Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Energia geotermalna
     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 9/10/2009, 19:15 Quote Post

Energia geotermalna został zaklasyfikowany jako 'oszołomski' bo Radio Maryja, ksiądz Rydzyk zaczął to znaczy, że trzeba obśmiać.
Czy na pewno?

user posted image

Okazuję się, że Polska stoi takimi wodami i gdyby je wykorzystać to możemy Rosji i 'jej' rurze gazowej powiedzieć do widzenia.
A że jest taka możliwość pokazuje przykład Mszczonowa - http://pga.org.pl/index.php?option=com_con...id=88&Itemid=57
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Husarz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 791
Nr użytkownika: 1.222

 
 
post 9/10/2009, 19:33 Quote Post

Z tą mapa coś nie tak wink.gif Z wszystkich wcześniejszych informacji słyszałem że najlepsze tereny ku temu są na podhalu.

A propos Ojca Tadeusza. Mieli rację Ci co twierdzili, że guzik tam znajdzie i mieli rację. Jego odwierty o wartości kilku milionów złotych starczą co najwyżej do ogrzania swej uczelni.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
byk2009
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.472
Nr użytkownika: 53.819

Krzysztof Romanowski
Stopień akademicki: supremus
Zawód: stary dochtor
 
 
post 12/10/2009, 9:50 Quote Post

QUOTE(swatek @ 9/10/2009, 19:15)
Energia geotermalna został zaklasyfikowany jako 'oszołomski' bo Radio Maryja, ksiądz Rydzyk zaczął to znaczy, że trzeba obśmiać.
*

Ja nie widzę w temacie energii geotermalnej nic śmiesznego. Niezaleznie od poczynań Ojca Dyrektora.
Z teoretycznego punktu widzenia energia geotermalna występuje wszędzie !!! Wszędzie, ponieważ bierze się z energii cieplnej rozgrzanej magmy pod skorupą płaszcza Ziemi, a jak wiadomo magma jest wszędzie.
Związane są z tym dwa problemy czysto techniczne i jeden (główny) ekonomiczny.
Problemy techniczne to:
1. Grubość płaszcza skorupy ziemskiej w danym miejscu, czyli odległość od żródła ciepła - magmy. Teoretycznie, łatwiej dostępna jest energia tam gdzie skorupa jest najcieńsza, czyli na niźinach lub wręcz na depresjach, a nie w wysokich górach. Piszę "teoretycznie" gdyż skorupa Ziemska ma niejednolita grubość nie tylko od wierzchu (góry/doliny), ale i od spodu.
2. Występowanie w danym miejscu, na dużej głębokości, zbiornika podgrzanej wody. Teoretycznie, podpowierzchniowe zbiorniki wody występują częściej bliżej powierzchni Ziemi, a im głębie tym ich mniej. Piszę "teoretycznie" gdyż jest to prawda tylko statystyczna, a dla wybranego konkretnego miejsca, może byc inaczej.

Oba te problemy techniczne można (teoretycznie) przezwyciężyć.
Pierwszy poprzez odpowiednio głębokie wiercenia.
Drugi poprzez napompowanie zimnej wody z powierzchni do wykonanego odwiertu, zaczekanie aż sie ogrzeje i wypompowanie wody już ogrzanej.
Niestety decydujący jest problem ekonomiczny. Opłacalności całego przedsięwzięcia.
Można wywiercić odpowiedni głeboki otwór w Ziemi, na szczycie wysokiej góry i napompować w ten otwór zimnej wody powierzchniowej, ale ile to będzie kosztowało !!!
QUOTE
Okazuję się, że Polska stoi takimi wodami i gdyby je wykorzystać to możemy Rosji i 'jej' rurze gazowej powiedzieć do widzenia.
A że jest taka możliwość pokazuje przykład Mszczonowa - http://pga.org.pl/index.php?option=com_con...id=88&Itemid=57

To akurat jest nieprawdopodobne, ponieważ ciepła geotermalnego nie da się rozprowadzać na duże odległości. W przypadku gazu, można go praktycznie bez strat rozprowadzić rurami po całym kraju, natomiast w przypadku energii cieplnej, trzeba ją wykorzystac "na miejscu", bo straty przy przesyłaniu, nawet najlepiej izolowanymi rurami, były by tak duże, że całe przedsięwzięcie straciło by sens.
Nie ma szans na to w dającej sie przwidzić przyszłoci, abyś mógł mieszkając np. w Krakowie, gotować jaja na twardo na cieple geotermalnym dostarczanym z Podhala. wink.gif
Jest natomiast szansa (teoretyczna), że przy dużych nakładach finansowych, w miejscach gdzie energia geotermalna jest łatwo dostepna, uda sie pobudowac elektrownie geotermalne i będziesz mógł te jaja gotować na kuchence elektrycznej, a nie gazowej. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Hauer
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 476
Nr użytkownika: 47.198

PD
Zawód: BANITA
 
 
post 12/10/2009, 18:23 Quote Post

To fajnie wyglada w teorii: wykopiemy dziure i bedzey mieli full energii za darmo!
A jak przychodzi do oszacowania kosztów odwiertów to ludzie robia gały i pytaja ILE ??? I to bez żadnej gwarancji, czy cos z tego będzie. Trzeba najpierw porobic odwierty (kosztujace po kilka milionów sztuka), żeby dobrze zbadać co tam pod ziemią siedzi i czy sie opłaca tym grzać.
Niestety wiele odwiertów po poszukiwaniach czy eksploatacji ropy i gazu zostało pozamykanych. Szkoda, bo moza było je bardziej wykorzystać, przynajmniej badawczo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 12/10/2009, 20:01 Quote Post

QUOTE(Husarz @ 9/10/2009, 20:33)
A propos Ojca Tadeusza. Mieli rację Ci co twierdzili, że guzik tam znajdzie i mieli rację. Jego odwierty o wartości kilku milionów złotych starczą co najwyżej do ogrzania swej uczelni.
*



Nigdy nie słyszałem aby odwierty rzeczone czynione były ku ogrzaniu całej Polski, wręcz przeciwnie miały mieć charakter naukowo - poznawczy oraz służyć właśnie do ogrzania uczelni. Jeśli by zaś co było nadto to ku radości ogólnej, mam nadzieję. Nigdy żaden inny cel nie był formułowany. Tryumfalny natomiast ton powyższej wypowiedzi nie znajduje zatem uzasadnienia w stanie faktycznym.

QUOTE(Hauer @ 12/10/2009, 19:23)
To fajnie wyglada w teorii: wykopiemy dziure i bedzey mieli full energii za darmo!
A jak przychodzi do oszacowania kosztów odwiertów to ludzie robia gały i pytaja ILE ??? I to bez żadnej gwarancji, czy cos z tego będzie. Trzeba najpierw porobic odwierty (kosztujace po kilka milionów sztuka), żeby dobrze zbadać co tam pod ziemią siedzi i czy sie opłaca tym grzać.
Niestety wiele odwiertów po poszukiwaniach czy eksploatacji ropy i gazu zostało pozamykanych. Szkoda, bo moza było je bardziej wykorzystać, przynajmniej badawczo.
*



Niestety, słucha się ojca Rydzyka tylko w jednym celu w zasadzie. Złapać go na jakimś uchybieniu i wykazać cokolwiek by móc ukazać go w negatywnym świetle, im czarniejszym tym lepiej. Tymczasem mówi on wielce interesujace rzeczy o energii geotermalnej również na świecie. Wywody zaś jego oparte są na stanowiskach naukowców - specjalistów tej dziedziny, możliwe że najlepszych w kraju. W dużym uproszczeniu rzeczywiscie może to własnie tak wygladać - wykopiemy dziure i bedzey mieli full energii za darmo!. Ale wrócmy do zagranicy, otóż w sąsiednich Niemczech, dofinansowuje się ciężkie pieniądze na realizację odwiertów każdemu kto się tego podejmie. W kraju tym gdzie warunki geotermalne mają być zdecydowanie gorsze niż u nas, realizuje sie w różnych fazach ok. 200 projektów. Ciekawe, u nas się nie opłaca.
Nie słyszałem by ktoś te konkrety kwestionował. Obawiam się, że są nieciekwe bo nie można tu przypiąć żadnej łaty. Jednocześnie z tych samych powodów nie podejmuje się kwestii energii geotermalnej albo wręcz przeciwnie bagatelizuje się temat albo wykazuje sie nieopłacalność. Pytanie kto tu na tym traci, bo mam wrażenie że przez tę dziecinadę my wszyscy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Husarz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 791
Nr użytkownika: 1.222

 
 
post 12/10/2009, 21:01 Quote Post

QUOTE(Dagome @ 12/10/2009, 20:01)
QUOTE(Husarz @ 9/10/2009, 20:33)
A propos Ojca Tadeusza. Mieli rację Ci co twierdzili, że guzik tam znajdzie i mieli rację. Jego odwierty o wartości kilku milionów złotych starczą co najwyżej do ogrzania swej uczelni.
*



Nigdy nie słyszałem aby odwierty rzeczone czynione były ku ogrzaniu całej Polski, wręcz przeciwnie miały mieć charakter naukowo - poznawczy oraz służyć właśnie do ogrzania uczelni. Jeśli by zaś co było nadto to ku radości ogólnej, mam nadzieję. Nigdy żaden inny cel nie był formułowany. Tryumfalny natomiast ton powyższej wypowiedzi nie znajduje zatem uzasadnienia w stanie faktycznym.


Gdzie ja napisałem że Rydzyk chciał ogrzać całą Polskę ?

Koszt 27 milionów, które ponoć już wydali być może zapewni mu miejsce w księdze rekordów Guinessa jak policzymy jaką powierzchnię za tą kwotę ogrzeje.

Póki to jego pieniądze (tzn jego darczyńców) to guzik mnie to. Nie mma nic przeciwko żeby On czy ktokolwiek inny miał udaną inwestycję.

Natomiast dziwi mnie to, że nie wziął pod uwagę całej rzeszy opinii różnych specjalistów którzy stwierdzali że w Toruniu wystarczająco gorących źródeł nie ma.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 12/10/2009, 21:10 Quote Post

QUOTE(Dagome @ 12/10/2009, 21:01)
Niestety, słucha się ojca Rydzyka tylko w jednym celu w zasadzie. Złapać go na jakimś uchybieniu i wykazać cokolwiek by móc ukazać go w negatywnym świetle, im czarniejszym tym lepiej. Tymczasem mówi on wielce interesujace rzeczy o energii geotermalnej również na świecie. Wywody zaś jego oparte są na stanowiskach naukowców - specjalistów tej dziedziny, możliwe że najlepszych w kraju. W dużym uproszczeniu rzeczywiscie może to własnie tak wygladać - wykopiemy dziure i bedzey mieli full energii za darmo!. Ale wrócmy do zagranicy, otóż w sąsiednich Niemczech, dofinansowuje się ciężkie pieniądze na realizację odwiertów każdemu kto się tego podejmie. W kraju tym gdzie warunki geotermalne mają być zdecydowanie gorsze niż u nas, realizuje sie w różnych fazach ok. 200 projektów. Ciekawe, u nas się nie opłaca.
Nie słyszałem by ktoś te konkrety kwestionował. Obawiam się, że są nieciekwe bo nie można tu przypiąć żadnej łaty. Jednocześnie z tych samych powodów nie podejmuje się kwestii energii geotermalnej albo wręcz przeciwnie bagatelizuje się temat albo wykazuje sie nieopłacalność. Pytanie kto tu na tym traci, bo mam wrażenie że przez tę dziecinadę my wszyscy.
*


U nas też realizuje się różne projekty geotermalne ... tyle, że nie wszędzie, albowiem warunki nie wszędzi pozwalają na opłacalność tej metody.
A można poznać tych naukowców wspierających ojca Rydzyka swymi analizami?
Sugerujesz, że w kraju nie prowadzi się dyskusji i projektów co do źródeł geotermalnych, albowiem wcześniej zajął się tym ojciec Rydzyk?
Nie przeszacowujesz znaczenia jego osoby ...?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
byk2009
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.472
Nr użytkownika: 53.819

Krzysztof Romanowski
Stopień akademicki: supremus
Zawód: stary dochtor
 
 
post 12/10/2009, 21:14 Quote Post

QUOTE(Husarz @ 12/10/2009, 21:01)
QUOTE(Dagome @ 12/10/2009, 20:01)
QUOTE(Husarz @ 9/10/2009, 20:33)
A propos Ojca Tadeusza. Mieli rację Ci co twierdzili, że guzik tam znajdzie i mieli rację. Jego odwierty o wartości kilku milionów złotych starczą co najwyżej do ogrzania swej uczelni.
*

Nigdy nie słyszałem aby odwierty rzeczone czynione były ku ogrzaniu całej Polski, wręcz przeciwnie miały mieć charakter naukowo - poznawczy oraz służyć właśnie do ogrzania uczelni. Jeśli by zaś co było nadto to ku radości ogólnej, mam nadzieję. Nigdy żaden inny cel nie był formułowany. Tryumfalny natomiast ton powyższej wypowiedzi nie znajduje zatem uzasadnienia w stanie faktycznym.

Gdzie ja napisałem że Rydzyk chciał ogrzać całą Polskę ?
Koszt 27 milionów, które ponoć już wydali być może zapewni mu miejsce w księdze rekordów Guinessa jak policzymy jaką powierzchnię za tą kwotę ogrzeje.
Póki to jego pieniądze (tzn jego darczyńców) to guzik mnie to. Nie mma nic przeciwko żeby On czy ktokolwiek inny miał udaną inwestycję.
Natomiast dziwi mnie to, że nie wziął pod uwagę całej rzeszy opinii różnych specjalistów którzy stwierdzali że w Toruniu wystarczająco gorących źródeł nie ma.
*

Panowie ! Pax vobiscum ! mości Książe, mości Husarzu, to nie jest topic o Ojcu Dyrektorze z Torunia!!! offtopic.gif

To jest dyskusje o energii geotermalnej smile.gif

.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 12/10/2009, 21:17 Quote Post

QUOTE(Husarz @ 12/10/2009, 22:01)
Natomiast dziwi mnie to, że nie wziął pod uwagę całej rzeszy opinii różnych specjalistów którzy stwierdzali że w Toruniu wystarczająco gorących źródeł nie ma.


Załączona mapka jest z serwisu zajmującego się energią geotermalną.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 13/10/2009, 0:37 Quote Post

[quote=Husarz,12/10/2009, 22:01]
[/quote]
Gdzie ja napisałem że Rydzyk chciał ogrzać całą Polskę ?
[/quote]

Oczywiscie że "cała Polska" to przerysowanie, ale nie o całą Polskę chodziło i nie sądzę by pan o tym nie wiedział. Udawanie "niezorientowanego" i omijanie głównej tezy, trąci erystyką.

[quote=Husarz,12/10/2009, 22:01]
[/quote]
Natomiast dziwi mnie to, że nie wziął pod uwagę całej rzeszy opinii różnych specjalistów którzy stwierdzali że w Toruniu wystarczająco gorących źródeł nie ma.
*

[/quote]

Jakiej rzeszy i jakich specjalistów. Specjaliści zaś na których się dzieło opiera twierdzą coś diametralnie przeciwnego. Tutaj tego jednak nie rozstrzygniemy. Pożądane byłoby by jedni specjalisci pogadali z drugimi byśmy z takiego seminarium mogli wyciągac jakieś wnioski. Póki co twierdzenie, że w Toruniu wystarczająco gorących źródeł nie ma to zwykłe gołosłowie zwłaszcza w świetle przeprowadzonych odwiertów, gdzie stwierdzono co najmniej 65 stopni C, zas na głebokości docelowej złoża o temp. powyżej 82 stopni C. Jeżeli to nie jest wystarczająca temperatura to jaka byłaby zadowalajaca i do czego?

[quote=secesjonista,12/10/2009, 22:10]
U nas też realizuje się różne projekty geotermalne ... tyle, że nie wszędzie, albowiem warunki nie wszędzi pozwalają na opłacalność tej metody.
*

[/quote]

Dziekuję, ulżyło mi. Jako obywatel stałem sie spokojniejszy o bezbieczeństwo energetyczne kraju. Proszę tylko wyjasnić bo nie jestem pewny czy oprócz toruńskiego realizuje się u nas jeszcze aż dwa czy jeden taki projekt, albo może nawet kilka? No i czy czy państwo którego zadaniem głównym i zasadniczym jest troska o bezpieczeństwo w tym energetyczne kraju, uczestniczy w którymś z nich np. finansowo?
A jesli chodzi o warunki to ponoć Polska ma najlepsze w Eurpie, ok 80% powierzchni w tym ok. 50% nadajacej sie do wykorzystania na obecnym etapie rozwoju technicznego. Wspominane wczesniej Niemcy mają ok 30% i o mniej korzystnych parametrach.

[quote=secesjonista,12/10/2009, 22:10]
A można poznać tych naukowców wspierających ojca Rydzyka swymi analizami?
*

[/quote]

Przede wszystkim uczeni krakowscy prof. Juian Sokołowski - ojciec polskiej geotermii, prof. Ryszard Kozłowski, prof. Jacek Zimny.

Dużo o geotermii kazdy zainteresowany znajdzie w necie, w tym intersujace go nazwiska, m. in. tu i nie tylko:
http://www.radiomaryja.pl/audycje.php?id=9737
http://pulldragontail.blogspot.com/2008/11...-w-toruniu.html
http://www.pke-zg.org.pl/podstrony/programy4f1c.html
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=2...=po&id=po05.txt
http://www.blogmedia24.pl/node/11197
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=2...=po&id=po52.txt
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Husarz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 791
Nr użytkownika: 1.222

 
 
post 13/10/2009, 8:21 Quote Post

No tak naszdziennik i radio maryja jest stroną w tej dyskusji, więc dziwne żeby pisali słowa przeciwne.

My Webpage ten Państwowy Instytut pisze że najlepsze źródła są na Podhalu i tam są stosowne odwierty.

QUOTE
W Polsce najkorzystniejsze warunki eksploatacji wód termalnych do celów grzewczych istnieją w obrębie niecki podhalańskiej. Decyduje o tym sytuacja geologiczna, wysoka temperatura na wypływie, (sięgająca 90oC), niska mineralizacja (do 3 g/dm3), wysoka wydajność (nawet do 550 m3/h z pojedynczego ujęcia), dobra odnawialność złoża i łatwa dostępność terenu. Obszarem zasilania dla niecki podhalańskiej są Tatry. Wody opadowe, które tam wsiąkają, spływając na północ, trafiają na warstwę nieprzepuszczalnych skał fliszowych, które stanowią rodzaj klina rozdzielającego je na dwa strumienie – górny i dolny. Górny spływa na teren niecki, do utworów czwartorzędowych i spękanej górnej partii utworów fliszowych (są to wody zwykłe), natomiast dolny przepływa systemem szczelin i pustek krasowych do trzeciorzędowych skał węglanowych i mezozoicznych utworów jednostek tatrzańskich, stając się wodami termalnymi (Chowaniec, 2003).

Dobre warunki występowania wód termalnych istnieją w zachodniej części Karpat (Ustroń, Jaworze), gdzie wody te związane są z utworami podłoża (spękane i skrasowiałe dolomity i wapienie dewońskie).

Parametry hydrogeologiczne fliszu Karpat zewnętrznych są zdecydowanie odmienne od parametrów utworów budujących podłoże niecki podhalańskiej. Wody termalne na tym obszarze są rozpoznane punktowo, a skomplikowana budowa geologiczna ogranicza uzyskanie większych ich ilości. Występują one w zbiornikach zamkniętych i dlatego ich zasoby są ograniczone. Z dotychczasowych badań wynika, że flisz zewnętrznokarpacki jest mało perspektywicznym kolektorem dla uzyskania wód termalnych w znaczących ilościach (Chowaniec, 2003a). Stosunkow korzystne warunki panują w rejonie Poręby Wielkiej, gdzie uzyskano z pojedynczego ujęcia do 12,1 m3/h wody o mineralizacji 21,8 g/dm3 i temperaturze 42oC na wypływie. Godny uwagi jest również rejon Wiśniowej koło Strzyżowa. W Wiśniowej, na początku lat 90 – tych XX wieku, nawiercono wody termalne o temp. 84oC i mineralizacji ok.7,0 g/dm3 ( Karnkowski, Jastrząb, 1994). Wody termalne w Wiśniowej zostały nawiercone „okazjonalnie” podczas poszukiwań ropy naftowej. Z uwagi na cel wiercenia, jak i konstrukcję otworu, nie było możliwości określenia zasobów eksploatacyjnych. W związku z tym przedwczesne wydają się opinie o możliwości wykorzystania tych wód do celów grzewczych.

Wody termalne nawiercono również w zapadlisku przedkarpackim. Pochodzą one z utworów mioceńskich oraz ze spękanych i porowatych skał podłoża. Wody te charakteryzują się zróżnicowaną temperaturą, od 20 do ponad 60oC.

W Sudetach powszechnie spotykamy wody termalne o mineralizacji poniżej 1g/dm3. We wschodniej części Sudetów wody termalne charakteryzują się niską mineralizacją, w granicach 0,18 – 0,21 g/dm3, temperaturą w przedziale 20 – 45oC oraz wydajnością 1,2 –108 m3/h. Zawierają one siarczki, fluorki, kwas krzemowy i są radoczynne. W zachodnich Sudetach wody termalne charakteryzują się wyższą temperaturą (22 – 61oC) i mineralizacją (0,52 – 0,69 g/dm3), nie zawierają siarkowodoru lecz siarczany, fluorki i kwas krzemowy.

Na Niżu Polskim wody termalne są typu chlorkowo – sodowego, o mineralizacji od poniżej 1 do ponad 100 g/dm3, z zawartością jodu, bromu i kwasu metaborowego. Ich wydajność dochodzi do 65 m3/h a temperatura do 67oC.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 13/10/2009, 8:33 Quote Post

QUOTE(Husarz @ 13/10/2009, 9:21)
No tak naszdziennik i radio maryja jest stroną w tej dyskusji, więc dziwne żeby pisali słowa przeciwne.

My Webpage ten Państwowy Instytut pisze że najlepsze źródła są na Podhalu i tam są stosowne odwierty.

QUOTE
W Polsce najkorzystniejsze warunki eksploatacji wód termalnych do celów grzewczych istnieją w obrębie niecki podhalańskiej.





QUOTE
Mszczonowska inwestycja geotermalna to olbrzymie przedsięwzięcie polegające na wykorzystaniu wód z ciepłych podziemnych źródeł do celów grzewczych. Ciepłownia geotermalna jaka jest zlokalizowana w Mszczonowie przy ulicy Sienkiewicza zastąpiła działające do niedawna trzy miejskie kotłownie węglowe, które co roku emitowały do atmosfery 15 ton związków azotu, 60 ton związków siarki, 9700 ton dwutlenku węgla oraz 145 ton pyłów. Po zastosowaniu zasilania geotermalnego i wspódziałającego z nim dodatkowego systemu gazowego -emisja pyłów spadła do zera, znikły również związki siarki, związki azotu spadły zaledwie do poziomu jednej tony, a dwutlenku wydziela się teraz czterokrotnie mniej. Te liczby najlepiej ilustrują jakie znaczenie ma dla Mszczonowa eksploatacja ciepłych źródeł. Cała inwestycja kosztowała blisko 10 milionów zotych. Jej realizacją zajęła się spółka Geotermia Mazowiecka. Gmina Mszczonów jest udziałowcem spółki. Podmszczonowskie wody geotermalne o temperaturze 42 C, pozyskiwane z głębokości 1700 metrów są w stanie skutecznie ogrzać Mszczonów do momentu kiedy temperatura powietrza nie spadnie poniej -50C, później musi być już dodatkowo podgrzewana gazem. Woda po odebraniu jej ciepła jest dodatkowo wykorzystywana do celów pitnych. Mszczonowska geotermia dysponuje wodą słodką, co jest ewenementem w skali światowej. W Europie podobna instalacja działa tylko w podmonachijskim Erding.


http://www.geotermia.com.pl/index_2.php?st...mszczonow&ln=pl

Jak widać 42 C wystarczą do wykorzystania a myślę, że i 36 C nadaję się do ogrzewania mieszkań.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Husarz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 791
Nr użytkownika: 1.222

 
 
post 13/10/2009, 8:37 Quote Post

Pewnie że się nadają do ogrzania ale nie do produkcji energii elektrycznej. Więc czy jest to opłacalne ? To że "ciepła" woda jest wszędzie to żadna rewelacja ale czy jest na tyle ciepła by odwierty miały sens ?

--
Swoją drogą widać że Polska geotermia wcale nie ma się tak źle jak chciałby to dagome widzieć.

Wpisując w google "geotermia" pojawia się mnóstwo firm zajmujących się odwiertami. Widocznei zapotrzebowanie na te usługi jest.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.500
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 13/10/2009, 9:47 Quote Post

QUOTE(Husarz @ 9/10/2009, 19:33)
Z tą mapa coś nie tak wink.gif Z wszystkich wcześniejszych informacji słyszałem że najlepsze tereny ku temu są na podhalu.

A propos Ojca Tadeusza. Mieli rację Ci co twierdzili, że guzik tam znajdzie i mieli rację. Jego odwierty o wartości kilku milionów złotych starczą co najwyżej do ogrzania swej uczelni.
*




Zgadzam się, naprawdę jest z nią coś nie tak, albo w założeniu obejmowała tylko północną Polskę. Wystarczy tylko przeglądnąć listę miejscowości, które żyją ze źródeł geotermalnych, gdzie są prowadzone inwestycje. Większość znajduje się właśnie na Podhalu i Orawie np Chochołów, Poronin, Bukowina Tatrzańska. Nawet pierwsza wieś w Polsce ogrzewana w całości ze źródeł geotermalnych to Bańska Niżna w gminie Szaflary. Poza tym swatek jak zwykle nie bierze pod uwagę opłacalności tych odwiertów. Odwierty robiono także w moich okolicach i wyszło, że chociaż wody są to za głęboko i nie będzie się to opłacać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Fyszo
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 218
Nr użytkownika: 40.694

 
 
post 16/10/2009, 16:02 Quote Post

Tutaj była ciekawsza dyskusja: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic...5175740#5175740
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej