Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
> Ziemia Dobrzyńska, między Drwęcą,Wisłą i Skrwą
     
BGorzechowski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 45.001

 
 
post 7/05/2008, 15:01 Quote Post

Zauważyłem brak tematu dotyczącego Ziemi Dobrzyńskiej,wschodniej części woj.kujawsko-pomorskiego w której znajduje się Lipno,Golub-Dobrzyń,Lipno,Górzno a na końcu Dobrzyń nad Wisłą.Można tu pisać o wszystkim:zwyczajach,przyrodzie,zabytkach,ludziach z tego regionu(Wałęsa)i historii.Osoby zainteresowane Ziemią Dobrzyńska.PISZCIE!

Finalista i zeszłoroczny zwyciężca konkursu ,,Ziemia Dobrzyńska-moja mała ojczyzna"zostaje uroczyście otwarty!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1


 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi
     
Dziadek Jacek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.413
Nr użytkownika: 53.918

 
 
post 9/11/2019, 20:28 Quote Post

Miasto Lipno (z lokacji w1349)

Czy do lokowania miasta sprowokowało księcia dobrzyńskiego Władysława Garbacza wyludnienie wcześniejszymi wojnami i panująca w 1348 roku zaraza zwana „czarną śmiercią”? Czy to był kres „znanego pospolicie” wcześniej miasta, leżącego na płaskowyżu obecnego parku czy jak sugerują inni wokół castrum Lippa? Tego się również nie dowiemy. Dzisiejsze Lipno ma początek pisemnie znany od tego właśnie aktu. Spotykamy go w cytowanych fragmentach u wcześniejszych badaczy. Najbardziej znany zwrot, wyczerniony powyżej, użyty w akcie oznacza, że Lipno istniało już wcześniej i było znane. Wszyscy piszący o Lipnie przyjęli, że wyznaczono dla miasta nową lokalizację. Akt lokacji zamieszczę w całości bo jest napisany niesamowitym językiem i przeczytanie go w całości, nie w wybranych fragmentach może wskaże inną interpretacje. Przetłumaczył go z istniejących odpisów po łacinie (na prośbę Marcina Sikory, który prosi by zawsze wymieniać tłumacza) Michał Rzepiela (michalr@ijp-pan.krakow.pl> z Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie) .


Roku 1349, dnia 15 kwietnia, w Bobrownikach

Ponieważ natura ludzka odznacza się nietrwałą pamięcią, a upływ czasu sprawia, że etapy zmiennych spraw stają się odleglejsze, konieczne jest, aby wszystkie czyny, które dokonują się w naszych ulotnych czasach, z uwagi na pamięć przyszłych pokoleń zostały uwiecznione dostojeństwem dokumentów i podpisami świadków. Przeto niech będzie to wiadome ludziom, żyjącym obecnie i przyszłego pokolenia, do których uszu dotrze treść tej zapiski:
Że my Władysław, z Bożej łaski książę ziemi łęczyckiej i dobrzyńskiej, pragnąc przyczynić się najobfitszymi owocami bogactw do większej i wdzięczniejszej pomyślności naszej ziemi dobrzyńskiej, na podstawie dojrzałej i pożytecznej rady naszych dostojników, mężowi wielkiej 
prawości, emanującemu niezwykłym pięknem cnót i czarem wytwornych obyczajów, nazywającemu się Mikołaj Rudnik, chcąc odwdzięczyć się za jego wiernie wobec nas pełnione posługi i za te, które jeszcze spełni w przyszłości, przyznaliśmy i ofiarowaliśmy pod lokację na mocy prawa niemieckiego, czy też chełmińskiego nasze obejmujące dwadzieścia sześć wolnych łanów miasto, zwane pospolicie Lipno, dając temu miastu i wszystkim jego mieszkańcom na okres dwunastu lat prawo korzystania z pełnej i wielorakiej wolności, stosownie do wszystkich wymogów formalno-prawnych w naszym mieście Rypin, a przyznając na zawsze wszystkim przebywającym na stałe w naszym mieście Lipno wszystkie i poszczególne prawa niemieckie, czy też chełmińskie, w sądach, opłatach, poborach podatków i we wszelkich innych powszechnych lub specjalnych zwyczajach (ziemskich), jakiejkolwiek by one nie nosiły nazwy, postanowiliśmy owo prawo niemieckie czy też chełmińskie bardziej szczegółowo za pośrednictwem obecnego dokumentu uściślić, to znaczy stosownie do tego prawa, z którego korzystają obywatele w Rypinie.

Na mocy lokacji wyżej wspomnianego naszego miasta Lipno wspomniany Mikołaj Rudnik i jego prawowici dziedzice oraz prawomocni spadkobiercy otrzymają wójtostwo owego miasta dziedzicznego wraz z dwunastoma łanami wolnymi i co trzecim denarem pochodzącym z sądu, i to zarówno w sprawach dużych, jak i małych, tak samo co trzeci denar od wszystkich krzywd lub wykroczeń, jakimikolwiek nazwami by ich nie określano, o ile owe czyny zostały popełnione w tym mieście. Dajemy ponadto często wspominanemu Mikołajowi i jego prawowitym potomkom co trzeci kamień łoju z tamtejszych kramów. Od stoisk zaś sukienników, szewców, piekarzy, od założonych i mających być założonymi zabudowań i placów pod budowę, jak również od wszystkich zysków i poszczególnych przychodów, które mogą zostać uzyskane w tym mieście, niech zachowa dla siebie i swoich potomków co trzeci denar wraz z wolnym dostępem do połowy łaźni miejskiej (lub do połowy dochodów z łaźni od tłumacza).

Przyznajemy ponadto z naszej specjalnej łaski często wymienianemu Mikołajowi Rudnikowi zboże i słód dla jego domu i jego potomków czy też miarę (tj. daninę w postaci ciał sypkich od tłumacza), a w naszym młynie na zawsze dajemy mu prawo do swobodnego mielenia bez jakichkolwiek opłat lub zapłaty w zbożu. W mieście natomiast niech ma w swobodnym posiadaniu połowę co drugiej parceli i pięć morgów, które potocznie nazywają się „morgi”, by móc tam wraz ze swymi potomkami swobodnie zakładać ogrody, którymi będzie mógł dysponować na własny użytek, stosownie do tego, co on lub jego dzieci uznają za pożyteczniejsze i bardziej pożądane, które będzie mógł sprzedawać, zamieniać, ofiarowywać, jednak za naszą na równi zgodą i akceptacją.

Żeby zaś ta nasza obecna darowizna, dokonana pod wpływem dojrzałego i pożytecznego namysłu i owej darowizny poświadczenie uzyskały potwierdzoną moc prawną, poleciliśmy wystawić mu ten dokument i umocnić go naszą pieczęcią większą.

Działo się i dano w Bobrownikach w ostatnią środę po Święcie Zmartwychwstania Pańskiego, Roku Pańskiego 1349, w obecności świadków: hrabiów, Jana podkomorzego łęczyckiego, Adama Tyczmana z Radomina, Bernarda z Makowa (chyba Mokowa), Macieja syna Niemierzy, Marcina z Godziszewa Dobrzyńskiego, Eberharda wójta, Wojsława proboszcza rypińskiego i wielu innych wiarygodnych osób. Spisane zostało za pośrednictwem naszego notariusza Henryka.




Akt tak zwanej lokacji nie wskazuje jej miejsca. Odczytajmy jeszcze raz ten fragment dokumentu:
…przyznaliśmy i ofiarowaliśmy pod lokację na mocy prawa niemieckiego, czy też chełmińskiego nasze obejmujące dwadzieścia sześć wolnych łanów miasto, zwane pospolicie Lipno, dając temu miastu i wszystkim jego mieszkańcom…

Odnoszę wrażenie, że Lipno o którym mowa, już istniało w tym niby nowo lokowanym miejscu. Nie ma żadnego wyszczególnienia lokalizacji ani nowej, ani też starej. Jest podany konkretny obszar istniejącego już miasta. Mikołaj Rudnik nie został nazwany zasadźcą lecz otrzymał dziedziczne wójtostwo na zarządzanie miastem, już istniejącym wcześniej na innym prawie. Wygląda to podobnie jak nadanie w 1329 r. przez tego samego Garbacza praw chełmińskich dla istniejącej wcześniej wsi Woli Ogonów. Akt wg mnie zawiera tylko „prawa”, na dodatek odsyłając do szczegółowych praw istniejącego od niedawna nowo lokowanego Rypina.

Wyobrażałem sobie, że w czasie lokacji miast na prawie chełmińskim „mierniczy” wyznaczał teren, wbijając słupki graniczne określające jego zarys. Następnie wyznaczał rynek i wymierzał wokół niego działki. W przypadku Lipna tak się chyba nie stało. Lipno w tym momencie już istniało. Miało kramy, jatki a nawet łaźnie, zapewne więc jakaś zabudowa była. Teren ograniczony szeroko rozlewającą się rzeką prawie z trzech stron a z czwartej podmokłym obniżeniem, które też mogło być okresowo zalewane nie wymagał konkretnego opisania, tym bardziej, że Lipno było już pospolicie znane i wszyscy wiedzieli gdzie leży. Od kiedy taki stan trwał? Zaraza i wojny mogły dziesiątkować ludność już tu istniejącego miasta, które przeniosło się na wypiętrzoną łachę pośród rozlewisk Mienia o wiele wcześniej niż uważają badacze.

Zaledwie rok później wydano Peczkonowi zezwolenie na pobudowanie młyna więc i grobli spiętrzającej wodę na podmokłych łąkach. Wiązało się to również z wykopaniem przekopu w miejscu dzisiejszej ulicy Przekop (powstałej po jego zasypaniu). A może przekop nie był potrzebny bo i tak nadmiar wody przepływał podmokłą dolinką. Widoczny na siedemnastowiecznym planie rowek wykopano później, gdy Lipno zaczęło ekspansję na południe i osuszano teren by go pozyskać. Czy trzy wieki wcześniej ten przekop wyglądał inaczej? Czy ziemia z niego uzyskana posłużyła do zbudowaniu ziemnego wału osłaniającego z tej strony miasto.

Załączony obrazekZałączony obrazek

Zapewne ufortyfikowanie jeśli było, było ziemno drewniane jak w Górznie ale żadnych wzmianek nigdzie o tym nie znaleziono. W jakimś filmie (dla dzieci/młodzieży) ukazana była scena broniących się na murach lipnowian przed atakującymi Krzyżakami. To była nieprawda. Wizerunek murowanej bramy w herbie miasta też miał je nobilitować gdyż Lipno nigdy takiej nie miało. Cegłę jednak potrafiono wypalać. Pobudowano z niej bardzo duży kościół. Pozostał ślad na mapie w postaci stawu – glinianki po wschodniej stronie kościoła i w wielu innych miejscach. Nawet jedna z uliczek nazywa się „Cegielna”. Wszystkie domy w mieście były drewniane z budynkami gospodarczymi na zapleczu jak na wsi. Widać to jeszcze na planie z XVII w. jako czarne plamki oznaczającą istniejącą drewnianą zabudowę. W tym czasie przy rynku tylko ratusz narysowany jest jako murowany. Budynki w średniowieczu otaczały prostokątny rynek, na którym nie wiadomo czy istniał wtedy ratusz. (W Skępem go nie było - rajcy tam zbierali się w izbie nad karczmą.)
Od 1371 roku miasto stało się stolicą powiatu. Posiadało jeszcze w tym czasie wspominany zamek albo dwór obronny. Jako centralnie położone w Ziemi Dobrzyńskiej zwiększyło swe znaczenie. Odbywały się w nim sejmiki szlacheckie, których zjazdy przeprowadzano w kościele, którego budowa skończyła się w 1380 r. Na łąkach odbywały się pokazy rycerskie.

Załączony obrazekZałączony obrazekZałączony obrazek

Brak umocnień był przyczyną częstych zniszczeń od początku istnienia miasta. Każda Krzyżacka okupacja Ziemi Dobrzyńskiej przynosiła znaczne straty. Palono domy, brano do niewoli. Miasto nie zdążyło się ufortyfikować. Rysunek, który narysowałem przedstawia wydumany przeze mnie widok. Nim „przewędrowałem” przez średniowiecze Ziemi Dobrzyńskiej, tak sobie wyobrażałem „bramę dobrzyńską”, tą która mogłaby być od strony ul. Przekop. Podobną bramę w wyobraźni „widziałem” broniącą miasta od strony grobli na Mieniu, gdzie niektórzy opisujący dzieje miasta nawet umiejscawiali port rzeczny. Były tam na pewno młyny (od tego pierwszego zbudowanego przez Peczkona w 1350 roku), garbarnie, tartaki, browary i octownie.
Miasto zaczynało się nie mieścić na lokowanym przez księcia Władysława Garbacza miejscu. By pomóc w rozwoju i przyśpieszyć odbudowę po okupacji Krzyżackiej, w 1422 roku Lipno otrzymało od króla Władysława Jagiełły akt powtórnej lokacji zwiększający obszar miasta o 60 łanów. Wtedy nastąpiła zabudowa terenu poza obniżeniem „na przekopiu” i może powstanie tam ulicy od niego zwanej „Przekop”. Czas zabudowania górnego tarasu wokół pozostałości dworu na kopcu czy jak jest przyjęte „castrum Lippa” chyba przypada na nowożytność. Był przerywany przez wojny ze Szwedami i napoleońskimi, kiedy to nawet lipnowski kościół był spalony. Istnieją lustracje mówiące o stanie kościoła, w którym przywieziona ze zniszczonego zamku w Bobrownikach szafa z księgami grodzkimi, stała pod chórem bo jedynie tam dach nie przeciekał. Nie było miejsca na nią gdzie indziej, gdyż wszystkie trwałe budowle w całej okolicy były zniszczone. Pocztówka z 1917 roku z widokiem kościoła ze śladem wyraźnie obniżonego dachu jest również tego dowodem.



Tak więc do historii Lipna zamiast dołożyć faktów ja je odjąłem. Nie znalazłem nic nowego a poskreślałem już utrwalone legendy. Jednak jak mówił profesor Leszek Kajzer zacytowany w odpowiedzi na moje pytanie przez WUOZ Włocławek: że „nie odnalezienie czegoś nie oznacza, że tego czegoś nie było” daje nadzieje i pozwala dalej wysuwać hipotezy.
(Z odpowiedzi na moje pytanie o stan badań nad grodem w Lipnie od: WUOZ Włocławek <wosoz.wloclawek@neostrada.pl>Data: 10 marca 2009

Ten post był edytowany przez Dziadek Jacek: 9/11/2019, 20:37
 
User is offline  PMMini Profile Post #2


> Posts in this topic
BGorzechowski   Ziemia Dobrzyńska   7/05/2008, 15:01
Dziadek Jacek   W Lipnie Miejskie Centrum Kultury wydało folder h...   23/04/2009, 21:35
Dziadek Jacek   Niedawno powstała też strona (w odpowiedzi na dysk...   24/04/2009, 7:48
historix49   Jest to nieliczny przykład jak to teren zmienił kr...   27/04/2009, 15:39
Dziadek Jacek   Ziemia Dobrzyńska była częścią Mazowsza. Kujawy by...   27/04/2009, 21:30
historix49   Ziemia dobrzyńska jest jak najbardziej częścią kra...   9/05/2009, 18:09
Dziadek Jacek   "Za Krzywoustego to było Mazowsze dzisiaj są ...   10/05/2009, 7:40
Dziadek Jacek   Ziemia Dobrzyńska –wg Zygmunt Gloger „Geografia hi...   20/11/2009, 14:40
Dziadek Jacek   Do tego fragmentu trzeba wnieść poprawkę co do d...   25/11/2009, 9:25
Dziadek Jacek   Temat: http://www.historycy.org/index.php?showto...   23/12/2009, 8:43
Dziadek Jacek   Podjąłem się zadnia, które mnie przerasta. Chciałb...   3/07/2010, 19:25
Dziadek Jacek   Na poniższym zdjęciu , widać XVII wieczny kościółe...   4/07/2010, 17:29
Dziadek Jacek   Niektórzy naukowcy uważają, że obszar dzisiejszej ...   4/07/2010, 18:05
Dziadek Jacek   http://img413.imageshack.us/img413/4315/mapastanow...   4/07/2010, 18:34
Dziadek Jacek   Opublikowana w 1995 roku książka Leszka Kajzera i ...   4/07/2010, 19:24
SamWatkins   Czy wiadomo jakie są najstarsze kompleksy osadnicz...   8/11/2011, 19:40
Dziadek Jacek   Poniżej zamieszczam mapkę Ziemi Dobrzyńskiej i oso...   7/07/2010, 14:10
Dziadek Jacek   Na mapie Ziemi Dobrzyńskiej starałem się umieścić ...   8/07/2010, 8:41
Dziadek Jacek   Miejsca z powyższej listy, z resztkami średniowiec...   9/07/2010, 13:38
Smardz   No kawał roboty.   12/07/2010, 10:58
Dziadek Jacek   [/QUOTE]Smardz Napisano Dzisiaj, 10:58 No kaw...   12/07/2010, 13:07
Dziadek Jacek   Szukając śladów średniowiecza na Ziemi Dobrzyńskie...   26/07/2010, 20:41
Dziadek Jacek   Najwięcej czerwonych kropek oznaczających stanow...   9/11/2011, 21:40
SamWatkins   Czy wiadomo z ktorego wieku pochodzi grodzisko w M...   10/11/2011, 15:30
historix49   Nie żadnej rubieży, ale Mazowsza. Ziemia Dobrzyń...   13/11/2011, 7:34
SamWatkins   To nie ulega wątpliwości. My jednak dyskutujemy ...   15/11/2011, 14:23
historix49   To nie ulega wątpliwości. My jednak dyskutujemy ...   16/11/2011, 7:01
SamWatkins   To nie ulega wątpliwości. My jednak dyskutujemy ...   17/11/2011, 2:34
Dziadek Jacek   "Podziały administracyjne Kujaw i Ziemi Dob...   10/11/2011, 23:45
SamWatkins   No własnie nie do końca ufam tym Pomorzanom. Mamy ...   11/11/2011, 14:04
Dziadek Jacek   1. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...1...   14/11/2011, 21:38
Dziadek Jacek   Mapa województwa Płockiego i Ziemi Dobrzyńskiej 17...   16/11/2011, 23:06
historix49   To, że Czersk i Grójec nie miały żadnych plemienny...   17/11/2011, 7:02
SamWatkins   Kontynuanty l miękkiego zgłoskotwórczego są najsta...   18/11/2011, 1:51
historix49   Po pierwsze, Kaszubski to odrębny język. Po drugie...   18/11/2011, 7:05
SamWatkins   Po pierwsze to "język regionalny" pra...   18/11/2011, 21:53
historix49   Nie przekonałeś mnie do swych wielu tez. Zostaję p...   6/12/2011, 6:38
Dziadek Jacek   W "Miejscach legendami malowanych" http...   21/10/2012, 20:55
Dziadek Jacek   Nie, nie przeszedłem na emeryturę ale wracając p...   25/11/2012, 13:50
Dziadek Jacek   Cieszyłem się z nowych datowań "skorup ze Skę...   15/01/2013, 20:07
Dziadek Jacek   Parę dni temu dowiedziałem się od znajomej (autork...   24/09/2013, 17:43
Dziadek Jacek   W.G. Parę lat tu nie zaglądałem a trochę odpowie...   22/10/2019, 18:05
W.G.   @Dziadek Jacek Dzięki serdeczne za ciekawe info.Cz...   22/10/2019, 23:24
Dziadek Jacek   Konflikt o groble opisałeś dokładnie. Pobudowanie ...   23/10/2019, 9:24
W.G.   Witam. Zyta Wegner, ,,Rodem ze Skępego",str. ...   25/10/2019, 18:42
Dziadek Jacek   "Grzępe" przebadał w 1980 r. A. Gajda ...   26/10/2019, 18:20
Dziadek Jacek   Mikołaj Kościelecki prawdopodobnie, idąc za przykł...   26/10/2019, 20:19
W.G.   Witam. Zyta Wegner,Rodem ze Skępego,str.17. W miej...   27/10/2019, 4:59
Dziadek Jacek   Zdjęcie Zyta Wagner nie wiem skąd wzięła ale ja s...   28/10/2019, 17:47
Dziadek Jacek   Ciekawym miejscem sięgającym swą historią jeszcze ...   29/10/2019, 17:20
Dziadek Jacek   Warto by też przeczytać zachowany zapis o stanie S...   30/10/2019, 21:56
Dziadek Jacek   „Klasztorką” powróciliśmy do Skępego. Mogła ona mi...   1/11/2019, 20:19
Dziadek Jacek   Podobnie jak do Karnkowa z Wyrzutów można się dost...   2/11/2019, 13:42
Dziadek Jacek   Nieopodal Wierzbicka, po tej samej stronie Mienia ...   3/11/2019, 13:11
Dziadek Jacek   W pobliżu Lipna położona jest miejscowość Jastrzęb...   4/11/2019, 21:00
Dziadek Jacek   Lipno W tej wędrówce dotarłem do miejsca, z które...   8/11/2019, 17:25
Dziadek Jacek   Parkowe wzgórze – „Piekiełko” Istnienie w poblis...   8/11/2019, 18:55
Dziadek Jacek   Castrum na Wzgórzu Św. Antoniego Ponoć „stara tec...   9/11/2019, 17:43
Dziadek Jacek   Kilka stron wcześniej, już lata temu, SamWatkins i...   17/04/2020, 18:23
Dziadek Jacek   Kawałek za Dulskiem Ruziec przepływa przy miejscow...   26/04/2020, 18:53
wysoki   Dzięki za wpis i ilustracje, mam jedno pytanie. C...   27/04/2020, 19:07
Dziadek Jacek   Chyba bardziej chodzi o to, że nie było wałów bo p...   28/04/2020, 11:24
wysoki   Co do wałów jasne, chodziło mi właśnie o to, co pe...   28/04/2020, 11:51
Dziadek Jacek   Ta palisada też sprawy nie wyjaśnia do końca bo je...   28/04/2020, 21:21
wysoki   Przepraszam, jakoś mi umknął ten post. Tak jak i ...   21/05/2020, 22:12
Dziadek Jacek   Należę do ludzi, którym łatwiej narysować coś niż ...   24/05/2020, 19:34
Dziadek Jacek   Przeskakując z Ruża do wsi Żałe ominęliśmy kilka c...   25/05/2020, 17:55
Dziadek Jacek   Podolina Pierwszy o nim napisał jak o wielu wcze...   30/05/2020, 12:32
Dziadek Jacek   Nim wrócimy nad rzeczkę Ruziec powędrujmy w górę W...   17/06/2020, 17:48
W.G.   Witam. Dziadek Jacek Słowacko-czeska kyka,kij lask...   17/06/2020, 18:49
Dziadek Jacek   Potwierdzam :) W tej okolicy zaglądaliśmy już d...   18/06/2020, 19:08
Dziadek Jacek   W tej południowo – zachodniej części Ziemi Dobrzyń...   12/07/2020, 17:57
Dziadek Jacek   Z J. Steklińskiego „wypływa” mały ciek zwany Niedź...   22/07/2020, 20:56
Dziadek Jacek   Zanim Lubianka zaprowadzi nas do Bierzgła trzeba w...   2/08/2020, 22:24
Dziadek Jacek   Zdjęcie pozostałości po zamku w Ciechocinie Jeśli...   9/08/2020, 18:02
Dziadek Jacek   Mam kłopoty z dołączaniem obrazków nawet zmniejszo...   29/08/2020, 16:29
wysoki   Być może wyczerpales limit załączników przypadają...   29/08/2020, 18:27
Dziadek Jacek   Jest w tym miejscu coś takiego: "Całkowita ...   29/08/2020, 18:41
wysoki   Czyli w tym leży problem. No to w tym momencie są...   29/08/2020, 19:05
Domen   ^^^ Ja mam konto na Imgur i tego używam do obrazkó...   30/08/2020, 0:09
Dziadek Jacek   Wysoki, nie mam dostępu do dawnych postów bo bym p...   31/08/2020, 8:53
wysoki   Do usunięcia starych załączników nie trzeba miec ...   31/08/2020, 9:14
Dziadek Jacek   Wysoki, dziękuje za instrukcje. Trochę pousuwałem....   31/08/2020, 20:39
Dziadek Jacek   Będąc w Złotorii zajrzyjmy do leżących opodal, w g...   12/09/2020, 19:53
Gaweł II   Bobrowniki leżą na 695 kilometrze Wisły. Ruiny za...   12/09/2020, 20:46
Dziadek Jacek   Gawle II, Ziemia Dobrzyńska dolega do Wisły od Zło...   20/09/2020, 16:09
Dziadek Jacek   Bierzgło, nazywane przez badaczy Nowogród II, ma s...   4/10/2020, 18:58
Dziadek Jacek   Z jeziora Grodno z leżącym nad nim Nowogrodem jest...   18/10/2020, 21:09
Dziadek Jacek   Między Rużem a Żałem zlewnia Ruźca zbiera również ...   25/10/2020, 20:37
Domen   Bardzo fajne mapy są na tej stronie: https://regio...   28/10/2020, 10:53
Dziadek Jacek   Fajne, dziękuję. Szkoda, że nie było ich jak prz...   28/10/2020, 12:11
Dziadek Jacek   Z mapek, z zamieszczonych przez Domena linków, jed...   2/11/2020, 21:37
Dziadek Jacek   Na tym samym niewielkim obszarze okrążanym przez R...   8/11/2020, 17:14
Dziadek Jacek   Nim trafiłem do Ugoszcza wędrowałem wirtualnie Ruź...   11/11/2020, 20:00
Dziadek Jacek   Szukając informacji o mającym 43 km długości Ruźcu...   15/11/2020, 19:24
Dziadek Jacek   Do następnego grodziska, a właściwie do miejsca po...   22/11/2020, 19:43
Dziadek Jacek   Z Mościsk do Borzymina gdzie istnieje następne gro...   29/11/2020, 18:29
Dziadek Jacek   Do usunięcia   6/12/2020, 20:07
Dziadek Jacek   Z Grodziska w Borzyminie z widoczną tablicą „Na sp...   6/12/2020, 20:10
2 Strony  1 2 >

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej