rozyckiemu pomogla perfekcyjna znajomosc niemieckiego
Anglicy korzystali z opracowan Rozyckiego i Zygalskiego ponadto ich sukcesem byl fakt że przed majem 1940 r korzystali z wyników wielonarodowej ekipy kryptograficznej gen. Bertranda w osrodku "Bruno" pod Paryżem, której czolowymi kryptologami byli Polacy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
ftaghn
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 24.648

Zawód: student
 
 
post 19/11/2006, 14:38 Quote Post

Dodany plik  EnigmaSim.zip ( 2.64mb ) Liczba pobrań: 698
symulator enigmy .warto się zapoznać
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
shorif
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 145
Nr użytkownika: 34.394

Zawód: uczen
 
 
post 7/11/2007, 19:32 Quote Post

Wiem jak ta maszyna działała. Po naciśnięciu jednego klawisza pierwszy motor obracał się o jedną literę. Po pełnym obrocie pierwszego motoru drugi obracał się o jedną literę. Po pełnym obrocie drugiego motoru trzeci obracał się ojedną literę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Maniek00
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 61.483

 
 
post 22/12/2009, 0:44 Quote Post

Pozwolę sobie odświeżyć troszkę temat Enigmy.
Kilka dni temu na National Geographic oglądałem ciekawy program na temat alianckich konwojów z zaopatrzeniem wysyłanych przez Ocean Atlantycki. W programie min były relacje osób, które przeżyły wojnę i brały udział w eskortowaniu takich konwojów. Jeden z marynarzy opowiadał o starciu z grupą niemieckich u-bootów. Atak okrętów podwodnych został odparty - niby nic wielkiego ale... załoga jednego z u-bootów ( U-559 ?) poważnie uszkodzonego bombami głębinowymi alianckiego niszczyciela została wzięta do niewoli. Żołnierze pośpiesznie opuszczała tonący okręt licząc na jego prędki kontakt z dnem Atlantyku. Ku zdziwieniu marynarzy poważnie uszkodzony u-boot dalej dryfował na powierzchni smile.gif. Kilku alianckich marynarzy podpłynęło łodzią do okrętu podwodnego w celu przeszukania zdobyczy. To co znaleźli wewnątrz łodzi podwodnej przeszło chyba najśmielsze oczekiwania aliantów (tutaj mam zbieżne dane 1)wg National Geographic w ręce aliantów wpadły księgi kodów enigmy jak i sama maszyna szyfrująca 2) Informacje jakie znalazłem w sieci w większości mówią o samej księdze kodów).
Fakt faktem, iż dzień ten przybliżył stronę aliancką do zwycięstwa.
Znając rozszyfrowane depesze, konwoje mogły skutecznie omijać zasadzki niemieckich u-bootów.

Można latami rozszyfrowywać maszynę, dzień po dniu zespół świetnych matematyków pracował nad złamaniem kodu, a czasem wystarcza jeden zbieg okoliczności - Życie smile.gif

Nie wiem na ile jest to wiarygodne źródło ale myślę ,że w ogólnej dyskusji na temat Enigmy to ciekawa informacja.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
panzergrenadier
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 264
Nr użytkownika: 58.617

Stopień akademicki: mgr
Zawód: panzergrenadyer
 
 
post 25/12/2009, 23:32 Quote Post

QUOTE"Wprowadzenie nowej Enigmy zablokowało Anglikom możliwość odczytywania depesz U-bootów. Złamanie tego szyfru zajęło wiele miesięcy i było jednym z punktów zwrotnych w Bitwie o Atlantyk. Przypisując sobie złamanie kodu Enigmy, sądzę, że Anglicy mają tą na myśli. Ale mogli by też wspominać więcej o naszych zasługach... "

Dokładnie o to chodzi. Kiedy Niemcy wprowadzili dodatkowy wirnik, to przestano czytac Enigmę. I znowu trzeba ja było "łamać".Nie ma tu żadnego deprecjonowania zasług Polaków.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
yakub
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 62.622

 
 
post 25/01/2010, 15:45 Quote Post

Dzień dobry,

jako nowy pozwolę sobie na dwa ciekawe linki.
Można na nich posłuchać i obejrzeć co o ENIGMIE mówi sam Marian Rejewski, jego córka, znajomi.
Powojenne losy M. Rejewskiego
http://www.tvp.pl/historia/rocznice-i-wyda...ce-enigmy-odc-2
http://www.tvp.pl/historia/rocznice-i-wyda...dc1?start_rec=8
pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Artimax
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 286
Nr użytkownika: 63.073

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 18/02/2010, 21:45 Quote Post

Nie doczytalem sie nigdzie jednej rzeczy ...
Kriegsmarine zaczela uzywac Tritona / Sharka w lutym 1942 o ile mnie pamiec nie myli ...
Czy Luftwaffe i Wermacht uzywaly rowniez 4walcowej wersji (jesli tak - od kiedy?) czy do konca wojny jechaly tylko na modelu 3walcowym?
Z gory dziekuje za odpowiedz
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.288
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 25/12/2013, 2:22 Quote Post

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,1...html#BoxWiadTxt
QUOTE
W 60 lat po śmierci genialnego matematyka Alana Turinga (1912-54), który odebrał sobie życie w dwa lata po skazaniu go przez sąd za homoseksualizm, królowa Elżbieta II pośmiertnie go ułaskawiła - donoszą wtorkowe media. W czasie II wojny światowej Turing pracował w supertajnym ośrodku Bletchley Park, gdzie jego zespół, bazując na osiągnięciach Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego pod kierownictwem ppłk. Gwidona Langera, złamał szyfry Enigmy, co w ocenie historyków skróciło wojnę o dwa lata.


Ten post był edytowany przez szczypiorek: 25/12/2013, 2:24
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.288
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 18/02/2016, 0:05 Quote Post

"Polish codebreakers 'cracked Enigma before Alan Turing'"

QUOTE
Alan Turing could not have cracked the Enigma Code without the help of Polish mathematicians and it is time to "right the wrong" and acknowledge their contribution, the Polish government has said.

Deciphering the German system is believed to have shortened World War Two by two years and saved countless lives.

But few people realise that early Enigma codes had already been broken by the Poles who then passed on the knowledge to Britain shortly before the outbreak of war.


http://www.telegraph.co.uk/history/world-w...lan-Turing.html

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 18/02/2016, 0:07
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 11/01/2017, 11:48 Quote Post

Wypowiedź Hogara;
http://www.historycy.org/index.php?showtop...5&#entry1613101 Wypowiedź numer 22
QUOTE
Skończyło się tym że Niemcy dołożyli kolejne wirniki (bębny?) szyfrujące podnosząc skokowo ilość możliwych kombinacji

Tak. Zwiększono ilość z trzech krążków na cztery.
Polska LaCida miała trzy krążki.
QUOTE
nie po raz pierwszy w zestawie człowiek - maszyna to "lenistwo lub też złe nawyki" człowieka są najsłabszym ogniwem, także Enigma była pewna w odpowiednich rękach.

Zgadza się.
Maniek00 napisał coś takiego;
QUOTE
załoga jednego z u-bootów ( U-559 ?) poważnie uszkodzonego bombami głębinowymi alianckiego niszczyciela została wzięta do niewoli. Żołnierze pośpiesznie opuszczała tonący okręt licząc na jego prędki kontakt z dnem Atlantyku. Ku zdziwieniu marynarzy poważnie uszkodzony u-boot dalej dryfował na powierzchni smile.gif. Kilku alianckich marynarzy podpłynęło łodzią do okrętu podwodnego w celu przeszukania zdobyczy. To co znaleźli wewnątrz łodzi podwodnej przeszło chyba najśmielsze oczekiwania aliantów (tutaj mam zbieżne dane 1)wg National Geographic w ręce aliantów wpadły księgi kodów enigmy jak i sama maszyna szyfrująca 2) Informacje jakie znalazłem w sieci w większości mówią o samej księdze kodów).
Dla mnie to jest niepojęte.
Imperatywem naczelnym było zniszczenie książek kodowych i maszyn kodujących przy opuszczaniu okrętu.
Dla mnie to jest legenda.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.650
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 11/01/2017, 12:02 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 11/01/2017, 12:48)
...
Maniek00 napisał coś takiego;
QUOTE
załoga jednego z u-bootów ( U-559 ?) poważnie uszkodzonego bombami głębinowymi alianckiego niszczyciela została wzięta do niewoli. Żołnierze pośpiesznie opuszczała tonący okręt licząc na jego prędki kontakt z dnem Atlantyku. Ku zdziwieniu marynarzy poważnie uszkodzony u-boot dalej dryfował na powierzchni smile.gif. Kilku alianckich marynarzy podpłynęło łodzią do okrętu podwodnego w celu przeszukania zdobyczy. To co znaleźli wewnątrz łodzi podwodnej przeszło chyba najśmielsze oczekiwania aliantów (tutaj mam zbieżne dane 1)wg National Geographic w ręce aliantów wpadły księgi kodów enigmy jak i sama maszyna szyfrująca 2) Informacje jakie znalazłem w sieci w większości mówią o samej księdze kodów).
Dla mnie to jest niepojęte.
Imperatywem naczelnym było zniszczenie książek kodowych i maszyn kodujących przy opuszczaniu okrętu.
Dla mnie to jest legenda.
*


to sprawdź historię U-110 . Inna sprawa że kapitan Lemp ( ten od Athenii i jego załoga byli przekonani że okręt tonie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 11/01/2017, 12:14 Quote Post

Nie mogę się z tym zgodzić.
Wiem jaki nacisk kładziono na zniszczenie dokumentów - Tabliczki szyfrowe, książki kodowe i sprzętu kodującego.
Nie jest ważnym iż okręt tonie, czy nie tonie.
Jeśli przeciwnik może okręt przejąć, to należy w/w materiały zniszczyć.
W radzieckich procedurach awaryjnych było coś takiego, że należy szyfranta zabić.
Exactly? Jasne?

Mam dwie opcje:
- Albo dany Uboot w stanie nienaruszonym dał namiary na rozkodowanie.
- Albo Colossus wykonał tę robotę.

Ten post był edytowany przez poldas372: 11/01/2017, 12:23
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej