Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ameryka prekolumbijska
 
Która z kultur Ameryki Prekolumbijskiej twoim zdanie była najbardziej rozwinięta?
Aztekowie [ 40 ]  [20.30%]
Majowie [ 61 ]  [30.96%]
Inkowie [ 73 ]  [37.06%]
Olmekowie [ 16 ]  [8.12%]
Zapotekowie [ 2 ]  [1.02%]
Toltekowie [ 4 ]  [2.03%]
Mistekowie [ 1 ]  [0.51%]
Suma głosów: 197
Goście nie mogą głosować 
     
Guest
 

Unregistered

 
 
post 24/02/2005, 14:16 Quote Post

Jakiś dziesięć lat temu pożyczyłem komuś kiązkę: "ZANIM PRZYSZLI HISZPANIE" Osterloffa Konrada.
Można poczytać.

Pozdrawiam
minucjusz dry.gif

 
Post #16

     
Łukasz Rudy
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 4.418

Zawód: student
 
 
post 8/04/2005, 16:15 Quote Post

Zagłosowałem na Inków, bo stworzyli system dzięki któremu potrafili doskonale radzić sobie z podbitymi plemionami. Tzn. ludność podbitych plemion przenosili na odległe obszary itp. Można jeszcze kupić 2 nr "Zaginione Cywilizacje" za 4,90 zł (obie części). Tam właśnie przeczytałem o tym systemie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
sybilla
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 7.970

Zawód: uczeñ
 
 
post 5/08/2005, 16:26 Quote Post

Ja akuratnio miałam spory problem co do odp. sleep.gif confused1.gif W końcu wybrałam Azteków, bo więcej o nich wiem (sporo przeczytałam) wink.gif . Myslałam tez o Inkach. U nich każdy w państwie od urodzenia miał wyznaczone zadania i obowiązki. dry.gif Wszystko osiągano ciężką pracą. Imponujące. Ale za mało o nich wiem, żeby na nich głosować.
Lubiących Azteków zapraszam do gry w "Aztec". Świetna gra z "wbudowaną" encyklopedią. rolleyes.gif smile.gif
sybilla
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Edrigu
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 7.839

 
 
post 8/08/2005, 0:40 Quote Post

nie da sie powiedzieć która kultura była najbardziej rozwnięta - pytanie jest zbyt ogólne i nieprecyzyjne, winno się je dookreślić tzn.
1) wyznaczyć zakres (obszar, pole) rozwoju np. społeczny, polityczny, militarny, gospodarczy, w dziedzinie astronomii, zdobnictwa, teologii
2) wyznaczyć kryteria wedle których można o owym rozwoju orzekać np. w dziedzinie militarnej: taktyka, strategia czy uzbrojenie

wtedy będzie można się zastanawiać która kultura była najbardziej rozwinięta np. społecznie - w tej choćby działce typuję Inków, którzy w kwestii organizacji społeczno-politycznej biją na głowę pozostałe cywilizacje (rodzaj państwowości, najbardziej efektywny system trybutarny, połączenie polityki z teologią itd.)


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Suza
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 7.897

Zawód: studentka
 
 
post 20/09/2005, 23:08 Quote Post

Jejku, ja zagłosowałam na Azteków. Ale tak naprawdę, trudo mi powiedzieć, czy ich kultura była najbardziej rozwinięta, huh.gif
Tak jakoś mam do Azteków sentyment, sama nie wiem skąd... Jak byłam w 6 klasie napisałam o nich referat na historię, dołączyłam nawet próbkę obsydianu. Dostałam szóstkę smile.gif
Ale hmmm, przyznaję się głos był kierowany emocjami, a nie głęboką wiedzą rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 21/09/2005, 8:44 Quote Post

Witam,
właściwie to wachałam się (jak chyba większość) pomiędzy Aztekami, Majami a Inkami. Wybrałam jednak tych drugich.
Aztekowie zawsze mnie intrygowali, to oni toczyli nieustanne wojny, a ich jeńcy trafiali na ofiarne ołtarze. Kiedy pokój trwał zbyt długo, organizowano "Kwietne Wojny". Lud który kochał walczyć. Coś niesamowitego.
Inkowie natomiast mieli bardzo ciekawy system przesyłania wiadomości, który odbywał się za pomocą sztafety. Kiedy biegacz (posłaniec) nr. 1 dotrze do pierwszej stacji, biegacz 2 (posłaniec) wybiega mu prędzej na spotkanie i odbiera wiadomość. I tak dalej, i tak dalej. A żeby tego było mało, pismo zostało "szyfrowane", ponieważ było to specyficzne pismo węzełkowe kipu, nie jest jednak wiadome, czy to pismo stanowiło prosty sposób zapamiętywania pewnych wiadomości, czy też służyło do liczenia, czy, jak twierdzili hiszpańscy kronikarze było prawdziwym pismem. To czy Inkowie nie posiadali innego pisma nie jest wiadome.
Natomiast Majowie...wspaniali i genialni. Ich religia zakładała, że żyją w piątej epoce słonecznej oraz o tym, że przed pojawieniem się człowieka im współczesnego istniały wcześniej cztery rasy ludzkie, które zginęły w straszliwych kataklizmach. Pozatym jak wiemy, szczególną czcią obdarzyli Majowie Słońce, uważane przez nich za źródło życia i ojca bogów. Podobną czcią otaczali Jaguara - zwierzę, które było dla nich symbolem nowej epoki, współczesnego świata. Religia Majów dość skąplikowana ale ciekawa. Oczywiście ofiary składane na cześć bogom, nei były niczym odmiennym, bo chociażby Aztekowie czy Inkowie "robili" podobne rzeczy.
Jeśli mogę coś jeszcze dodać do Majów, to w moim przekonaniu było to plemię które stworzyło najwyższą cywilizację Ameryki, z której czerpały następne kultury. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że kiedy po raz pierwszy pojawiają się na widowni mają już w pełni rozwinięte pismo oraz wiedzę astrologiczną i matematyczną, co wskazuje na długotrwały okres ewolucji, o którym nic nie wiemy. Zadziwiająco dokładne w porównaniu z dzisiejszymi są ich obliczenia kalendarzowe, matematyczne (to oni pierwsi wynaleźli zero) pod tymi względami ówcześni Europejczycy byli zacofani. A więc z moich podsumowań, dokładnie wynika, że to Majowie byli "najlepsi" wink.gif
Oczywiście każdy ma na ten temat inne zdanie, każdy ma odmienne i zapewne lepsze argumenty na inną cywilizację, ale ja po kilkunastu sekundach myślenia, bez wachania wybieram Majów.
Pozdrawiam smile.gif

user posted image


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
tuxman
 

Hetman Polny imć Onufry Zagloba w służbie Forum!
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 4.809

 
 
post 21/09/2005, 8:56 Quote Post

Moj glos poszedl na Aztekow...
Za militarne rozwiazania sporow? Moze... (Patrz moj avatar)...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 21/09/2005, 12:25 Quote Post

Zastanawiam się, dlaczego tak dużo głosów oddano na Inków confused1.gif Moim zdaniem nie była to najwybitniejsza cywilizacja Ameryki...tzn. chyba nie miała takich dokonań jak np. Majowie ?
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
tuxman
 

Hetman Polny imć Onufry Zagloba w służbie Forum!
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 4.809

 
 
post 21/09/2005, 12:30 Quote Post

QUOTE(Mała Marika @ 21/09/2005, 13:25)
Zastanawiam się, dlaczego tak dużo głosów oddano na Inków  :?


Byc moze przez sentyment do Kawy Inki ?
wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 23/09/2005, 13:23 Quote Post

Tuxman, być może masz rację. To nawet logiczne, ale mi tam Inka nie smakuje.
wink.gif
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Edrigu
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 7.839

 
 
post 29/09/2005, 11:10 Quote Post

patrząc na część odpowiedzi widzę że ankieta powinna być zatytułowana: "Która z kultur Ameryki Prekolumbijskiej najbardziej Cię fascynuje?"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
krychu
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 7.880

 
 
post 5/10/2005, 16:35 Quote Post

Ja jestem za Olmekamia to zewzględu na ich rzeżby
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Liwia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 8.640

 
 
post 5/10/2005, 20:20 Quote Post

Zagłosowałam na Majów - za całokształt.
Gdy pierwszy raz zobaczyłam, jaki sposób spożywania alkoholu wynaleźli (oprócz tradycyjnego "doustnego") - szczęka mi opadła. Innowacja, że hej... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Michaleczek
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 9.676

Michal Walasek
Zawód: Licealista
 
 
post 9/10/2005, 12:13 Quote Post

Inkowie byli dobrze zorganizowali. Choc wiele pomysłów zaczerpneli od Olmeków choc i tak to nie ubliza ich godnosci!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Edrigu
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 7.839

 
 
post 13/10/2005, 23:10 Quote Post

a możesz konkretnie powiedzieć które to pomysły Inkowie zaczerpnęli od Olmeków i na podstawie czego tak twierdzisz?

bo dla mnie powiązanie tych dwóch kręgów kulturowych odległych i czasowo i geograficznie jest olbrzymią nowością
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

8 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej