Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mapy świata z II WŚ miesiąc po miesiącu
     
GrzegorzusLudi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 98.746

Zawód: student
 
 
post 4/01/2016, 22:04 Quote Post

Witam! Jestem studentem informatyki, ale od około 6 lat interesuję się kartografią historyczną. W związku z tym, chciałbym Wam przedstawić zbiór 78 map, przedstawiających posiadłości terytorialne obu stron konfliktu miesiąc po miesiącu (plus dwie dodatkowe daty związane z kapitulacją Niemiec i Japonii):

>>LINK<<

>>STARSZA WERSJA<<

Jeśli interesuje was więcej informacji, zrobiłem też filmik, który ma na końcu przedstawienie państw i grup zbrojnych, które brały udział w walce, a także pokazane "pomocnicze mapy": >>WIDEO<<

Tworzeniem tego zbioru zajmowałem się hobbystycznie przez ok. 2 lata (ok. 4 godziny tygodniowo). Nie jest to poważna praca naukowa, raczej ciekawostka. W każdym wypadku, starałem się zachować jak najwierniejsze przedstawienie, kto i kiedy kontrolował dany obszar. Dlatego na mapach ukazane są też obszary kontrolowane przez partyzantów (rzadko pokazywane w atlasach historycznych, lecz w skład tzw. republik partyzanckich wchodziły nierzadko średniej wielkości miasta), a obszary plemienne i ziemia niczyja nie należą do żadnego państwa (może to być przesada, lecz na mapach z tego okresu nie znalazłem żądnych osad na tym terenie).

Wyróżniłem strony konfliktu:
-Alianci, czyli państwa walczące z państwami osi,
-Państwa Osi,
-"Inni nacjonaliści", którzy walczyli z Aliantami, niezwiązani z państwami Osi.
-Komuniści, wyróżnieni różnymi kolorami, zależnie z kim współpracowali,
Oprócz państw, które walczyły oficjalnie, zaznaczyłem nieco jaśniejszym kolorem państwa lub grupy zbrojne, które udzielały militarnego wsparcia jednej stronie, lecz nie były powszechnie uznawane za przedstawiciela, lub nie wypowiedziało oficjalnej wojny (to, czy zaliczyłem jakąś grupę do tej kategorii było dość arbitralne).

Informacje czerpałem zazwyczaj z artykułów dotyczących przebiegu kampanii oraz dotyczących historii większych miast. Generalnie chodziło mi tylko o to, kiedy i przez kogo dany obszar został zajęty. Większość danych pochodzi z Wikipedii, głównie wersji angielskiej, rosyjskiej i polskiej. Przez to dokładność w różnych obszarach bywa inna. Na przykład w rosyjskim internecie jest olbrzymia ilość informacji, kiedy dana miejscowość została "okupowana" lub "oswobodzona". Z drugiej strony miałem bardzo mało informacji dotyczących zajmowania terenów wcześniej okupowanych przez Japończyków w Chinach, gdyż było to po kapitulacji, a na dodatek "najciekawsze" informacje mogły być po chińsku, a ja nie znam tego języka.



Na stronie jest także mapa I wojny światowej, jakby kogoś to ciekawiło. smile.gif

Ten post był edytowany przez wysoki: 17/01/2016, 11:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 4/01/2016, 23:49 Quote Post

A co ten ZSRR taki "poszatkowany" na drugiej mapie (1 października 1939)? Tak samo Kanada, Australia czy Afryka. Choć i inne państwa też... To mają być jakieś rejony niezamieszkałe? Jakie kryterium decydowało?

Japonia nie należała do paktu Trzech?
Wojna w Chinach zaczęła się nagle w grudniu 1941 roku wink.gif?

Czemu Węgry i Rumunia nie są w Osi od momentu przystąpienia? I Bułgaria?
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
GrzegorzusLudi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 98.746

Zawód: student
 
 
post 5/01/2016, 11:01 Quote Post

QUOTE
A co ten ZSRR taki "poszatkowany" na drugiej mapie (1 października 1939)? Tak samo Kanada, Australia czy Afryka. Choć i inne państwa też... To mają być jakieś rejony niezamieszkałe? Jakie kryterium decydowało?


To był taki mój fetysz. Po prostu tam, gdzie nie było żadnej miejscowości, dawałem obszar niezamieszkany. Z resztą dzisiejsza mapa świata też byłaby "poszatkowana" wg. mojego kryterium.

QUOTE
Japonia nie należała do paktu Trzech?
Wojna w Chinach zaczęła się nagle w grudniu 1941 roku wink.gif?


Bardzo sugerowałem się Wikipedią. W artykule Allies_of_World_War_II pisze, że Chiny weszły do Aliantów wraz z atakiem na Pearl Harbour, a w innym artykule II wojna światowa na Pacyfiku zaczęła się właśnie wtedy (wcześniej Japonia prowadziła wojnę tylko z Chinami). Mogłem w sumie zaznaczyć oba państwa jaśniejszym kolorem, ale na chwilę obecną jestem zbyt leniwy, by cokolwiek zmieniać. :/

QUOTE
Czemu Węgry i Rumunia nie są w Osi od momentu przystąpienia? I Bułgaria?


Bardziej chodziło mi o bycie w stanie wojny z którymś z jej uczestników. Te państwa nie prowadziły działań wojennych aż do napaści na Jugosławię. Rumunia i Bułgaria wtedy pozwoliły tylko na przejazd wojsk niemieckich przez swoje terytorium, a Bułgaria nie prowadziła działań zbrojnych z ZSRR. Dopiero w grudniu Wielka Brytania wypowiedziała tym wszystkim państwom wojnę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 5/01/2016, 11:06 Quote Post

Bardzo fajny pomysł, za co należy się pochwała.
Niemniej mam bardzo dużo uwag co do Dalekiego Wschodu.

1) Wojna japońsko-chińska została całkowicie pominięta.
2) Źle oznaczyłeś Indochiny Francuskie.
3) Japonia od września 1940 należała do państw osi.

To najważniejsze błędy, bo jeszcze jest trochę do poprawienia na Południowym Pacyfiku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 5/01/2016, 11:49 Quote Post

QUOTE
To był taki mój fetysz. Po prostu tam, gdzie nie było żadnej miejscowości, dawałem obszar niezamieszkany. Z resztą dzisiejsza mapa świata też byłaby "poszatkowana" wg. mojego kryterium.

No tak się domyślam, tylko że to nie jest takie proste. Spojrzyj sobie na swoją mapę "zasiedlenia" ZSRR a potem na tę przedstawiającą obozy: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...ocation_Map.png i sprawdź, czy na pewno tereny, które zaznaczyłeś były bezludne. Oficjalnie to tam nic nie było. Oficjalnie...
Na takim półwyspie Arabskim żyli nomadzi, jak to oznaczyć? To samo w Afryce, Borneo czy Nowej Gwinei.


QUOTE
Bardzo sugerowałem się Wikipedią.

oraz
QUOTE
Bardziej chodziło mi o bycie w stanie wojny z którymś z jej uczestników.

Tak, tylko podpis pod mapami jest jasny: "Państwa Osi".
Więc albo trzeba zmienić podpis, ponieważ mapa ich nie przedstawia w momencie przystąpienia do Osi a w momencie przystąpienia do wojny, albo jednak je pozaznaczać.

Rzecz nieco skomplikowana jest z "inni komuniści", czyli Mao.

Czerwona kropka na Kaukazie to Czeczenia? Czemu zaliczyłeś ją do państw Osi???


CODE
Bardzo fajny pomysł, za co należy się pochwała.

Oczywiście rzecz niewątpliwie ciekawa i przydatna, trzeba by tylko nanieść pewne poprawki uzupełniające smile.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
GrzegorzusLudi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 98.746

Zawód: student
 
 
post 5/01/2016, 12:39 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 5/01/2016, 11:49)
Czerwona kropka na Kaukazie to Czeczenia? Czemu zaliczyłeś ją do państw Osi???


Tak właściwie nie Czeczenia, ale rebelianci czeczeńscy Chasana Isaiłowa. Rzeczywiście legenda jest trochę niejasna, bo sugeruje, że było to "Państwo nieformalnie należące do Osi". Rebelianci ci byli nie tyle sprzymierzeni z Osią, co przeciwko ZSRR (należące do Aliantów).

Generalnie wzorowałem się także na zbiorze map I wojny światowej, który zrobiłem wcześniej. Kryterium dotyczące wejścia w skład Ententy, czy państw centralnych, było to po prostu wypowiedzenie wojny. Podczas I wojny światowej było też sporo państw nieuznawanych/grup rebelianckich, które wspierały którąś ze stron, lecz nie należały do żądnego z sojuszów (Zakon Sanussijja, państwo derwiszów).

Jeżeli chodzi to niepodległe terytoria plemienne, traktowałem je tak samo, jak ziemia niczyja.

Zobaczę, może naniosę kilka poprawek. Jestem gotów wysłuchać dalszych zastrzeżeń odnośnie zawartości map. wink.gif

Ten post był edytowany przez GrzegorzusLudi: 5/01/2016, 12:42
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 5/01/2016, 12:57 Quote Post

QUOTE
ak właściwie nie Czeczenia, ale rebelianci czeczeńscy Chasana Isaiłowa. Rzeczywiście legenda jest trochę niejasna, bo sugeruje, że było to "Państwo nieformalnie należące do Osi". Rebelianci ci byli nie tyle sprzymierzeni z Osią, co przeciwko ZSRR (należące do Aliantów).

Israiłowa oczywiście.

Tylko z nim jest taki problem, że on swoje powstanie z roku 1940 zaczął z 50 ludźmi. Na tej zasadzie to powinieneś zaznaczyć Hubala i każdy oddział partyzancki w Europie, nie mówiąc już o Chinach czy choćby Wietnamie wink.gif.
Dopiero potem, po wybuchu wojny z Niemcami jego siły rosły i osiągnęły tysiące bojowników.
Oczywiście warto o czymś takim przypominać, jednak trzeba by dla niego wydzielić jaką małą kropkę z osobnym opisem o co w ogóle chodzi.

QUOTE
Kryterium dotyczące wejścia w skład Ententy, czy państw centralnych, było to po prostu wypowiedzenie wojny

Ty jesteś autorem więc możesz oczywiście wybrać kryteria, tylko trzeba to jasno opisać. Tutaj wystarczy właśnie umieścić odpowiednie podpisy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 5/01/2016, 13:49 Quote Post

Akurat kwestia przypisania do "obozu" jest najmniejszym problemem, bo mamy oficjalne traktaty, które np. włączają Japonię do Osi. Podobnie jest z Chinami, które były oficjalnie sojusznikiem Wielkiej Brytanii oraz nieformalnie Stanów Zjednoczonych. 1941 rok był co prawda przełomowy z punktu widzenia definicji stron, ale nie pomijałbym okresu 1937-1941 tylko dlatego, że nie da się go umieścić w sztywnych ramach. wink.gif

Proponowałbym po prostu wprowadzić nowe kolorki, a potem względnie je zlikwidować. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Kizior
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 688
Nr użytkownika: 94.156

Michal
Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: automatyk
 
 
post 6/01/2016, 18:04 Quote Post

Czy ZSRR to można włączać do państw Osi albo Aliantów?
Przecież ten kraj kierował się zgoła odmienną ideologią niż zachodni Alianci.
Czy nie powinna tu być osobna kategorie - komuniści/ZSRR?

No i co z Finlandią, to ani Oś, ani komuniści, ani Alianci..
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 6/01/2016, 19:20 Quote Post

ZSRR to tradycyjnie Komintern.

Finlandia spokojnie może trafić do Osi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 6/01/2016, 20:23 Quote Post

QUOTE
Finlandia spokojnie może trafić do Osi.

Z nią na jednej mapie jest problem. Na początku na mój gust jest oznaczona bardzo dobrze - nieformalnie Sprzymierzeni, potem jest faktycznie w Osi, ale na mapie "1 października 1944" jest neutralna, czyli nie toczy z Niemcami wojny lapońskiej.

 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 7/01/2016, 10:16 Quote Post

W takim razie autor musi po prostu poprawić te błędy. Najlepiej zacząć od oczywistych, potem można bawić się w szczegóły.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
GrzegorzusLudi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 98.746

Zawód: student
 
 
post 7/01/2016, 20:04 Quote Post

QUOTE(Kizior @ 6/01/2016, 18:04)
Czy ZSRR to można włączać do państw Osi albo Aliantów?
Przecież ten kraj kierował się zgoła odmienną ideologią niż zachodni Alianci.
Czy nie powinna tu być osobna kategorie - komuniści/ZSRR?

No i co z Finlandią, to ani Oś, ani komuniści, ani Alianci..


Mi nie chodziło raczej o ideologię, a o pokazanie, kto z kim walczy.

Z ZSRR był największy problem. Prowadził bardzo zmienną politykę, najpierw sprzymierzając się z Osią, a potem wszedł do Aliantów. Jednocześnie wspierał chińskich komunistów. Maoiści byli do 1941 w sojuszu z Kuomintangiem, a po jego rozpadzie ich główny protektor był formalnie w tym samym obozie, co ich przeciwnicy. W dodatku:
-komuniści greccy od grudnia 1944 walczyli z legalnym rządem greckim,
-"turkiestańcy rebelianci", będący silnie wspierani przez sowietów prowadzili rebelię przeciwko Kuomintangowi
-wietnamscy, czyli Viet Minh walczył w siłami brytyjskimi i francuskimi, ale już nie z Kuomintangiem.

Wszystkie te grupy komunistów oznaczyłem jako "inni komuniści", natomiast w takich krajach, jak Jugosławia, czy Albania grupy te nie miały wroga wśród Aliantów (jedynie nieliczne grupy nacjonalistyczne, jak Czetnicy, czy albański Balli Kombëtar).

Jeżeli chodzi o wojnę japońsko-chińską, to powinienem dodać jeszcze dwa kolory (co mi się niezbyt podoba), gdyż ten konflikt toczył praktycznie niezależnie od wojny w Europie, Japonia do 1940 nie była aż tak entuzjastyczna wobec Niemiec Hitlera. Mógłbym wprowadzić też odcienie szarości dla równoległych konfliktów (jeszcze np. wojna Peru z Ekwadorem).
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 7/01/2016, 20:07 Quote Post

QUOTE(GrzegorzusLudi @ 7/01/2016, 20:04)
Japonia do 1940 nie była aż tak entuzjastyczna wobec Niemiec Hitlera.
*


Japonia nie była entuzjastyczna wobec Niemiec przed i po 1940 roku.
Pakt trzech to jeden z największych błędów Tokio.


Poczekam przez pewien okres czasu na wydrukowanie postu ze skorygowana mapa.
Jesli sie tego nie doczekam, to watek bedzie zlikwidowany.
Moderator N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 8/01/2016, 22:10
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 9/01/2016, 13:30 Quote Post

Coś podobnego mamy tutaj - https://www.youtube.com/watch?v=1e_AZ3j2LbY

Autor w ogóle opublikował mnóstwo takich filmików - https://www.youtube.com/user/EmperorTigerst...rt=p&shelf_id=2
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej