Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najgorszy piastowski władca
 
Najgorszy Piastowski władca?
Mieszko II Lambert [ 13 ]  [7.34%]
Władysław Herman [ 95 ]  [53.67%]
Władysław II Wygnaniec [ 9 ]  [5.08%]
Bolesław IV Kędzierzawy [ 5 ]  [2.82%]
Władysław III Laskonogi [ 3 ]  [1.69%]
Konrad I Mazowiecki [ 34 ]  [19.21%]
Przemysł II [ 2 ]  [1.13%]
Boleslaw Szczodry [ 1 ]  [0.56%]
Boleslaw Łysy (Rogatka) [ 8 ]  [4.52%]
Bolesław II Śmiały [ 1 ]  [0.56%]
Bezprym [ 3 ]  [1.69%]
Boleslaw Zapomniany [ 1 ]  [0.56%]
Kazimierz Wielki [ 1 ]  [0.56%]
Konrad III Rudy [ 1 ]  [0.56%]
Suma głosów: 177
Goście nie mogą głosować 
     
Radeon
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 12.207

Radek kotuniak
Zawód: uczeñ
 
 
post 15/01/2006, 11:37 Quote Post

Najgorszy władca w czasach polski Piastowskiej? Zapraszam do głosowania i dyskusji. Jeżeli wybraliście opcje inny napiszcie jaki?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 15/01/2006, 13:42 Quote Post

Zagłosowałem na Władysława Hermana. Praktycznie nic nie zrobił dla państwa, faktyczne rządy oddał wojewodzie Sieciechowi i nie osadził syna Zbigniewa na tronie jakiegoś państwa, co doprowadziło do tragicznych skutków ( wojna wewnętrzna z Bolesławem Krzywoustym zakończona oślepnięciem i śmiercią Zbigniewa ). A potem Bolesław Krzywousty wzorując się na ojcu podzielił kraj na dzielnice, co moim zdaniem nie było mądrym posunięciem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
althaar
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 329

Zawód: prawnik
 
 
post 15/01/2006, 14:25 Quote Post

Ankieta-beznadzieja.


Jaki w ogóle jest sens takich ankiet? Czego chcesz się dowiedzieć? Że ród piastowski liczył ponad 500 osób, a Ty wybrałeś sobie kilku jego członków (+ jednego Przemyślidę extra smile.gif)?

Zdefiniuj mi jeszcze pojęcie "najgorszy". Czy chodzi o brutala, złego polityka, złego żołnierza? A może najgorszy to ten, który w ogóle nie miał okazji rządzić (np. ostatni Piast w linii męskiej, Jerzy Wilhelm)? A może najgorzy = utracjusz (jak gros Piastów linii legnicko-brzeskiej - Bolesław III Rozrzutny, Fryderyk III, Henryk XI)?

Co to są "czasy Piastowskie"? Lata, w których żyli Piastowie? Lata w których przy władzy w Krakowie byli Piastowie?

Po prostu fajnie byłoby, gdyby na poważnym forum historycznym nie posługiwać się takim dziecinnym słownictwem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 26/02/2006, 20:45 Quote Post

Ja zagłosowałem na Władysława Hermana, bo nic ciekawego nie zrobił, siedział sobie w Płocku, oddał władzę w ręce co najmniej podejrzanego Sieciecha, a spory swych synów z nim i między sobą oglądał prawie jak tanią telenowelę argentyńską wink.gif . No pierwszy raz podzielił Polskę, i to na nim wzorował się jego syn Bolesław Krzywoust, z wiadomym zresztą skutkiem dry.gif sleep.gif .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
kumush
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 214
Nr użytkownika: 3.584

ida
 
 
post 26/02/2006, 21:13 Quote Post

nie bardzo rozumiem wybór tych akurat Piastów...ani to pierwsi, ani dzielnicowi...myślę, myślę i nic mi ich nie łączy...

a co do tematu, to jak można tak ogólnikowo porównywać np. Mieszka II z Przemysłem - zupełnie inne czasy, warunki gosp, ekon, społ. Skala lepszy-gorszy nie zawsze daje się zastosować!


pzdr smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Lukasz Kaminski
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 13.568

Lucius Maximillus
Zawód: student
 
 
post 26/02/2006, 22:50 Quote Post

Oddałem głos na Hermana, nie mogłem doszukać się na tej liście nikogo innego, kto nie robiąc nic, zrobił tak wiele zamętu i anarchii - w sensie decentralizacji Państwa.


Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Belhitef
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 13.377

 
 
post 28/02/2006, 23:15 Quote Post

Głosowałem na Władysława Hermana. Nie wiem tylko czy jest sens tego tematu skoro jest w nim tyle "szybkich przygotowań". Temat do postu powinien być przygotowany dokładnie i starannie co ułatwia dyskusję. W ogóle to chyba troszkę robi się off topic. Takie sprawy załatwia się na spokojnie w PM, a nie krzyczy na forum.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
gen. Haller
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 102
Nr użytkownika: 25.502

Norbert
Zawód: uczen
 
 
post 26/02/2007, 13:33 Quote Post

Zdecydowanie Władysław Herman. Odsunął się od spraw państwowych, zostawiając wszystko pazernemu Sieciechowi.

Pozdrawiam wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 30/04/2007, 1:58 Quote Post

A ja dostrzegam coś dobrego w rządach Władysława Hermana! Mianowicie-przejście z obozu papieskiego do obozu cesarskiego. Było to dobre, gdyż po Canossie papiestwo słabło. Więc możliwe, że Herman nie zmienił polityki brata "z nieudolności", lecz z przebiegłości i sprytu. Do tego wiedział, że nie obroni kraju przed ewentualną interwencją niemiecką wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Baldwin IV
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 20.680

Zawód: Licealista
 
 
post 4/05/2007, 12:16 Quote Post

Ja zagłosowałem na Władysława Hermana - chyba nie muszę tłumaczyć dla czego? wink.gif
Pozdrawiam smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 4/05/2007, 12:42 Quote Post

Ostatecznie wybieram Hermana. Kędzierzawy w 1157 r. tronu nie stracił i za jego czasów Czech nie był polskim królem wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Alex Clockwork
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 416
Nr użytkownika: 14.061

Wojtek
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 24/05/2007, 19:08 Quote Post

QUOTE(Rychuv2 @ 24/05/2007, 17:42)
Ale zagłosowałem na innego władcę (Bolesława II Śmiałego ponieważ zlecił obcięcie członków św.Stanisławowi jedyną jego zaletą było to że oddał płaszcz pełen złota biedakowi) smile.gif
*


No cóż-tak sie traktowało opozycje,w przeciwnym razie jest ryzyko że opozycja postąpi w ten sposób z nami.Może Stanisław niezasłużył na tak surowy wyrok,ale działanie Bolesława było jak najbardziej logiczne.
Natomiast czy największą zaletą było obdarowanie biedaka złotem*,hmm żeby daleko nie szukać to chyba ustanowienie w sąsiednim kraju przychylnego władcy jest większym sukcesem.

-------
smile.gif
*Coś mi się w głowie kołacze opowieść Anonima lub Kadłubka o tym jak osoba obdarowana przez króla złotem w końcu zmarła pod jego ciężarem.Tylko nie jestem pewien czy to akurat o Szczodrym.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
pisz
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 74
Nr użytkownika: 32.178

Piotr
 
 
post 25/05/2007, 13:08 Quote Post

A dlaczego nie ma tu Bezpryma??Przecież oddał koronę i do 1076 Polska była Księstwem.Zagłosowałem na Hermana,poparł Cesarza,dzięki czemu Polska nie była monarchią do 1295 roku.Zostawił rząd Sieciechowi,a potem,zamiast Krzywoustego lub Zbigniewa dać do klasztoru,To podzielił kraj między nich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 25/05/2007, 13:53 Quote Post

QUOTE(Rychuv2 @ 24/05/2007, 17:42)
Ale zagłosowałem na innego władcę (Bolesława II Śmiałego ponieważ zlecił obcięcie członków św.Stanisławowi jedyną jego zaletą było to że oddał płaszcz pełen złota biedakowi) smile.gif


Panie, Tyś mnie tym stwierdzeniem zwalił z nóg! Jak można nazywać wcale dobrego władcę najgorszym, gorszym od takiego Hermana czy Kędzierzawego?! Podczas, gdy za Hermana naszym zwierzchnikiem były Czechy (!) Szczodry od 1077 r. posiadał wcale niemałe wpływy na Węgrzech.

QUOTE
A dlaczego nie ma tu Bezpryma??Przecież oddał koronę i do 1076 Polska była Księstwem.


Bezprym wcale głupio nie postąpił oddając koronę. Gdyby tego nie zrobił to zapewne cesarz skończyłby z państwem polskim anektując go lub w najlepszym przypadku czyniąc częścią Świętego Cesarstwa.

QUOTE
Zagłosowałem na Hermana,poparł Cesarza,dzięki czemu Polska nie była monarchią do 1295 roku.


Po pierwsze primo-poparcie cesarza złą decyzją nie było. Obalenie Grzegorza VII i wcześniejsze nie przystąpienie do koalicji cesarskiej skończyłoby się zapewne źle dla państwa polskiego. Po drugie secundo-to, że po Szczodrym następnym królem został Przemysł II, to też wina Krzywoustego. Bolek miał szansę koronacji tylko to spartaczył. Najpierw nieudana wojna z Węgrami i strata chyba jedynego sojusznika wówczas. Potem o mały włos uzależnienie polskiego Kościoła od Magdeburga i hołd złożony cesarzowi.

QUOTE
Zostawił rząd Sieciechowi,


W żadnym źródle nie znalazłem władcy o imieniu Sieciech itp. A jego władza taka ogromna nie była-wszak Władek go usunął.

QUOTE
a potem,zamiast Krzywoustego lub Zbigniewa dać do klasztoru,To podzielił kraj między nich.


A Bolek/Zbyszek wróciłby sobie po śmierci ojca do kraju i zrobiłby się bajzel... Władek miał dobre zamiary, takie same jak Bolesław Krzywousty w 1138 r.

P.S. Ja rozumiem, że wielu uważa Hermana za najgorszego władcę-tylko, że niektóre zarzuty względem niego wydają mi się śmieszne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
barbarossa90
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 57
Nr użytkownika: 32.546

Adam Andrzejewski
Zawód: Student
 
 
post 21/08/2007, 19:24 Quote Post

z tego co widać to opowiedziałem się po większości też uważam że władyslaw H byl na tyle nie udolnym władca ze aż boli przeciwko jego sprawowaniu mam 2 zarzuty
1)rok 1185 cesarz niemiec nadaje królowi czech tytuł pana i władcy czech i polski czy jakoś tak to był confused1.gif
2) to że był tak nie udolny że tak naprawde to nie on rządzil tylko sieciech no i po za tym mieszka otruli no masakra zupełnie jak kaczyński bez kitu dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej