Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Władysław Opolczyk, Ocena postaci
     
michall216
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 846
Nr użytkownika: 53.727

Michal
 
 
post 3/12/2009, 16:49 Quote Post

Jak wiemy Władysław Opolczyk zrobił karierę jeszcze za życia Kazimierza Wielkiego na dworze Ludwika Węgierskiego. Był przychylny działaniom Andegawenów w sprawie przejęcia tronu polskiego. Potem jako filar rządów Andegawenów w Polsce otrzymał pokaźne dobra. W końcu działał przeciwko polityce Władysława Jagiełły i zawierał sojusze z Zakonem Krzyżackim. Chciałbym w tym temacie ocenić tą postać z kilku względów. Rozwój ziemi nadanych mu przez Ludwika, działanie przeciwko Jagielle, związek z Zakonem Krzyżackim i postawa postaci wobec sytuacji w kraju.

Serdecznie zapraszam do dyskusji
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
michall216
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 846
Nr użytkownika: 53.727

Michal
 
 
post 4/12/2009, 18:54 Quote Post

Czyżby nikt nie znał takiej postaci jak Władysław Opolczyk??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
metafizyk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 157
Nr użytkownika: 52.859

andrzej
Zawód: niskoplatny
 
 
post 5/12/2009, 13:04 Quote Post

QUOTE(michall216 @ 3/12/2009, 16:49)
Chciałbym w tym temacie ocenić tą postać z kilku względów. Rozwój ziemi nadanych mu przez Ludwika, działanie przeciwko Jagielle, związek z Zakonem Krzyżackim i postawa postaci wobec sytuacji w kraju.

Serdecznie zapraszam do dyskusji
*



Dwie uwagi: po pierwsze zakres dyskusji jest ogromny i istnieje już literatura przedmiotu omawiająca tę postać i te wątki (Jerzy Sperka, Jacek Laberscheck i inni); po drugie nie rozmiem "postawa postaci wobec sytuacji w kraju" - w jakim kraju???
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
michall216
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 846
Nr użytkownika: 53.727

Michal
 
 
post 5/12/2009, 14:35 Quote Post

QUOTE(metafizyk @ 5/12/2009, 13:04)
QUOTE(michall216 @ 3/12/2009, 16:49)
Chciałbym w tym temacie ocenić tą postać z kilku względów. Rozwój ziemi nadanych mu przez Ludwika, działanie przeciwko Jagielle, związek z Zakonem Krzyżackim i postawa postaci wobec sytuacji w kraju.

Serdecznie zapraszam do dyskusji
*



Dwie uwagi: po pierwsze zakres dyskusji jest ogromny i istnieje już literatura przedmiotu omawiająca tę postać i te wątki (Jerzy Sperka, Jacek Laberscheck i inni); po drugie nie rozmiem "postawa postaci wobec sytuacji w kraju" - w jakim kraju???
*



Owszem la podyskutować można. A co do tej postawy
to mam na myśli sytuację w Polsce czym przejawiała się wrogość.......
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
PiotrLdz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 66.445

Piotr Jot
Stopień akademicki: madrala
Zawód: wieczny student
 
 
post 27/06/2011, 23:29 Quote Post

Na Wikipedii wyczytałem ostatnio, że Opolczyk nie mógł być ojcem chrzestnym Jagiełły i powiem szczerze, że wg. mnie jest to bardzo możliwe, gdyż analizując stosunki między owymi osobami od razu widać, że nie przepadli za sobą.
Jestem ciekawy co wy o tym sądzicie ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 28/06/2011, 7:02 Quote Post

Niewiele wiem w sumie o Władysławie Opolczyku Ruskim. Jako zarządca Rusi dbał o jej rozwój gospodarczy, rozwinął rzemiosło i handel. Na terenie Ziemi Sanockiej miał swe dobra, kupił Tyrawę Solną za Tyczyn i Kańczugę, nie wiem w jakich okolicznościach potem żupy solne przeszły na rzecz króla. W Sanoku był dwukrotnie, w 1372 r. sprowadził tu franciszkanów ze Lwowa.
To za jego sprawą rozwija się Lwów, potwierdza przywileje, które nadano wcześniej miastu i daje mu ziemię, na Ruś sprowadza osadników m.in. ze Śląska. Jest katolikiem więc niektóre jego poczynania nie podobają się bojarom. Z Bełza wywozi ikonę MB Częstochowskiej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
PiotrLdz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 66.445

Piotr Jot
Stopień akademicki: madrala
Zawód: wieczny student
 
 
post 28/06/2011, 9:54 Quote Post

Ok, kult MB Częstochowskiej można mu dać na "+", ale też nie zapominajmy, że w 1391r. zastawił zamek w Złotoryi krzyżakom, przez co Jagiełło miał kłopoty, a ponadto nie zamierzał uznawać zwierzchności lennej króla Polski oraz w porozumieniu z Zygmuntem Luksemburskim i Krzyżakami jawnie działał na jego szkodę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
CiriDiem
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 73.344

 
 
post 28/06/2011, 17:15 Quote Post

PiotrLdz,
w sprawie ojca chrzestnego Jagiełły wciąż nie ma jednoznacznej informacji. Rzeczywiście, stosunki między nimi były napięte, jednak z samego początku Władysław Opolczyk starał się wkupić w łaski króla. Ojcem chrzestnym chciano uczynić Wielkiego Mistrza, panowie Polscy wiedzieli, że ten odmówi, dlatego z góry obrano Władysława Opolczyka. Jak już wspomniałam, stosunki między Jagiełłą a księciem opolskim w chwili jego chrztu nie były tak tragiczne, jak późniejsze. Osobiście zajęłabym stanowisko, że Władysław Opolczyk był ojcem chrzestnym Władysława Jagiełły.

Gdyby tylko zastawił ten nieszczęsny zamek... Sprzedał Krzyżakom swoje prawa do ziemi dobrzyńskiej, a w Malborku w 1392 roku zaproponował im rozbiór Polski. Podjęto przeciw niemu trzy wyprawy zbrojne. Bratankowie Opolczyka - Jan Kropidło, Bolesław IV i Bernard otrzymali od stryja posiadłości opolskie. Władysław uczynił to, aby ci nie popierali króla. Zobowiązał ich też do nie podpisywania rozejmu z przedstawicielami króla. W ostateczności w 1396 roku po ataku na Opole podpisali oni dokument, na mocy którego zajęli ziemie Władysława i uniemożliwili mu dalsze wojowanie z królem. Od tego czasu żył na łasce bratanków.

Zmarł w 1401 roku. Dał się poznać jako energiczny i nad wyraz ambitny książę, starał się o koronę Polską. Myślę jednak, że takich ludzi było nam trzeba. Oczywiście działających na korzyść kraju.

W 1388 roku Władysław Jagiełło doprowadził do małżeństwa swego rodzonego brata Wigunta Aleksandra z córką Opolczyka Jadwigą. Po kilku miesiącach małżeństwa Wigunt zmarł. Nie spotkałam się z informacją potwierdzającą taką tezę, ale czy wydaje się Wam możliwe, aby Opolczyk miał z tym coś wspólnego?

Pozdrawiam serdecznie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Klaudia Felicyta
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 164
Nr użytkownika: 61.558

Klaudia Felicyta Habsburg
 
 
post 29/06/2011, 15:30 Quote Post

QUOTE(PiotrLdz @ 27/06/2011, 23:29)
Na Wikipedii wyczytałem ostatnio, że Opolczyk nie mógł być ojcem chrzestnym Jagiełły i powiem szczerze, że wg. mnie jest to bardzo możliwe, gdyż analizując stosunki między owymi osobami od razu widać, że nie przepadli za sobą.
Jestem ciekawy co wy o tym sądzicie ?
*



Chyba napisał to ktoś, kto mało wie o historii i patrzy na tamte wydarzenia przez pryzmat dnia dzisiejszego.
Nie przepadali za sobą? A jakie to ma znaczenie!
Królowie żenili się z córkami śmiertelnych wrogów. A co dopiero poproszenie wroga o bycie ojcem chrzestnym. Im większa wrogość, tym większe prawdopodobieństwo zostania chrzestnym.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Car Monarchista
 

Młody Niedźwiedź Syberyjski (nie gryzie, zjada w całości)
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.342
Nr użytkownika: 65.325

Premislaus I Lodziensis
Stopień akademicki: magister (adm.)
Zawód: Nordea Bank Sweden
 
 
post 23/08/2011, 22:28 Quote Post

QUOTE(PiotrLdz @ 28/06/2011, 10:54)
Ok, kult MB Częstochowskiej można mu dać na "+", ale też nie zapominajmy, że w 1391r. zastawił zamek w Złotoryi krzyżakom, przez co Jagiełło miał kłopoty, a ponadto nie zamierzał uznawać zwierzchności lennej króla Polski oraz w porozumieniu z Zygmuntem Luksemburskim i Krzyżakami jawnie działał na jego szkodę.

Dodam, że sprzedał im też bezprawnie ziemię dobrzyńską, co doprowadziło do sporów o ten teren i wplątało się później w Wielką Wojnę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej