Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Uroda polskich królowych

Tomekarcheo

IV ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 40.905

Zawód: doktorant

post 19/04/2011, 14:25 Quote Post

QUOTE(forresty @ 19/04/2011, 13:26)
co do bony... nie należy się sugerować dawnymi rycinami bo one z różnych - także artystycznych wzgl nie odwzorowują  wiernie natury.

Wstawiłem celowo aż 8 portretów Bony i na żadnym z nich nie jawi się jako kobieta brzydka, powiedziałbym, że ładna. Mamy przykład malarstwa, drzeworytu, medalierstwa, jubilerstwa, rękodzieła. Więc raczej twoje poglądy na ten temat są błędne. Może była w pewnym okresie życia troszkę...jędrniejsza laugh.gif ale nie odbierało to jej urody wg mnie. No ale cóż "de gustibus non est disputandum".

Do powyższych przedstawień dołączam także opis Bony sporządzony przez Ostroroga i Konarskiego dla zniecierpliwionego Zygmunta przed jej przyjazdem do Polski:
"Co się tyczy piękności osoby samej, nic się ona nie różni od portretu, który WKM pan Crisostomo przywiózł. Najpiękniejsze jasne włosy, podczas gdy, co tym dziwniejsze, rzęsy i brwi czarne, oczy raczej anielskie niż ludzkie, czoło gładkie i pogodne, nos prosty, żadnego garbu ani zakrzywienia nie mający, policzki różowe i jakby wrodzonym wstydem ozdobione, usta podobne najwyższemu koralowi, zęby równe i nadzwyczaj białe, szyja prosta i zaokrąglona, pierś śnieżnej białości, nadobne ramiona, rąk zaś piękniejszych widzieć nie można. Słowem, czy spojrzeć na całą postać, czy na jej części z osobna, wszystko jest najpiękniejsze i pełne wdzięku."

Według relacji naocznego świadka (kupca Juliana Passero) wjazdu posłów polskich i Bony do Neapolu: "piękna i pełna wdzięku, posłom polskim wydała się nimfą jakąś lub fantastyczną boginią".

Często gęsto  30 latkowie byli bezzębni.
A co do Jadwigi Andegaweńskiej o problem polegał na tym że do czasów najazdów mongolskich i tatarskich kobiety miały inne miednice i często umierały przy porodach. Dolew krwii azjatyckiej spowodował że  kobiety dostały w spadku oprócz czerniejszych włosów i skośnych bardziej oczu inną budowę kostną co ponoć pomagało w porodach ale trochę to trwało zanim geny się rozlały po królestwie.

Hmm dość ciekawe obserwacje antropologiczne. Dziwne, bo kopałem na kilku cmentarzyskach średniowiecznych i jakoś bezzębnych 30 latków nie widziałem. Pogląd o "innych miednicach" też bardzo ciekawy... rolleyes.gif

(...) czy jakoś tak.

No właśnie... rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez Tomekarcheo: 19/04/2011, 15:00

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

modulometer

III ranga
Nr użytkownika: 69.133

post 19/04/2011, 14:57 Quote Post

czy jakoś tak.

Wstyd że student archeo albo ironizuje albo co gorsza nie wie o procesie barachycefalizacji średniowiecznej. co prawda geneza jej nie jest tak oczywista jak kolega wyżej wspomniał ale jest faktem. co do szerokości miednic europejskich kobiet to też obiło mi się o uszy ale źródła niestety nie pomnę.
to że kopałeś i nie znalazłeś nie znaczy że tak nie było.
wstawiłeś portrety bony które ci się podobają. a ja twierdzę że wstawiłbym jeszcze inne które nijak do twej teorii nie pasują

User is offline  PMMini Profile Post #17

bakufu

III ranga
Nr użytkownika: 72.015

Kamil
Stopień akademicki: magister
Zawód: minister kolonii JKM

post 19/04/2011, 15:07 Quote Post

QUOTE(Hieronim Lubomirski @ 19/04/2011, 13:27)
Sądząc po portretach to Marysieńka była najładniejszą z królowych.
*

Zdecydowanie po portretach. Po leczeniu na chorobę weneryczną kuracją rtęciową wypadły jej wszystkie zęby i włosy. rolleyes.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

Tomekarcheo

IV ranga

post 19/04/2011, 15:12 Quote Post

Proszę bardzo - żeby nikt nie mówił, że jestem nieobiektywny - oto portrety Bony jako starszej osoby, w strojach wdowich, a więc z okresu 1548-1557.

1 - medal z kolekcji hr. Emeryka Hutten Czapskiego
2 - medal/zawieszenie z 1556 r., kiedy Bona przebywała już we Włoszech
3 - portret z warsztatu Łukasza Cranacha
4 - j.w.
5 - rzeźba nagrobna przestawiająca Bonę z 1593 r. zamówiona przez Annę Jagiellonkę dla Bazyliki św. Mikołaja w Bari

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

Skrzetuski

Generalny Inspektor Jazdy Polskiej
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Prawnik

post 19/04/2011, 15:40 Quote Post

Czołem!

QUOTE(bakufu @ 19/04/2011, 16:07)
*

Zdecydowanie po portretach. Po leczeniu na chorobę weneryczną kuracją rtęciową wypadły jej wszystkie zęby i włosy. rolleyes.gif
*

A czy możesz powiedzieć, gdzie spotkałeś się z taką informacją?
Komaszyński chyba o tym nie wspomina...? smile.gif

Ten post był edytowany przez Skrzetuski: 19/04/2011, 15:41

User is offline  PMMini Profile Post #20

Aquarius

VII ranga
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr

post 19/04/2011, 16:03 Quote Post

QUOTE(modulometer @ 19/04/2011, 14:57)
nie wie o procesie barachycefalizacji średniowiecznej.
*

Ja nic nie wiem, uświadom mnie.

kopałeś i nie znalazłeś nie znaczy że tak nie było.

A świadczy że jak było? Odwrotnie?
Nie znalezienie bezzębnych czaszek świadczy, że ludzie byli bezzębni? Ciekawe.

twierdzę że wstawiłbym jeszcze inne

Wstaw.

User is offline  PMMini Profile Post #21

Tomekarcheo

IV ranga

post 19/04/2011, 21:36 Quote Post

Wstyd że student archeo albo ironizuje albo co gorsza nie wie o procesie barachycefalizacji średniowiecznej.

Masz rację nie wiem o co chodzi, bo przekręciłeś nazwę. Mogę się jedynie domyślać co miałeś na myśli. Zresztą z wypadaniem zębów nie ma to nic wspólnego. Chciałeś zabłysnąć ale się nie udało.

co do szerokości miednic europejskich kobiet to też obiło mi się o uszy ale źródła niestety nie pomnę.

To jak sobie przypomnisz to daj znać, bo jak widać znowu nie wiesz o czym piszesz. Owszem problem szerokości miednic u kobiet miał znaczenie, tylko że to zupełnie nie ten okres. Pomyłka czasowa i to...gruba, lekko powiedziawszy.

to że kopałeś i nie znalazłeś nie znaczy że tak nie było.

A ile miałeś w rękach czaszek ludzi średniowiecza i z czasów nowożytnych? Ja kilkaset.

wstawiłeś portrety bony które ci się podobają. a ja twierdzę że wstawiłbym jeszcze inne które nijak do twej teorii nie pasują

Już wstawiłem. Dalej twierdzisz, że Bona była brzydka za młodu i w średnim wieku? Ja widzę coś innego. Fakt jako wdowa u schyłku życia już się nie prezentuje najlepiej, ale wcześniej?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

ziuk76

V ranga
Nr użytkownika: 70.783

Zawód: wolny

post 20/04/2011, 7:17 Quote Post

Aha i ja wiem czy ona była taka ładna?

Każda epoka ma swój ideał urody. Według współczesnych Bonie kronikarzy królowa wyróżniała się niezwykłą urodą. Polscy posłowie Jan Konarski i Stanisław Ostroróg pisali 21 XII 1517 r. do Zygmunta I Starego: "najpiękniejsze jasne włosy, podczas gdy, co tym dziwniejsza, rzęsy i brwi czarne, oczy raczej anielskie niż ludzkie, czoło gładkie, nos prosty, usta podobne koralowi, zęby równe i nadzwyczaj białe".

Ten post był edytowany przez ziuk76: 20/04/2011, 7:17

User is offline  PMMini Profile Post #23

karolz77

Wciąż młody wilk
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Zawód: Prekariusz

post 20/04/2011, 20:19 Quote Post

Dla mnie najpiękniejszą polską królową była Eleonora Habsburżanka. Czasami usiłuje sobie wyobrazić ja w ubraniu z dzisiejszej epoki. smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #24

bakufu

III ranga

Kamil

post 26/04/2011, 10:24 Quote Post

QUOTE(Skrzetuski @ 19/04/2011, 15:40)
Czołem!

QUOTE(bakufu @ 19/04/2011, 16:07)
*

*

A czy możesz powiedzieć, gdzie spotkałeś się z taką informacją?
Komaszyński chyba o tym nie wspomina...? smile.gif
*

Czytałem kiedyś w rzeszowskiej gazecie "Nowiny" artykuł o miłości Jana III do Marysienki i pisali o tym. Między innymi dlatego nosiła ona peruki a braki w uzębieniu to wtedy było bardzo częste wieć nie musiała sie tego tak wstydzić. smile.gif

Ten post był edytowany przez bakufu: 26/04/2011, 10:25

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

attache

III ranga
Nr użytkownika: 72.630

Piotr
Stopień akademicki: socjalista
Zawód: Licealista

post 29/04/2011, 21:50 Quote Post

też o tym czytałem, zaraziła ona tym Jana Sobieskiego, którego tez leczono rtęcią, pomogła na kiłę, ale zniszczyła królowi nerki, przez co cierpiał na mocznicę, trzeba go było nosić na specjalnym krześle, miał znaczne obrzęki nóg. W czasie sekcji w nerce króla znaleziono kamień wielkości kasztana. To tak na marginesie.

User is offline  PMMini Profile Post #26

bakufu

III ranga

Kamil

post 29/04/2011, 21:58 Quote Post

QUOTE(attache @ 29/04/2011, 21:50)
też o tym czytałem, zaraziła ona tym Jana Sobieskiego, którego tez leczono rtęcią, pomogła na kiłę, ale zniszczyła królowi nerki, przez co cierpiał na mocznicę, trzeba go było nosić na specjalnym krześle, miał znaczne obrzęki nóg. W czasie sekcji w nerce króla znaleziono kamień wielkości kasztana. To tak na marginesie.
*

w ogóle były różne metody leczenia kiły-syfilisu najpopularniejszą była kuracja rtęciowa mojąca straszne skutki uboczne. Inną metodą było zanurzenie się po szyję w gnoju. Ciekawe czy to coś na serio dawało
A więc w kupie siła rolleyes.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

megadeath

Nowicjusz
Nr użytkownika: 79.400

Mega Death
Zawód: nauczyciel

post 24/09/2012, 18:09 Quote Post

Anna Cylejska - czy wiadomo jak wyglądała? Ponoć uganiało się za nią wielu...oskarżano ją też o cudzołóstwo...Zmarła dość młodo.
Jagiełło to taki nasz Henryk Tudor, jeno żonek nie wycinałsmile.gif Ale zdrowie miałsmile.gif

miniatura Anny Cylejskiej
user posted image

i jej współczesny portret
user posted image

User is offline  PMMini Profile Post #28

pavvvel

Nowicjusz
Nr użytkownika: 79.737

Pawel Kowalczyk
Zawód: farmaceuta

post 21/10/2012, 23:58 Quote Post

*

Podobno była później łysa i nie miała zębów, bo przed długi czas leczyła się maścią rtęciową (syfilis); poza tym jak kobieta, która rodziła 17 razy może być porażająco piękna i zachować urodę? Całe życie albo w ciąży, albo w połogu.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

jatagan

Nowicjusz
Nr użytkownika: 94.187

Zawód: student

post 28/07/2014, 10:40 Quote Post

Trochę grząski temat z tą urodą naszych władczyń, bo jak to już ktoś wyżej napisał kanony urody przez wieki się zmieniały, a i konterfekty nie zawsze dobrze oddawały "oryginał". Na przykład tak podziwiana za swoją urodę Barbara Radziwiłłówna raczej nie prezentuje się na niektórych portretach zbyt korzystnie... Pamiętam też jaki przeżyłem kiedyś "szok" gdy przeczytałem u Kuchowicza, że Barbara prawie na pewno była...blondynką. Jednak wizja ciemnowłosej Radziwiłłówny bardzo mocno utrwaliła się w mojej głowie, głównie przez grające ją aktorki - Jadwigę Smosarską no i oczywiście Annę Dymną

Ten post był edytowany przez jatagan: 28/07/2014, 10:45

User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej