Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Odbudowa Gospodarki Morskiej środkowego Wybrzeża, lata 1945-50
     
Karol Major
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 36.944

Zawód: student
 
 
post 7/11/2007, 14:01 Quote Post

Chodzi mi o małe porty jak Łeba,Ustka,Darłowo,Kołobrzeg. Wiem iż teren ten znajdował się pod wpływem radzieckich komendantur wojskowych ,dlatego chciałbym wiedzieć od kiedy można mówić o suwerenności i rozwoju gospodarczych tych portów będących bezpośrednio pod administracją polską. Proszę o jakiekolwiek wskazówki lub literaturę na powyższy temat
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Monteregnum
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 993
Nr użytkownika: 46.376

 
 
post 3/07/2008, 17:45 Quote Post

QUOTE(Karol Major @ 7/11/2007, 15:01)
Chodzi mi o małe porty jak Łeba,Ustka,Darłowo,Kołobrzeg. Wiem iż teren ten znajdował się pod wpływem radzieckich komendantur wojskowych ,dlatego chciałbym wiedzieć od kiedy można mówić o suwerenności i rozwoju gospodarczych tych portów będących bezpośrednio pod administracją polską. Proszę o jakiekolwiek wskazówki lub literaturę na powyższy temat
*



Od kiedy przejęły je z rąk radzieckiej administracji okupacyjnej nasze Grupy Operacyjne. Przeważnie w połowie 1945.

Rozwój gospodarczy w latach 1945-50 był dość powolny: mało przemysłu (beniaminka komuny), zaś turystyka, rekreacja i handel zagraniczny ze Szwecją nie był priorytetem władz sad.gif

Odbudowa Kołobrzegu zaczęła się tak na poważnie w latach 1960. (odgruzowanie). Pierwsze sanatorium powstało w 1952.

Polecam historię miast polski (zazwyczaj: Historia [nazwa miasta] albo Dzieje [nazwa miasta]

Z Kołobrzegu jest wypaśna pozycja Hieronima Kroczyńskiego pt. bodaj "Kronika Kołobrzegu". Lata powojenne są opisane dość szczegółowo, świewtny materiał ilustracyjny, doskonała znajomość tematu, no i widać, że autor kocha to miasto.

KSiążkę można było kiedyś nabyć w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej