Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najgorszy piastowski władca
 
Najgorszy Piastowski władca?
Mieszko II Lambert [ 13 ]  [7.34%]
Władysław Herman [ 95 ]  [53.67%]
Władysław II Wygnaniec [ 9 ]  [5.08%]
Bolesław IV Kędzierzawy [ 5 ]  [2.82%]
Władysław III Laskonogi [ 3 ]  [1.69%]
Konrad I Mazowiecki [ 34 ]  [19.21%]
Przemysł II [ 2 ]  [1.13%]
Boleslaw Szczodry [ 1 ]  [0.56%]
Boleslaw Łysy (Rogatka) [ 8 ]  [4.52%]
Bolesław II Śmiały [ 1 ]  [0.56%]
Bezprym [ 3 ]  [1.69%]
Boleslaw Zapomniany [ 1 ]  [0.56%]
Kazimierz Wielki [ 1 ]  [0.56%]
Konrad III Rudy [ 1 ]  [0.56%]
Suma głosów: 177
Goście nie mogą głosować 
     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 2/02/2008, 21:41 Quote Post

Ironside możesz dokładniej przybliżyć kwestie jego konfliktu z synami bo według mojej wiedzy akurat to przemawia ewidentnie przeciwko Hermanowi który postępował wyjątkowo niespójnie i niekonsekwentnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 2/02/2008, 23:22 Quote Post

Jak już napisałem, problem tkwi w źródłach (żadna nowość w historii, nie? wink.gif). Galla Anonima bowiem nie można posądzać o ani odrobinę obiektywizmu, gdy chodzi o opisywanie wydarzeń bezpośrednio lub pośrednio związanych z jego mocodawcą, Bolesławem III. Dlatego z kroniki wychodzi na Władysław Herman miernota, omotany przez tego okropnego Sieciecha, który ponoć nawet przyprawia księciu rogi i myśli nad usunięciem Piastów z tronu. Oczywiście nie można wykluczyć, że to prawda. Ale nie można również wykluczyć, że Gall celowo przesadza. W ten sposób podkreśla chwałę Bolesława, rzucając ją na tło rzekomej, czy też rzeczywistej, przeciętności jego ojca. Poza tym takie przedstawienie Hermana i Sieciecha uzasadnia bunt, jaki Bolesław i Zbigniew podnieśli przeciw ojcu, zmuszając go do odsunięcia palatyna.

Bo jeśli na chwilę zapomnieć o tym, co Gall wypisuje o Sieciechu, założyć, że to konfabulacja (uważam, co uargumentowałem wyżej, że są podstawy do postawienia takiej tezy, choć udowodnić jej zapewne nie sposób ), to wówczas otrzymamy kompletnie inny obraz.
Oto Herman - książę raczej spokojny i mierzący zamiary na siły, który, według Kosmasa, płaci trybut Czechom, bo nie chce prowadzić wojen. Obok niego Sieciech, jego prawa ręka, faktyczny zarządca państwa. No i synkowie. W tym scenariuszu to oni są warchołami. Zbigniew, syn konkubiny czy też odsuniętej żony, wymusza na ojcu uznanie go za prawowitego syna, grożąc wojną domową - a popiera go część możnych. Potem synkowie, wysłani z armią na Pomorze, nagle zawracają, szantażują ojca i zmuszają do wydzielenia sobie dzielnic. Dziwnym trafem, Gall dość zdawkowo opisuje to wydarzenie. Widocznie chwały Bolesławowi nie przynosiło. Gdyby prosiło, zapewne rozpływałby się w zachwytach...
Otrzymawszy dzielnice, synkowie dość krótko siedzą spokojnie. Niedługo potem zbierają wojska swoich prowincji i ponownie maszerują na Płock. Zmuszają tatusia do odsunięcia Sieciecha. Co ciekawe, nie wiemy zupełnie, co się z palatynem stało. "Odsunięty" został i tyle. Czy mamy domniemywać, iż odsunięcie miało drastyczny przebieg?

Jak w tym scenariuszu jawi nam się Herman? Ano jako człowiek pragnący uniknąć wojny domowej. Wolący przystać na "propozycje" synów, niż otwarcie z nimi walczyć. Podkreślam raz jeszcze, że to tylko teza, na dodatek wywiedziona contra treści kroniki Galla. Bo przecież nie można wykluczyć, że Anonim piszę prawdę - że Sieciech dążył do wyeliminowania juniorów i objęcia pełnej władzy. A Herman był tylko marionetką w jego ręku.
Jednakże są przesłanki, które każą mi wątpić w szczerość Anonima.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 3/02/2008, 20:47 Quote Post

Ttwoja teza jest prawdopodobna i nie można wykluczyc że w większości prawdziwa natomiast każdy kronikarz związany był z jakimś obozem politycznem(Kadłubek z Kazimierzem Sprawiedliwym Długosz ze Zbigniewem Oleśnickim) i właściwie na tej podstawie o każdej można byłoby to samo powiedzieć.Ale oczywiście z krytyką źródeł w pełni się zgadzam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
ramelot
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 41.933

Konrad Sz.
Zawód: Uczen
 
 
post 25/02/2008, 14:35 Quote Post

ja obstawiam za "zdrajcą" Boelsławem Rogatką- za dużo złego w bardzo krótkim czasie, sprzedarz ziemi Lubuskiej wysuwa go na prowadzenie.

a jeśli chodzi o władców rządzących to Włądysław Herman i Kędzierzawy z mieczem u szyi
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Requim
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 152
Nr użytkownika: 41.399

 
 
post 25/02/2008, 15:54 Quote Post

Moim zdaniem jeden z najgorszych piastów był Bezprym. jego okrutne rządy postawiły państwo w pod znakiem zapytania. Zrezygnował z tytułu królewskiego i uznał prymat zachodniego sąsiada...
Prześladował zwolenników swego poprzednika co skutkowało krwawym żniwem na książętach możnowładców itd. w okresie ok.1031 podniósł się bunt przeciwko bezrymowi ( gdyz drużyna książęca była pozbawiona dochodów z łupów oraz niechęć ludności do księcia)

Ale najgorsze miało dopiero nadejść.

Po zamordowaniu Bezpryma zapanował na ziemiach Polskich istny chaos. Kraj był podzielony na 3 części i straciła status bycia królestwem na ok 45lat.
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Siemowit
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 194
Nr użytkownika: 39.414

Zawód: BANITA
 
 
post 25/02/2008, 16:45 Quote Post

Witam !

Zagłosowałem na to puste pole pod "Innym" gdyż ja uznaje Bolesława Zapomnianego, ale grono osób go nie uznaje więc nie zaznaczyłem "innego" tylko puste pole niżej. Zaznaczył bym "inny", gdybym wybrał Bezpryma, ale wybrałem Bolesława za najgorszego bo on nim w ogóle nic nie wiadomo, a o Bezprymie wiadomo chocaiż tyle, że oddał koronę polską.

Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
riv11
 

Unregistered

 
 
post 3/03/2008, 19:30 Quote Post

QUOTE(Siemowit @ 25/02/2008, 16:45)
Witam !

Zagłosowałem na to puste pole pod "Innym" gdyż ja uznaje Bolesława Zapomnianego, ale grono osób go nie uznaje więc nie zaznaczyłem "innego" tylko puste pole niżej. Zaznaczył bym "inny", gdybym wybrał Bezpryma, ale wybrałem Bolesława za najgorszego bo on nim w ogóle nic nie wiadomo, a o Bezprymie wiadomo chocaiż tyle, że oddał koronę polską.

Pozdrawiam.
*


dość ciekawe uzasadnienie- Wybrałeś Bolesława bo nic o nim nie wiadomo! To dlatego był najgorszy?
Ale ja tez wybieram Bolesława zapomnianego -powód- bo nie istniał wink.gif
 
Post #37

     
pancerny96
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 93
Nr użytkownika: 45.667

 
 
post 26/05/2008, 17:59 Quote Post

Gdyby był też obstawił bym Rogatkę. Zaznaczyłem Władysława Hermana, a swoją drogą nie powinien się tu znaleźć Mieszko II. Wszystkie problemy z, którymi się zmagał miały swoje korzenie w panowaniu jego ojca Bolesława Chrobrego. Był równie uzdolniony jak jego ojciec. Robił co mógł, aby zapobiec upadkowi. po ponownym odzyskaniu władzy był bardziej zdecydowany. Zjednoczył podzielone ziemie i rozpoczął ponowne samodzielne rządy. Niestety kilka miesięcy później zmarł.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Baldwin IV
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 20.680

Zawód: Licealista
 
 
post 20/06/2008, 10:49 Quote Post

Oczywiście że Władysław Herman...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
el sajgano
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 75
Nr użytkownika: 36.407

Stopień akademicki: loading...
Zawód: Student
 
 
post 7/07/2008, 12:33 Quote Post

zaznaczyłem kondrada ze wzgledu na charakter;)
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
bustagallorum
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 40.406

 
 
post 7/07/2008, 13:35 Quote Post

Władysław Herman najgorszy z tych bardziej znanych, bo trudno oceniać tych małych dzielnicowych władców.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
talib13
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 46.863

Przemek
 
 
post 4/08/2008, 23:44 Quote Post

co się tak uparliscie na Władysława Hermana? Jaki byl taki byl trudno. Może powiedzmy coś na temat Konrada I mazowieckiego. Ile to lat mielismy problemy z krzyzakami?!!
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Polak
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 580
Nr użytkownika: 3.593

Tomek
Zawód: Uczen
 
 
post 5/08/2008, 6:23 Quote Post

Ja zagłosowałem na Władysława Hermana. Po prostu za nieudolność i stracone lata dla Polski.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
tompo79
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 250
Nr użytkownika: 40.665

Tomasz P.
Stopień akademicki: magister
Zawód: belfer
 
 
post 11/08/2008, 11:53 Quote Post

Mam pytanie:dlaczego w rankingu na najgorszego Piasta pojawił się Przemysł II? Co takie złego uczynił?Że dał się zabić to już powód, by go nazywać najgorszym?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 11/08/2008, 13:13 Quote Post

QUOTE(tompo79 @ 11/08/2008, 12:53)
Że dał się zabić to już powód, by go nazywać najgorszym?
*



Wręcz przeciwnie - podejrzewam, że owy Piast wielkopolski robił wszystko, by właśnie nie dać się zabić. Co dobrze o nim świadczy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

6 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej