Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

7 Strony « < 5 6 7 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 1683: czy Turcja była mocarstwem ?,

Piro

VII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 8.580

Stopień akademicki: mgr
Zawód: informatyk

post 10/12/2015, 10:11 Quote Post

QUOTE(Grodzicki z Kudaku @ 9/12/2015, 21:43)
Rommel 100 jeśli się ma pieniądze żeby wystawić armię która jest w stanie stawiać opór tak długo koalicji wielu państw to jest to mocarstwo.Nie ma jednoznacznej definicji mocarstwa ale Turcję w XVII w śmiało można zaliczyć do mocarstw.
*

Gdzieś znalazłem definicję mocarstwa która mi bardzo odpowiada i którą propaguję

Mocarstwem jest państwo którego nie można zniszczyć w trakcie jednej kampanii

Turcja AD 1683 w pełni spełnia ten wymóg
Pozdrawiam

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #91

Rommel 100

Antynazista
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk

post 10/12/2015, 15:25 Quote Post

Rommel 100 jeśli się ma pieniądze żeby wystawić armię która jest w stanie stawiać opór tak długo koalicji wielu państw to jest to mocarstwo.Nie ma jednoznacznej definicji mocarstwa ale Turcję w XVII w śmiało można zaliczyć do mocarstw.

Ja juz wyrazilem swoja opinie i nie bede wchodzil w dalsza polemike, przypomne tylko ze niejaki Zwiazek Radziecki militarnie byl potega, ale rozlozyl sie od wewnatrz.
Polska zdolala wygrac bitwe pod Wiedniem, a przez caly XVIII nic nie znaczyla, az w koncu przestala istniec.

Niesmialo tez dodam ze moja opinie podparlem podrecznikiem akademickim do omawianej epoki.

User is offline  PMMini Profile Post #92

Duroc

VI ranga
Nr użytkownika: 41.528

post 10/12/2015, 16:00 Quote Post

Polska zdolala wygrac bitwe pod Wiedniem,
Sama??? confused1.gif

User is offline  PMMini Profile Post #93

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 10/12/2015, 21:15 Quote Post

Też się włączę wink.gif.

Ja juz wyrazilem swoja opinie i nie bede wchodzil w dalsza polemike, przypomne tylko ze niejaki Zwiazek Radziecki militarnie byl potega, ale rozlozyl sie od wewnatrz.

Czy to zaprzecza jego mocarstwowości?
Zresztą generalnie z mocarstwami jest taki problem, że prawie jedyny sposób na ich pokonanie to czekanie aż się rozłożą od wewnątrz wink.gif.

Polska zdolala wygrac bitwe pod Wiedniem, a przez caly XVIII nic nie znaczyla, az w koncu przestala istniec.

Tu już Duroc wyraził słuszne zdumienie wink.gif.
Aby pokonać Turcję na jednym froncie, trzeba było zebrać armie Austrii, Polski i Niemiec. Po co, skoro Turcja już nie była mocarstwem i rozkładała się od wewnątrz? Co ciekawe to słabe państwo przegrało pod Wiedniem a jednak aby je zmusić do zawarcia pokoju trzeba z nim było walczyć jeszcze przez 16 lat... Tu też można zapytać - po co, skoro już się rozkładało wewnętrznie?
Jak ono było takie słabe to co powiedzieć o koalicji, która z nim walczyła?
Np. taka Polska z trudem ugrała na wojnie z rozkładającą się Turcją zaledwie odzyskanie zajętych przez nią terenów, choć plany były wielkie... W zderzeniu z rzeczywistością okazało się jednak, że Turcja wiele jeszcze może...

Żadne z tych państw nie miało samotnie wielkich szans z tą rozkładającą się wewnętrznie Turcją. I gdyby nie wojna z koalicją ten rozkład mógłby się pociągnąć jeszcze dłużej wink.gif.

Niesmialo tez dodam ze moja opinie podparlem podrecznikiem akademickim do omawianej epoki.

Nieśmiało zauważę, że opierając się na tym podręczniku napisałeś:
CODE
Turcja od wewnatrz sie rozkladala, czyli uscislajac byla "mocarstwem na glinianych nogach"

czyli jednak mocarstwem, choć dalej porównanie dałeś błędne:
Cos jak ZSRR przeddzien upadku

Ile lat w przypadku Turcji trwał ten "przeddzień", patrząc na rok 1683?

Nieśmiało też zauważę, że wydawanie opinii tylko na podstawie przeczytania rozdziału w podręczniku to tak w sumie podobnie, jakby ktoś chciał dyskutować i wydawać ostateczne opinie o III Rzeszy na podstawie przeczytania rozdziału w jakimś podręczniku. Każdy podręcznik, choć może celnie podsumować, opiera się jednak na koniecznych uogólnieniach i skrótach myślowych.

No i nieśmiało dodam, że ja swoje opinie opieram na pracach Wimmera lub np. Chowańca.

Mocarstwem jest państwo którego nie można zniszczyć w trakcie jednej kampanii

W sumie proste ale logiczne, a w przypadku Turcji na pewno działa wink.gif.
Na wyparcie z Europy rozkładającego się wewnętrznie państwa trzeba było czekać jeszcze setki lat.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #94

Ramond

Úlvur av Føroyar
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier

post 28/12/2015, 19:42 Quote Post

Nieśmiało zauważę, że w dyskusji tej niektórzy dyskutanci dowolnie wysoko (czytaj: tak, aby pasowało do z góry przyjętej tezy) ustawiają poprzeczkę pod nazwą "mocarstwo". Najpierw trzeba to pojęcie zdefiniować, a następnie rozstrzygać, czy dane państwo w danym momencie definicję tę spełniało bądź nie.

User is offline  PMMini Profile Post #95

7 Strony « < 5 6 7 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej