Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Elżbieta I
 
Co sądzisz o jednej z największych monarchów Wielkiej Brytanii?
1) genialna królowa która postawiła na nogi WB [ 89 ]  [39.21%]
2) dobra władczyni lecz nie pozbawiona wad i przywar [ 108 ]  [47.58%]
3) heretyczka [ 19 ]  [8.37%]
4) słaba władczyni ulegająca kaprysom [ 8 ]  [3.52%]
5) no comment [ 2 ]  [0.88%]
Suma głosów: 226
Goście nie mogą głosować 
     
ugedej
 

?
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 561
Nr użytkownika: 1.240

?
Stopień akademicki: doktorant historii
Zawód: soldier
 
 
post 18/09/2005, 17:41 Quote Post

QUOTE(sarenka @ 7/12/2004, 14:19)
Wiesz UGEDEJ w polityce i na wojnie nie m skrupułów. Jezel trochę interesowałeś się historią " Białej Królowaj" to powinieneś wiedzieć że była ona bardzo dużym zagrożeniem dla Elżbiety i jej władzy. Według prawa kościelnego Elżbieta była dzieckiem nie ślubnym, bo jej ojciec nie miał rozwodu kościelnego ze swoją pierwszą żoną Katarzyną Hiszpańską, więc nie posiadała praw do korony angielskiej.Prawowitą dziedziczką tronu była własnie Maria Szkocka jako najbliższ krewna Henryka VIII. Elżbieta nie chciała zabić Marii i nie zrobiła by tego gdyby MAriia na forum Swiatowym nie opdnosiła by swoich praw. Mogła przecież zaczekać spokojnie do śmierci Elzbiety bo i tak do niej trafiła by korona. Przykład jej syna Jakuba VI Szkodzkiego.Po smierci Elżbiety to do niego trafiła korona i został Jakubem I.Maria była zbyt nie cierpliwa i dlatego zgineła.
*



Troszkę, troszkę coś tam wiem...

Walshingham ułożył motyw przekazu korespondencji listów Marii Stuart przez gościa(którego imię jest nieznane i brał zapłatę z obu stron), który zawoził beczki do miejscowości gdzie była zamknięta i kontrolowana Maria Stuart. Wiedział o całej jej korespondencji, a ona nie miała zielonego pojęcia. Dalej (tzn., no troszeczkę wcześniej), JOhn BOttwell (nie pamiętamm dokładnie jak się pisze to szkockie imię) ukartował morderstwo króla Darnleya i podejrzenie spadło nieco na królową Szkocji, Botwell bzyknął Marię ponoć podczas jej jednego ze spacerów (zgwałcił ją), a jej brakowało seksu! Po schorowanym Delfiniaku i Darnleyu nigdy się tak nie poczuła, a on ją wziął siłą (i był zresztą nieco znanym wyrywaczem jak na tamte czasy, bo Casanowy jeszcze nie było:) ).
YOOO!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
bourne
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 8.004

 
 
post 30/10/2005, 22:38 Quote Post

Genialna monarchini
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
bourne
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 8.004

 
 
post 30/10/2005, 22:43 Quote Post

Swoje panowanie podsumowała w swoim ostatnim publicznym przemuwieniu:

Cyt. „ Od wszelkich bogactw ziemskich, bo wiemy, jak te mało warte, cenię sobie więcej miłość, lojalność i wdzięczność, a chociaż Bóg wyniósł mnie wysoko, jednakże to sobie poczytuję za najcenniejszy klejnot mej korony, że panowałam otoczona miłością moich poddanych [...], moje serce nigdy nie pożądało doczesnych dóbr, lecz tylko dobra moich poddanych. [...] Królem być i koronę nosić chwalebniejsze wydaję się tym, którzy patrzą, niż tym, którzy korony ciężar na własnych skroniach dźwigają. Troski i kłopoty korony najpodobniejsze są lekom uczonych doktorów, perfumowanym cukrowanymi aromatami, aby łatwiej przyjąć ich pozłacaną gorycz. Co do mnie, nie chciałabym panować dłużej, niż moje życie i moje panowanie byłoby użyteczne dla waszego dobra. I chociaż mieliście i mieć pewno będziecie potężniejszych i mądrzejszych monarchów na tym tronie, nigdy nie mieliście i mieć nie będziecie nikogo, kto by miłował was bardziej ode mnie. Semper eadem.”
Królowa angielska, Elżbieta I, udowodniła ponad wszelką wątpliwość, że kobieta może rządzić krajem równie dobrze jak mężczyzna. Podczas swojego długiego panowania, przeprowadziła swój kraj przez wiele trudnych chwil i uczyniła z niego mocarstwo. Imię Elżbiety przez setki lat, może tak długo jak przetrwa jej kraj, będzie dla Anglików i wielu Europejczyków oznaczać największego monarchę, który kiedykolwiek władał brytyjską wyspą.
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Paweł Więckowski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 9.770

Pawe³ Wiêckowski
Zawód: student historii
 
 
post 22/12/2005, 12:49 Quote Post

Elżbieta była znakomitą władczynią,za jej długiego (1558-1603)panowania Anglia z zacofanej i targanej wojnami religijnymi wysepki stała się najwiekszą potęgą morską świata ( i swoją dominację potrfiła utrzymac do XX wieku)Już samo zwycięstwo nad hiszpańską Niezwyciężoną Armadą w 1588 (częściowo dopomogła jej zła pogoda) znaczy o jej politycznej sile.W ciągu jej 45letniego panowania Anglia rozkwitła nie nadarmo jej czasy prezszły do historii jako epoka elżbietańska.
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Crassus
 

Pater Patriae
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 7.891

Marcus Licinius Crassus Dives
Stopień akademicki: Optimates
Zawód: triumvir
 
 
post 24/12/2005, 9:43 Quote Post

Jeden z bardzo niewielu plusów działających na korzyść biografii Grzybowskiego nad Nealem, jest to że ten pierwszy zamieszcza rozdziało poselstwie polskim które było pod koniec XVI w. Podaje tam informacje że Zygmunt III wysłał posła z ultimatum, polegającym na wyborze pomiędzy zniesieniem blokady Gdańska i Elbląga albo wojnie, Grzybowski podaje że Elżbieta musiała skapitulować przed flotą szwedzką. Polecam zastanowić się nad tym.
Rozgromienie wielkiej armady było tylko symbolem, ani Hiszpania od razu po tym nie upadła, ani też Anglia nie stała się potęgą. Musiły jeszcze trochę poczekać.

Wesołych Świat
Crassus
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Ołena
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 12.711

Zawód: uczeñ
 
 
post 13/01/2006, 12:34 Quote Post

Panowanie Elżbiety z perspektywy czasu raczej trzeba uznać na udane. Jednak 'Królowa Dziewica' nigdy nie stawiała sobie za główny cel zrobienia z Anglii mocarstwa... Wszystkie jej działania, które do tego doprowadziły, były raczej nie do końca zamierzone. Jej polityka była defensywna i można odnieść wrażenie, że ta defensywa czasem wyprzedzała ofensywę wroga.
Może to śmiesznie zabrzmiało... Miałam na myśli to, że królowa angażowała się w wojnę dopiero wtedy, gdy było to już właściwie nieuniknione. A wszystko dlatego, że zawsze brakowało pięniędzy w skarbcu królestwa. I nawet skąpstwo Eli tego nie zmieniło.
Co by jednak nie mówić, Elżbieta Wielka, jak sama nazwa wskazuje, jest postacią godną podziwu.
Aha, Henryk IV powiedział ponoć o niej, że wśród wszystkich monarchów Europy, tylko ona jest prawdziwym mężczyzną...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 14/01/2006, 22:54 Quote Post

QUOTE(ko_tka @ 3/05/2004, 16:24)
Chciałabym przeczytac jakąś wartościową książkę poświęcona Elżbiecie Wielkiej, poza biografią Grzybowskiego........

Propozycje mile widziane.......
*


To ona miała przydomek WIELKA?
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Cath
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 13.048

Aneta Kwiatkowska
Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 15/01/2006, 20:11 Quote Post

Od dawna jestem zafascynowana postacią Elżbiety dlatego zagłosowałam oczywiście na 1. Niesamowite, że TEJ kobiecie w świecie zdominowanym przez mężczyzn udało się nie wyjść za mąż, zrobić z Anglii mocarstwo, stać się symbolem potęgi itd.
Zaliczam się również do grona wielbicieli filmu z Cate Blanchet.
Co do książek polecam "Elżbieta I" C. Erickson. Znacznie lżejsza i duuuużo ciekawsza od biografii Grzybowskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 12/02/2006, 19:40 Quote Post

QUOTE(Cath @ 15/01/2006, 22:11)
Od dawna jestem zafascynowana postacią Elżbiety dlatego zagłosowałam oczywiście na 1. Niesamowite, że TEJ kobiecie w świecie zdominowanym przez mężczyzn udało się nie wyjść za mąż, zrobić z Anglii mocarstwo, stać się symbolem potęgi itd.
Zaliczam się również do grona wielbicieli filmu z Cate Blanchet.
Co do książek polecam "Elżbieta I" C. Erickson. Znacznie lżejsza i duuuużo ciekawsza od biografii Grzybowskiego.
*


Gdzie można kupić tą książke?

Jak dla mnie Elżbieta I to gienialna władczyni. Najlepsza w historii Anglii. Często się zastanawiam kto był lepszym władcą Ludwig XIV czy Elżbieta I . Teraz jestem pewny że Elżbieta. Najbardziej mi się podoba w jej rządach wojna z Hiszpanią , stosunek do mieszczan i to jak pobudziła patriotyzm w Anglikach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 12/02/2006, 19:48 Quote Post

boże drogi nie posatawiła na nogi Wielkiej Brytanii ale Anglię i Irlandię. Z tworami w stylu król wielkiej brytanii, trzech królestw można wiązać dopiero Jakuba
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Ilion
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 21.256

kamil hojarczyk
Zawód: student
 
 
post 10/09/2006, 21:42 Quote Post

Jak można powiedzieć że Elżbieta nie dążyła do zbudowania z Anglii potęgi? Sama chciała uchodzić za postać majestatyczną a po zwycięstwie nad Wielką Armadą kazała się portretować jako władczyni Świata (obraz gdzie trzyma rękę na globusie a w tle widać klęskę Wielkiej Armady.) Elżbieta była zapaloną zwolenniczką wypraw zamorskich, które doprowadziły do zbudowania pierwszej trwałej angielskiej osady kolonialnej. Pozatym należy powiedzieć że znacząco przyczyniła się do upadku Imperium Hiszpańskiego, to właśnie przez nią Hiszpania zbankrutowała, zniszczony został port w Kadyksie i wielka twierdza w Cartagenie. A to że została wyeksplatowa kopalnia w Potosi to inna historia smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Andrzej80
 

powstaniec
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.321
Nr użytkownika: 16.934

Andrzej
Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk archiwista
 
 
post 13/09/2006, 0:35 Quote Post

Anglia była przeciez potegą za panowania Elżbiety I Wielkiej z dyn.Tudor.Wielka władczyni co wiele dla anglii zrobiła. Przecież jej okres panowania nazywa się okresem Elzbietańskim,gdzie nastapił rozkwit sztuki,architektury gospodarki oraz armii i kolonializm zaczą się rozwijać.Jej flota przecież rozbiła ponoc niepokonaną Armadę Hiszpańską. Mówi się że okres jej panowania to rozkwit potegi angielskiej i to nie tylko w Europie!!!!!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
meggy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 25.438

 
 
post 3/12/2006, 17:58 Quote Post

Cześć

Witam wszystkich i mam pytanie odnośnie Elżbiety I a konkretnie literatury z nią związanej. Czy poza książkami Georga Birdwella pt. Elżbieta I i Elżbieta I, J.E. Neale, Warszawa 1981 są jeszcze jakieś ciekawe pozycje jeśli tak to proszę o tytuły, autora i wydawnictwo.

Do ko tka - o jakiej książce Grzybowskiego piszesz w swoim poscie?

pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 8/12/2006, 19:56 Quote Post

QUOTE(ugedej @ 27/11/2004, 14:52)
biggrin.gif Mam w domu Powieść Georga Birdwella pt. Elżbieta I ale nie polecam
*



A ja właśnie po dlugich poszukiwaniach znalazłem książkę o Elżbiecie I. Jest to właśnie powieść Bildwella, czemu uważasz że jest zła?? Zbyt faworyzowana?

Na odpowiedź czemu nie wyszła za mąż , według Bildwella nie wyszła bo chciała być samodzielnym władcą, a nie tak jak jej matka i macochy które się podporządkowały Henrykowi VIII.
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Right Hon. Robert Walpole
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 25.981

Piotr Napierala
Stopień akademicki: magister
Zawód: Historyk
 
 
post 15/12/2006, 14:16 Quote Post

Jak często zapominamy o porzednikach! Ela była wielka bo grunt pod jej wielkośc przygotowała oszczednosc Henryka VII i energia H VIII. W czasach kretyńskich rządów bloody Mary teskniono do tego co ci dwaj soba reprezentowali. I na ty pojechała Ela! Była prawdziwą patriotką poperającą handel- główne bogactwo Albionu. Była tolerancyjna co ni epodobalo sie dewotom w Rzymie i Hiszpanii ale wyciszylo emocje rel. w samej anglii. Miało to wpływ zbawienny na własciwie wszystko. Poza tym popierała sztuki (Morley, Shakespeare, Dowland) i nauki (Dee, Harisson).

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

8 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej