Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Karol Wielki, Wspaniały władca, ojciec, wódz.....
     
wacia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 1.928

 
 
post 23/10/2004, 19:47 Quote Post

jestem nowa,ale to tak apropo's.
w kazdym razie,czy Karol Wielki miał żonę???
No bo mial sie pobrac z ta Irena,ale sie nie pobral,a synowie???Przeciez gdyby to bylo z ta Irena,nieslubna,to by byla (chyab)afera,nie???
To w koncu kto??
Prosze o szybka odpwiedź!!!
Potrzebne mi to w pracy. wacko.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Hannibal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 230
Nr użytkownika: 1.782

 
 
post 23/10/2004, 20:51 Quote Post

Miał, miał, aż 10 żon!!! I całe stado kochanek... Podobno także miał harem. Obyczaj zapożyczony od Arabów... biggrin.gif
Dzieci miał 10 z legalnego łoża, no i jeszcze to co na boku...
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Hannibal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 230
Nr użytkownika: 1.782

 
 
post 1/11/2004, 20:00 Quote Post

Sorry pomyłka, dzieci z legalnego łoża miał ponoć 18. A 14 jego nieślubnych dzieci było przez niego uznanych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
orz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 293
Nr użytkownika: 2.201

 
 
post 13/11/2004, 18:40 Quote Post

mnie naprawde wiele brak zeby z wami dyskutowac .Jakos tak sobie ubrdalem ,ze Karol Wielki to czlowiek na ktorego powinnismy sie powolac w Konstytucji EU ,wtedy chyba powstalo pojecie "EUROPA". blink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 13/11/2004, 19:11 Quote Post

A dla mnie Karol Wielki, to król wszech-czasów wink.gif Jedna z moich ukochanych postaci historycznych. Pomimo jego wszystkich drobnych (drobnych ?? buhaha !! biggrin.gif) grzeszków, to go baaardzo lubię smile.gif No sami powiedzcie...jak na tamte czasy był novatorski i wogóle fajny z niego człowiek smile.gif Pozwolę sobie zacytować "plecki" książki o Karolu pod bardzo wymownym tytułem "Karol Wielki" biggrin.gif
"Cóż to był za mężczyzna: szeroki w barach, metr dziewięćdziesiąt dwa wzrostu, ale o głosie jasnym, wyraźnie za wysokim;
człowiek głęboko pobożny, lecz zdolny do każdego okrucieństwa;
oddany chrześcijańskiej moralności, ale pełen namiętności do swoich nałożnic i konkubin;
tak w swojej ojcowskiej miłości zaborczy, że żadnej z córek nie pozwolił wyjść za mąż.
Jego zawodem była wojna, domem - obóz polowy, odzieniem - zbroja.
Przez 64 lata panowania mieczem wywalczył królestwo, sięgające od Akwizgranu po Rzym, od Ebro po wybrzeże Morza Północnego, od Marchii Bretońskiej po Marchię Wschodnią. Współcześni nazywali go "ojcem Europy"."

No i z tego "opisu" możemy całkowicie wywnioskować jaki był Karolek rolleyes.gif .
Polecam książkę !! happy.gif
Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 13/11/2004, 20:41 Quote Post

Mala Marika napisala:

QUOTE
"Cóż to był za mężczyzna: szeroki w barach, metr dziewięćdziesiąt dwa wzrostu, ale o głosie jasnym, wyraźnie za wysokim;
człowiek głęboko pobożny, lecz zdolny do każdego okrucieństwa;


Ooo, nie zawierzalbym tak bardzo niektorym opisom. Gdyby ktos pokroju Woody Allen'a rzadzil sredniowiecznym mocarstwem zapewne kronikarze zaraz uznaliby, ze to nie pasuje by potomni czytali, ze taaaaaki wielki facet byl taaaakim malym chuderlakiem tongue.gif
Ja przeczytalem gdzies, ze Karol mial wlasnie cos kolo metr piecdziesiat w kapeluszu biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 13/11/2004, 21:27 Quote Post

QUOTE
(...)Ja przeczytalem gdzies, ze Karol mial wlasnie cos kolo metr piecdziesiat w kapeluszu biggrin.gif


No cóż...różne źródła, różnie podają smile.gif Jak kto woli wink.gif Ja wolę tę wersję z metrem dziewięćdziesiąt biggrin.gif

Pozdrawiam smile.gif

P.S.
Ta książka to szczegółowa biografia Karola, więc jej - prawie - bez granicznie zawierzam biggrin.gif Cmoki dla oakmeke wink.gif

user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Hannibal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 230
Nr użytkownika: 1.782

 
 
post 13/11/2004, 21:30 Quote Post

Bez przesady z tym wzrostem... W 100% źródeł z jakimi się spotkałem Karol to ogrony mężczyzna. Historografia niemiecka uznaje, że miał on 182 cm, choć oni też nie są w tej kwestii zgodni...
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 21/11/2004, 11:03 Quote Post

Hannibal, mogę Ci tylko odpowiedzieć, że zawsze znajdzie się jakiś historyk który jest niezgodny z innymi wink.gif Ja wierzę, że Karolek miał 190 tongue.gif biggrin.gif

Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Fox
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 2.675

 
 
post 27/12/2004, 15:16 Quote Post

a ja uważam ze to lekkie przegięcie:> coś mi się wierzyć nie chce żeby w czasach kiedy 1,70 m. to było ohohoho jak wysoki ze by trafił się gość który nawet dzisiaj byłby uznany za wielkoluda. bardziej skłaniam się do 1,80 m. co już i tak byłoby niezłym wynikiem. a co do wielkości Karola, to ze miał przez swoich przodków i poprzedników przygotowany grunt do scalenia europy to jedno, ale że był w stanie to zrobić, to juz jest jego wielka zasługa(właściwie ten sam model dojścia do wielkości i potęgi powtórzył się w przypadku Czyngis-Chana), nie sztuka mieć możliwości ale sztuka je odpowiednio wykorzystać co Karol Wielki moim zdaniem zrobił znakomicie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
August II Mocny
 

Spamer!
****
Grupa: Banita
Postów: 434
Nr użytkownika: 2.434

 
 
post 27/12/2004, 19:38 Quote Post

Karol był wybitnym wodzem i podbił wiele ziem......
żeby utrzymać silną władze w tak dużym państwie trzeba mieć władzę absolutną(którą miał)żeby łagodzić spory wew. i zew.
Więc musiał bycć brutalem-inaczej w państwie nie funkcjonowałby porządek, ni miałby takiego autorytetu.....
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
zinek2005
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 157
Nr użytkownika: 2.609

 
 
post 23/01/2005, 18:56 Quote Post

A ja mysle tak: karol wielki był władca sredniowiecznym, osoba wielka, ktora doprowadziła do powstania wielkiego panstwa karolingow. aby to osiagnac musiał toczyc wiele wojen. były to wojny z sasami longorbadami arabami a takze z wikingami. jego pamstwo siegało od rzeki ebo po łabe. doproewadził do rozwoju swego kraju. za jego czasow był tzzw renesans karolinski, czyli odnowienie i podniesienie poziomu kulturalnego i oswiatowego za czasow karola wielkiego. powstała szkoła palacowa dla dworzan, powstały szkoły klasztorne i katedralklne ,zapoczatkowano wzorce nauki sredniowiecznej: sztuki wyzwolone(trivium: retoryka dialektyka gramatyka, quadrivium: muzyka arytmetyka geometria i astronomia) odnowił kroj pisma łacinskiego- miniskuła karolinska, rozwijhała sie nauka-historiografia, literatura, poczatek stylu romanskiego. koronowany w 800 roku na cesarza zzzachodniego cesarstwa rzymskiego odnowił idee cestarwa rzymskiego to własnie od jego imienia pochodzi słowo krol.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
gucelin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 281
Nr użytkownika: 4.597

 
 
post 25/03/2005, 23:01 Quote Post

Przeglądając nieniejsze forum widziałem gdzie niegdzie stwierdzenia, że Karol Wielki nie umiał pisać. Otóż, istnieje jeden dokument, który może dowodzić, że nasz Karolus znał i umiał zapisać litery A,O,U. Mowa tu o donacji dla klasztoru św. Salvatora (Zbawiciela) z 781 roku. Występuje tam monogram (jak zresztą i na innych dokumentach tegoż władcy) którego środek (tj A,O,U) jest zapisany mniej wprawnie i w innym czasie niż inne litery (tj K,R,L,S), które dopisała kancelaria. Wykluczając kolejno postaci dochodzi się do wniosku, że Karol Wielki napisał te litery sam skąd wychodzi kolejny wniosek że, może umiał i przeczytać KAROLUS w tymże monogramie (znałby wtedy także pozostałe litery). Ale to sfera domniemywań (tylko tego dokumentu widziałem naturalnej wilekości kolorową kopię) i niemogę stwierdzić czy w reszcie dokumentów jest podobnie. w każdym razie CHARLEMAGNE RULEZ
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
tillean
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 4.647

 
 
post 30/03/2005, 19:30 Quote Post

"Karol, który nie powąchał kurzu ani jednej bitwy, przybył, zobaczył i zwyciężył, posługując się jak zwykle mieczem" (Emmanuel Roidis, Papież Joanna)
To żart, jednak czytając powyższe listy stwierdziłam, że pana Karola przydałoby się trochę odbrązowić.
Według mnie największy talent miał Karol do dobierania sobie doradców, podobnie jak Justynian, który będąc nieszczególnie genialnym władcą dorobił się miana Wielkiego, bo przez dobór doradców stworzył wielu dziedzinom życia w swoim państwie znakomity klimat do rozwoju.
Prócz tego należy pamiętać,że Karol stał się wzorem średniowiecznego monarchy, wielu władców, a już szczególnie cesarzy niemieckich, inspirowało się jego przykładem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
August III Sas
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 130
Nr użytkownika: 36.678

Zawód: uczen
 
 
post 3/11/2007, 22:53 Quote Post

Fantastyczny administartor. Potrafił wszystko doskonale zaplanowac. Od reformy skarbu, poprzez koronę cesarską, reformę szkolnictwa (także wyższego), pogodzenie fudałów, ograniczenie konfliktu pddanych chcrześcijańskich z podbitymi plemionami pogańskimi....... Po porstu wąłściwy człowiek na miejscu króla. Dodatkowow, niezły wódz smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej